تحصیل در فنلاند جزو اولویت‌های کسانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. فنلاند جزو مهم‌ترین و محبوب ترین حوزه‌های تحصیلی در اروپا، است. آیا شما هم قصد تحصیل در فنلاند را دارید؟ آیا در مورد پذیرش تحصیلی این کشور، اطلاعات لازم را دارید؟ اگر قصد شما اپلای دانشگاه‌های فنلاند است با ما همراه باشید تا از چند و چون آن مطلع شوید. اپلای باما به همه پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند، برای علاقمندان این کشور اهمیت زیادی دارد. این کشور دارای یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی در دنیاست. دانشگا‌های این کشور در سطح جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. جالب است بدانید که هزینه تحصیل در این کشور نیز از بسیاری از کشورهای اروپایی، کمتر است. این خصوصیات سبب شده است که فنلاند در حوزه تحصیل از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

فنلاند در منطقه اسکاندیناوی است و مردم آن به زبان سوئدی صحبت می‌کنند. وجود امکانات آموزشی پیشرفته به همراه امکانات رفاهی بالا سبب جذب دانشجویان به این کشور می‌شود. تحصیل در این کشور را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد۱-تحصیل در دانشگاه‌ها به صورت آموزشی و پژوهشی۲-تحصیل در دانشگاه‌های علمی کاربردی و پلی تکنیک این کشور که مبنی بر اشتغال طراحی شده است. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی است و دوره‌های آموزشی علمی کاربردی آن نیز از مقطع لیسانس تا دکترا را در بر می‌گیرند.

تحصیل در فنلاند

مزایای تحصیل در فنلاند

با تحصیل در فنلاند، می‌توانید امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را برای خود رقم بزنید. تحصیل به زبان انگلیسی و اخذ ویزا یک سال بعد از فراغت تحصیلی جهت کار، از مزایای تحصیل در این کشور به شمار می‌رود. شهریه‌های پایین دانشگاه‌های فنلاند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، امکان کار در حین تحصیل، وجود فرصت‌های شغلی مناسب، بورسیه‌هایی که به دانشجویان ارائه می‌شود از دیگر مزایای تحصیلی این کشور است.از دیگر مزایای تحصیل در این کشور این است که شما پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی این کشور و اخذ ویزای فنلاند، اجازه ارسال دعوتنامه برای همسر و درخواست ویزای همراه برای وی را دارید. دریافت اقامت دائم پس از گذشت ۴سال بعد از تحصیل، از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور است.

تحصیل کارشناسی در فنلاند

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های فنلاند در حدود ۴ سال طول می‌کشد. تحصیل در این مقطع به زبان سوئدی و یا فنلاندی به دانشجو ارائه می‌شود. برای ورود به این مقطع تحصیلی، باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های فنلاند بیشتر با زبان فنلاندی ارائه می‌شود. بنابراین دانشجو ملزم است مدرکی ارائه کند که تسلط وی به زبان فنلاندی را پیش از ورود به دانشگاه، اثبات کند.

تحصیل مقطع مستر در فنلاند

تحصیل مقطع مستر در فنلاند در مدت ۲ سال انجام می‌شود. این مقطع به زبان انگلیسی به دانشجو ارائه می‌شود. داشتن مدرک لیسانس با نمره بالاتر از ۱۵ و مدرک زبان انگلیسی ۶.۵ در این زمینه، مورد نیاز است. برای تحصیل مقطع مستر در فنلاند باید شهریه پرداخت کنید. شرایط تحصیل هم‌زمان با کار در این مقطع فراهم شده است. دانشجو در این مقطع اجازه ۲۵ ساعت کار در هفته را دارد. این مدت زمان در حین تعطیلات، به حدود ۴۰ ساعت افزایش پیدا می‌کند.

در این مقطع، محدودیت سنی خاصی برای دانشجو در نظر گرفته نشده است. با این حال فاصله سال‌های فارغ‌التحصیلی از لیسانس تا ورود به مقطع مستر نباید از ۵ سال بیشتر شده باشد. مقطع مستر فنلاند در حدود ۱۰ الی ۱۵هزار یورو شهریه دارد. برای پرداخت این شهریه، شرایطی فراهم شده است که در اکثر دانشگاه‌ها، دانشجو می‌تواند آن را در چند قسط، پرداخت کند.

تحصیل در فنلاند

تحصیل مقطع PHD در فنلاند

تحصیل مقطع PHD در فنلاند، در حدود ۳ الی ۴سال است. این مقطع به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌شود. ارائه مدرک مستر مرتبط به رشته تحصیلی، معدل بالاتر از ۱۶، مدرک آیلتس۷ و ارائه یک پروپوزال قوی شرط ورود به این مقطع است. در هنگام تحصیل مقطع دکتری، شما اجازه کار نیز خواهید داشت. شرایط کاری شما با آنچه که برای مقطع ارشد، گفتیم برای کار یکسان است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های فنلاند

دانشگاه‌های فنلاند در مقطع دکترا به دانشجویان، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. یکی از بورسیه‌هایی که در این مقطع ارائه می‌شود با نام EDUFI شهرت دارد. این نوع بورسیه برای دانشجویان، در همه رشته‌های تحصیلی در مقطع PHD قابل ارائه است. این بورسیه به صورت کمک هزینه به دانشجویان ارائه می‌شود. این کمک هزینه از ۳تا ۱۲ماه متغیر بوده و دریافتی آن در ماه، حداکثر ۱۵۰۰یورو است. این بورسیه همه هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد. در این بورسیه محدودیتی لحاظ نشده است. اما دانشجو باید پنج ماه قبل از زمان تعیین شده برای پذیرش، اقدام کند.

بورسیه دانشگاه AATLO نوعی دیگر از بورسیه فنلاند است که برای مقطع دکترا به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه هر چهار سال تحصیل دانشجو را پوشش می‌دهد. با این حال ویزای تحصیلی شما یک ساله صادر می‌شود و در طول زمان، تمدید می‌شود. بر این اساس، مطابق وضعیت اقامت دانشجو، مبلغ کمک هزینه تا پایان تحصیلات وی، تمدید می‌شود.

بورسیه تحصیلی با نام IBS KAMEL نوع دیگری از بورسیه فنلاند است که زنان ایرانی می‌توانند از آن استفاده کنند. این نوع از بورسیه در حدود ۵۰ درصد از هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد. این بورسیه با داشتن مدرک زبان به دانشجو ارائه می‌شود و مبلغ آن بر طبق تصمیم دانشگاه برای هر سال مشخص می‌شود.

پذیرش تحصیلی مقطع PHD در فنلاند

برای پذیرش تحصیلی این مقطع، باید ابتدا در یکی از دانشگاه‌های فنلاند جایی را برای خود در نظر بگیرید. سپس با یکی از اساتید گروه تحقیقی دانشگاه، ارتباط برقرار کنید. باید بتوانید نظر موافق استاد را به سوابق تحصیلی خود جلب کنید. درخواست پشتیبانی مالی خود را به دانشگاه ارائه کنید. وقتی دانشگاه با پذیرش شما موافقت کرد به سفارت این کشور مراجعه کرده و کار خود را دنبال کنید.

تحصیل در فنلاند

تحصیل رایگان در فنلاند

آنچه اپلای دانشگاه‌های فنلاند را جذاب می‌کند این است که علاوه بر معتبر بودن دانشگاه‌های این کشور، هزینه و شهریه‌های دانشگاه‌های آن نیز به نسبت دیگر کشورهای اروپا کمتر است. فنلاند در مقایسه با دیگر کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد نیز از لحاظ هزینه، مناسب‌تر است. تحصیل رایگان در این کشور از لحاظ اخذ بورسیه، شرایط بهتری نسبت به دانشگاه‌های سوئد دارد.

یکی از مواردی که برای تحصیل در فنلاند، باید در نظر گرفته شود، پرداخت هزینه اجاره خوابگاه در این کشور است. بهتر است بدانید هزینه خوابگاه در فنلاند بسیار کم است. برای این مورد ماهانه مبلغ ۲۵۰یورو برای دانشجو در نظر گرفته شده است. با این حال برنامه‌ریزی دانشگاه‌های فنلاند برای کاهش هزینه تحصیل، می‌تواند تا حدود زیادی هزینه‌های کم تحصیل در این کشور را کمتر کرده و در مواردی به صفر برساند. امکان تدریس برای دانشجویان دکترا در مقطع پایین، می‌تواند برای آنها درآمدزایی داشته بسیاری از هزینه‌های آنها را پوشش دهد.

تحصیل در فنلاند

ویزای تحصیلی فنلاند

ویزای تحصیلی فنلاند، یک ویزای موقت است که به صورت سالانه صادر می‌شود و با پایان یافتن زمان یک سال، تمدید می‌شود. برای اخذ ویزای تحصیلی فنلاند باید مدارک زیر را داشته باشید.

  • ارائه مدارک شناسایی هویتی و کپی آنها
  • ارائه پاسپورت معتبر و کپی آن
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه با کپی آن
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی با دو نسخه کپی
  • داشتن بیمه با اعتبار یک ساله ۳۰,۰۰۰ یورو
  • دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید ۴در ۳
  • نامه تمکن مالی به ارزش ۱۰هزار یورو و کپی آن
  • ارائه مدارک فارغ‌التحصیلی مقاطع پیشین و کپی آنها
  • ارائه CV

بهترین دانشگاه‌های فنلاند برای تحصیل

دانشگاه هلسینکی

دانشگاه هلسینکی را کهن‌ترین دانشگاه فنلاند می‌دانند. این دانشگاه در رتبه‌بندی علمی جهان رتبه ۱۰۲ را دارد. از این رو جزو دانشگاه‌های برتر جهان است. این دانشگاه شامل ۱۱دانشکده و ۱۱ موسسه پژوهشی است. دروس تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی، فنلاندی و سوئدی به دانشجویان ارائه می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه حدود بیش از ۳۰ هزار دانشجو دارد.

تحصیل در فنلاند

دانشگاه آلتو

دانشگاه آلتو در نزدیکی شهر هلسینکی و در نزدیکی اسپو قرار گرفته است. این دانشگاه، دومین دانشگاه برتر در کشور فنلاند است. رتبه جهانی این دانشگاه در رتبه‌بندی علمی جهان رتبه ۱۳۷ است. این دانشگاه از ادغام چند دانشگاه و موسسه، ایجاد شده است. دانشگاه آلتو نمادی از یک دانشگاه با کیفیت در فنلاند است و در حدود ۱۲ هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

دانشگاه تورکو

دانشگاه تورکو دومین دانشگاه از لحاظ وسعت در فنلاند است که تعداد دانشجویان آن حدود ۲۰هزار نفر است. این دانشگاه رتبه ۲۷۶ جهان را در رتبه‌بندی QS از آن خود کرده است. اکثر دانشکده‌های این دانشگاه در تورکو هستند. با این حال برخی از دانشکده‌ها نیز در شهرهای پوری، سالو و رائوما واقع شده‌اند. جالب است بدانید که این دانشگاه با کمک‌های مردم در فنلاند، ساخته شده است.

سخن آخر

تحصیل در فنلاند، گزینه‌ای مفید برای بسیار از شما علاقمندان به تحصیل در کشورهای اروپایی است. زیرا فنلاند علاوه بر داشتن دانشگاه‌های معتبر، مقصدی ارزان برای تحصیل و زندگی است. فنلاند نسبت به بسیاری از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، شرایط بهتری برای تحصیل دارد. وجود بورسیه و امکانات کاری که برای دانشجو فراهم شده است، هزینه تحصیل در این کشور را به صفر می‌رساند. اپلای باما با قرار دادن اطلاعات لازم در زمینه تحصیل در این کشور، به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.