پادشاهی متحده انگلیس، اسکاتلند، ویلز و ایرلندشمالی که از آن با عنوان انگلستان یاد می‌شود، یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در زمینه تولید وصنعت به حساب می‌آید. فضای خدماتی مدرن آن منجر شده در طول سال متقاضیان زیادی برای تحصیل و سرمایه‌گذاری به انگلستان مهاجرت نمایند. اما سوالی که ذهن بسیاری از علاقمندان را به خود مشغول کرده شرایط تحصیل در انگلستان است. اینکه چه مدارکی برای تحصیل نیاز است؟ هر مقطع تحصیلی چند سال به طول می‌انجامد؟ و از همه مهمتر، هزینه تحصیل در این کشور فوق پیشرفته چقدر است؟ اگر این سوالات به ذهن شما هم خطور کرده، توصیه می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط پذیرش تحصیل در انگلستان

شرایط تحصیل در انگلستان

در طی سال‌های گذشته انگلستان همواره یکی از محبوب‌ترین مقاصد متفاضیان برای ادامه تحصیل بوده است. از جمله اصلی‌ترین دلایل این محبوبیت را میتوانیم به سطح علمی و رنکینگ بالای دانشگاه‌های آن بدانیم. حضور تعداد ۹۱ دانشگاه انگلستان در میان برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹، سندی‌ بر صحه این گفته است. متقاضیان تحصیل در انگلستان میتوانند تحصیلات خود را در مدارس تا دانشگاه‌های این کشور جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ادامه دهند. هر چند که برای تحصیل در دانشگاه‌ها باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و مدرک زبان آیلتس و یا تافل با نمره حداقل ۵ و ۶۰ را در اختیار داشته باشید.

هزینه تحصیل در انگلستان

چرا انگلستان؟

 • از بهترین نظام‌های آموزشی جهان بهره‌مند است.
 • تضمین کیفیت تحصیلی دانشگاه‌های انگلستان در جهان شهرت دارد.
 • بهترین پژوهش‌های جهان به دلیل در اختیار داشتن به‌روزترین امکانات در این کشور انجام می‌شود.
 • انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبه اول را در جهان کسب کرده است.
 • هزینه تحصیل در آن مقرون به صرفه است.
 • بهترین امکانات رفاهی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

تحصیل در انگلستان به صورت رایگان

مقاطع تحصیلی در انگلستان

 • دوره کارشناسی

تحصیل در دوره کارشناسی که در انگلستان به Under Graduate معروف است چیزی حدود ۳ سال به طول می‌انجامد. البته برای ورود به دوره کارشناسی و تحصیل در انگلستان باید نمرات مناسبی را در دوره‌های Foundation و A-Levels کسب نمائید. درواقع حضور در این دوره‌ها برای فارغ‌التحصیلان ایرانی با مدرک دیپلم الزامیست. دقت داشته باشید که این مسئله تنها برای افرادی که مایل هستند در دانشگاه‌های تراز اول انگلستان به تحصیل بپردازند صادق است. درغیراینصورت با در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ میتوانید وارد سال اول دانشگاه شوید و به مدت ۲۰ساعت در هفته مشغول به کار شوید. دقت داشته باشید که در اختیار داشتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ترجمه انگلیسی برای حضور در این آزمون الزامی‌ست. اکثر دانشگاه‌های برتر انگلستان ملاک را نمرات مقطع قبلی قرار می‌دهند، پس اگر میخواهید در دانشگاه‌های ممتاز این کشور تحصیل کنید باید ریزنمرات تحصیلی مناسبی در اختیار داشته باشید.

 • دوره کارشناسی ارشد

کارشناسی‌ارشد در انگلستان حدود یکسال به طول می‌انجامد و متقاضیان باید از پایان‌نامه خود در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. کلاس‌های این دوره از ماه سپتامبر شروع شده و تا ژوئن ادامه دارد که امتحانات نیز در همین ماه برگزار می‌شود. پس از آن یعنی در فصل تابستان زمان انجام پروژه آغاز می‌شود. هر چند که این مسئله در تمامی دانشگاه‌ها صدق نمیکند و برخی از آنها کلاس‌هایشان از ژانویه آغاز می‌شود. برای حضور در دانشگاه‌های انگلستان در اختیار داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶ الزامیست. اگر علاقمند به تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد هستید ولی نتوانستید نمره ۶ آیلتس را اخذ کنید، نگران نباشید زیرا با نمره ۵.۵ آیلتس نیز میتوانید در دوره پیش کارشناسی ارشد شرکت کنید.

هر چند که هرچقدر نمره مدرک زبان انگلیسی شما بالاتر باشد شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهید داشت. معمولا گفته می‌شود اگر بتوانید سوابق تحصیلی خوبی برای خود دست‌وپا کنید مطمئنا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی در انگلستان نیز خواهید شد. و می‌توانید این انتظار را داشته باشید که آینده شغلی بسیار خوبی پیش روی شما قرار دارد.

 • دوره دکترا

تحصیل دکترا در انگلستان سه سال طول می‌کشد و درپایان نیز دانشجویان باید از تز یا رساله دکترای خود در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. اکثر دانشگاه‌های انگلستان دوره دکترا را به صورت تحقیقاتی برگزار می‌کنند و کلاسی در آن برگزار نمی‌شود. درواقع در سال اول دانشجویان پروژه‌ای را به دانشگاه ارائه می‌دهند در صورت تایید پروژه آنها دانشجوی دکترا به حساب می‌آیند و در دو سال آینده(مجموع سه سال) باید دوره دکترا خود را به پایان برسانند. در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷ برای متقاضیان تحصیل دکترا در انگلستان الزامیست.

این دسته از افراد قبل از ورود به دانشگاه و آغاز فرآیند اپلای باید با اساتید دانشگاه مربوطه خود صحبت کرده و پروپوزالی را ارائه دهند. در غیراینصورت باید در دوره‌های پیش دکترا شرکت نماید و پس از گذراندن ۶ ماه وارد مقطع دکترا شود. نکته قابل توجه اینجاست که متقاضیان مدرک دکترا در صدر الویت‌های دانشگاه برای اعطای بورسیه قرار دارند. زیرا تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا چیزی حدود ۸ تا ۱۲ هزار پوند به صورت سالیانه هزینه دارد.

مدارک لازم جهت تحصیل

افرادی که قصد اخذ پذیرش تحصیل در انگلستان را دارند و مایل به گذراندن تحصیلات خود در این کشور باید بدانند در ابتدای کار هیچ احتیاجی به پاسبورد عکس دار نداشته اما وجود مدارکی دیگر چون ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه  از اصول الزامی بوده که به عنوان اولین نکات باید مد نظر گردد و هرگونه کوتاهی در تهیۀ آنها برابر با رد تقاضای پذیرش خواهد بود.

 اما در مراحل بعد داشتن مدارک دیگر نیز در اولویت قرار می گیرند که ما در این جا برای آشنایی بیشتر شما عزیزان به ذکر آن موارد می پردازیم.

 • در اختیار داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و همچنین ترجمه آنها به زبان انگلیسی.
 • در اختیار داشتن مدرک لیسانس برای پذیرش در مقطع فوق‌لیسانس و مدرک فوق‌لیسانس برای پذیرش در مقطع دکترا در انگلستان
 • ترجمه ریزنمرات تمامی مقاطع تحصیلی قبلی به زبان انگلیسی برای اخذ ویزای تحصیلی در انگلستان
 • در اختیار داشتن پروپوزال و رزومه علمی بالا برای اخذ پذیرش دکترا در انگلستان
 • پرداخت دپازیت (۶۰% شهریه سالیانه)
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶

مدارک تحصیل در انگلستان

شرایط انتخاب رشته دانشگاه‌های انگلستان

اگر قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارید، باید بدانید که شرایط انتخاب رشته در دانشگاه‌های این کشور کاملا متفاوت از ایران بوده و براساس دو معیار صورت میگیرد. این دو معیار عبارتند از:

 • براساس رتبه‌بندی دانشگاه: درواقع رتبه کلی دانشگاه در جدول رتبه‌بندی مد نظر قرار خواهد گرفت. از همین رو برای انتخاب رشته باید به رتبه‌بندی مجله معتبر Times نگاهی بیاندازید.
 • براساس رتبه‌بندی رشته: بالاتر بودن رتبه رشته خاص را مد نظر قرار می‌دهد. برای انتخاب رشته براین اساس نیز باید به مجله Times مراجعه کنید.

تحصیل در انگلستان

ویزای دانشجویی انگلستان

امروزه رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌ها منجر شده تا علاقمندان به ادامه تحصیل خواهان اخذ پذیرش بهترین‌ها باشند و انگلستان با دراختیار داشتن برترین دانشگاه‌های جهان همواره جزء محبوب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل بوده است. ویزای تحصیلی در این کشور اما براساس نوعی امتیازبندی خاص اعطا می‌شود و با ویزای توریستی کاملا متفاوت است. در سیستم درنظر گرفته شده ویزای تحصیل در انگلستان را به سه دسته کوتاه‌مدت، عمومی و برای کودکان دسته‌بندی می‌کنند:

 • ویزای کوتاه مدت: این ویزا به افراد بالای ۱۸ سال و آن دسته از افرادی که تمایل به تحصیل کوتاه مدت در انگلستان دارند تعلق میگیرد. این ویزا نهایتا شش ماه اعتبار داشته و پس از منقی شدن هیچگونه امکانی برای تمدید آن وجود نخواهد داشت. همچنین متقاضیان پس از اخذ آن اجازه کار در انگلستان را نخواهند داشت.
 • ویزای عمومی: آن دسته از دانشجویانی که بیش از ۱۸ سال سن دارند و برای یک دوره تحصیلی بلند مدت در انگلستان برنامه‌ریزی کرده‌اند قادر به اخذ این ویزا خواهند شد. این ویزا علاوه بر اجازه اقامت طولانی مدت در انگلستان، اجازه کار در این کشور را برای آنان صادر میکند. هر چند که برای تمدید باید دوره تحصیلی خود را افزایش دهید.
 • ویزا کودکان: این ویزا برای دانش‌آموزان زیر ۱۷ سال است. این ویزا با توجه به محدوده سنی افراد به آنها این امکان را می دهد تا به مدت شش سال در این کشور به اقامت بپردازند. همچنین دانش‌آموزان بالای ۱۶ سال میتوانند به صورت پاره‌وقت و در حین تعطیلات به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

آیا تحصیل در انگلستان امکان پذیر است؟

هزینه تحصیل در انگلستان

یکی از مهمترین مسائلی که برای تحصیل در انگلستان باید به آن بپردازید، هزینه آن است. به طور میانگین گفته می‌شود که دانشجویان بین‌المللی چیزی حدود ۱۰.۰۰۰ پوند باید هزینه پرداخت نمایند. که این مسئله با توجه به رشته انتخابی می‌تواند کاهش و یا افزایش پیدا کند. هزینه متوسط زندگی در انگلستان نیز چیزی حدود ۱۲۲۰۰ پوند خواهد بود. از همین رو گفته می‌شود برای تحصیل در انگلستان باید به اندازه کافی سرمایه داشته باشید. زیرا با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کنید هزینه‌های زندگی نیز به همان نسبت دستخوش تغییرات زیادی می‌شود.

سخن آخر

با توجه به تمامی نکاتی که در رابطه با تحصیل انگلستان خدمت شما ارائه شد، میتوان به درک این مسئله رسید که تحصیل در این کشور، هزینه زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت از همین رو قبل از هرگونه اقدامی نسبت به تمامی مسائل موجود اطلاعات کاملی بدست آورید. همچنین می‌توانید برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه‌های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، میتوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.