تحصیل در مالزی جزو اهداف بسیاری از ایرانیانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور ایران را دارند. مالزی کشوری بسیار امن است و طبیعت فوق العاده‌ای دارد. دانشگاه‌های مالزی حد متوسط علمی را دارند و با استانداردهای جهانی منطبق هستند. آیا شما هم قصد تحصیل در این کشور را دارید؟ چه مقطعی را برای پذیرش در مالزی در نظر دارید؟ از شرایط اپلای و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور چه می‌دانید؟ اگر قصد اپلای دانشگاه‌های مالزی را دارید با ما همراه شوید. اپلای باما شما را با تمامی مواردی که لازم است در مورد پذیرش تحصیلی در مالزی بدانید در اختیار شما می‌گذارد.

تحصیل در مالزی

پذیرش تحصیلی مالزی از اولویت‌هایی است که بسیاری از شما دنبال می‌کنید. دانشگاه‌های مالزی در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته است. شاید باورتان نشود اما دانشگاه‌های مالزی جزو پرطرفدارترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل هستند. دانشگاه‌های این کشور در سطح علمی متوسط جهان بوده و توانسته‌اند خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ کنند. مالزی کشور آب و آفتاب است. این کشور علاوه بر موقعیت تحصیلی بسیار خوب، یکی از کشورهای مقصد توریستی است. این خاصیت مالزی در جذاب بودن آن برای دانشجویان جهت ادامه تحصیل، بی‌تاثیر نبوده است. مالزی کشوری امن است و مردمی مهربان و خونگرم دارد. بنابراین خیالتان از بابت تحصیل و زندگی در مالزی راحت باشد. مردم این کشور بسیار مهربان و خونگرم هستند و همواره لبخند بر لب دارند.

تحصیل در مالزی

تحصیل کارشناسی در مالزی

برای اپلای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مالزی باید معدل شما به حد نصاب لازم دانشگاه برسد و شرایط سنی شما نیز با قوانینی دانشگاه منطبق باشد. برخی دانشگاه‌های مالزی برای تحصیل در این مقطع شرط سنی لحاظ کرده‌اند و بعضی از آنها شرط سنی ندارند. برای تحصیل در این مقطع باید معدل دیپلم شما از ۱۷ کمتر نباشد. مدت زمانی که برای گذراندن این مقطع لازم دارید، در حدود ۳ تا ۴ سال است.

دانشجو برای تحصیل در این مقطع نباید تعهد خدمت سربازی داشته باشند. بنابراین کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید قبل از اینکه سن آنها شامل قانون سربازی شود از کشور خارج شده باشند. برای تحصیل دانشگاه‌های مالزی، باید شهریه بپردازید. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه‌های مالزی بین ۷ الی ۹هزار رینگیت در هر ترم است.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد مالزی

طول مدت تحصیل در دوره مستر دانشگاه‌های مالزی ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد. برای تحصیل در این مقطع باید معدل شما از ۱۴ بالاتر باشد. چنانچه بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی بخواهید وارد دوره کارشناسی ارشد بشوید باید معدل شما از ۱۵ بالاتر باشد. با این حال برخی دانشگاه‌ها نیز هستند که معدل ۱۴ را نیز قبول می‌کنند. شرط معدل در این مقطع از قوانین مهم تحصیلی محسوب می‌شود. برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع مستر دانشگاه‌های مالزی را دارند و به صورت تمام وقت کار می‌کنند، معدل ۱۴ در نظر گرفته شده است. زیرا سال‌های کاری آنها می‌تواند مقداری از معدل آنها را پوشش دهد.

برای پذیرش در مقطع مستر دانشگاه‌های مالزی، مدرک زبان الزامی نیست. زیرا شخص این دوره را می‌تواند در مالزی نیز بگذراند. هزینه هر ترم در مقطع مستر دانشگاه‌های مالزی ۷ تا ۸هزار رینگیت است. این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی این کشور در حدود ۱۰ الی ۱۵هزار رینگیت برآورد شده است.

تحصیل در مالزی

تحصیل مقطع PHD در مالزی

پذیرش در مقطع دکترا در مالزی نیز بر اساس شرایطی که دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده، انجام می‌شود. برای تحصیل در این کشور، باید معدل ۱۵داشته باشید. مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی ۵ سال است. هزینه‌ این مقطع در دانشگاه‌های مالزی بین ۷ تا ۸رینگیت در هر ترم و برای دانشگاه‌های خصوصی در این کشور بین ۱۰ الی ۱۲رینگیت در نظر گرفته شده است.

برای اطلاع شما باید گفت که پذیرش در مقطع مستر و PHD دانشگاه‌های مالزی به ۳ روش امکان‌پذیر است. روش آموزشی که در این روش، دانشجو با گذراندن واحدهای درسی، مدرک دکترای خود را می‌گیرد. روش دوم روش آموزش و پژوهش توامان است. یعنی دانشجو تعدادی واحد درسی را می‌گذراند و سپس با دادن یک طرح پژوهشی دوره دکترای خود را تکمیل می‌کند. روش سوم، روش پژوهش محور است. در این روش دانشجو نیازی به گذراندن واحد درسی ندارد و تمامی تحصیل وی به پژوهش سپری می‌شود. پس از تکمیل پژوهش و تایید استاد راهنما، دانشجو موفق به اخذ مدرک دکترای خود می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اپلای مقطع PHD

  • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین دانشجو
  • ارائه ترجمه انگلیسی مدرک تحصیلی و ریز نمرات دانشجو در دوره فوق لیسانس
  • ارائه پروپوزال برای مقطع دکترا
  • ارائه CV متقاضی
  • ارائه سابقه کاری متقاضی

تحصیل در مالزی

مدرک زبان برای دانشگاه‌های مالزی

برای اپلای مالزی، نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارید. برای اپلای تحصیلی مالزی فقط باید درخواست بدهید. سایر کارهای شما برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای این کشور در کمتر از ۶۰ روز قابل انجام است. بعد از ورود به مالزی می‌توانید در دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی این کشور شرکت کنید. این دوره بسته به شرایط فرد و میزان مهارت وی بین ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد. پس از گذراندن این دوره می‌توانید در رشته مورد نظرتان مشغول شوید. با این حال بهتر است که مدرک زبان خود را پیش از ورود به مالزی گرفته باشید، که به محض ورود به این کشور مشغول به تحصیل شوید.

بورسیه تحصیلی در مقاطع تکمیلی مالزی

بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های مالزی به دانشجویانی که در مقاطع مستر و PHD تحصیل می‌کنند، تعلق می‌گیرد. ارائه بورسیه در دانشگاه‌های مالزی شرایطی دارد که باید به آنها توجه کرد. کسانی که تحصیل آنها در مقطع مستر مالزی، از نوع پژوهش محور است، اگر حاصل کار تحقیقاتی آنها برای مالزی، سود داشته باشد، می‌توانند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنند. بنابراین شرط دست یافتن به بورسیه دانشگاه‌های این کشور در این مقطع به هوشمندی دانشجو بستگی دارد. این هوشمندی را دانشجو باید در انتخاب موضوع برای پروپوزال خود لحاظ کند. در ادامه به بورسیه‌های تحصیلی که کشور مالزی به دانشجویان این کشور ارائه می‌کند می‌پردازیم.

بورسیه تحصیلی که دانشگاه‌های خصوصی مالزی به دانشجویان ارائه می‌دهند.
بورسیه تحصیلی که بنیاد خیریه کوک به دانشجویان ارائه می‌کند.
بورسیه تحصیلی که کشورهای مشترک‌المنافع برای دوره‌های تحصیلی تکمیلی مالزی در نظر می‌گیرند.
بورسیه‌‌ای که به همراه کشورهای ASEAN برای تحصیل در مقطع مستر به دانشجویان ارائه می‌شود.

تحصیل در مالزی

اجازه کار همراه با تحصیل

پذیرش در دانشگاه‌های در مالزی، به دلیل اجازه کار همزمان با تحصیل در این کشور در بین دانشجویان متقاضیان زیادی دارد. دانشجویان اجازه کار نوعی مزیت برای تحصیل در این کشور قلمداد می‌کنند. زیرا به نظر آنها کار در حین تحصیل می‌تواند به مقدار زیادی هزینه درس خواندن آنها در مالزی را کاهش دهد. جالب است بدانید که برای ساعات کار دانشجو در مالزی هیچ قانونی وجود ندارد و حدی برای آن، مشخص نشده است. اکثر متقاضیان اپلای در این کشور، مالزی را سکوی پرتابی برای دیگر کشورهای جهان می‌دانند. اخذ مدرک از دانشگاه‌های این کشور می‌تواند شما را آماده رفتن به کشورهای دیگری چون کانادا یا کشورهای اروپایی کند.

بهترین دانشگاه‌های مالزی

دانشگاه مالایا، این دانشگاه را می‌توان قدیمی‌ترین دانشگاه مالزی دانست. دانشگاه مالایا رتبه ۸۷ جهان را در QS کسب کرده است. این دانشگاه از لحاظ سطح علمی در صدر دانشگاه‌های مالزی قرار دارد و در آسیا جزء ۵۰ دانشگاه معتبر این قاره به شمار می‌رود. دانشگاه مالایا در پایتخت مالزی است. این دانشگاه در حدود ۳هزار دانشجوی بین‌المللی را از کشورهای مختلف، در خود جای داده است. دانشگاه مالایا همواره در حال رشد بوده و تا کنون پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.

تحصیل در مالزی

دانشگاه کبانگ سان Kebangsaan، در شهر سلانگور قرار گرفته است. این شهر در حدود ۴۰ کیلومتر از پایتخت مالزی فاصله دارد. این دانشگاه رتبه ۱۸۴ را در جهان به خود اختصاص داده است. دانشگاه کبانگ سیستم آموزشی بسیار قوی برای دانشجویان فراهم کرده است. جالب است بدانید برخی رشته‌های مهندسی، ریاضیات و سیاست در این دانشگاه بسیار قوی عمل کرده است. این دانشگاه دارای یک دانشکده برای رشته‌های تحصیلات تکمیلی و یک دانشکده پزشکی برای استفاده دانشجویان است.

دانشگاه علوم مالزی معروف به دانشگاه ساینس این کشور با نام اختصاری USM شهرت دارد. این دانشگاه جزو برترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه سه پردیس دارد که یکی در شهر پنانگ واقع شده است که پردیس اصلی دانشگاه است. دیگری پردیس سلامت است که در کلانتان واقع شده است. دانشکده مهندسی دانشگاه نیز در یکی دیگر از شهرهای مالزی با نام نیبونگ تیبال واقع شده است. این دانشگاه قصد دارد یک پردیس بین‌المللی نیز در شهر کوالالامپور ایجاد کند.

سخن آخر

تحصیل در کشور مالزی گزینه‌ای بسیار خوب برای شما خواهد بود. با این حال باید بدانید که شرط معدل و شرایط سنی در بسیاری از دانشگاه‌های مالزی در نظر گرفته می‌شود. اگر موفق به دریافت مدرک زبان نشده‌اید دانشگاه‌های مالزی ضرورتی برای داشتن این مدرک در نظر نگرفته‌اند و شما با خیال راحت می‌توانید دوره آموزش زبان را در این کشور دنبال کنید. اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مالزی چنانچه بتوانید بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید، هزینه‌ تحصیل شما در این کشور را کاهش می‌دهد. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما بهترین انتخاب را برای تحصیل در خارج از کشور داشته باشید.