تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا گزینه های بسیاری را از جهات مختلف پیش روی شما قرار می دهد. دانشگاه های ایتالیا مهد آموزش عالی با بهترین کیفیت است. در اینجا خود را از نظر تحصیلی و شخصی ارتقاء خواهید داد. در این مطلب اپلای باما راه های اپلای و تحصیل در دانشگاه میلان را به شما معرفی می کنم. مطالب که در اینجا می خوانید یک راهنمای کامل برای کمک به شما در این تصمیم شماست. موضوعاتی که باید بدانید از این قرار است:

 • امتیازهای دانشگاه میلان و امکانات آن
 • دانشکده های دانشگاه میلان و لینک دسترسی به آنها
 • راهنمای ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه میلان در دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا
 • لیست مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه میلان
 • مهلت ثبت نام
 • هزینه زندگی و تحصیل در این مرکز آموزشی
 • سوالات متداول
 • آخرین توصیه اپلای باما به عنوان متخصص اپلای دانشگاه های خارجی

امتیازهای دانشگاه میلان ایتالیا و شرایط تحصیلی

دانشگاه میلان یک موسسه آموزشی عالی دولتی است که در ۱۹۲۴ آغاز به کار کرده است. ساختمان اصلی آن در شهر میلان ایتالیا قرار دارد. از آنجا که دانشگاه دولتی است کمترین میزان شهریه را دارد و فرصت تحصیل را به هر دانشجویی می دهد.

این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیا در بین ۵ دانشگاه برتر این کشور است. بر اساس رتبه بندی QS در جهان رتبه ۲۰۰ را دارد. در رشته های  هنر و علوم انسانی، مهندسی و فن آوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و مدیریت، ریاضیات، اقتصاد و تجارت بسیار قوی عمل کرده است.

بیش از ۵۸ هزار دانشجو در دانشگاه میلان تحصیل می کنند که ۵ درصد آنها دانشجویان خارجی هستند. ۳ هزار استاد در این فضای آموزشی مشغول به کار هستند. ۸ دانشکده و دو مدرسه، ۳۱ دپارتمان، ۱۲۸ رشته تحصیلی، ۳۲ رشته برای دکترا، ۵۷ رشته برای فوق لیسانس و ۷۰ رشته در دوره لیسانس، ۲۶ دوره فنی و حرفه ای ساختار آموزشی این دانشگاه را تشکیل می دهد.

یک کتابخانه در پردیس دانشگاه میلان وجود دارد. دانشجویان امکان این را دارند که ضمن ثبت نام در خوابگاه، در پردیس دانشگاه زندگی کنند. بورسیه و کمک هزینه تحصیلی هم امتیاز دیگری است که در اختیار دانشجویان خارجی قرار گرفته تا آسانتر مشغول به تحصیل شوند.

در دانشگاه میلان تمام امکانات برای رشد علمی و فرهنگی شما فراهم است. از فضای ورزشی گرفته تا تفریح و انجمن های دانشجویی و فرهنگی همگی فرصت هایی است که به فعالیت های جانبی و شادی شما کمک می کند.

دانشکده های دانشگاه میلان:

راهنمای ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه میلان

ابتدا یک رشته را برای تحصیل انتخاب کنید. برای این کار به یکی از دانشکده های بالا که رشته مورد علاقه شما را دارد مراجعه کنید. دانشجویان خارجی باید در برنامه قبل از ثبت نام شرکت کنند و در آزمون مهارت زبان ایتالیایی نمره قبولی بگیرند تا ثبت نام آنها برای تحصیل در دانشگاه میلان انجام شود. نمراتی که در ایران گرفته اید هم باید به سبک نمره دهی در سیستم آموزشی ایتالیایی تبدیل شود. علاوه بر اینها، هر کدام از دوره های تحصیلی این دانشگاه مدارک لازم خاص، هزینه و مهلت ثبت نام متفاوتی دارند. مدارک کلی که برای هر دوره نیاز است در اینجا اعلام می کنم:

نکته:

۱- علاوه بر این که به صورت آنلاین ثبت نام کرده و مدارک را ارسال می کنید باید آنها را به این دانشگاه نیز پست کنید.

۲-  برای تحصیل در دانشگاه میلان در یک زمان فقط می توانید در یک رشته و یک دوره تحصیلی شرکت کنید.

مطالب مرتبط: بورسیه کارشناسی ارشد ایتالیا چگونه است؟

کلاس درس دانشگاه میلان

مدارک لازم برای ثبت نام تحصیل در دانشگاه میلان

علاوه بر مدارک فوق، باید این مدارک را با توجه به دوره تحصیلی که می خواهید شرکت کنید، داشته باشید.

دوره لیسانس:

 • مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن که ترجمه رسمی شده باشد.
 • نمره قبولی در زبان انگلیسی در یکی از آزمون های آیلتس، تافل و زبان ایتالیایی
 • بیمه سلامت
 • اجازه اقامت در ایتالیا

مدارک دوره فوق لیسانس:

 • مدرک لیسانس به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • پاسپورت
 • رزومه علمی پژوهشی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • نمره قبولی در آزمون آیلتس یا تافل و زبان ایتالیایی

دوره دکترا:

برای ثبت نام دوره دکترا دانشگاه میلان باید ابتدا فراخوان این دانشگاه را با دقت بخوانید و مدارک ذیل را آماده کنید:

 • حداقل نمره B2 در زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری که در فراخوان اعلام می شود. این نمره باید حداکثر مربوط به سه سال گذشته باشد. البته در مورد آزمون تافل باید حداکثر مربوط به سال قبل باشد. در غیر این صورت اعتبار ندارد.
 • مدرک فوق لیسانس به زبان انگلیسی یا ایتالیایی که مورد تایید
 • ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • CV  که محتوای آن شامل تخصص ها و تجربیات شما باشد
 • پروژه تحقیقاتی
 • پاسپورت
 • تألیفات و مقاله ها
 • نمره قبولی در آزمون آیلتس یا تافل و زبان ایتالیایی
 • معرفی نامه از اساتید قبلی که باید تا مهلت ثبت نام مستقیما به این دانشگاه ایمیل شود.

نکات مهم:

 1. تمام این مدارک باید در فرمت PDF. یا RTF. و یا JPG باشد و حجم آن بیشتر از ۱۰ مگابایت نباشد.
 2. برای ثبت نام در پرتال دانشگاه ثبت نام کرده و فرم اپلای را پر کنید. سپس مدارکتان را آپلود کنید و در انتها هزینه ثبت نام را که ۵۰ یورو است، از طریق کارت اعتباری بپردازید.
 3. برای دوره دکترا دانشجویان برتر متقاضی تحصیل در دانشگاه میلان می توانند از بورسیه تحصیلی این دانشگاه استفاده کنند. برای این کار باید در صفحه بورسیه دکترا تا ۱۵ اکتبر هر سال ثبت نام کنید.
 4. متقاضیان دوره تخصص پزشکی این دانشگاه نیازمند داشتن مدرک پزشکی و تجربه کاری در رشته خود باشند. مدارک لازم دیگر در فراخوان آن اعلام می شود. شرکت در دوره پزشکی دانشگاه میلان به صورت تمام وقت الزامی است.

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است؟

مهلت ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه میلان

هر سال بین فوریه و جولای فراخوان ثبت نام اعلام می شود. در این فراخوان تمام مدارک لازم، تاریخ های مهم، رشته ها، آزمون های ورودی و مراحل ثبت نام اعلام می شود.

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه میلان

شهریه دانشگاه:

دوره لیسانس دانشگاه میلان سالیانه کمتر از ۳۰۰۰ دلار هزینه دارد. تحصیل در دوره فوق لیسانس آن زیاد ارزان نیست؛ یک سال آن معادل ۲۷۶۸ دلار می شود. به همین دلیل، اغلب دانشجویان از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند. البته شهریه دانشجویان خارجی با توجه به تابعیت شان متفاوت است. برای هر ترم بین ۱۵۶ تا ۱۱۵۶ یورو خواهد بود.

هزینه زندگی در میلان ایتالیا:

ماهیانه هزینه زندگی در مدت تحصیل در دانشگاه میلان بین ۷۴۳ دلار تا ۱۵۲۴ دلار است با جزییات ذیل:

نوع هزینه مبلغ
مسکن ۳۴۶ تا ۵۸۳ دلار آمریکا
غذا ۲۳۰ تا ۴۵۷ دلار
حمل و نقل ۳۰ تا ۱۵۷ دلار
لوازم و اینترنت   ۷۴ تا ۹۷ دلار
پوشاک ۲۹ تا ۱۰۸ دلار
ورزش و تفریح ۳۳ تا ۱۲۳ دلار

 

خوابگاه دانشگاه میلان

سوالات متداول در مورد تحصیل در دانشگاه میلان

 • اپلای دانشگاه میلان آسان است؟

این موضوع بستگی به وضعیت علمی در دوره های قبل و رزومه شما دارد. برای اطلاع دقیق از این مسأله با اپلای باما تماس بگیرید و شرایط خود را ارسال کنید تا درصد موفقیت شما در این زمینه مشخص شود.

 • چه میزان پول برای تحصیل در دانشگاه میلان باید داشته باشم؟

میزان سرمایه لازم را به صورت سالیانه و حداکثری در نظر داشته باشید. بهتر است مبلغی برای شهریه بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو و برای هزینه زندگی در ایتالیا بین ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو سرمایه داشته باشید.

 • چگونه در این مرکز آموزشی به صورت رایگان درس بخوانم؟

با این که شهریه و مخارج تحصیل در اینجا کمتر از مراکز آموزشی دیگر است، اما با گرفتن بورسیه و کمک هزینه امکان تحصیل تقریبا رایگان را دارید. ضمنا می توانید در مدت تحصیل مشغول به کار شوید تا هزینه ها را راحتتر بپردازید.

 • از چه زمانی برای اپلای دانشگاه میلان آماده شوم؟

بهتر است از یک سال قبل از شروع ترم برای ثبت نام و اپلای برنامه ریزی کرده و آماده شوید. آمادگی علمی برای آزمون های احتمالی و نیز یادگیری زبان ایتالیایی و انگلیسی اولین چیزهایی است که باید برایش اقدام کنید.

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه ساپینزا رُم ایتالیا

آخرین توصیه اپلای باما

موفقیت در هر تصمیمی ابتدا نیازمند آماده کردن ملزومات آن است. پس اگر به تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا فکر می کنید، موارد ضروری همچون مدارک لازم برای ثبت نام را طبق لیست بالا، از همین الان تهیه کنید. البته به لینک دانشکده مورد نظرتان در ابتدای مقاله رفته و با انتخاب رشته مدارک لازم دیگر را چک کنید.

به مهلت ثبت نام ذکر شده هم دقت کنید و آن را در تقویم خود علامت گذاری کنید. اگر اپلای شما تأیید شد، بلافاصله برای گرفتن خوابگاه اقدام کنید. حتما مبلغی را برای دریافت اظهارنامه بانکی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در حساب خود نگه دارید.

در صورتی که پرسش دیگری غیر از سؤالات متداول داشتید با کارشناسان اپلای باما تماس بگیرید. فراموش نکنید اپلای باما امکان انجام صفر تا صد اپلای شما در دانشگاه میلان را دارد.