تحصیل دکترا در کانادا فرصت ها و امتیازهای زیادی رو برای کار حرفه ای و زندگی در دنیایی مدرن ایجاد میکنه. این مطلب از اپلای باما هر اطلاعاتی برای استفاده از مزایای تحصیل دکترا در کانادا نیاز دارید، در اختیار شما قرار می ده. این اطلاعات شامل سیستم آموزشی دانشگاه های کانادا در دوره دکترا، اطلاعات کلیدی در مورد شهریه و کمک هزینه در سال ۲۰۲۱ است. برای موفقیت شما در مراحل اپلای لازمه به طور کامل به موضوعات زیر بپردازیم:

مزایای تحصیل در کانادا

اطلاعات کلیدی دکترای کانادا

ایالت ها و شهرهای مناسب برای تحصیل دکترا

fusion_fontawesome icon=”fa-university fas” size=”” flip=”” rotate=”” spin=”no” alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” margin_top=”” margin_right=”” margin_bottom=”” margin_left=”” circle=”yes” iconcolor=”#ff9800″ circlecolor=”#ffffff” circlebordercolor=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””][/fusion_fontawesome]برترین دانشگاه های کانادا

شرایط تحصیلی دوره دکترا

fusion_fontawesome icon=”fa-dollar-sign fas” size=”” flip=”” rotate=”” spin=”no” alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” margin_top=”” margin_right=”” margin_bottom=”” margin_left=”” circle=”yes” iconcolor=”#e91e63″ circlecolor=”#ffffff” circlebordercolor=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””][/fusion_fontawesome]هزینه تحصیل دکترا

هزینه زندگی در کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی

کمک هزینه تحصیل دکترا در کانادا و فرصت دستیاری

مدارک لازم و نحوه ثبت نام

سوالات متداول

فوت آخر برای اپلای موفق

مزایای تحصیل دکترا در کانادا

این ویژگی ها کانادا رو گزینه خوبی برای تحصیل دکترا میکنه:

 1. وجود دانشگاه های شناخته شده در سطح جهان: قدمت قدیمی ترین دانشگاه کانادا به قرن ۱۷ بر میگرده. ۶ موسسه آموزشی این کشور جزو برترین های ۱۵۰ دانشگاه جهان هست. متخصصان روزنامه نگاری، سیاست و فناوری از  این دانشگاه ها فارغ التحصیل شدند
 2. شهریه های مقرون به صرفه برای تحصیل دکترا در کانادا: هزینه دکترا در این جا نسبت به آمریکا ارزانتره.
 3. تنوع و انعطاف در موسسات آموزشی: با توجه به این که چه رشته ای یا مهارتی رو میخواهید یاد بگیرید، موسسات آموزشی مختلفی برای تحصیل دکترا در کانادا وجود داره.
 4. مدارک تحصیلی معتبر: فارغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های کانادا مدارکی با اعتبار بسیار بالا دریافت می کنند که آینده شغلی اونها رو تضمین می کنه.
 5. فرصت های بعد از تحصیل دکترا: بعد از فارغ التحصیلی از دکترای کانادا این فرصت در اختیارتون قرار می گیره که حداکثر ۳ ماه در کانادا کار و زندگی کنید. یا این که راهی برای اقامت دائم و تابعیت پیدا کنید.
 6. طبیعت زیبای کانادا: از دریاچه های اونتاریو و کبک و کوهای راکی و آلبرتا تا طبیعت وحشی شمال غربی جلوه ای زیبا از حیات رو در اختیار شما قرار میده. در دوران تحصیل دکترا در کانادا فرصت کافی برای گشت و گذار در این زیباییی ها رو دارید.

اطلاعات کلیدی در مورد تحصیل دکترا در کانادا

 • تعداد دانشگاه ها: ۹۸
 • جوایز نوبل: ۲۷
 • قدیمی ترین دانشگاه: Laval
 • تعداد دانشجویان خارجی: ۲۲۴۵۴۸
 • طول دوره دکترا: ۳-۶ سال
 • شهریه: ۶۰۰۰-۴۰۰۰ دلار کانادا
 • سال تحصیلی: سپتامبر تا آوریل

۱۰۰ دانشگاه تحقیقاتی در کانادا هستند که دوره دکترا ارائه می دهند. آموزش این رشته ها در دانشکده های تحصیلات تکمیلی که از تجهیزات پیشرفته برخوردارند انجام میشه. چه در دانشگاه های دولتی و چه خصوصی، به شدت از دانشجوها حمایت میشه. فضای دانشگاه های دولتی بزرگه و زیر نظر دولت قرار داره اما دانشگاه خصوصی توسط شخص سوم تامین مالی میشه و کوچکتر و تخصصی تر هست.

ایالت ها و شهرهایی که برای تحصیل دکترا در کانادا مناسبند:

 • ایالت Alberta با ۸ دانشگاه که به زبان انگلیسی آموزش می دهند.
 • ایالت British Columbia دارای ۱۱ دانشگاه
 • ایالت Manitoba دارای ۶ دانشگاه
 • ایالت New Scotia دارای ۹ دانشگاه
 • ایالت Newfoundland and Labrador  با یک دانشگاه
 • ایالت Ontario با ۳۱ دانشگاه
 • ایالت Prince Edward Island با یک دانشگاه
 • ایالت Québec دارای ۱۹ دانشگاه
 • ایالت Saskatchewan با ۶ دانشگاه
 • ایالت های Yukon، Nanavut  و Northwest Territories در سال ۲۰۲۱ دوره ای برای تحصیل دکترا در کانادا ارائه نداده اند.

شهرهایی که برای دکترا دانشجو می پذیرند:

 • مونترال
 • کبک
 • ادمونتون Edmonton
 • ونکوور Vancouver
 • تورنتو Toronto

 شرایط دانشجویان دکترا کانادابرترین دانشگاه ها برای تحصیل دکترا در کانادا

بر اساس رتبه بندی جهانی QS که بسیار معتبره ۲۰ دانشگاهی که در زیر آمده، برترین ها در کانادا هستند. بهتره برای اپلای دکترا از این لیست کمک بگیرید.

نام دانشگاه رتبه QS جهانی
Toronto ۲۵
British Columbia ۴۵
McGill ۳۱
McMaster ۱۴۴
Montreal ۱۱۸
Alberta ۱۱۹
Ottawa ۲۷۹
Calgary ۲۴۶
Waterloo ۱۶۶
Western ۲۰۳
Dalhousie ۲۹۱
Laval ۴۲۰
Queen’s ۲۴۶
Simon Fraser ۳۲۳
Monitoba ۶۰۱-۶۵۰
Victoria ۳۷۰
Saskatchewan ۴۶۵
York ۵۳۱ -۵۴۰
Carleton

Guelph

۵۰۱-۶۰۰

۵۷۱-۵۸۰

اگه سوال بیشتری داری یا میخوای اطلاعات بیشتری بدست بیاری، میتونی به صورت رایگان به شماره ۵۳۴۸-۶۹۶-۰۹۱۸ و ۹۰۵۱-۷۶۵-۷۰۹-۱+ در واتساپ پیام بدی و مشاوره بگیری!

شرایط تحصیل دکترا در کانادا

ثبت نام دکترا کانادا

در کانادا با توجه به رشته تحصیلی سه نوع مدرک دکترا ارائه میشه: PHD، DBA و EdD. دوران تحصیل دکترا در کانادا برای بیشتر رشته ها حداقل ۳ سال و حداکثر ۶ سال هست. در بیشتر موارد لازمه مدرک فوق لیسانس داشته باشید تا در دکترا پذیرفته بشید. بعضی موسسات دانشگاهی دوره فوق لیسانسی دارند که منتهی به دکترا میشه و یکی دو سال بیشتر طول می کشه.

دو سال اول دکترا رو کلاس دارید و هم زمان کارهای تحقیقاتی هم انجام خواهید داد. در واقع کلاسها و درسها پژوهش محور هستند. در این کلاسها و کلا سیستم آموزشی دکترا، اصول و روش های پژوهش و تکنیک های عملی تحقیق رو یاد می گیرید. حتی روش های تدریس، ارائه سخنرانی و تالیف و چاپ کتاب آموزش داده میشه. بعد از این دو سال ممکنه دانشگاه آزمون جامع بگیره تا دانش شما رو برای انجام تحقیقات تخصصی بسنجه. در مرحله بعد پایان نامه است که زیر نظر حداقل یک استاد راهنما انجام میدید.

اگر مدرک شما در پایان تحصیل دکترا در کانادا EdD یا DBA باشه کار تحقیقی بیشتری دارید. زمان اپلای این رشته ها لازمه یک موضوع برای پایان نامه هم ارائه بدید. طول دوره تحصیل این رشته ها کمتر از دکترای معمولیه.

نحوه ارزیابی و آزمون دانشجویان دکترا کانادا

معیار ارزیابی دکترا کیفیت پایان نامه است که طرحش توسط یک ناظر یا استاد راهنما بررسی میشه. زمانی که پایان نامه را تکمیل کرده و تحویل میدید، یک گروه از متخصصان اون رو میخونند و ارزیابی می کنند. بعد از این مرحله باید از پایان نامه دفاع کنید. البته ابتدا در موردش صحبت می کنید و بعد از شما سوال پرسیده میشه. سپس جلسه ای با هر کدوم از اساتید خواهید داشت و در صورت رضایتشون مدرک دکترا می گیرید.

دکترای مشترک گزینه ای دیگر برای اپلای

یک گزینه برای تحصیل دکترا در کانادا اینه که در دوره دکترای مشترک شرکت کنید. این دوره تحصیلی با همکاری دو موسسه آموزشی بین المللی برگزار میشه. البته بعضی دانشگاه ها این امکان رو دارند که Cotutelle هم خونده میشه. در واقع، دانشجو زمانش رو در هر دو دانشگاه می گذرونه و تمام مراحل تحصیلی دکترای معمولی رو خواهد داشت. برای اطلاع از ارائه این دوره از دانشگاه انتخابی سوال کنید.

مطالب مرتبط: اپلای مهندسی صنایع کانادا چگونه است؟

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

هزینه تحصیل دکترا در کانادا به نظر به صرفه میاد؛ خصوصا این که دانشگاه ها از دانشجوهای خارجی مبلغ بیشتری دریافت می کنند؛ البته غیر از دانشگاه تورنتو. شهریه سالیانه دکترای کانادا در سال ۲۰۲۱  به طور میانگین ۴ هزار تا ۶ هزار دلار کانادا است. البته ممکنه در برخی موارد ممکنه به ۲۵ هزار دلار کانادا هم برسه. در نظر داشته باشید این مبلغ نسبت به کشورهای انگلستان و آمریکا بسیار کمتره.

رشته هایی که کلاس آموزشی دارند نسبت به رشته هایی که صرفا پژوهش محور هستند، شهریه بیشتری دارند. ضمن این که بابت دیگر هزینه های خدمات دانشجویی مثل بیمه هم مبلغی اضافه تر دریافت میشه.

هزینه زندگی در کانادا

دانشجویان خارجی در کانادا لازمه حدود ۱۰ هزار دلار کانادا در سال داشته باشند تا از پس هزینه های زندگی در این کشور بربیان. در واقع باید ابتدا این مبلغ رو در بانک داشته باشید تا بتونید اجازه اقامت بگیرید. البته ممکنه هزینه زندگیتون بیش از ده هزار تا باشه. مثلا برای هر ماه حدود ۱۰۰۰ دلار بابت مسکن و تعمیرات و هزینه هاش در نظر داشته باشید.

چه بخواهید چه نخواهید لازمه بیمه سلامت داشته باشید. بعضی از موسسات آموزشی خودشون بیمه دارند و برخی ندارند بهتره در این مورد از دانشگاه پرس و جو کنید. ویزای تحصیلی هم یکی دیگه از هزینه هاست که قیمتش امسال ۱۵۰ دلاره.

بورسیه تحصیل دکترا در کانادا

شرایط دریافت بورسیه کانادا

دانشگاه های کانادا از طریق طیف وسیعی از طرح های کمک هزینه و بورسیه از دانشجویان دکترا حمایت می کنند. برخی از این بورسیه ها دولتی هستند و یا از طرف موسسات تحقیقاتی و صنعتی میشن. بعضی از بورسیه ها مثل Queen Elizabeth به دانشجویان برخی کشورها مثل غرب آفریقا تعلق میگیره. بورسیه های دیگه موارد زیر هستند که می تونید به لینکشون مراجعه کنید و از شرایطشون با خبر بشید:

مطالب مرتبط: اپلای مهندسی شیمی کانادا همراه با بورسیه

کمک هزینه تحصیل دکترا در کانادا و فرصت دستیاری

برخی از دانشگاه های کانادا موظف به پرداخت کمی کمک هزینه یا فاند به تمامی دانشجویان دکترا هستند. البته نمی تونید از قبل از این موقعیت باخبر بشید. اما باید مرتب پیگیر فرصت های تحصیل دکترا در کانادا باشید. اگر این دو عبارت رو دیدید به این معناست که این فرصت تحصیلی کمک هزینه داره:

 • baseline funding
 • minimum funding packages

برخی هم در مقابل کار تحقیقاتی که شما برای دانشگاه انجام میدید، به شما حقوق میدن یا کمک هزینه پرداخت می کنند. این مورد انواع مختلفی داره:

 • دستیاری آموزشی که به دانشجویان لیسانس آموزش میدید یا استاد راهنما میشید.
 • دستیار پژوهشی که به اساتید در کار حمایت علمی و راهنمایی دانشجویان دکترا و گروه ها کمک می کنید.
 • دستیاری دانشگاهی که به رشته دانشگاهی دکترا ارتباطی نداره اما آموزشیه. مثل جمع آوری و تحلیل داده ها.

مدارک لازم و نحوه ثبت نام برای تحصیل دکترا در کانادا

ثبت نام دکترای کانادا کمی رقابتی هست و مدارک شما به دقت بررسی میشه. پس بهتره در تهیه مدارکتون توجه لازم رو داشته باشید. برای تحصیل دکترا در کانادا لازمه اول یک موضوع پژوهش داشته باشید. اگر خودتون موضوعی ندارید، پس به دنبال فرصت های ارائه شده از طرف دانشگاه ها بگردید.

اگر فرصتی مرتبط با زمینه پژوهشی شما بود، مرحله بعدش انتخاب استاد راهنما است. با استاد راهنما یا گروه آموزشی تماس بگیرید و تمایل خودتون رو برای شرکت در پرژوه تحقیقاتی اعلام کنید. ممکنه لازم باشه برای بورسیه و کمک هزینه جداگانه ثبت نام کنید. با توجه به فرصت تحصیلی ضروریه که موارد زیر رو براشون ارسال کنید.

حداقل مدارکی که برای اپلای تحصیل دکترا در کانادا لازمه مواردی هستند که در زیر اشاره می کنیم:

 • کپی مدرک لیسانس و فوق لیسانس مرتبط با رشته دکترا
 • ریز نمرات
 • معدل GPA با حداقل نمره ۰/۳
 • نمره آزمون GMAT یا GRE. نمره استاندارد این آزمون ها برای پذیرش در هر دانشگاه متفاوته. باید به سایت دانشگاه مورد نظرتون مراجعه کنید.
 • ثبت پروپوزال پایان نامه برای کسانی که خودشون موضوع دارند.
 • اظهارنامه شخصی در مورد علایق و اهداف علمی و دانشگاهی برای کسانی که در فرصتهای پژوهشی اعلام شده شرکت کردند.
 • توصیه نامه از اساتید قبلی که با شما و کارتون آشنا هستند.
 • مدرک تسلط به زبان فرانسه یا انگلیسی. البته با توجه به زبان آموزشی دانشگاه انتخابی. مثلا دانشگاه های ایالت کبک و برخی در New Brunswick  به زبان فرانسه آموزش میدن. اگر در دوره تحصیلی قبلی به یکی از این دو زبان تحصیل کردید نیازی به شرکت در آزمون نیست. در غیر این صورت باید در تست های تافل، آیلتس و آزمون زبان فرانسه امتحان بدید.
 • برای آخر کار هم ویزای تحصیلی که برای گرفتنش باید مجوز تحصیل و مجوز الکترونیکی سفر یا eTA داشته باشید.

نکته:

مجوز تحصیل کانادا به شما اجازه تحصیل و زندگی در کانادا رو به اندازه مدت تحصیل به علاوه ۹۰ روز اضافه تر میده. برای دریافت این مجوز باید قبل از سفر به کانادا به صورت آنلاین اقدام کنید. بعد ازون لازمه پاسپورت و مدارک دیگه رو به کنسولگری کانادا ببرید. البته قبل از ثبت نام این مجوز، لازمه نامه پذیرش دانشگاه رو گرفته باشید.

ثبت نام eTA برای بیشتر دانشجویان خارجی واجبه. این مجوز مثل ویزای شما برای ورود به کانادا است. ثبت نام این مجوز به صورت آنلاین انجام میشه. اطلاعات پاسپورت رو باید ارائه بدید و ۷ دلار کانادا هم می پردازید. دریافت این مجوز eTA مستلزم اینه که اول مجوز تحصیل رو گرفته باشید.

مطالب مرتبط: ویزای تحصیلی یک قدم تا آرزو آینده روشن

سوالات متداول

پاسخ سوالات متداول درباره دکترا کانادا

 • آیا میتونم بعد از تحصیل دکترا در کانادا کار کنم؟

بله. برای فارغ التحصیل دکترا از دانشگاه های کانادا فرصت های شغلی بسیاری برای تحقیقات و آموزش عالی وجود داره. وجود ۹۰ روز ویزای اضافه تر به همین دلیل گذاشته شده که شما تصمیم خودتون رو برای آینده راحتتر بگیرید. ضمن این که مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی به نام PGWP به دانشجویان خارجی دکتری داده میشه تا ۳ سال بعد از فارغ التحصیلی در کانادا زندگی و کار کنند. البته شرطش اینه که دانشجوی تمام وقت دکترا باشید و دوره تحصیل رو با موفقیت پشت سر گذاشتید.

هزینه ثبت نامش ۲۵۵ دلار کانادا و ۱۹۵ دلار امریکاست و مراحل صدورش ۵۶ روز طول میکشه. برای اطلاع بیشتر سایت دولت کانادا رو چک کنید. وقتی این مجوز کار رو گرفتید میتونید برای اقامت موقت و شهروندی کانادا اقدام کنید.

 • برای اپلای دکترا کانادا مصاحبه می گیرند؟

بله ممکنه دانشگاه از شما مصاحبه بگیره تا شما رو بهتر بشناسه و توانایی دانشجو رو ارزیابی کنه. این مصاحبه از طریق ویدیو کنفرانس یا نرم افزار Skype انجام میشه.

 • آخرین مهلت اپلای برای تحصیل دکترا در کانادا چه زمانی هست؟

آخرین مهلت ثبت نام دکترا کانادا توسط دانشگاه ها مشخص میشه. اما معمولا برای ترم پاییز، در فصل بهار ثبت نام شروع میشه و برعکس.

اگه سوال بیشتری داری یا میخوای اطلاعات بیشتری بدست بیاری، میتونی به صورت رایگان به شماره ۵۳۴۸-۶۹۶-۰۹۱۸ و ۹۰۵۱-۷۶۵-۷۰۹-۱+ در واتساپ پیام بدی و مشاوره بگیری!

فوت آخر برای اپلای موفق

بهتره از مزایا و شرایط فوق العاده تحصیل دکترای کانادا چشم پوشی نکنید؛ در دانشگاه های این کشور متخصص موفقی میشید. اگر نکات زیر رو رعایت کنید کار اپلای راحت میشه:

 • برای انتخاب بهتر به لیست شهرها و دانشگاه های کانادا در بالا مراجعه کنید. سایت دانشگاه انتخابی رو حتما چک کنید تا از اعلامیه های جدید باخبر بشید.
 • اگر دنبال فرصت تحصیلی دکترا هستید و راحت پیداش نمی کنید، لازمه به مهارت کارشناسان اپلای باما تکیه کنید. اونا بهترین انتخابها رو به شما نشون میدن.
 • مدارک لازم و مقدار پول مورد نیاز برای مخارج یک سال رو طبق اونچه گفتیم، در اسرع وقت آماده کنید.
 • یادتون نره نتیجه آزمون زبان باید قبل از شروع اپلای دستت باشه و اعتبارش فقط ۳ ساله.
 • زمانی که تاییدیه پذیرش رو گرفتید اولین کاری که باید انجام بدید اقدام برای ویزای تحصیلی است. مراحل و لینکهای ثبت نامش رو هم که بالا گذاشتم. کار مهم بعدی هم ثبت نام برای بورسیه یا کمک هزینه است که بالا لینکش هست.
 • نظر یا سوالتون رو برامون بنویسید یا با اپلای باما تماس بگیرید و از کارشناسان بپرسید.