آزمون SAT یکی از معیارهای سنجش متقاضیانی است که قصد دارند وارد دانشگاه شوند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و برخی از دانشگاه‌ها داشتن مدرک آن را برای اپلای، ضروری می‌دانند. آیا می‌دانید آزمون SAT چیست؟ آیا از شرایط این آزمون اطلاع دارید؟ ساختار این آزمون چگونه است؟ اگر جزو متقاضیان اپلای  دانشگاه‌های با رنکینگ بالا در جهان هستید و نیاز به مدرک این آزمون دارید، بهتر است با ما همراه شوید تا همه چیز را در مورد این آزمون به شما بگوییم. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما را به طور کامل با این آزمون آشنا کند.

آزمونSAT

آزمون SAT مختصر شده عبارت Scholastic Aptitude Test است. این آزمون برای کسانی است که در سال‌های آخر دبیرستان تحصیل می‌کنند و قصد ورود به دانشگاه را دارند. در این آزمون مهارت‌های مورد نیاز داوطلب، سنجیده می‌شود. هدف از برگزاری آزمون SAT تشخیص استعداد تحصیلی داوطلب است. با داشتن مدرک آزمون SAT اطلاعات داوطلب برای ورود به دانشگاه مورد سنجش قرار می‌گیرد. این آزمون به زبان انگلیسی است و ایالات متحده آن را طراحی کرده است. علاوه بر برخی از دانشگاه‌های ایالات متحده، مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه‌های استرالیا، ترکیه و کشورهای حوزه اسکاندیناوی نیز از متقاضیان ورود به دانشگاه‌های خود، این مدرک را تقاضا می‌کنند.

آزمون SAT به دو فرم GENERAL و SUBJECT برگزار می‌شود. کسانی که قصد اپلای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های برتر را دارند بهتر است مدرک تخصصی یا SUBJECT را دریافت کنند. آزمون SAT اولین بار در کشور آمریکا پایه‌گذاری شد. اما در حال حاضر در سراسر جهان بیشتر از هزار مرکز آزمون وجود دارد که مورد استفاده داوطلبان قرار می‌گیرد.

آزمون SAT

شرایط حضور در آزمون SAT

افرادی که سن آنها بالای ۱۶ سال باشد، می‌توانند در آزمون SAT شرکت کنند. این آزمون هیچ محدودیت سنی ندارد و اگر بالای ۱۶ سال باشید در هر سنی می‌توانید در آزمون شرکت کنید. برای شرکت در آزمون باید حتما اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. زمان شرکت در آزمون بهتر است در وقت مقرر حاضر شوید. زیرا اگر دیر برسید درب محل آزمون بسته خواهد شد. در هنگام آزمون با بغل دستی خود صحبت نکنید. محل آزمون مجهز به دوربین مدار بسته است و شما حق همراه بردن لوازمی مانند ساعت مچی، دیکشنری و یا گوشی همراه را ندارید. در این آزمون با خود خوراکی حمل نکنید.

هنگام شرکت در آزمون، شما مجاز نیستید جلسه امتحان را بدون هماهنگی، ترک کنید. نتایج این آزمون برای هر فرد، در اختیار خود وی قرار می‌گیرد و کسی حق ندارد از اطلاعات دیگران آگاه شود. ثبت نام در آزمون،باید یک ماه قبل از آزمون انجام شود.

ساختار آزمون SAT

برای ثبت نام در آزمون SAT به سایت www.collegeboard.org مراجعه کرده و از بخش Register سایت که در بالای صفحه قرار دارد وارد شوید و ثبت نام کنید. این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین اگر در ایران زندگی می‌کنید و قصد دارید آزمونSAT بدهید، باید به یکی از کشورهای ترکیه، امارات یا آذربایجان بروید و آزمون بدهید. آزمون SAT از سه قسمت تشکیل شده است. این سه قسمت شامل ریاضی، درک مطلب و انشا است. این بخش‌ها هر یک امتیاز جداگانه دارند که برای مشخص شدن نمره آزمون با هم جمع می‌شوند.

بخش اول آزمون SAT

بخش اول آزمون، درک مطلب یا Evidence-Based Reading است. تعداد سوالات این بخش، ۵۲ سوال است. در این بخش، شما در حدود یک ساعت زمان دارید تا به سوالات پاسخ دهید. به سوالات این بخش باید طبق متن داده شده، پاسخ دهید. مباحث متون سوالات معمولا از منابع ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا، اقتصاد، جامعه شناسی، روان‌شناسی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی است. اگر در این آزمون، پاسخ اشتباه بدهید نمره منفی نمی‌گیرید.

بخش دوم آزمون 

بخش دوم آزمون شامل ریاضیات یا Math است. نمره این بخش بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ است. این بخش شامل مباحث هندسه، آمار و احتمال و مثلثات می‌شود. سوالات این بخش سوالات چند گزینه‌ای و پاسخ محور هستند. این بخش نمره منفی ندارد. این بخش شامل دو قسمت می‌شود. یک بخش ۲۰ سوال دارد و زمان پاسخگویی به آن نیم ساعت است. قسمت دیگر آزمون شامل ۳۸ سوال است که زمان پاسخگویی به آنها در حدود یک ساعت است. استفاده از ماشین حساب در این بخش مانعی ندارد.

بخش سوم

بخش سوم آزمون بخش نویسندگی و یا انشاء است. پاسخ به سوالات این بخش اختیاری است و زمان برگزاری آن در حدود ۷۰دقیقه است. نمره این بخش از ۲۰۰تا ۸۰۰ است.

آزمون SAT

زمان ثبت‌نام آزمون SAT

آزمون SAT در هر سال، ۷بار برگزار می‌شود. ما‌ه‌های برگزاری آزمون از قبل مشخص شده‌اند. برخی از آزمون‌ها در فصل تابستان و برخی در فصل‌های دیگر برگزار می‌شوند. در هنگام ثبت نام برای آزمون می‌توانید زمان آن را نیز مشخص کنید. آزمون در کشوری مثل آمریکا در ماه‌های مارس، ژوئن، آگوست، نوامبر، دسامبر و اکتبر برگزار می‌شود. اگر قصد اپلای دانشگاه‌های آمریکا، استرالیا، انگلستان، کانادا و نروژ یا دیگر کشورها را دارید باید از یک ماه قبل، در آزمون ثبت نام کنید.

نمره قبولی آزمون SAT

سقف نمره آزمون SAT در حدود ۱۶۰۰ در نظر گرفته شده است. هر یک از بخش‌های آزمون، نمره‌ای جداگانه دارند که وقتی با هم جمع شوند نمره اصلی و نهایی آزمون به دست می‌آید. نمره نهایی شما بستگی به اهدافی دارد که دنبال می‌کنید. اگر دانشگاه و کشور مد نظر شما برای اپلای، اعتبار بالایی داشته باشد، شما نیاز به نمره‌ای بالاتر از ۱۰۰۰ دارید. به طور کلی، داشتن نمره ۸۰۰ نیز می‌تواند شما را به هدف مورد نظرتان برساند.

مهلت اعتبار آزمون SAT

با شرکت در آزمون SAT و موفقیت در آن، می‌توانید مدرک خود را دریافت کنید. مدرک آزمون SAT در حدود ۲سال اعتبار دارد. بعد از گذشت ۲ سال باید دوباره در آزمون مورد نظر شرکت کنید. اعتبار مدرک ۲ ساله آزمون ۲ دلیل دارد. یک علت این است که ممکن است با گذشت ۲ سال، قواعد و شرایط آزمون، تغییر کند. بنابراین فرد متقاضی باید خود را با آخرین تغییرات آزمون، هماهنگ کند. بنابراین تنها راه موفقیت در آزمون، شرکت مجدد در آن است. دلیل دیگر آن است که زبان انگلیسی فرار است و امکان فراموش شدن آن در طول زمان وجود دارد. برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی، باید مجدد در آزمون، شرکت کنید.

آزمون SAT

هزینه آزمون SAT

هزینه شرکت در آزمون SAT برای موسسات مختلف، متفاوت است. هر موسسه برگزار کننده آزمون SAT  ممکن است خدمات متفاوتی به متقاضیان ارائه دهد. بنابراین بر طبق کیفیت خدمات ارائه شده، قیمت آن متغیر است. هزینه این آزمون، در حدود ۴۷ دلار است. بخش سوم آزمون اختیاری است و متقاضیان می‌توانند آن را انتخاب کنند. اگر قصد شرکت در بخش سوم آزمون را داشته باشید، هزینه آزمون به طور کلی ۶۵ دلار خواهد بود. ثبت نام شما در آزمون باید ۴هقته پیش از برگزاری آزمون باشد. اگر به صورت اضطراری تصمیم گرفتید در آزمون شرکت کنید و ۲ هفته پیش از آزمون قصد ثبت نام داشتید، باید هزینه‌ای معادل ۳۰ دلار دیگر نیز بپردازید. اگر هم قصد داشته باشید تاریخ آزمون، نوع و مکان برگزاری آن را تغییر دهید، باید ۳۰دلار بیشتر بپردازید.

معرفی منابع آزمون 

برای اینکه در آزمون SAT موفق شوید باید منابعی را که مورد نیاز است مطالعه کنید. موسسه کالج برد که مسئول برگزاری آزمون است منبع  The Official SAT Study Guide  را برای آزمون General ومنبع The Official SAT Study Guide For All SAT Subject Tests  را برای آزمون Subject معرفی کرده است. با این حال منابع دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در ادامه نام آنها را برای شما خواهیم آورد.

The Critical Reader 2nd Edition – The Complete Guide to SAT Reading

The New SAT – ۱,۵۰۰ Practice Questions

SAT 2018

Novas SAT Prep Course

آزمون SAT

نحوه آمادگی برای آزمون SAT

برای آمادگی جهت قبولی در آزمون SAT باید منابع گفته شده را مطالعه کنید. برای آمادگی جهت این آزمون، باید منطق آزمون را یاد گرفته و نمونه محتواهایی که در آزمون وجود دارند را مطالعه کنید. برای آمادگی بیشتر بهتر است نمونه سوالات آزمون را تهیه کرده و آنها را تمرین کنید تا کاملا با نحوه سوالات آشنایی پیدا کنید. اگر قصد دارید برای موفقیت در آزمون از کلاس‌های آنلاین استفاده کنید، می‌توانید در Prepscholar شرکت کنید. دوره‌های آنلاین این سایت می‌تواند شما را برای آزمون آماده کند. کسانی که از محتویات این دوره استفاده کرده‌اند، در آزمون موفق شده‌اند. هزینه شرکت در این دوره آنلاین در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰۰دلار است، که مطابق میزان استفاده شما از دوره، مشخص می‌شود.

در نوشته‌های پیشین در مورد آزمون IMAT نیز صحبت کردیم. اگر شما قصد دارید در این مورد بدانید روی نام آزمون کلیک کنید و آن را مطالعه کنید.

سخن آخر

آزمون SAT یکی از آزمون‌هایی است که برای اپلای دانشگاه‌های خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون، مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد چون جواز ورود به بهترین دانشگاه‌های دنیا است. این آزمون، توانایی‌های مهارتی شما را به زبان انگلیسی در زمینه‌های مختلف می‌سنجد. اگر قصد اپلای دانشگاهی را دارید که مدرک آزمون SAT جزو مدارک آن است، می‌توانید این مطلب را مطالعه کرده و استفاده کنید. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید.