تحصیل دکترا در آمریکا بزرگ ترین و پر طرفدارترین گزینه برای دانشجویان نیست اما بهترین انتخابه.  رویکرد آمریکا در دوره دکترا اساساً نسبت به اروپا و انگلیس متفاوته. از جمله ساختار درسی دانشگاه ها که به آموزش مفهومی در کنار پژوهش به صورت مستقل تاکید داره. این ویژگی ها باعث شده تحصیل دکترا در آمریکا مورد توجه قرار بگیره. اما ممکنه موجب ایجاد برخی سوء تفاهم ها بشه خصوصاً در مورد شهریه و کمک هزینه.

این مطلب از اپلای باما کمک می کنه دیدگاهی صحیح و کامل نسبت به تحصیل دکترا در آمریکا به دست بیاری. اینجا یاد می گیری سیستم آموزشی دانشگاه های امریکا در دوره دکترا چطوریه. انواع دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور رو می شناسی و مواردی که لازمه برای اپلای بدونی رو پیدا می کنی.

چرا تحصیل دکترا در آمریکا رو انتخاب کنیم؟

متقاضی های تحصیل دکترا در آمریکا بعد از اخذ پذیرش، از مزایای مختلفی برخوردار میشن.  چند تا ازونها رو در ادامه با هم بررسی می کنیم:

 • در آمریکا لازم نیست از ابتدای دوره مستقیما روی موضوع پایان نامه کار کنی. فرصت لازم بهت داده میشه که در مورد موضوعت به خوبی تحقیق کنی و اون رو خوب بفهمی و پایه های اولیه پایان نامه ات رو بچینی.
 • دانشگاه های آمریکا در سطح جهان پیشرو هستند طوری که در رتبه های اول و برتر قرار گرفته. این نشون میده که این کشور از نظر تخصص و پژوهش پیشرفت وسیعی داشته.
 • در زمان تحصیل دکترا در آمریکا با جامعه بین الملل آشنا میشید. دانشگاه های اینجا از کشورهای مختلفی دانشجو می پذیرند. هر چی و هر جا که می خونید برای دوره دکترا جایی برای شما هست.
 • آمریکا دارای ۵۰ ایالت و هزاران فرصت تحصیلی است. بنابراین دانشگاه های این کشور چیزی برای ارائه دارند که برای شما مفید باشه. خصوصا برای کسانی که دنبال تحصیل دکترا در آمریکا هستند.

دیگر امتیازها و ویژگی ها:

 • دارای بیش از ۴۵۰۰ دانشگاه
 • آمار جوایز نوبل: ۳۸۳
 • قدیمی ترین دانشگاه: دانشگاه هاروارد
 • تعداد دانشجویان خارجی:  ۹۸۷۳۱۴ نفر
 • طول دوره تحصیل دکترا: ۴-۶ سال
 • شهریه ۲۸۰۰۰- ۴۰۰۰۰ دلار
 • فصل تحصیل: آگوست تا می

درباره دانشگاه هایی که پذیرش دکترا دارند

تقریبا ۱۵۰۰ دانشگاه از ۴۵۰۰ موسسه آمریکا دانشجوی دکترا می پذیرند. تفاوت بین این موسسات در نام و نوع اونهاست. یکی کالجه و دیگری دانشگاه اما هر دو یکی هستند. تنها باید به رشته ها و دوره های تحصیلی اینها توجه داشته باشید. این موسسات ممکنه دولتی و یا خصوصی باشند که با توجه به شهریه و مخارج دیگه متفاوت هستند.  دانشگاه های دولتی بر خلاف بزرگتر هستند و تعداد بیشتری دانشجوی متقاضی تحصیل دکترا در آمریکا پذیرش می کنند. البته بیشتر دانشگاه های معروف و معتبر آمریکا خصوصی هستند.

۲۰ دانشگاه برتر آمریکا

بهترین دانشگاه های آمریکا برای دکترا

تمامی این ۲۰ مورد، گزینه های خوبی برای تحصیل دکترا در آمریکا هستند. رتبه بندی جهانی QS این دانشگاه ها رو بر اساس شیوه آموزش و فعالیت های پژوهشی بررسی کرده. بنابراین این لیست، زمان انتخاب دانشگاه برای اپلای دکترا، به خوبی می تونه کمکتون کنه.

نام دانشگاه

رتبه QS 2020
دانشگاه کالیفرنیا ساندیاگو ۴۵
دانشگاه استنفورد ۲
موسسه تکنولوژی ماساچوست ۱
دانشگاه Princeton ۱۳

دانشگاه Harvard

۳

دانشگاه Yale

۱۷
دانشگاه Chicago ۱۰

دانشگاه Pennsylvania

۱۵

دانشگاه Johns Hopkins

۲۴
دانشگاه کالیفرنیا برکلی ۲۸
دانشگاه Columbia ۲۸

دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس

۳۵
دانشگاه Cornell ۱۴
دانشگاه Duke ۲۵
موسسه تکنولوژی کالیفرنیا ۵
دانشگاه میشیگان آن- آربر ۲۱
دانشگاه Northwestern ۳۱
دانشگاه Washington ۶۸
دانشگاه Carnegie Mellon ۴۸
دانشگاه نیویورک

۳۹

شهرهای مناسب برای تحصیل دکترا در آمریکا

تقریباً تمام شهرهای آمریکا و خصوصاً شهرهای بزرگش حداقل یک دانشگاه دولتی داره اما بعضی قسمت های آمریکا دامغان شهر های پرطرفدار برای تحصیلات تکمیلی شناخته شده هستند:

 • نیویورک
 • لس آنجلس
 • شیکاگو
 • هاستون
 • فونیکس
 • بوستون
 • فیلادلفیا
 • سانفرانسیسکو

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

نحوه جستجو و انتخاب دانشگاه برای تحصیل دکترا در آمریکا

فاکتورهای زیادی برای انتخاب دانشگاه مطرح هستند. تصمیم گیری در این مورد خیلی سخته. بهترین توصیه اینه که اندازه کافی زمان بزارید و گزینه های مختلف را به دقت ارزیابی کنید. ترفندهای زیر برای انتخاب بهترینها به شما کمک می کنه:

 1. یادتون باشه که دارید یک فرصت تحصیلی یا رشته رو انتخاب می کنید نه فقط یک دانشگاه یا یک پروژه تحقیقاتی. به همه کلاس ها، تجهیزات و فرصت هایی که این کورس تحصیلی به شما ارائه میده دقت کنید.
 2. خیلی نگران تفاوت بین دانشگاه های دولتی و خصوصی نباشید. در هر دو گروه دانشگاههای خوبی وجود دارند.
 3. فاکتورهای غیر تحصیلی آمریکا رو هم در نظر داشته باشید. این کشور جای بسیار بزرگی است و ۴ تا ۶ سال تحصیلی زمان زیادی به شمار میره. هر ایالت شهر و پردیس دانشگاه با دیگری متفاوت است. بنابراین جایی رو انتخاب کنید که هم برای زندگی و هم تحصیل دوستش دارید.
 4. اعتبار دانشگاه انتخابیتون رو چک کنید. تعداد زیادی دانشگاه در این کشور وجود داره. بیشتر اونها مشهور و اصیل هستند اما دانشجویان خارجی باید همیشه شناختی مناسب و کامل از دانشگاه و مدارک لازم برای ثبت نام داشته باشند تا جای نگرانی وجود نداشته باشه.
اگه سوال بیشتری داری یا میخوای اطلاعات بیشتری بدست بیاری، میتونی به صورت رایگان به شماره ۵۳۴۸-۶۹۶-۰۹۱۸ و ۹۰۵۱-۷۶۵-۷۰۹-۱+ در واتساپ پیام بدی و مشاوره بگیری!

ساختار دوره تحصیل دکترا در آمریکا

دانشجویان دکترا آمریکا

برخلاف دوره دکترا در دیگر دانشگاه های جهان، دکترا در امریکا صرفا به ارائه پایان نامه ختم نمی شه. کار اصلی شما همون پایان نامه و دفاع از اونه و در ابتدا فعالیت های دیگه هم خواهید داشت. تحصیل دکترا در آمریکا با کلاس های اموزشی و دوره های ارزیابی شروع میشه  و در پایان یک آزمون جامع دارید. بعد از قبولی در این آزمونه که به مرحله پایان نامه و پژوهش راه پیدا می کنید.

طول دوره تحصیل دکترا در امریکا ۴ تا ۶ سال و به صورت تمام وقته. ۱ تا ۴ سال روی درسها تمرکز دارید و ۲ تا ۴ سال روی پایان نامه کار خواهید کرد. سال تحصیلی دانشگاه های آمریکا شامل دو ترمه: آگوست – دسامبر و ژانویه – می. این مربوط به زمانیه که در حال گذروندن واحدهای درسی هستید. بیشتر دانشگاه های در ترم پاییز پذیرش دانشجوی دکترا یا تحصیلات تکمیلی دارند.

کلاس های درسی و آموزشی که در زمان تحصیل دکترا در آمریکا باید بگذرونید دو بخش اصلی و اختیاری هستند. شرکت در کلاس های درسی اصلی ضروری هستند. این دوره ایده های کلیدی و تکنیک های پژوهش رو در کنار موضوعات دیگه پوشش میده. کلاس های اختیاری هم از اسمش معلومه؛ باید تعدادی واحد مشخص رو انتخاب کنید و بگذرونید تا اعتبار لازم رو در دوره دکترا بدست بیارید. در واقع می تونید بر اساس علاقه خودتون و موضوعاتی که به پایان نامه شما کمک می کنه این واحدها رو انتخاب کنید.

برخی رشته های تحصیلی نیازمند انجام دیگر فعالیتهای شخصی و تخصصی نیز هست مثل یادگیری یک زبان دیگر. بعد از اتمام این کلاس ها با یک آزمون مفهومی مواجه هستید که صلاحیت و دانش شما رو در رشته مورد نظر ارزیابی می کنه. هدف اینه که بدونن می تونید پایان نامه و یا یک پژوهش رو به خوبی انجام برسونید یا نه. دانشجویانی که به این مرحله رسیده باشند، ABD گفته میشن (all but dissertation). بعضی از دانشجوها میتونن از اینجا به بعد رو ادامه ندن و با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل بشن.