کشورهای اروپایی همواره بهترین مکان برای زندگی و خصوصا تحصیل محسوب می‌شوند. شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا شامل دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و جزیره فارو ایسلند است. این کشورها در حال حاضر از بهترین امکانات رفاهی جهان بهره‌مند بوده و یکی ازگزینه‌های اصلی مهاجرت می‌باشند. اما اگر قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارید، باید بدانید که این کشور شرایط بسیار راحتی را پیش روی متقاضیان قرار داده است. در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم.

شرایط تحصیل در نروژ

چرا برای تحصیل به نروژ برویم؟

نروژ یکی از بهترین کشورهای اروپاست که با آب‌وهوای سرد و جنگل‌های فراوان و البته نظام آموزشی فوق‌حرفه‌ای هرساله مهاجران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. یکی از موارد مهم انتخاب افراد برای تحصیل در نروژ، رایگان بودن آن است. در واقع دولت و نظام آموزش و پرورش نروژ  با در نظر گرفتن تمهیداتی شرایطی را فراهم آورده‌اند تا اتباع این کشور و حتی کشورهای خارج از حوزه اتحادیه اروپا به‌صورت رایگان به تحصیل بپردازند. از دیگر دلایل انتخاب نروژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امنیت و رفاع اجتماعی بالایی در کشور نروژ برقرار است.
 • نروژ جزء مدرن‌ترین کشورهای جهان و پیشرو در تکنولوژی و نوآوری شناخته می‌شود.
 • دانشگاه‌های نروژ از رنکینگ بالایی برخوردارند.
 • تحصیل در آن کاملا رایگان است.
 • هزینه زندگی در آن کاملا مقرون به صرفه‌ است.

بورسیه تحصیل در نروژ

شرایط تحصیل در نروژ

کشور نروژ در طی سال‌های گذشته اثبات کرده که دوره‌های تحصیل در آن، از سطح کیفی بالایی برخوردارند. تحصیل در نروژ باعث می‌شود افراد از سطوح پایین تا تحصیلات تکمیلی از فرصت‌های علمی و شغلی بسیار خوبی برخوردار باشند و همچنین تجربه منحصربه‌فردی به‌دست آورند. این کشور از هفت دانشگاه، نه موسسه تخصصی دانشگاهی، ۲۲کالج و تعداد موسسه آموزش عالی خصوصی بهره‌مند است. اغلب تدریس در دانشگاه‌های نروژ به زبان نروژی بوده از همین رو در اختیار داشتن مدرک زبان الزامی نیست. هرچند این مسئله دبرای تحصیل رایگان در نروژ صدق نمی‌کند. متقاضیان باید یک دوره یک‌ساله زبان نروژی را بگذرانید و پس از آن وارد دانشگاه شوید. از پرمخاطب‌ترین رشته‌های تحصیلی نروژ نیز می‌توان به مهندسی برق، مکانیک، صنایع و نفت و گاز و شیلات اشاره کرد.

تحصیل در نروژ

آیا تحصیل رایگان در نروژ امکان‌پذیر است؟

شما برای تحصیل در نروژ می‌توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا اقدامات اولیه را آغاز کنید. همانطور که گفته شد دروس دانشگاهی به زبان نروژی تدریس می‌شود و متقاضیان باید دوره زبان نروژی را طی کنند. اما نکته اینجاست که برای تحصیل رایگان در نروژ باید از مدرک زبان بهره‌مند باشید. در واقع توصیه می‌شود آن دسته از افرادی که تمایل به اخذ پذیرش رایگان دانشگاه‌های نروز را دارند بدون در اختیار داشتن مدرک زبان هیچ‌گونه اقدامی نکنند زیرا هیچ شانسی نخواهند داشت. از طرف دیگر در اختیار داشتن روزمه درخشان و نمره ها و معدل عالی جزء مواردی‌ست که به شما کمک می‌کند تا به صورت رایگان در نروژ تحصیل کنید. هر چند که در دانشگاه‌های این کشور برای تمامی افراد، فارغ از تمامی این مدارک باز است. جالب است‌بدانید دولت این کشور به منظور کاهش هزینه‌های زندگی بورسیه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته است.

مدارک لازم برای تحصیل در نروژ

مقاطع تحصیلی در نروژ

 • کارشناسی

تحصیل در نروژ آن هم در مقطع کارشناسی چیزی حدود ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد. این مقطع در دانشگاه‌های این کشور به زبان نروژی تدریس می‌شود و متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه باید به مدت یکسال دوره‌های مرتبط با این زبان را طی نمایند. این دوره‌ها کاملا رایگان می باشد. از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی نروژ آن است که متقاضیان در دانشگاه دولتی یا آزاد در ایران پذیرفته شده باشند و حداقل به میزان سی واحد درس پاس کرده باشند و سپس در همان رشته یا رشته‌های مرتبط با آن تقاضای اخذ پذیرش دانشگاه‌های نروژ را داشته باشند. نکته مهم اینجاست که در برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

 • کارشناسی‌ارشد

تحصیل در نروژ، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال به طور می‌انجامد که یک‌سال به نوشتن پایان‌نامه اختصاص دارد. برای اینکه شانس تحصیل در دانشگاه‌های نروژ را افزایش دهید در ابتدا باید دانشگاهی متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید. نکته قابل توجه اینجاست که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌تواند رایگان باشد. دروس ارائه شده در دانشگاه های نروژ اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند از همین‌رو شما باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵.۵ را در اختیار داشته باشید. هرچند که این در رابطه با تمامی رشته‌های تحصیلی صدق نمی‌کند و شما باید قبل از اپلای نسبت به این موضوع اطلاعات کاملی بدست آورید. زیرا برای تحصیل در نروژ، آن هم به زبان نروژی باید در دوره آموزش زبان نروژی شرکت نمائید.

 • دکترا

اولین نکته‌ای که در رابطه با تحصیل در نروژ در مقطع دکترا ذکر می‌شود رایگان بودن آن است. معمولا تحصیل در این مقطع ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه و در زمان اپلای، حداقل یک استاد راهنما از اعضای هیئت علمی دانشگاه را انتخاب نمایند. در واقع استاد راهنما در طول دوران تحصیل شما در دانشگاه و در طول روند انجام پایان‌نامه نظارت کاملی داشته و در این راه به شما کمک خواهد کرد. در پایان نیز شما باید از پایان‌نامه خود در برابر هیئتی متشکل از ۳ داور دفاع نموده و فارغ‌التحصیل شوید. دقت داشته باشید که برای تحصیل دکترا در نروژ در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ و توصیه‌نامه اساتید الزامیست.

هزینه تحصیل در نروژ

زمان درخواست اپلای برای تحصیل در نروژ

در طی سال‌های گذشته به طور معمول دانشگاه‌های نروژ تنها یکبار در سال، زمانی را مشخص کرده و به پذیرش دانشجویان می‌پردازند. هر چند که این زمان با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. هم چنین در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا هیچ زمان خاصی وجود نداشته و شما هر زمانی که میخواهید میتوانید شروع به مکاتبه و نامه‌نگاری کنید. اما معمولا از زمان ۱ اکتبر تا ۱ دسامبر بهترین زمان برای شروع فرآیند اپلای شناخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش تماس باما مراجعه کنید.

تحصیل رایگان در نروژ

مدارک لازم جهت اپلای نروژ

همه می‌دانیم که برای ادامه تحصیل در نروژ و هرکشور دیگری مدارکی برای احراز هویت به دانشگاه مربوطه ارسال نمائیم. این مدارک عبارتند از:

 • در اختیار داشتن اصل و کپی برابر اصل مدارک تحصیلی تمامی مقاطع قبلی به همراه ریزنمرات که به زبان انگلیسی ترجمه شده است.
 • رزومه یا همان cv که باید مشخصاتی از خود، محل زندگی، رشته تحصیلی، مهارت‌ها و… را در آن ذکر کنید.
 • در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه نام حداقل یک استاد راهنما از اعضای هئیت علمی دانشگاه‎‌ انتخابی شما در نروژ الزامی‌ست.
 • برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در اختیار داشتن مقالات در نشریات معتبر می‌تواند نقشی حیاتی ایفا کند.
 • انگیزه‌نامه یا SOP که دلیل انتخاب شما برای ادامه تحصیل در نروژ را بیان می‌کند.
 • در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۵.۵ برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی.

مدرک زبان تحصیل در نروژ

بورسیه تحصیلی نروژ

امروزه تعداد محدودی از دانشگاه‌ها امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم می‌آورند. کشور نروژ از جمله کشورهای اروپایی‌ست که با ارائه تحصیلی رایگان همواره دانشجویان زیادی را پذیرش می‌کند. جالب اینجاست با وجود رایگان بودن تحصیل در نروژ همواره امکان اخذ بورسیه تحصیل در نروژ نیز وجود دارد. در واقع شما می‌توانید با اخذ بورسیه چیزی حدود ۴۵درصد از هزینه‌های تحصیل را کاهش دهید و مابقی را پس از اتمام تحصیل به دانشگاه پرداخت نمائید. حتی اگر شما به کشور خود بازگردید دیگر هیچ نیازی به بازپرداخت وام نیز نخواهید داشت. معمولا بورسیه تحصیلی ارائه شده در نروژ مواردی همچون هزینه تحصیل حمل و نقل، مسافرت تحقیقاتی و در برخی موارد هزینه بلیط را نیز بر عهده می‌گیرد. به طور معمول افرادی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا اقدام کرده‌اند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی دارند.

آشنایی با دانشگاه ها برای تحصیل در نروژ

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی نروژ

برای اینکه بتوانید موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در کشور نروژ شوید، در ابتدا باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه مربوطه ارسال نمائید. دقت داشته باشید که در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس و تافل با حداقل نمره ۵.۵ و ۵۰ الزامیست. همچنین متقاضیان مقطع دکترا می‌توانند علاوه بر کاهش هزینه‌های تحصیلی از دانشگاه نیز حقوق دریافت کنند. معمولا این بورسیه‌ها سه ماهه بوده و برای اخذ آن باید اثبات کنید که از تکمن مالی خوبی برخوردار نمی‌باشید. در میان دانشگاه‌های نروژ، دانشگاه اسلو و برگن جزء بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل و دریافت بورسیه محسوب می‌شوند.

سخن آخر

برای اینکه بتوانید مقطع تحصیلی مورد نظر خود را به‌دور از هرگونه تنش و نگرانی سپری کنید، نروژ یکی از بهترین انتخاب‌هایی‌ست که میتوانید داشته باشید.. در واقع تحصیل در نروژ با توجه به تمامی امکانات از جمله شرایط آسان زندگی، تحصیل رایگان، بورسیه‌های مختلف تحصیلی و… منجر شده تا هر ساله متقاضیان زیادی برای اپلای اقدام نمایند. حال اگر متقاضی تحصیل در نروژ هستید توصیه می‌شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه‌های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، میتوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.