سلام دوست عزیزم، امیدوارم که حالت خوب باشه و در نهایت سلامت و تا انتها بخش دوم مقاله اپلای سوئد رو ملاحظه بکنید. در بخش دوم مقاله تحصیل در سوئد قصد داریم به مطالب مانند؛ اپلای سوئد به صورت رایگان، ساختار آموزشی کشور سوئد، هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در سوئد و … بپردازیم و امیدواریم که شما عزیزان نیز تا انتهای مقاله با سایت اپلای باما همراه باشید و در انتها کلی مطلب مفید یا گرفته باشید. بنابراین در ادامه بخش دوم مقاله اپلای_سوئد با ما همراه باشید.

تحصیل در سوئد تضمینی

اپلای سوئد

در همین ابتدای امر باید عنوان کنیم که در بخش اول مقاله تحصیل در سوئد به موضوعاتی مانند مزایای اپلای سوئد و این که چرا باید کشور سوئد را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنیم پرداختیم و سپس شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه های سوئد اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دادیم و در ادامه شرایط تحصیل در دوره زبان سوئدی را برای شما شرح دادیم.

در ادامه همین طور ۵ تا از بهترین دانشگاه های کشور سوئد رو که دارای رنکینگ مناسب در کشور سوئد و حتی دنیا هستند را عنوان کرده و توضیح مختصری در رابطه با آن ها برای شما عزیزان ذکر کردیم و بخش اول مطلب تحصیل در سوئد رو به انتها بردیم و امید داریم که در این مطلب (بخش دوم) به ذکر موارد و موضوعات دیگر در خصوص اپلای سوئد بپردازیم و از شما میخواهیم که تا انتها با ما همراه باشید. شایان ذکر است که چنانچه مطالب مورد نیاز شما عزیزان در بخش اول این مقاله عنوان شده، می توانید از طریق لینک آبی پاراگراف قبل، به آن مطالب دسترسی داشته باشید.

تحصیل در سوئد به صورت رایگان

در ابتدای شروع مقاله باید گفت که در واقع اپلای سوئد به صورت رایگان یکی از فرصت‌ های تحصیلی جذاب و هیجان‌ انگیز برای استفاده متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی خارج از کشور محسوب می شود. با این که تحصیل بدون شهریه در این کشور از سال ۲۰۱۰، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (EU) ممنوع شده است، ولی هم چنان در برنامه تحصیلی ما ایرانی ها قرار دارد. چنانچه برای سال ۲۰۱۹، قصد تحصیل ارزان یا رایگان را در دانشگاه‌ های سوئد را در سر دارید، در این مقاله تلاش می‌ کنیم تا اطلاعات لازم را به منظور اپلای و دریافت پذیرش و همچنین انتخاب دانشگاه مورد نظر در اختیار شما قرار دهیم.

اپلای سوئد تضمینی

شایان ذکر است که شما عزیزان قادر هستید در مقطع لیسانس دانشگاه‌ های سوئد به زبان سوئدی و به‌ صورت رایگان تحصیل نمایید و همچنین برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس به زبان انگلیسی، در بعضی از دانشگاه‌ های دارای معافیت شهریه، پذیرش تحصیلی دریافت نمایید. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دکترای تمامی دانشگاه‌ های سوئد به زبان انگلیسی و به صورت کاملا رایگان خواهد بود.

ساختار آموزشی کشور سوئد

در ابتدای این بخش باید گفت که در واقع مؤسسات آموزش‌ عالی در کشور سوئد به ۲ نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم بندی شده‌ است؛ البته دانشگاه سلطنتی استکهلم را نوعی کالج دانشگاهی در نظر می گیرند که در حوزه فنی و مهندسی فعال می باشد. ولی تفاوت عمده این ۲ مؤسسه آموزشی عالی در این است که دانشگاه‌ ها مجوز اعطای مدرک PhD را دارند و این در حالی‌ است که تعداد زیادی از کالج‌ های دانشگاهی این امکان را نخواهند داشت. جالب است بدانید که با این‌ وجود بعضی از کالج‌ های دانشگاهی سوئد نیز امکان دارد مدرک PHD را ارائه دهند. این را هم مد نظر داشته باشید که هیچ تفاوتی بین مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه‌ شده به وسیله دانشگاه‌ ها و کالج‌ های دانشگاهی وجود نخواهد داشت و بسیاری از کالج‌ های دانشگاهی، دانشگاه نامیده می‌ شوند.

در ارتباط با ساختار آموزشی این کشور باید این نکته را مد نظر داشته باشید که یکی از وجوه تفاوت ساختار درسی این کشور این خواهد بود که در نظام آموزشی کشور سوئد، بر خلاف دیگر کشور ها که در طول ۱ ترم چند درس گذرانده می شود، در آن جا اکثرا یک درس میبایست در یک مدت زمان مشخص اغلب در بازه چند هفته ای گذرانده شود و پس از اتمام درس، امتحان آن درس برگزار خواهد شد، در واقع پس از امتحان، درس جدید شروع خواهد شد. به عنوان مثال در طول یک ترم ۲۰ هفته ای، امکان دارد ۴ درس را به صورت ۵ هفته ای بگذرانید. در عوض برای برخی برنامه های خاص، امکان دارد مجبور گردید که هم زمان چند درس را با هم بخوانید و در پایان ترم از شما عزیزان آزمون گرفته خواهد شد.

اپلای سوئد مطمئن

هزینه های تحصیل و زندگی جهت اپلای سوئد

هزینه تحصیل (شهریه دانشگاه) در کشور سوئد

در مورد با این بخش باید در خاطر داشته باشید که در سوئد دانشجویانی که شهروند کشور های اتحادیه اروپا یا EEA می باشند، احتیاج نیست هزینه ای به منظور تحصیل خود پرداخت کنند. در حقیقت دانشگاه ها تنها هزینه های درخواست که حدود ۱۰۰ یورو است و امکان دارد در هر موسسه آموزشی عالی متفاوت باشد، پرداخت می کنند. دانشجویانی که شهروند یکی از کشور های EU/EA نیستند، میبایست نسبتب به پرداخت شهریه هر ترم اقدام نمایند. به عنوان مثال، دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود ۹۷۰۰ یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود ۱۵ هزار یورو در سال هزینه برای شما عزیزان به همراه خواهند داشت. در واقع به صورت کلی متوسط شهریه دانشگاه ها در کشور سوئد، بین ۸۳۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو متغیر می باشد.

هزینه زندگی در کشور سوئد

هزینه های مربوط به زندگی در کشور سوئد هم به مانند دیگر کشور به مواردی مانند، هزینه مربوط به مسکن، هزینه های خورد و خوراک، هزینه مربوط به امر حمل و نقل دانشجو، هزینه های اخذ بیمه درمانی، هزینه امور خدماتی و ریز هزینه های جانبی دیگر، مربوط می شود و شما عزیزان به منظور اپلای سوئد و اخذ ویزای تحصیلی باید ابتدا از این هزینه ها اطلاع دقیق داشته باشید تا قادر باشید برنامه ریزی مناسبی برای آن ها در ادامه روند تحصیلی خود داشته باشید.

اپلای سوئد

هزینه مربوط به مسکن

شما عزیزان چنانچه قصد داشته باشید در شهری مانند استکهلم خانه ای اجاره کنید باید هزینه ای معادل ۴ الی ۸ هزار کرون را در نظر بگیرید، ولی اگر قصد دارید در خانه های کوچک تر دانشجویی در شهر های دیگر زندگی کنید شرایط فرق خواهد کرد و شما هزینه کم تری خواهید کرد، در واقع هزینه ای که باید به این منظور در نظر بگیرید؛ ۲ الی ۶ هزار کرون خواهد بود که بسته به میزان متراژ خانه، اینکه هم اتاقی دارید یا خیر، محلیت خانه مد نظر و … این قیمت متفاوت خواهد بود.

هزینه خورد و خوراک 

جالب است بدانید که هزینه خورد و خوراک در کشور سوئد به صورت ماهانه بین ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کرون سوئد خواهد بود و همچنین فرد دانشجو میتواند با آشپزی در منزل این هزینه ها را بسیار کاهش دهد.

هزینه مربوط به حمل و نقل

این هزینه در شهر ها کوچک تر از ۴۰۰ کرون برای یک ماه شروع شده و در شهر های بزرگ تر مانند استکهلم این هزینه ها به ۶۵۰ کرون نیز خواهد رسید. البته بلیت هایی بصورت تخفیف حمل و نقل دانشجویی در اختیار دانشگاه می باشد که شما عزیزان می توانید آن را دریافت نمایید و از تخفیفات آن بهره مند شوید.

هزینه های خدماتی و هزینه های جانبی دیگر

هزینه هایی مانند، هزینه های مربوط به آب، برق، گاز، انترنت، تلفن همراه پوشاک و هزینه های مربوط به صرف اوقات فراغت به صورت ماهیانه برای شما عزیزان حدودا مبلغی بین ۳۵۰ تا ۷۵۰ کرون سوئد را به همراه خواهد داشت.

اپلای سوئد

سخن آخر در خصوص اپلای سوئد

در قسمت دوم این سری مقالات کشور سوئد، همان طور که دیدی مطالبی مانند، اپلای سوئد به صورت رایگان و شرایط پذیرش آن، ساختار آموزشی این کشور که باید در جهت اپلای سوئد تمامی آن ها را مد نظر خود داشته باشید و مطالبی از این دست صحبت کردیم و در انتهای مقاله به موضوع مهم هزینه های تحصیلی (شهریه دانشگاه) و هزینه های زندگی در کشور سوئد پرداختیم، بخاطر این که در خصوص اپلای سوئد حتما می بایست از هزینه هایی که پیش رو دارید، اطلاع کامل و کافی داشته باشید تا نه به مشکلی بر بخورید و هم قادر باشید برنامه ریزی درست و مناسبی به منظور تامین آن داشته باشید.

امیدوارم که از این مطلب تحت عنوان اپلای سوئد ( بخش دوم ) نهایت استفاده رو برده باشید. شما عزیزان قادر هستید بخش اول این سری مقالات که در مورد کشور سوئد و تمامی جزئیات دیگر این موضوع بحث شده رو در لینک آبی همین پاراگراف مشاهده کنید.