تحصیل در کانادا، اولویت بسیاری از دانشجویان و متقاضیان اپلای در خارج از کشور است. تحقیقات دفتر آموزش بین‌المللی کانادا (CBIE) مشخص کرده است که کانادا به دلیل مقرون به صرفه بودن و امنیت شغلی، یکی از مقاصد جذاب تحصیلی برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. آیا شما هم جزو کسانی هستید که تحصیل در کانادا را جزو اولویت‌های خود دنبال می‌کنید؟ اگر جوابتان بله است، پس بهتر است بدانید کانادا دومین کشور از لحاظ داشتن بهترین سیستم آموزشی در جهان است. اگر به دنبال اپلای و تحصیل در کانادا هستید با اپلای با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در اختیار شما بگذاریم.

تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا جزو بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. این دانشگاه‌های با کسب نمره ۹۰ جهانی، رتبه پنج دنیا را به خود اختصاص داده‌اند. معیار این رتبه‌بندی بر قدرت نظام آموزشی، مدیریت دانشگاه‌ها و پایه‌های اقتصادی است. مدارکی که از دانشگاه کانادا اخذ شود با مدارک اخذ شده از آمریکا و کشورهای مشترک‌المنافع، برابر است. نکته مهم این است که تحصیل در کانادا، برای دانشجویان خارجی رایگان نیست. امکان دریافت بورسیه در این کشور فراهم است. بورسیه دانشگاه‌های کانادا به کسانی اختصاص می‌یابد که از سوابق و رزومه تحصیلی و نمره زبان بالایی داشته باشند.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا، مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس، اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا است است. برای اپلای دانشگاه‌های کانادا و تحصیل در این مقطع، باید مدرک دیپلم و مدرک زبان انگلیسی را به دانشگاه این کشور ارائه دهید. تحصیل در کانادا در در این مقطع تحصیلی، بسیار متنوع است. انتخاب رشته در این مقطع چندان سخت نیست. زیرا گزینه‌های زیادی برای انتخاب، پیش روی شما است. جالب است بدانید که برای دانشجویان مقطع لیسانس در کانادا، شهرهای مونترال، برنابی، تورنتو و ونکوور بیشترین طرفدار را دارند.
برای اپلای و تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، هر دانشگاه قوانین و مقررات خود را دارد. بنابراین بهتر است برای درخواست پذیرش هر دانشگاهی ابتدا به سایت دانشگاه مراجعه کنید و مدارک درخواستی آن را کامل مطالعه کنید به طور کلی مدارک خواسته شده معمولا، شامل موارد زیر است.

مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

 • دریافت اپلیکیشن فرم از سایت دانشگاه
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن
 • ارائه ریز نمرات ۳ سال آخر تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس

هزینه تحصیل در کانادا، مقطع کارشناسی

مطابق آنچه مرکز آمار کانادا، اعلام کرده است، میانگین شهریه تحصیل دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۹ میلادی در حدود ۲۷,۱۵۹ دلار کانادا در یک سال، بوده است. در این آمار ارائه شده، رشته‌های هنر و علوم انسانی جزو رشته‌های ارزان‌تر و رشته‌های مهندسی و پزشکی، جزو رشته‌های گران‌تر دسته‌بندی شده‌اند. به‌طور متوسط می‌توان گفت این رشته‌ها در سال، در حدود ۳۰,۷۴۲ دلار کانادا هزینه دارند.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا، کارشناسی ارشد

متقاضیانی که قصد اپلای و تحصیل در کانادا در قطع مستر را دارند، می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز به دانشگاه دلخواه خود، اقدام کنند. تحصیل در مقطع مستر دانشگاه‌های کانادا بین یک الی ۲سال است. در این مقطع تحصیلی نیز، رشته‌های متنوعی برای دانشجو در نظر گرفته شده است.
برای تحصیل در مقطع مستر کانادا، دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا و رویال رویدز بیشترین محبوبیت را در بین دانشجویان بین‌المللی دارند. تحصیل در کانادا به دو زبان رسمی در دانشگاه، تدریس می‌شود. از این رو دانشجویان این حق انتخاب را دارند که دروس را در دو زبان انگلیسی و یا فرانسوی انتخاب کنند.

دانستن یک نکته ضروری است که نمرات بالای مقطع لیسانس شما، می‌تواند در پذیرش این مقطع در دانشگاه‌های کانادا تاثیرگذار باشد. بهتر است بدانید سن متقاضی و نبودن فاصله بین دو مقطع تحصیلی وی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا، مهم است. زیرا اگر بین تحصیلات شما وقفه افتاده باشد، دانشگاه از شما مدرکی در خصوص سابقه کار طلب می‌کند.

مدارک اپلای کانادا در مقطع مستر

برای پذیرش در مقطع مستر کانادا، اگر زبان انتخابی شما انگلیسی باشد، ارائه مدرک آیلتس و یا تافل، ضرورت دارد. مدارک دیگری که باید ارائه کنید عبارتند از:

 • ارائه مدرک تحصیلی لیسانس
 • اپلیکیشن فرم تکمیل شده
 • رزومه پژوهشی
 • اعلام هدف از تحصیل
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • توصیه نامه از اساتید

مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه و با اصل آنها ارائه شوند. تحصیل در برخی از دانشگاه‌های کانادا بدون ارائه مدرک زبان، امکان‌پذیر است. اما این پذیرش مشروط به گذراندن یک دوره زبان قبل از ورود به ترم اول تحصیلی است.

هزینه تحصیل در کانادا، مقطع فوق لیسانس

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، اطلاع از هزینه این مقطع، ضروری است. هزینه تحصیل در مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های کانادا، نسبت به مقطع لیسانس، کمتر است. مطابق نظر مرکز آمار کانادا، میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی در سال ۲۰۱۹ عادل ۱۶,۴۹۷ دلار کانادا بوده است. شهریه هر رشته به نسبت اهمیت آن رشته، متفاوت است.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا، دوره دکترا

کانادا به دلیل چند فرهنگی بودن، کشوری جذاب برای تحصیل است. این ویژگی کانادا و اقتصاد خوب این کشور سبب شده است که زمینه برای فرصت‌های پژوهشی، در زمینه تحصیلات phd غنی باشد. مدت زمان تحصیل در دوره دکترا در کانادا، در حدود چهار الی شش سال به طول می‌انجامد. در حدود بیشتر از یک سوم تحقیقات این کشور، در دانشگاه‌های کانادا و برای مقاطع دکتری، اختصاص داده شده است.

هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

شهریه مقطع دکترا در کانادا برای دانشجویان خارجی، بر حسب رشته و دانشگاه، متفاوت است. شهریه دانشجویان خارجی با دانشجویان کانادایی متفاوت است. با این حال دانشگاه تورنتو از پاییز سال ۲۰۱۸، میزان شهریه دانشجویان خارجی را با دانشجویان کانادایی یکسان کرده است. با این حال برای اطلاع شما، خواهیم گفت که هزینه دانشگاه بریتیش کلمبیا، سالانه در حدود ۷۶۴۱دلار کانادا است.

تحصیل در کانادا

کمک هزینه یا فاند دکترا در کانادا

دانشگاه‌های کانادا در مقاطع تحصیلی لیسانس و مستر به دانشجویان بین‌المللی بورسیه و فاند، ارائه نمی‌دهند. می‌توان گفت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مالی دانشگاه‌های کانادا تنها در مقطع phd به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها و فاندها هستند که تحصیل دکترا در کانادا را برای دانشجویان، جذاب و ارزان می‌کنند.

بورسیه‌های دکتری تحصیل در کانادا

بورسیه‌های مقطع دکتری در کانادا زیاد هستند و باید در یک بحث جداگانه مطرح شوند. در اینجا برای آشنایی شما به چند مورد، اشاره می‌کنیم. بورسیه‌ وانیر در کانادا ، سالانه مبلغی در حدود ۵۰۰۰۰ دلار کانادا به دانشجویان بین‌المللی برتر در مقطع phd ارائه می‌دهد این بورسیه به دانشجویان رشته‌های مختلف داده می‌شود.
فاند تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از فاندهای تحصیلی معروف کانادا است. مبلغ این فاند سالانه در حدود۱۸۲۰۰ دلار کانادا است. این فاند به همراه شهریه کامل دانشجو، به دانشجویان ممتاز دکتری ارائه می‌شود. فاند تحصیلی بریتیش کلمبیا هم به دانشجویان بین‌المللی و هم دانشجویان کانادایی اعطا می‌شود.

برای تحصیل در کانادا، داشتن مجوز Canadian study permit می‌تواند برای شما مفید باشد. این مجوز کارکرد ویزای دانشجویی را دارد. اگر بتوانید این مجوز را قبل از رفتن به کانادا تهیه کنید، در بسیاری از شرایط، شما را یاری می‌کند. این مجوز در زمان اقامت شما، کارکرد ویزای دانشجویی را دارد. در صورت داشتن این مجوز، بعدها می‌توانید آن را به راحتی در کانادا تمدید کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا

کانادا، دانشگاه‌های با رنکینگ بالای زیادی دارد. با این حال ۱۳دانشگاه آن، که به گروه۱۳معروف هستند، جزو بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند. جالب است بدانید در حدود ۶۶ درصد از کرسی‌های تحقیقاتی در کانادا از آن این ۱۳ دانشگاه است. بهترین دانشگاه‌های کانادا که دانشجوی خارجی می‌پذیرند، شامل دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونتل و واترلو هستند. شما برای اپلای و تحصیل در کانادا، می‌توانید یکی از این پنج دانشگاه را در اولویت انتخاب خود قرار دهید.

تحصیل در کانادا-دانشگاه تورنتو

ویزای تحصیل در کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، باید ابتدا از یکی از موسسات تحصیلات تکمیلی کانادا پذیرش بگیرید. سپس فر‌م‌های‌ درخواست ویزای تحصیلی کانادا را از وب‌سایت CIC و یا از طریق سفارت کانادا، دریافت کنید. در فرم‌های سایت، باید اطلاعاتی که از شما در مورد خودتان خواسته شده را پاسخ دهید. اگر واجد شرایط تحصیل شناخته شدید، یک کد چک لیست به شما داده می‌شود. این کد، برای ثبت آنلاین درخواست، مورد استفاده قرار می‌گیرد و دو ماه اعتبار دارد. این کد را برای مراجعات بعدی به سایت لازم دارید. در صفحه مورد نظر، مدارک، شهریه‌ها و دیگر مدارک و مواردی که جهت ثبت نام نیاز دارید، آورده شده است.

با آماده کردن مدارک جهت ثبت نام، می‌توانید یک حساب کاربری MyCIC بسازید و کد چک‌ لیست شخصی‌ خود را وارد آن کنید. از طریق این چک ‌لیست، مدارک را آپلود کرده و برای CIC بفرستید. با پرداخت هزینه مورد نظر، درخواست شما به طور کامل در CIC ثبت می‌شود. بهتر است بدانید که در صورت داشتن سوء پیشینه، نمی‌توانید مجوز تحصیل بگیرید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، باید پاسپورت معتبر داشته و بتوانید میزان تمکن مالی خود را نیز اثبات کنید. گواهی تمکن مالی، یکی از شروط لازم برای ویزای تحصیلی کانادا است. اکنون، علاوه بر مبلغ شهریه دانشگاه، مبلغ هر سال اقامت در کانادا نیز در حدود ۱۰۰۰۰ دلار کانادا است. ارائه اظهارنامه بانکی یا مدرکی مبنی بر داشتن حساب بانکی در کانادا می‌تواند گواهی تمکن مالی شما باشد. گواهی از بانکی که بتواند ضامن هزینه شهریه، هزینه اقامت شما باشد نمونه دیگری از اثبات تمکن مالی است. اگر بورسیه شده‌اید، مدرک فاند پرداختی از دانشگاه مورد نظرتان در کانادا، می‌تواند گواهی اثبات تمکن مالی شما باشد.

سخن آخر

تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی، طرفداران زیادی دارد. کانادا، دانشگاه‌های معتبری در سطح دنیا دارد. امکان تحصیل در یکی از این دانشگاه معتبر دنیا، هزینه‌های زندگی پایین، هزینه‌های تحصیلی پایین‌تری که دانشگاه‌های این کشور نسبت به دیگر کشورها دارند، برای متقاضیان جذاب است. از طرفی، وجود بورسیه‌ها و فاند تحصیلی این کشور در مقطع تحصیلی phd، برای دانشجویان اهمیت زیادی دارد. اپلای با ما، امکان تحصیل هم‌‌زمان با کار و اخذ اقامت دائم پس از تحصیل، را از ویژگی‌هایی می‌داند، که سبب جذب دانشجویان به تحصیل در کانادا می‌شود.