پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا فرصت بی نظیری است؛ زیرا دانشگاه های بسیار خوبی در این کشور وجود دارند. بسیاری از دانشجویان علاقه مند هستند که برای دوره های فوق لیسانس و دکتری به یکی از دانشگاه های آمریکا بروند. پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا قطعا می تواند هر فردی را رشد دهد و او را به درجه های علمی بالایی برساند. در این پست راجع به پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا و همچنین دانشگاه های برتر آمریکا صحبت می کنیم.

نحوه اپلای برای دانشگاه های آمریکا

اولین قدم برای اپلای برای هر کشوری داشتن یک رزومه قوی و مدارک لازم است. آمریکا هم در بین کشوری هایی که دانشجویان زیادی به آن علاقه مند هستند، قوانین خاصی دارد و مدارک خاصی را از شما درخواست می کند. از مهمترین مدارکی که هر دانشجو باید برای خود تهیه کنید و در مراحل اپلای از آنها استفاده کند عبارت اند از انگیزه نامه، مدرک زبان، رزومه و ریزنمرات دانشگاهی است. همچنین در کنار این مدارک یک توصیه نامه از اساتیدی که با آنها کار کرده اید می تواند روند اپلای شما را موفقیت آمیزتر کند. تمام دانشجویانی که قصد اپلای آمریکا دارند باید این مدارک را آماده کنند و برای دانشگاه مقصد ارسال کنند. تنوع دانشگاه های آمریکا باعث شده است هر دانشجو انتخاب های زیادی داشته باشد.

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا

۱۷۰ دانشگاه و کالج آمریکایی در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و هر جا که دوست داشته باشید در آمریکا تحصیل کنید، قطعا یکی از بهترین دانشگاه های دنیا در نزدیکی شما خواهد بود. تقریبا همه‌ی ایالت ها و نزدیک به ۱۳۰ شهر در میان لیست بهترین دانشگاه های آمریکا جا گرفته اند و پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا را آسان کرده اند.

در میانه ی لیست بهترین دانشگاه های آمریکا، نام ایالت های کالیفرنیا با ۱۵ موسسه آموزشی، نیویورک با ۱۳ دانشگاه، تگزاس با ۱۲ دانشگاه و ماساچوست با ۱۰ دانشگاه به روشنی می درخشند.

بهترین دانشگاه های جهان با بالاترین رتبه ها همه در این مناطق که همیشه به دلیل فرصت های بی نظیر آموزشی زبانزد بوده اند متمرکز شده اند. پنج دانشگاه برتر آمریکا در کالیفرنیا، ماساچوست و نیوجرسی قرار دارند.

دانشگاه استنفورد

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا- استنفورد

استنفورد که در پالو آلتو، دقیقا کنار سیلیکون ولی قرار دارد، تا کنون نقش بسیار برجسته ای در تشویق صنعت تکنولوژی در منطقه برای پیشرفت داشته است.

بسیاری از اعضای هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان موسس شرکت ها و استارت آپ های دانش بنیانی بوده اند که در کار خود به موفقیت زیادی رسیده اند، در میان آن ها می توان Google، Snapchat و Hewlett-Packard را نام برد.

به طور کلی، شرکت هایی که فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد تاسیس کرده اند سالانه ۲.۷ تریلیون دلار درآمد دارند.

این دانشگاه معمولا با نام “مزرعه” شناخته می شود، زیرا بنای اصلی آن در محلی ساخته شده است که در گذشته مزرعه ی پالو آلتوی خانواده ی استنفورد بوده است. محوطه ی دانشگاه ۸۱۸۰ آکر مساحت دارد، اما بیش از نیمی از این زمین ها هنوز تحت ساخت قرار نگرفته اند.

محوطه ی دانشگاه استنفورد که طراحی معماری متمایز آن از ساختمان های خاکی رنگ با سقف های قرمز تشکیل شده است، یکی از زیبا ترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه علاوه بر ساختمان کلاس ها دارای تعدادی باغ مجسمه و موزه ی هنر و یک مرکز مدیتیشن عمومی است.

برای دانشگاه استنفورد، همان طور که از یکی از برترین دانشگاه های دنیا انتظار می رود، رقابت بالایی وجود دارد. نرخ پذیرش در این دانشگاه در حال حاضر کمی بیش از ۵ درصد است. اگر به فکر پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا هستید، حتما دانشگاه استنفورد را مد نظر داشته باشید.

از میان ۱۵ هزار دانشجوی دانشگاه، که بیشترشان در خود محوطه ی دانشگاه زندگی می کنند، ۲۲ درصدشان دانشجوی بین المللی ستند.

موسسه ی تکنولوژی ماساچوست (MIT)

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا - دانشگاه MIT

MIT نیز روحیه کارآفرینی را در دانشجویان تقویت می کند و بسیاری از فارغ التحصیلان آن شرکت های معتبری مانند Intel وDropbox  را تاسیس کرده اند.

معمولا برنامه های کارشناسی و مقاطع بالاتر در MIT از هم جدا نیستند و بسیاری از واحد ها را می توانید در هر مقطعی که هستید بگذرانید.

قبولی در مقطع کارشناسی در MIT به نسبت دیگر دانشگاه ها بسیار مشکل است و تنها ۸ درصد از متقاضیان در این مقطع پذیرش می شوند. در میان رشته های مقطع کارشناسی، علم و مهندسی کامپیوتر از باقی رشته ها محبوبیت بالاتری دارد.

۳۳ درصد از ۱۱ هزار دانشجوی دانشگاه، بین المللی هستند و از ۱۵۴ کشور دنیا به این دانشگاه آمده اند.

از میان فارغ التحصیلان مشهور دانشگاه می توان باز آلدرین فضا نورد، کوفی عنان که قبلا در مقام منشی سازمان ملل قرار داشت و ریچارد فاینمن فیزیکدان را نام برد.

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا با وجود این همه فرصت واقعا عالی است.

موسسه ی تکنولوژی کالیفرنیا (Cal Tech)

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا. دانشگاه کالیفرنیا

Cal Tech به نسبت تعداد کم دانشجویانش، تعداد بسیار زیادی فارغ التحصیل و افراد وابسته ی موفق دارد که از میان آن ها ۷۲ نفر برنده ی جایزه نوبل، ۶ نفر برنده ی جایزه ی تیورینگ و ۴ نفر مدال آور فیلدز هستند.

حدود ۲ هزار دانشجو در Cal Tech تحصیل می کنند و محوطه ی اصلی دانشگاه در پاسادنا، در نزدیکی لوس آنجلس قرار دارد و مساحت آن ۱۲۴ آکر است. تقریبا همه ی دانشجویان کارشناسی در خود محوطه ی دانشگاه زندگی می کنند.

همه ی شش دانشکده ی دانشگاه روی علوم و مهندسی تاکید دارند.

علاوه بر برندگان جایزه نوبل و بهترین اساتید، جامعه ی فارغ التحصیلان Cal Tech شامل تعدادی از سیاست مداران و مشاوران عمومی است، به خصوص در زمینه های علم، تکنولوژی و انرژی.

همه ی دانشجویان سال اولی به یکی از چهار گروه مخصوص در دانشگاه که گونه ای از انجمن برادری است تعلق دارند. هر گروه، رسوم و مراسم های متعلق به خودش را دارد. همه این گروه ها به دوستان خودشان برای پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا کمک می کنند.

این دانشگاه بالاترین تعداد دانشجویانی را دارد که تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه می دهند و شکل و شمایل دانشجویان مقاطع بالاتر دانشگاه Cal Tech به فرهنگی محبوب تبدیل شده است، همه ی شخصیت های اصلی کمدی محبوب تلویزیونی “تئوری بیگ بنگ” مشغول به کار و تحصیل در Cal Tech هستند.

دانشگاه هاروارد

پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا. دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد احتمالا شناخته شده ترین دانشگاه دنیا است و در بیشتر سال ها در بالاترین رتبه ی رنکینگ معروف ترین دانشگاه های جهان تایمز قرار داشته است.

هاروارد در سال ۱۶۳۶ تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه آمریکا است. تقریبا ۲۰ هزار دانشجو در هاروارد تحصیل می کنند، که یک چهارمشان دانشجویان بین المللی هستند. با اینکه هزینه ی شهریه ی دانشگاه بالا است، دانشگاه هاروارد کمک های مالی زیادی برای دانشجویان فراهم می کند. سیستم کتابخانه های هاروارد از ۷۹ کتابخانه تشکیل شده است و بزرگترین کتابخانه ی دانشگاهی جهان است.

در میان فارغ التحصیلان مشهور دانشگاه، ۸ نفر از رئیس جمهور های آمریکا، ۱۵۷ برنده ی جایزه نوبل، ۱۴ برنده ی جایزه ی تیورینگ و ۶۲ میلیاردر در قید حیات قرار دارند. هاروارد، بر خلاف دیگر دانشگاه های بالای لیست، همانقدر که برای علم و تکنولوژی شناخته شده است، شهرت بالایی برای رشته های هنر و علوم انسانی هم دارد. با توجه به این همه دانشگاه عالی در سطح آمریکا،‌ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آمریکا واقعا رویای هر دانشجویی است.

طیف وسیع دانشگاه های آمریکا به هر دانشجویی اجازه می دهد که انتخاب های فراوانی داشته باشد. تعداد دانشگاه های خوب در آمریکا آنقدر زیاد است که شاید در انتخاب یک دانشگاه دچار تردید شوید. برای اپلای آمریکا همانطور که در اوایل این پست گفتیم حتما مدارک خود را کامل کنید تا بتوانید اپلای موفقیت آمیزی داشته باشید. رزومه شما مهمترین بخش اپلای شماست زیرا دانشگاه مقصد تنها شما را از روی رزومه تان ارزیابی می کند. پس حتما سعی کنید رزومه خودتان را قوی‌تر کنید.

فرآیند اپلای ممکن است برای کسی که تا به حال این کار را انجام نداده است پیچیده باشد. شما می توانید برای مهارت یافتن در فرآیند اپلای دوره صفر تا صد اپلای را تهیه کنید. این دوره به شما آموزش می دهد چگونه خودتان فرآیند اپلای را پیش ببرید و نیاز به شخص یا موسسه‌ی دیگری نداشته باشید. در این دوره کامل درباره اپلای کشور های مختلف از جلمه آمریکا صحبت می کنیم. بنابراین می توانید برای اطلاعات بیشتر راجعه به اپلای در دانشگاه های آمریکا به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه کنید.