کشور آلمان در طی سال های گذشته به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای اروپا و جهان شناخته شده است. همین مسئله نشان می دهد آمار بیکاری و نرخ رشد اقتصادی آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. از همین رو هر ساله متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش این کشور اقداماتی را صورت میدهند. اما سوالی که همواره وجود دارد این است که هزینه اپلای آلمان چقدر است؟ این سوال باعث می شود تا ذهن افراد به سراغ هزینه های گزاف و غیرقابل پرداخت برود. در ادامه این مقاله با بررسی هزینه هایی که برای اپلای آلمان باید پرداخت شود این باور غلط را از بین می بریم. با ما همراه باشید.

روش پرداخت هزینه اپلای آلمان

هزینه اپلای آلمان شامل چیست؟

همانطور که میدانید برای اخذ پذیرش آلمان و یا هر کشور دیگری، قبل از ورود به کشور مقصد هزینه هایی گریبانگیر شما می شود. هرچند که تحصیل در آلمان در هر مقطی کاملا رایگان است اما با این وجود قبل از ورود به آن کشور باید هزینه هایی پرداخت شود. آگاهی از هزینه ها باعث می شود تا شما با اطلاعات کامل تر و البته بودجه ای متناسب به سراغ انجام فرایند اپلای بروید. هزینه اپلای آلمان عبارتند از:

  • دارالترجمه

به طور کلی باید بدانید هزینه هایی که با دارالترجمه سر و کار دارد، اغلب رنج وسیعی را شامل می شود. زیرا وابستگی شدیدی به دانشگاهی که در آن به تحصیل پرداخته اید خواهد داشت. برخی از دانشگاه ها ریزنمرات شما را به فرم انگلیسی و برخی دیگر به فرم فارسی تحویل می دهند. که این مسئله باعث می شود تا شما به دارالترجمه مراجعه کرده و مدارک خود را ترجمه نمائید. اگر مقطع لیسانس خود را در طی ۸ ترم به پایان برسانید ترجمه ریزنمرات آن برای یک نسخه چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود. هر چند که در برخی موارد شما باید چند نسخه تهیه کرده که این مسئله بر روی هزینه ها تاثیرگذار خواهد بود.

البته هزینه اپلای آلمان و هزینه های دارالترجمه تنها به ریزنمرات ختم نمی شود. شما در حین اخذ ویزا نیز دوباره باید سری به دارالترجمه بزنید. همچنین در برخی موارد نیاز است که مدارک ترجمه شده دارای مهر دادگستری و وزارت امور خارجه نیز باشند که این مسئله منجر به افزایش هزینه ها خواهد شد. اما به طور کلی میتوان پیش بینی کرد که افراد هزینه ای بین ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان باید برای دارالترجمه کنار بگذارند.

  • مدرک زبان

در حال حاضر (سال ۱۳۹۸) هزینه ثبت نام در آزمون تافل چیزی حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان، آزمون آیلتس چیزی حدود ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان خواهد بود. در اختیار داشتن یکی از آنها برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز است. برای ریپورت تافل نیز باید چیزی حدود ۲۰ دلار و ریپورت GRE، بیست و هفت دلار هزینه پرداخت کنید. البته دقت داشته باشید که اگر دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به کد آنها آگاهی داشته باشید در حین آزمان میتوانید به صورت رایگان برای ۴ دانشگاه ریپورت نمائید. البته هزینه پست نیز وجود دارد که از چیزی حدود ۴۵ هزار تومان شروع می شود. دقت داشته باشید در این قسمت هیچ اشاره ای به هزینه آماده سازی برای اخذ مدرک زبان نشد. برخی افراد با مراجعه به کلاس های آیلتس خود را برای حضور در آزمون آماده میکنند. مطمئنا این مسئله بر هزینه نهایی مدرک زبان آنها خواهد افزود.

  • اپلیکیشن فی

اپلیکیشن فی یکی از ابزارهایی است که کمیته پذیرش تحصیلی با بررسی رزومه دانشجویان به انتخاب آنها میپردازند. این اپلیکیشن هر چند در دانشگاه های آمریکا و کانادا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. اما برخی از دانشگاه های آلمان نیز از آن برخوردار بوده و متقاضیان در صورت اپلای از آن دانشگاه باید به سراغ بهره برداری از آن بروند. در واقع برای پرداخت هزینه اپلای آلمان و اپلیکیشن فی برای دانشگاه اول باید چیزی حدود ۷۵ یورو و دانشگاه دوم ۱۵ یورو پرداخت نمائید. دقت داشته باشید زمانی که تمامی مدارک لازم برای اپلای آلمان آماده بود، و زمانی که با ورود به سایت دانشگاه فرآیند اپلای و ثبت نام را به اتمام رساندید، باید برای اپلیکیشن فی اقدام کنید و با پرداخت مبلغی از آنها تقاضا می کنید تا با بررسی مدارک موجود، شرایط پذیرش و یا عدم پذیرش شما را مشخص نمایند.

  • ویزا

باید بدانید که از جمله هزینه اپلای آلمان، هزینه مرتبط با ویزا نیز می باشد. در واقع برای اینکه بتوانید در آن کشور به تحصیل بپردازید پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مربوطه باید به سراغ اخذ ویزا بروید. هزینه اخذ ویزای آلمان نیز چیزی حدود ۶۰ یورو می باشد که افراد ملزم به پرداخت آن خواهند بود. و پس از اخذ ویزا نیز باید هزینه های مرتبط با پرداخت را انجام دهید که با توجه به بودجه شما و البته زمان درخواستی شما کاملا متفاوت خواهد بود.

  • هزینه آزادسازی مدرک

در نهایت برای ثبت نام دانشگاه شما باید مدرک خود را آزاد کنید. برای این کار دو راه پیش روی شما قرار دارد. روش اول کاملا رایگان بوده و از طریق کاریابی ها صورت میگیرد. در این روش افراد به محض اینکه گواهی موقت خود را دریافت می کنند باید به اداراه کاریابی مراجعه نمایند. و با قرار دادن مدرک به مدت ۶ ماه در آن اداره، نامه ای را دریافت خواهید کرد که با ارائه آن به دانشگاه، میتوانید مدرک خود را به صورت رایگان آزاد نمائید. دقت داشته باشید که آزادسازی مدارک تحصیلی تنها شامل دانشگاه های سراسری روزانه می شود. همچنین افرادی که مشمول خدمت سربازی می شوند این شرایط شامل حال آنها نمی شود.

در روش دوم افراد با پرداخت هزینه ای، مدرک تحصیلی خود را آزاد می نمایند. مبالغی که در این شرایط شامل آنها می شود با توجه به سال تحصیلی، مقطع تحصیلی و همچنین منطقه تحصیل کاملا متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر افراد در منطقه ۲ به تحصیل پرداخته اند هزینه آزادسازی مدرک آنها ضربدر ۲ خواهد شد.

هزینه اپلای آلمان

در این مقاله توضیحات کاملی از هزینه اپلای آلمان خدمت شما ارائه دادیم. مطمئنا این مسئله میتواند تاثیر بسیار زیادی بر تصمیم نهایی شما برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان داشته باشد. اما با این وجود دانشجویان بسیار زیادی هستند که نسبت به سایر هزینه های موجود ابراز نگرانی می کنند. باید بدانید که تا اینجای کار شما با هزینه های قبل از ورود به کشور مقصد آشنایی دارید و تا حدودی خیال خود را راحت کرده اید. اگر تمایل به اخذ پذیرش تحصیلی آلمان دارید توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.