تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از گزینه های مناسبی است که بسیاری از علاقمندان به رشته پزشکی به آن می اندیشند. دانشجویانی هستند که تحصیل پزشکی برایشان تقریبا شبیه به رویاست. اما امکان تحصیل پزشکی در ترکیه دستیابی به این رویا را برای دانشجویان ایرانی آسان کرده است. دانشگاه های پزشکی ترکیه از شرایط خوب آموزشی برخوردارند و مورد تایید سیستم آموزشی بولونیا اروپا هستند. دانشگاه های ترکیه در سطح جهان رتبه ۴۳ ام را دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور کم است. مثلا دانشگاه خصوصی پزشکی در ترکیه چیزی بین ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار دلار در سال شهریه دارد. این مبالغ با ارقامی که در آمریکا می بینیم بسیار فاصله دارد. شهریه پزشکی در آمریکا بین ۳۵ هزار تا ۵۸ هزار دلار است. علاوه بر این ها به دلیل توریستی بودن این کشور، امکان کار و زندگی هم به راحتی فراهم است.

ممکن است اقدامات اولیه برای ثبت نام و تحصیل پزشکی در ترکیه کار آسانی نباشد. به همین دلیل در این مقاله اپلای باما، تمام مطالب ضروری برای اپلای موفق متقاضیان این رشته را آورده ام. پس این راهنما را به دقت بخوانید. موضوعاتی که از آن صحبت می کنیم از این قرار است:

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

مدارک لازم برای اپلای پزشکی ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی

بورسیه تحصیلی پزشکی ترکیه

سوالات متداول

توصیه های نهایی

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

اپلای پزشکی ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ سال به صورت تمام وقت زمان می برد. علاوه بر دانشگاه های دولتی، موسسات آموزشی خصوصی هم پذیرش دانشجوی پزشکی دارند. تفاوت آنها تنها در میزان شهریه دریافتی است که میزان کمتر آن در دانشگاه دولتی اخذ می شود.

دانشگاه های این کشور، رشته پزشکی را به یکی از دو زبان انگلیسی و یا ترکی آموزش می دهند. بسته به انتخاب شما باید در یکی از این دو زبان قوی تر باشید. شیوه آموزشی دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، اروپایی و یا آمریکایی است. اگر دانشگاه های انگلیسی زبان را انتخاب می کنید، دقت کنید که از سال سوم پزشکی به بعد با بیماران ترکی زبان هم در ارتباط هستید. بنابراین لازم است به حد کافی به زبان ترکی استانبولی هم مسلط باشید.

آزمون ورودی که از شما می گیرند، آزمون بین المللی YOS است. نرخ پذیرش دانشجویان خارجی برای پزشکی، در صورتی که مدارک و شرایط لازم را داشته باشید، ۹۸.۹% است

مراحل تحصیلی:

دانشگاه های پزشکی ترکیه، دو بار در سال پذیرش دارند: بهار و پاییز. در دو سال اول تحصیل مقدمات و علوم پایه تدریس می شود. در سال سوم مشغول آشنایی با بیماری ها خواهید بود. سال چهارم پزشکی ترکیه وارد دوره اینترنی و درمانی شده و تا سال ششم تحصیل وظایف یک پزشک معمولی را در بیمارستان دانشگاه انجام می دهید .و البته شاید بابت آن حقوق دریافت کنید.

مدرکی که در پایان دوره ۶ ساله تحصیل پزشکی به فارغ التحصیلان داده می شود، از این سه حالت خارج نیست: MBBS ، BSc یا MD.

امکانات دانشگاه ها:

پردیس دانشگاه های ترکیه از امکانات خوبی برخوردارند. خوابگاه، رستوران، کتابخانه، بیمارستان، آزمایشگاه و غیره. همه چیز برای یک دوران خوب تحصیلی فراهم است.

خوابگاه ها دخترانه و پسرانه هستند و تعداد زیادی اتاق برای دانشجویان و چندین اتاق برای مهمانان دارند. هر کدام از انها از امکانات مختلفی برخوردارند که محیط امن و راحتی را فراهم کرده اند. آشپزخانه، اتاق تلویزیون، مراکز ورزشی، کتابخانه، اتاق مطالعه، کافی شاپ، رستوران، خشکشویی، مسجد و غیره است. انیترنت وای فای، تلفن، سیستم تهویه، تیم امنیت ۲۴ ساعته

دانشگاه های مناسب برای تحصیل پزشکی در ترکیه

در اینجا لیست دانشگاه هایی که می توانید برای تحصیل پزشکی در ترکیه انتخاب کنید، ارائه شده. زبان آموزش دروس و شهری که در آن واقع شده اند، هم مشخص شده است. بهترین دانشگاه های ترکیه در آنکارا و استانبول قرار دارند. با کلیک روی نام برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه می توانید مستقیما به دانشگاه مربوطه وارد شوید.

 • دانشگاه MALTEPE
 • دانشگاه ATILIM
 • دانشگاه İZMİR EKONOMİ
 • دانشگاه İSTANBUL MEDİPOL
 • دانشگاه BAŞKENT

دانشگاه هایی که هم اکنون در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ در حال ثبت نام هستند موارد زیر هستند:

 • دانشگاه koc به زبان انگلیسی در استانبول
 • دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی Istanbul Aydın
 • دانشگاه مدیترانه شرقی به انگلیسی Eastern Mediterranean
 • دانشگاه Bahcesehir  به زبان انگلیسی
 • دانشگاه Beykent به زبان ترکی
 • دانشگاه Istinye به زبان ترکی
 • دانشگاه Okan به انگلیسی و ترکی
 • دانشگاه ALTINBAŞ در استانبول به انگلیسی
 • دانشگاه BİRUNİ در استانبول به انگلیسی
 • دانشگاه İSTİNYE در استانبول به انگلیسی
 • دانشگاه İSTANBUL OKAN در استانبول به زبان انگلیسی
 • دانشگاه YEDİTEPE در استانبول به زبان انگلیسی

مطالب مرتبط: تحصیل در ترکیه با اپلای باما

دانشگاه بیرونی ترکیه

اخطار:

برای اقدام به اپلای هر کدام از این دانشگاه ها بهتر است ابتدا مهلت ثبت نام آن ها را در سایت خودشان چک کنید. و یا با اپلای باما تماس بگیرید.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه موارد زیر هستند:

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید مدارک زیر را با توجه به سطح تحصیلات خود آماده کنید. مدارکی که برای اپلای و ثبت نام نیاز است به دانشگاه ارسال کنید، ممکن است در هر دانشگاه تفاوت داشته باشد. برخی از دانشگاه ها شرکت در آزمون بین المللی YOS، تافل و آیلتس را برای دریافت شهریه رایگان الزامی می دانند. بعد از تهیه مدارک زیر، فرم ثبت نام را از دانشگاه مورد نظر خود گرفته و پر کنید. سپس به همراه مدارک لازم در صفحه ثبت نام دانشگاه آپلود کنید.

دقت کنید:

 1. تمام مدارک به زبان ترکی یا انگلیسی پذیرفته می شود. باید مدارک تحصیلی دیپلم و بالاتر و ریز نمرات ترجمه رسمی شده باشد. اصل این مدارک حتما به زبان اصلی به نسخه ترجمه پیوست باشد.
 2. برای این که دانشگاه مناسب خود را پیدا کنید، حتما با اپلای باما مشورت کنید.
 3. حتما یک ایمیل معتبر که به آن دسترسی دارید در فرم ثبت نام وارد کنید. بین ۳ تا ۵ روز نتیجه پذیرش درخواست اولیه اپلای به ایمیل شما ارسال می شود. با این ایمیل باقی مراحل ثبت نام برای تحصیل پزشکی در ترکیه را باید تکمیل کنید.

اما لیست مدارک:

 • مدرک دیپلم یا بالاتر
 • مدرک زبان انگلیسی برای دانشگاه های انگلیسی زبان: FCE،   CAEیا آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ و یا تافل با نمره حداقل ۹۰.
 • مدرک زبان ترکی استانبولی برای دانشگاه های ترکی زبان: UDS حداقل ۵۵ ، Tomer C1، تافل IBT حداقل ۷۹
 • حداقل ۲ توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات دبپلم. نمارت فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات اهمیت دارند.
 • معدل GPA یا GRE بالاتر از ۸۰%
 • پاسپورت و ویزا و عکس دانشجو و کپی آنها. داشتن ویزا برای تمام دانشجویان خارجی الزامی است.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی (۶*۴.۵ سانتی متری) که مربوط به ۶ ماه گذشته باشد. صورت و گردن باید واضح دیده شود.
 • ۳ تا ۶ قطعه عکس پاسپورتی برای خوابگاه
 • سی تی اسکن از قفسه سینه برای اطمینان از سلامت شما (در دوران کرونا)
 • اظهارنامه مالی برای تامین مخارج زندگی و تحصیل پزشکی در ترکیه
 • پرداخت شهریه یک ترم

دانشگاه پزشکی

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

شهریه دانشگاه های پزشکی دولتی و خصوصی ترکیه بین ۱۲هزار دلار تا ۱۰۵هزار پوند متغیر است. هیچ کدام از آنها هزینه ثبت نام ندارند. اما باید هزینه زندگی را مثل اجاره خانه یا اتاق، غذا و رفت و آمد بپردازید. البته راه هایی وجود دارد که می توانید رایگان تحصیل کنید. برای این کار به نکاتی که در بخش بورسیه و توصیه های نهایی خواهیم گفت، توجه کنید.

شرایط بورسیه و کمک هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

بیش از ۱۰۰ نوع بورسیه و فرصت تحصیل رایگان برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه فراهم است. از وزارت امور خارجه ترکیه، دانشگاه و یا موسسات خصوصی می توانید بورسیه و کمک هزینه بگیرید. بیشتر دانشگاه های خصوصی ترکیه بورسیه دارند.

دریافت بورسیه از دولت ترکیه و یا یک موسسه خارجی مشروط به رعایت نکاتی است که در ذیل ذکر شده:

 1. رزومه ای قوی و متمایز داشته باشید.
 2. هر چه زودتر برای اپلای اقدام کنید.
 3. اطلاعیه دانشگاه های پزشکی و موسسات خصوصی در مورد بورسیه و scholarship را دنبال کنید. یا با کارشناسان اپلای باما تماس بگیرید تا شما را از آخرین بورسیه های ترکیه مطلع کنند. برای اطلاع از بورسیه های دولت ترکیه اینجا را ببینید. کسانی که تحت پوشش بورسیه دولت ترکیه قرار بگیرند، مشمول درمان، مسکن، یک سال یادگیری زبان ترکی و کمک هزینه ماهانه می شوند.
 4. شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه را آماده کرده و ارسال کنید.
 5. دانشگاه هایی که شهریه آنها به صرفه است انتخاب کنید تا هر بورسیه و کمک هزینه ای که گرفتید، به راحتی از پس مخارج تحصیل و زندگی برآیید. حتی ممکن است دوره تحصیل پزشکی در ترکیه به صورت رایگان انجام شود. بنابراین دانشگاه های دولتی گزینه بهتری نسبت به دانشگاه های خصوصی خواهند بود.

مطالب مرتبط: اپلای پزشکی چه شرایطی داره؟

سوالات متداول

آزمون Yos چیست؟

آزمون YOS آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه و به خصوص دانشگاه دولتی است. این تست دو بخش دارد  که از دانش ریاضی و اصول اساسی سوال می پرسد. مهارت استدلال و زبان ترکی و انگلیسی در این آزمون سنجیده می شود. شامل ۸۰ سوال است که ۴۵ تست هوش و ۳۵ سوال ریاضیات هستند. زمان پاسخگویی به این سوالات ۹۰ دقیقه است. بخش دوم مهارت فهم نوشتار زبان ترکی را ارزیابی می کند. بیشتر دانشگاه های خصوصی به این بخش زیاد اهمیت نمی دهند. چون دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.

آیا می توانم مدرک دانشگاه ایران را به مدرک دانشگاه ترکیه تبدیل کرد؟

این کار از دو طرف امکان پذیر است  اما بهتر است این موضوع را با دانشگاه مبدا و مقصد مطرح کنید.

بهترین دوره آموزشی در ترکیه برای یادگیری زبان ترکی کدام است؟

دوره های Tomer  و DILMER بهترین شیوه آموزش زبان ترکی را ارائه می دهند.

برای یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه به کجا مراجعه کنیم؟

موسسه های زیادی هستند که زبان انگلیسی آموزش می دهند. اما بهترین آنها Berlitz و British Council هستند.

بعد از اپلای برای سفر به ترکیه چه چیزی همراه داشته باشم؟

لباس مناسب و راحت که به آسانی قابل حمل و نقل باشد، مهمترین چیزی است که باید همراه داشته باشید.

آیا مدرک پزشکی دانشگاه ترکیه در ایران معتبر است؟

بیشتر کشور مدارک دانشگاهی ترکیه را می پذیرند و ترکیه هم مدارک بین المللی اعطا می کند. بهتر است بعد از انتخاب دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ترکیه، نام آن را در سایت وزارت علوم و تحقیقات ایران جستجو کرده و از اعتبار مدرک آن مطمئن شوید.

زمان ثبت نام برای اپلای چه وقتی است؟

این موضوع را با توجه به ترم انتخابی و دانشگاه منتخب باید در سایت دانشگاه چک کنید.

توصیه های نهایی

کلاس درس پزشکی ترکیه

اگر شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را به دقت خوانده باشید، الان در تصمیم خود برای اپلای جدی تر هستید. پس به لیست دانشگاه های پزشکی ترکیه نگاهی بیاندازید و در مورد یک یک آنها تحقیق کنید. به نکته های زیر حتما توجه داشته باشید:

 1. بعد از این که مدارک لازم برای اپلای را آماده کردید، قبل از پایان مهلت آنها را بفرستید. هر دانشگاهی ددلاین و مهلت خاص خود را دارد. پس بهتر است به سایت هر دانشگاه مراجعه کرده و متناسب با تاریخ آن اقدام کنید.
 2. حتما گزینه های مختلفی را در نظر داشته باشید و به یک دانشگاه اکتفا نکنید.
 3. هزینه تحصیل و زندگی را از هم اکنون ذخیره کنید. طبق شهریه دانشگاه های پزشکی در سال ۲۰۲۰، مبلغ حداکثری را در نظر داشته باشید. بعد از دریافت تایید اولیه پذیرش با توجه به شرایط بورسیه که ذکر شد، اقدام کنید.
 4. بیشتر دانشگاه های ترکیه در پردیس خود خوابگاه دارند. برای این که هزینه های مسکن و غذای خود را کمتر کنید، بهتر است در آنجا زندگی کنید.
 5. در طول تحصیل می توانید به صورت پاره وقت کار کنید و مخارج خود را تامین کنید. اما چون قانون ترکیه در مورد کار دانشجویان خارجی مشخص نیست بهتر است ابتدا با دفتر دانشگاه خود مشورت کنید.

در صورت نیاز به مشورت برای اپلای پزشکی ترکیه و یا پرسش های دیگر با اپلای باما در تماس باشید.