تحصیل در آلمان به دلیل موقعیت اقتصادی خوب و تحصیلات رایگان آن، اولویت اول متقاضیان اپلای خارج از کشور است. آلمان به دلیل وجود تحصیلات عالی رایگان و عدم دریافت شهریه توسط دانشگاه‌های آن، گزینه اول انتخاب دانشجویان است. بهتر است بدانید ۳۵درصد دانشجویان، این کشور را به دلیل رایگان بودن تحصیلات دانشگاه‌های آن انتخاب می‌کنند. در دانشگاه‌های آلمان اساتیدی تدریس می‌کنند که از لحاظ علمی از سطح بالایی برخوردار بوده و مورد تقدیر دانشجویان هستند. فرصت‌های شغلی مناسب در کشور آلمان، حدود ۷۰درصد دانشجویانی که به این کشور می‌روند، جذب کار می‌کند. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیل شدن در آلمان مانده و شغلی مناسب با تحصیلات خود، پیدا می‌کنند. در اینجا تحصیل در آلمان با اپلای با ما را دنبال کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

مقطع کارشناسی، جزو اولویت‌های دانشجویان برای تحصیل در آلمان است. تحصیل در این مقطع، مزایایی نظیر تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه‌های جهان با رنکینگ علمی بالا برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. برنامه آموزشی دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس مبتنی بر حل مسئله است. این برنامه به دانشجو فرصت می‌دهد تا علاوه بر مباحث تئوریک، مهارت‌های عملی را نیز فرا گیرد.

مدت زمان تحصیل در آلمان در این دوره، حداقل ۳ سال است. دروس در دانشگاه‌های آلمان، در مقطع لیسانس به زبان آلمانی و در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی است. برای اپلای این مقطع در آلمان باید مدارک تحصیلی، ریز نمرات و مدرک زبان آلمانی ارائه دهید. دانشگاه‌های مختلف، برای هر رشته، سطح متفاوتی از زبان را قبول می‌کنند. مدرک زبان C2 که از موسسه زبان آلمانی گوته، دریافت می‌شود، مورد قبول اکثر دانشگاه‌های آلمان است. بهتر است پیش از اقدام برای اپلای آلمان، مدرک زبان خود را آماده داشته باشید.

تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان دوره لیسانس

اکثر دانشگاه‌های آلمان، دولتی و رایگان هستند. با این حال هزینه‌هایی بابت ارائه برخی خدمات از دانشجو دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها در هر ترم در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰یورو است. برای استفاده از حمل و نقل عمومی، دانشجو باید ۱۰۰یورو اضافه پرداخت کند. اگر تحصیل شما در مدت زمان استاندارد تمام شد، هزینه‌ای ندارد. اگر مدت تحصیل شما بیشتر از موعد مقرر طول کشید باید برای تر‌م‌های اضافه، شهریه‌ای در حدود ۹۰۰یورو برای هر ترم، پرداخت کنید. موسسات و دانشگاه‌هایی که در آلمان به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند، شهریه‌ای با میانگین ۲۰۰۰۰یورو در سال از دانشجو دریافت می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان به دلیل مزایای مختلف تحصیلی، متقاضیان بسیاری دارد. تحصیل رایگان در دانشگاه‌های معتبر این کشور، اساتید حرفه‌ای، استانداردهای رفاهی بالا و تدریس به زبان انگلیسی مزایایی است که سبب شده دانشگاه‌های آلمان برای ادامه تحصیل، مورد توجه متقاضیان ایرانی باشند. با این حال بهتر است بدانید که دانشگاه‌های خصوصی آلمان(Private Universities) نیز در مقطع مستر دانشجو می‌پذیرند و شهریه نیز دریافت می‌کنند. برای مثال اگر قصد تحصیل  در ایالت Baden-Wurttemberg، در مقطع مستر، را داشته باشید، باید ۱۵۰۰ یورو شهریه بپردازید. دوره مستر، حدود یک الی دو سال، طول می‌کشد. مدت زمان دقیق تحصیل بستگی به رشته‌ای دارد که در آن تحصیل می‌کنید.

بورسیه‌های تحصیلی مقطع مستر در آلمان

گرنت دانشجویی، نوعی از بورسیه برای تحصیل است. طبق این نوع بورسیه، استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به مبلغ ۱۲۵۰ یورو در ماه، به دانشگاه مورد نظر وی معرفی می‌کند. بورسیه DAAD، نوع دیگری از بورسیه است که در این مقطع به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه از طرف سازمان German Academic Exchange Servic ارائه می‌شود و مبلغ آن در حدود ۱۲۰۰ یورو در ماه است. این بورسیه در مقطع دکترا نیز به دانشجویان خارجی داده می‌شود. برای اطلاع بیشتر از بورسیه‌ها و انواع آن به بورسیه‌های تحصیلی آلمان در اپلای با ما مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای مقطع مستر در آلمان

  • ارائه مدرک کارشناسی از دانشگاه‌ معتبر و رشته مرتبط
  • ارائه رزومه پژوهشی یا CV
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس۵/۶ یا تافل ۹۰
  • ارائه مدرک زبان آلمانی برای دوره‌هایی که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند
  • ارائه انگیزه‌نامه یا SOP

وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان، برای رشته‌های پرمتقاضی، نیازمند آزمون ورودی است. ارائه مدرک برای هر دانشگاه، یکسان نیست. برای اطلاع بیشتر از مدارک مورد نیاز، به سایت دانشگاهی که قصد اپلای آن را دارید، مراجعه کنید تا از مدارک مربوط به آن، مطلع شوید.

تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع مستر آلمان رایگان است و بورسیه‌های تحصیلی به آن تعلق می‌گیرد. اما شرط تحصیل رایگان در این مقطع این است که بین تحصیلات لیسانس شما با مقطع ارشد فاصله نیفتاده باشد. با این حال دانشجویان نیز باید هزینه خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. کسانی که مدرک لیسانس خود را از جای دیگری غیر از آلمان دریافت کرده‌اند، باید شهریه‌ای در حدود ۱۰۰۰۰یورو برای هر ترم، پرداخت کنند. در دانشگاه‌های خصوصی، این هزینه در حدود ۳۰۰۰۰یورو است.

تحصیل دکترا در آلمان

آلمان، جزو محبوب‌ترین مقاصد تحصیل در مقطع دکترا است. آلمان ۴۳ دانشگاه شناخته شده آلمانی در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان دارد. از بین این دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی مونیخ، رتبه‌ اول را در کشور آلمان و رتبه‌ ۶۰ را در جهان دارد. دانشگاه هایدلبرگ آلمان نیز در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه۶۶ را به خود اختصاص داده است. تحصیل در آلمان برای مقطعphd به دو صورت ارائه می‌شود. یکی به صورت فردی و دیگری به صورت گروهی است.

تحصیل  از طریق دکترای فردی، شیوه متداول در کل دنیا است. در این نوع از دکترا، دانشجو رساله خود را زیر نظر یک استاد تمام آماده کرده و از آن دفاع می‌کند. این نوع از دکترا در آلمان، حدود ۳ الی ۵سال طول می‌کشد. طی کردن این دوره، نیازمند داشتن خلاقیت بالا و مسئولیت‌پذیری دانشجو است.

نوع دیگری از مقطع phd آلمان، شیوه گروهی است. در این نوع از تحصیل دکترا، گروهی از دانشجویان زیر نظر گروهی از اساتید، راهنمایی می‌شوند. این دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در این روش، پروپوزال دانشجویان باید در راستای یک طرح منسجم پیش برود. هر کدام از دانشجویان بخشی از طرح، را به عهده می‌گیرند که با هم مرتبط شوند.

تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع phd در شش ترم اول تحصیل در این کشور، رایگان است. با این حال دانشجوی دکترا باید مانند دیگر مقاطع تحصیلی آلمان، هزینه ثبت نام و خدمات دانشجویی به مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰یورو را پرداخت کند. برای اخذ ویزای دانشجویی جهت اپلای دکترا در آلمان باید بتوانید استطاعت مالی خود را ثابت کنید. برای این مورد باید ثابت کنید توانایی دسترسی به ۸۰۰۰یورو در سال را دارید.

کمک‌هزینه دکترا در آلمان

اکثر دانشجویان دوره‌ دکترا در آلمان، حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. دانشجویان دکترا بابت انجام پروژه، پول دریافت می‌کنند. اگر قصد دارید برای تامین مخارج خود از بورسیه تحصیلی استفاده کنید باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و بورسیه‌های مربوط به آن دانشگاه را مطالعه کنید. در مقطع دکترا فاندهایی به دانشجو ارائه می‌شود که بیشتر مربوط به موسسه ADDA و اراسموس است. این کمک‌هزینه‌ها بر اساس رزومه پژوهشی دانشجو به صورت ماهانه ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰یورو پرداخت می‌شود.

شرایط تحصیل در مقطع phd آلمان

شرایط دکترا در آلمان بر حسب اینکه طرح را به صورت انفرادی یا گروهی انتخاب کنید، متفاوت است. شما باید مدرک مقطع مستر خود را در آلمان اخذ کرده باشید. کسانی که با استعدادتر هستند با اثبات استعداد و رزومه خود می‌توانند از طرح سرعت تحصیلی استفاده کنند. با استفاده از این طرح، دانشجو با اثبات توانایی خود می‌تواند از مقطع لیسانس برای مقطع دکترا پذیرش بگیرد. ورود از این طریق، مستلزم شرکت در آزمون ورودی مخصوص این طرح و حضور در مصاحبه و قبولی در آن است. داشتن مهارت در زبان انگلیسی و آلمانی نیز از شروط اصلی ورود به مقطع دکتری است.

در آلمان، فرایندی برای گزینش و انتخاب دانشجوی دکترا وجود ندارد. برای پذیرش در این مقطع باید استاد مناسبی را پیدا کنید که بپذیرد به عنوان استاد راهنما با شما همکاری کند. برای یافتن استاد راهنمای مناسب، می‌توانید از طریق وب سایت‌های DAAD و PhD Germany اقدام کنید.
صلاحیت شما برای تحصیل در مقطع دکترا باید به تایید دپارتمان مربوط، برسد. برای این منظور باید علاوه بر تقاضانامه، توصیه نامه استاد راهنما و کپی تاییدیه دانشگاه‌هایی که شما را واجد شرایط دانسته‌اند ارائه دهید. سپس در صورت تایید، در دانشگاه مورد نظرتان ثبت نام کنید.

تحصیل در آلمان

بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل کدامند؟

تحصیل در آلمان با اپلای با ما سبب می‌شود، شما بهترین دانشگاه‌های آلمان جهت اپلای را بشناسید. دانشگاه‌های خوب با سطح بالای علمی در آلمان زیاد هستند. ما شما را با بهترین دانشگاه‌های این کشور آشنا می‌کنیم.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ که با نام اختصاریLMU شهرت دارد. جایگاه نخست را در بین دانشگاه‌های آلمان به خود اختصاص داده است. این دانشگاه بسیار قدیمی است و دانشجویان خارجی زیادی را جذب خود کرده است. دانش آموختگان این دانشگاه تاکنون ۴۲ جایزه نوبل در زمینه‌های متنوع را کسب کرده‌اند.

تحصیل در آلمان

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ، تنها موسسه علمی و فناوری این شهر است. پایه اصلی این دانشگاه بر مهندسی و فناوری اطلاعات استوار است. در سال‌های اخیر رشته‌هایی رشته‌هایی از علوم انسانی و علوم تجربی نیز به آن اضافه شده است. یکی از زیرمجموعه‌های این دانشگاه در سنگاپور است. این مرکز علمی در سال ۲۰۰۱برای تحصیل دانشجویان قاره آسیا ساخته شد.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ ۶۳۰ سال سابقه دارد، این دانشگاه را می‌توان قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان شناخت. این دانشگاه در حدود ۱۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع تکمیلی دارد. دانش آموختگان دانشگاه هایدلبرگ تاکنون موفق به دریافت ۳۳جایزه نوبل شده‌اند. اکنون ۲۰ درصد از جمعیت آن از دانشجویان خارجی است.

سخن آخر

تحصیل در آلمان می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. تحصیل رایگان و بورسیه‌ و فاند که به دانشجویان ایرانی در آلمان، ارائه می‌شود سبب جذاب‌تر شدن تحصیل در این کشور می‌شود. با این حال برای اینکه شرایط بهتری جهت تحصیل در این کشور در مقاطع تکمیلی داشته باشید، بهتر است مقاطع پایینتر را در دانشگاه‌های آلمان بگذرانید. از طرفی تحصیل در مقطع PHD آلمان می‌تواند بعد از تحصیل شما را وارد بازار کار این کشور کند. در این صورت، از این طریق بتوانید اقامت دائم آلمان را بگیرید. تحصیل در آلمان با اپلای با ما، می‌تواند شما را به رویاهایتان برساند.