آزمون GRE یکی از آزمون‌هایی است که برای متقاضیان اخذ مدرک زبان انگلیسی برگزار می‌شود. مدرک GRE برای کسانی که قصد اپلای دانشگاه‌های خارج از ایران در رشته‌هایی که این مدرک را نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا شما هم برای اپلای خود نیازمند داشتن مدرک زبان انگلیسی GRE هستید؟ آیا می‌دانید آزمون GRE چگونه است و چه مواقعی برگزار می‌شود؟ چه نمره‌ای در این آزمون می‌تواند شما را موفق کند؟ با اپلای باما همراه باشید تا همه چیز را در مورد آزمون GRE و به دست آوردن بهترین نمره برای اپلای را به شما بگوییم.

آزمون GRE چیست؟

واژه GRE برگرفته از اصطلاح Graduate Record Examinations است. آزمون GRE را می‌توان فیلتری برای ورود به مقاطع بالای تحصیلی قلمداد کرد. برای اپلای دانشگاه‌های آمریکا و کانادا در رشته‌هایی که نیازمند داشتن این مدرک هستند، باید در آزمون GRE شرکت کرده و مدرک آن را اخذ کنید. موسسه برگزار کننده این آزمون با نام ETS شهرت یافته است، این آزمون را یک راه هوشمندانه برای ورود به تحصیلات تکمیلی و راه یافتن به مدارس کسب و کار تعریف کرده است. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای آمریکای شمالی را دارند، باید نمره GRE مناسب دانشگاه را برای اپلای ارائه دهند. جالب است بدانید اغلب مدارس کسب و کار در این کشورها نیز در حال حاضر، برای ورود دانشجویان، داشتن مدرک آزمون GRE را الزامی کرده‌اند. آزمون دو نوع مختلف دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

آزمون GRE

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نوع مختلف با عناوین GRE General و GRE Subject برگزار می‌شود. این آزمون‌ها از لحاظ محتوای سنجش با هم تفاوت دارند. این آزمون به صورت ورقه‌ای و کامپیوتری برگزار می‌شود. نوع کامپیوتری این آزمون در دفعات مختلف در ایران برگزار می‌شود و پاسخ سوالات آن بعد از پایان آزمون، بر روی صفحه کامپیوتر نمایان می‌شود. نوع پیپری آزمون GRE تنها سه بار در سال برگزار می‌شود. تاریخ این آزمون در اکتبر، نوامبر و فوریه است و ثبت نام در آن را باید از سایت موسسه ETS انجام دهید. نمرات آزمون پیپری یک ماه و نیم بعد از برگزاری آزمون، مشخص می‌شود. اگر بخواهید نمرات، بدون صرف وقت به دانشگاه ارسال شود، این ارسال برای ۴دانشگاه رایگان انجام می‌شود. اما اگر قصد دارید بعدها نمرات را ارسال کنید، ارسال آنها برای شما هزینه‌بردار است.

۱-آزمون GRE جنرال

آزمون GREدر دو شیوه کامپیوتری و کاغذی برگزار می‌شود. در ایران بیشتر شیوه کامپیوتری این آزمون برگزار می‌شود بنابراین تمرکز ما بیشتر بر این شیوه است.

۲-آزمون GRE سابجکت

این آزمون، میزان دانش زبان شما را در زمینه مفاهیم و محتواهای آکادمیک می‌سنجد. نمره آزمون سابجکت از ۲۰۰ تا ۹۹۰ است. این دو نوع آزمونGRE در شیوه برگزاری با هم تفاوت دارند. آزمون سابجکت، فقط به صورت کاغذی و کتبی است. بنابراین تنها در برخی مراکز و در سال، به صورت سه بار برگزار می‌شود. این آزمون مربوط به برخی رشته‌های آکادمیک است، اما آزمون جنرال هر دو شیوه کتبی و کامپیوتری را برای برگزاری دارد. رشته‌هایی که برای اپلای در تحصیلات تکمیلی، نیازمند داشتن مدرک آزمون GRE هستند، عبارت از زیست‌شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، روانشناسی و فیزیکند.

آزمون GRE

ساختار آزمون GRE

نوع آزمون GRE General ورقه‌ای که با عنوان Paperbase شهرت دارد در سه بخش ارائه می‌شود.

۱- Quantitative (ریاضیات)

‎این بخش از آزمون GRE ساده است و سوالات آن در حد کتاب‌های دبیرستان، طرح شده است. بنابراین کسانی که ریاضیات قوی داشته باشند به راحتی از عهده این بخش بر می‌آیند. نمره بخش ریاضیات از ۸۰۰گرفته شده است. بیشتر متقاضیانی که در این آزمون شرکت می‌کنند، با داشتن دقت و سرعت عمل بالا، می‌توانند این بخش را با موفقیت پشت سر بگذارند. کسانی که قصد اخذ بورسیه دانشگاه‌ها را دارند باید نمره آنها در بخش ریاضیات بیشتر از ۱۷۰ شود. زیرا اخذ نمره‌ای زیر این حد، نشان می‌دهد که شما از دقت بالایی برخوردار نیستید. بهتر است برای قوی کردن خود در این زمینه، از تمرین آزمون‌های قبلی و تست زدن در این مورد، استفاده کنید.

در دانشگاه‌هایی که جهت اپلای به نمره GRE اهمیت زیادی می‌دهند، نمره ریاضیات با بخش واژگان حد نصاب ۱۲۰۰ یا ۱۳۰۰ در نظر گرفته می‌شود. پس بهتر است این بخش را از دست ندهید. در حال حاضر با تغییراتی که در آزمون GREداده شده، نمره قبولی از۱۷۰ تا ۱۳۰ در نظر گرفته شده، که در کارنامه شما ثبت می‌شود. سوالات این بخش در ۲ سری ۲۵ تایی ارائه می‌شود که زمان پاسخگویی به آنها ۳۵ دقیقه در نظر گرفته شده است.

۲ -Verbal (واژگان)

بخش دوم آزمون GRE سوالات درک مطلب از طریق واژگان را شامل می‌شود. این سوالات در ۲ سری ۲۰ سوالی به متقاضی داده می‌شود و زمان پاسخگویی به آنها ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. نمره این بخش نیز از ۱۷۰ تا ۱۳۰ در نظر گرفته شده است.

۳- Analytical Writing (بخش نوشتاری)

بخش نوشتاری تحلیلی آزمون GRE نوشتن ۲ انشا را در بر می‌گیرد که هر یک از آنها در حدود ۳۰ دقیقه زمان را شامل می‌شود. نمره این بخش از ۶ در نظر گرفته می‌شود. آنچه باید در مورد نوشتن انشا در آزمون GRE بدانید این است که نگارش در این آزمون مانند نگارش در آزمون تافل نیست که شما بتوانید آسمان و ریسمان ببافید. در این آزمون در نگارش باید شیوه تحلیل صحیح و منطقی را دنبال کنید و موضوع را به طور کامل شکافته و بررسی علمی کنید. اگر این روش را پیش نگیرید و به صورت ساختاری تحلیل نکنید نمره خوبی نمی‌گیرید.

این بخش از آزمون GRE قدرت تحلیل شما را محک می‌زند. پس اگر متقاضی اپلای دکتری و اخذ بورسیه هستید، باید بر این بخش، تمرکز کنید و یک تحلیل ساختاری بسیار خوب را ارائه کنید. اگر فکر می‌کنید در این زمینه توانایی بالایی دارید تمرکز شما می‌تواند شما را به هدفتان برساند. ‎مطابق قوانین موسسه برگزار کننده آزمونGRE، پاسخ به سوالات آزمون باید در زمان قانونی خود پایان یابد. بنابراین برای شما امکان برگشتن به عقب و یا رفتن به جلو وجود ندارد. پس بهتر است پیش از شرکت در این آزمون، از آمادگی خود در این زمینه، مطمئن شوید.

آزمون GRE

زمان آزمون GRE و پرداخت هزینه آن

زمان برگزاری آزمون سابجکت و جنرال با هم متفاوت است آزمون جنرال در تمامی ماه‌های سال برگزار می‌شود. بنابراین برای شرکت در این آزمون، می‌توانید به راحتی برنامه‌ریزی کنید. اما زمان شرکت در آزمون سابجکت، تنها در ماه‌های اکتبر، آوریل و سپتامبر است.

پرداخت هزینه برای شرکت در آزمون در حدود ۲۰۵ دلار است. در صورتی که در آزمون ثبت نام کردید، اما به هر دلیل نتوانستید در آن شرکت کنید، باید ۵۰ دلار دیگر بپردازید تا زمان آزمون برای شما تغییر داده شود. همچنین در صورتی که منطقه مکانی خاصی را برای ثبت نام آزمون GRE در نظر گرفتید اما به هر دلیل، نتوانستید در آنجا حاضر شوید و قصد تغییر مکان آزمون را داشتید، باید ۵۰دلار نیز برای تغییر مکان آزمون بپردازید تا مکان مورد نظر شما تغییر داده شود.

در پایان اگر در آزمون ثبت نام کردید اما بخواهید به طور کامل از شرکت در آزمون خودداری کنید، تنها نصف مبلغی که پرداخت کرده‌اید به شما برگردانده می‌شود. اگر ثبت نام شما توسط موسسه صورت گرفته باشد مبلغ مورد نظر شما از حساب ETS به حساب موسسه‌ای که از طریق آن پرداخت را انجام داده‌اید استرداد می‌شود.

بهترین نتیجه آزمون GRE برای اپلای

نمرهGRE مورد قبول در رشته‌ها و دانشگاه‌‌های مختلف، متفاوت است. این نمرات از سه بخش ریاضیات ۱۷۰ تا ۱۳۰، درک واژه از ۱۷۰ تا ۱۳۰ و نوشتار تحلیلی از ۶ نمره است که بر روی هم از ۲۶۰ تا ۳۴۰ واژه را شامل می‌شوند. نمره بالای ۳۲۰ میانگینی است که دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین افراد می‌توانند مطابق با سطح دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، میانگین نمره آزمون GRE خود را در نظر بگیرند، تا بتوانند به راحتی در دانشگاه پذیرش شوند.

نمرات آزمون GRE مورد قبول دانشگاه‌ها متغیر است. برای مثال، دانشگاه هاروارد و دانشگاه استنفورد، نمره وربال ۱۶۵ از ۱۷۰ را قبول می‌کنند و رایتینگ متقاضیان نیز باید از ۵ بالاتر باشد. در حالی که دانشگاه‌های که در رده پایین‌تر هستند، نمره وربال ۱۵۰ هم پذیرش می‌کنند.

آزمون GRE

نمره آزمون جهت گرفتن فاند

آزمون GRE تنها سنجش زبان شما را محک نمی‌زند. بلکه منطق و تحلیل شما در مورد مسائل خصوصی ریاضیات را نیز به محک می‌گذارد. این آزمون، توانایی شما را برای دست یافتن به بورسیه‌های دانشگاه‌های دنیا، بخصوص دانشگاه‌های آمریکای شمالی می‌سنجد. از این رو دریافت نمره ۳۱۵ و یا ۳۲۰ به بالا برای کسانی که به دنبال فاند کامل یا دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی هستند، ضرورت دارد. این نمره در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف، ممکن است میانگین متفاوتی داشته باشد.

ضرورت دارد که بدانید اعتبار مدرک GRE پنج ساله است. بنابراین اگر در آزمون GRE شرکت کرده‌اید و اکنون ۵ سال از اخذ مدرک شما گذشته است، اعتبار مدرک شما تمام شده و باید دوباره در آزمون GRE شرکت کنید. برخی متقاضیان، ممکن است علاوه بر مدرک GRE، متقاضی اخذ مدرک آیلتس یا تافل نیز باشند. ما در مورد این مدارک نیز در بخش‌های پیشین سخن گفتیم. اگر قصد دارید در مورد آیلتس بدانید اینجا و اگر قصد دارید تافل را بیشتر بشناسید، اینجا را ببینید.

موارد دیگر آزمون GRE 

۱-محل برگزاری آزمون در ایران، به چندین مکان، محدود می‌شود در حال حاضر آزمون GRE از سوی سازمان سنجش در چندین مرکز در ایران، برگزار می‌شود این مراکز، شامل موسسه فرهنگی علامه سخن، موسسه امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، موسسه معرفت، دانشگاه آمل، دانشگاه شیراز، دانشگاه ارومیه و مجتمع انفورماتیک زنجان برگزار می‌شود.

۲-هزینه پرداخت آزمون در حدود ۲۰۵ دلار است که پرداخت آن با دلار آمریکا است.

۳-نتیجه آزمون GREبه طور تقریبی ۱۵ روز بعد از برگزاری آزمون، از طریق ایمیل، به متقاضی، اعلام می‌شود. با ورود به حساب EST می‌توانید نتیجه خود را ببینید.
برای ورود ابتدا، به سایت GRE وارد شوید. سپس گزینه ETS Account را که در سمت راست قرار دارد، انتخاب کنید. برای ورود به حساب، نام کاربری و رمزی که قبلا برای ثبت نام استفاده کرده‌اید را وارد کنید. سپس بر روی گزینه View Scores and Score Recipients کلیک کنید تا کارنامه شما نمایش داده شود.

سخن آخر

آزمون GRE یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی در ایران است که نسبت به تافل و آیلتس در سطح بالاتری قرار می‌گیرد. این آزمون، ساختار خاصی دارد که در مطلب به آن اشاره شده است. داشتن مدرک GRE یکی از شروطی است که برخی دانشگاه‌های خارجی برای اپلای در نظر دارند. اگر مقصد شما یکی از این دانشگاه‌هاست و قصد دارید در آزمون GREشرکت کنید، این نوشتار شما را راهنمایی می‌کند. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما را به بهترین نحو به سمت اپلای دانشگاه و رشته مورد نظرتان سوق دهد.