تحصیل پزشکی در ایتالیا تجربه ای است که بعد از فارغ التحصیلی و مشغولیت به کار درمانی، از انجام آن به خود می بالید. دانشگاه های بزرگ و کوچکی در این کشور هستند. مطمئن باشید مدرک پزشکی یکی از این موسسات، در هر جایی معتبر است. تحصیل پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان خارجی تجربه لذت زندگی به سبک ایتالیایی است. لازم است برای موفقیت در مراحل اپلای پزشکی ایتالیا، اطلاعات روزآمد و صحیح داشته باشید. در این پست اپلای باما، همه موارد ضروری را با تمام جزییات بیان کرده ایم:

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط اپلای برای پزشکی ایتالیا

مدارک لازم برای اپلای پزشکی

مهلت اپلای پزشکی ایتالیا

دانشگاه های پیشنهادی برای پزشکی

هزینه تحصیل پزشکی ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

سوالات متداول

توصیه های آخر

 

 

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا

برای شروع بهتر بدانیم این که در ایتالیا پزشکی بخوانیم، از چه مزایایی برخوردار می شویم. در چند بخش، با توجه به معیارهای مختلف این موضوع را با هم بررسی می کنیم:

هزینه تحصیل

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی کمترین هزینه را دارد. هزینه های تحصیل و زندگی کمتر از دیگر کشورها همچون آمریکا و انگلستان است. حتی فرصت کار  برای دانشجویان خارجی فراهم شده است. از بورسیه ها و وام دانشجویی هم می توان کمک گرفت. وجود دانشگاه های دولتی، مانع افزایش قیمت تحصیل این رشته شده است. هزینه تحصیل این رشته با توجه به درآمد خانواده تنظیم می شود. شهریه تحصیل پزشکی، در زمان ثبت نام از دانشجو سوال می شود.

آنچه به عنوان تفاوت قائل شدن بین دانشجویان در دانشگاه های آمریکا می بینید در این محیط مشاهده نمی کنید. مثلا شهریه دانشجویان خارجی با دانشجویان اروپایی تفاوتی ندارد.

زبان آموزش پزشکی

علاوه بر دانشگاه هایی که پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، ۴۰ دانشگاه این کشور آن را به ایتالیایی نیز آموزش می دهند. ۱۳ دانشگاه دولتی این کشور رشته پزشکی را به زبان انگلیسی آموزش می دهند. ۴ دانشکده خصوصی هم همین روش را دارند. تمامی کتاب ها و امتحانات به زبان انگلیسی برگزار می شود. البته ممکن است برخی دروس را با هدف یادگیری بهتر زبان و آینده شغلی، به زبان ایتالیایی تدریس می کنند.

فضای کشور ایتالیا

ایتالیا بهترین جا برای تحصیل پزشکی است چون دارای قدمت تاریخی، غذاهای متنوع، مردم مهمان نواز و آب و هوای فوق العاده ای است. بهترین نوشیدنی ها را در کافه های ایتالیا سرو می کنند. چشیدن طعم پیتزا، پاستا و بستنی ایتالیایی در کنار هنرهای خیابانی، فرصت بسیار خوبی برای لذت و تفریح در حین تحصیل است. کسانی که به دنبال مهاجرت هستند، فرصت مناسب را با تحصیل پزشکی در ایتالیا به دست می آورند. علاقمندان به تحقیقات علمی و یا کار درمان در هر جای دنیا در این کشور موفق خواهند بود.

کتابخانه دانشگاه پادوا

کیفیت آموزشی دانشگاه ها

بیشتر موسسات آموزشی ایتالیا دارای قدمت تاریخی و علمی هستند.مثلا ساخت دانشگاه بولونیا به قرن ۱۱ میلادی باز می گردد. البته دانشگاه های برتر آن هم در قرن بیستم شروع به فعالیت کرده اند و در زمینه این رشته موفق بوده اند. اما به طور کلی این کشور سابقه بیش از ۵۰۰ سال در آموزش پزشکی دارد. دانشگاه های پزشکی ایتالیا سطح آموزشی بالایی دارند. فارغ التحصیلان این موسسات از تعهد، مهارت و تخصص کافی برای درمان بیماران برخوردارند.

وجود این ویژگی ها دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در ایتالیا را برای چالش های آینده آماده می کند:

 • روشهای آموزش فعالانه
 • گروه های بحث و گفتگو
 • کارورزی در گروه های کوچک
 • برگزاری سمینارهای علمی
 • آموزش در آزمایشگاه ها
 • تمرکز بر اهمیت مهارت ارتباط اجتماعی

روش تدریس بیشتر پژوهش محور است. حتی در برخی دانشگاه ها همچون Bari از آموزش از راه دور نیز بهره می برند. ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی کم است و این مساله موجب رقابتی شدن پذیرش در آنهاست. طول تحصیل پزشکی عمومی در ایتالیا، ۶ سال با ۱۲ ترم است.

اخذ پذیرش آسان

برای تحصیل پزشکی تنها یک آزمون لازم است، شرکت کنید: IMAT. این تست به زبان انگلیسی و در ۲۰ شهر جهان برگزار می شود. هزینه شرکت در آزمون ۱۲۰ یورو است. برای ورود به دانشگاه پزشکی ایتالیا، هیچ مصاحبه ای در کار نیست. به معدل  GPA و توصیه نامه نیازی نیست.

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه پادوا ایتالیا

شرایط اپلای برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه پزشکی ایتالیا

همیشه یک بار در هر سال امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا فراهم می شود. این زمان متفاوت است و مدت آن فقط دو هفته است. تمام مراحل ثبت نام از طریق یک وب سایت انجام می شود. تنها زمانی که اپلای باز است، می توان اقدام کرد.

ثبت نام تحصیل پزشکی در ایتالیا مشروط به قبولی در آزمون IMAT است.  تمامی دانشگاه هایی که پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، شرکت در این تست را ضروری می دانند. البته ممکن است برخی دروس دانشگاه مثل ساپینزا، به زبان ایتالیایی هم باشد. بنابراین نیاز است که در هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تسلط لازم را داشته باشید.

کسانی که ایتالیایی نمی دانند باید حداقل یک سال تحت آموزش این زبان باشند. برای اپلای پزشکی، سطح دانش زبان ایتالیایی شما باید حداقل  B2 باشد.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

 • مدرک دیپلم با نمره A
 • نمره قبولی در آزمون IMAT (دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی (در صورت ضرورت)
 • رزومه یا اظهارنامه فردی
 • کپی ریز نمرات دوره قبلی تحصیلی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • پاسپورت و ویزا
 • پر کردن فرم ثبت نام دانشگاه انتخابی

نکته:

 1. گذراندن دوره پیش نیاز پزشکی برای اطمینان از قبولی در آزمون IMAT پیشنهاد می شود.
 2. بهتر است برای زمان احتمالی، توصیه نامه داشته باشید.
 3. حداقل نمره تافل یا آیلتس که مورد تایید دانشگاه های پزشکی ایتالیا باشد، در هر دانشگاهی مختلف است. این موضوع را باید در سایت دانشگاه انتخابی خود چک کنید.

مطالب مرتبط: آزمون IMAT یک قدم تا پزشکی ایتالیا

مهلت اپلای برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای اپلای پزشکی در ایتالیا نمی توان زمان دقیقی اعلام کرد. این زمان در هر سال متفاوت بوده است. مهلت ثبت نام در آخرین ورودی سال ۲۰۲۰، ۲۵ ام ماه جولای ۲۰۱۹ بوده است.

دانشگاه های پیشنهادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا

 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه کاتالولیک Sacred Heart در رم
 • دانشگاه ایالتی بولونیا (Bologna)
 • دانشگاه Bari
 • دانشگاه Humanitas میلان
 • دانشگاه Vita-Salute San Raffaele میلان
 • دانشگاه Naples
 • دانشگاه Pavia
 •  دانشگاه Turin
 • دانشگاه Rome Tor Vergata
 • دانشگاه پادوا  ( Padova)
 • دانشگاه Messina

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه ساپینزا رُم ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا با توجه به دانشگاه، تابعیت شما و درآمدتان متفاوت است. به طور کلی، شهریه ای که بابت شهریه می پردازید، بین ۶۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است. کمترین مبلغ مربوط به دانشگاه های دولتی و بیشترین آن در دانشگاه خصوصی ایتالیا دریافت می شود. مثلا شهریه پزشکی دانشگاه ناپولی در سال ۲۰۲۰، به طور میانگین ۱۷۰۰ یورو در سال است. علاوه بر این ها باید مالیات و هزینه های دیگری هم بپردازید که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در طی یک سال است. یک مالیات اصلی هم هست که در هر منطقه تفاوت دارد اما معمولا بین ۱۷۷ تا ۲۰۰ یورو در سال است.

هزینه زندگی در ایتالیا

قبل از انتخاب دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید از هزینه های زندگی هم آگاه باشید تا در انتخابتان اشتباه نکنید. اول از همه باید بدانید هزینه های زندگی و تحصیل در شمال ایتالیا از جنوب آن بیشتر است. همینطور شهرهای بزرگ از شهرهای کوچک گرانتر هستند. در جنوب ایتالیا ۴ دانشگاه پزشکی هستند که به زبان انگلیسی آموزش می دهند: ناپولی، باری، سینا و رم.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

برای اجاره خانه بهتر است به دنبال خانه مشترک باشید نه اتاق مشترک. مبلغ اجاره سال ۲۰۲۰، در شهرهای جنوبی ۵۰۰ یورو در ماه است. البته می توانید کمتر از این هم هزینه کنید اما این مبلغ قیمت خوبی برای یک زندگی نرمال است. مثلا در دانشگاه باری و سینا این مبلغ کافی است. اما برای زندگی در ناپولی باید کمی بیشتر داشته باشید. در شهر رم و پاویا هم هزینه زندگی کمی بیشتر از ۵۰۰ یورو است. چون در این شهرها، دانشجوهای زیادی هستند. بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه برای زندگی در شهر رم و پاویا هزینه خواهید داشت.

شهر بولونیا هم به دلیل حضور دانشجویان، از نظر اجاره خانه گرانتر است. میلان گرانترین شهر بین شهرهایی است که دانشگاه پزشکی انگلیسی است. برای گذراندن یک زندگی عادی در آپارتمان مشترک در میلان، ۱۰۰۰ یورو در ماه لازم است.

نکات مهم هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا:

 1. توجه داشته باشید برخی موسسات مثل دانشگاه ساپینزا در مرکز شهر رم قرار دارند و برخی دیگر از شهر دورند. همین موضوع بر قیمت ها و هزینه ها اثر گذار است.
 2. این مبلغ بسیار کمتر از هزینه های زندگی در آمریکا و انگلستان یا اروپای شرقی است. با وجود امکان کار برای دانشجویان خارجی می توان بیشتر این مبالغ را به راحتی تامین کرد.

مطالب مرتبط: هزینه تحصیل در ایتالیا چقدره؟ چجوری کمش کنیم؟

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

علاوه بر این که می توانید از شغل خود در ایتالیا کسب برای هزینه ها کمک بگیرید، از کمک هزینه (فاند) و بورسیه تحصیلی هم استفاده کنید. دولت ایتالیا برای تحصیل در ایتالیا، امکان استفاده از انواع بورسیه های تحصیلی را فراهم کرده است. این بورسیه ها، به صورت کمک هزینه و تخفیف یا دوره رایگان، بیمه و غیره ارائه می شوند. بهتر است با کنسولگری ایتالیا هم تماس بگیرید تا بورسیه هایی که در زمان اپلای شما باز شده اند، در اختیارتان قرار بگیرد. گزینه دیگری که دارید، سایت دانشگاهی است که برای اپلای انتخاب کرده اید.

در این میان، بهترین مواردی را که معرفی شده، به همراه لینک آنها، در ذیل معرفی کرده ایم. به سایت هر کدام از آنها مراجعه کرده و شرایط دریافت را مطالعه کنید.

سوالات متداول

 • آیا دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل پزشکی خوبند؟

دانشگاه های پزشکی ایتالیا در بین ده دانشگاه پزشکی برتر در جهان هستند. موسسات مشهور و معتبری همچون WHO، MCI و UNESCO این دانشگاه ها را کاملا تایید کرده اند.

 • پزشکان در ایتالیا چقدر درآمد دارند؟

در سال ۲۰۲۰، پزشکان در ایتالیا حدود ۸۵۸۰ یورو در ماه درامد دارند. کمترین حقوقی که به طور میانگین، به پزشک پرداخت می شود ۳۱۵۰ یورو و بیشترین میزان ۱۴۵۰۰ یورو است.

 • بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ایتالیا کدامند؟

دانشگاه میلان؛ دانشگاه بولونیا؛ دانشگاه رم؛ دانشگاه پادوا؛ دانشگاه تورین؛ دانشگاه سنت رافائل؛ دانشگاه Milan-Bicocca؛ دانشگاه پیزا (Pisa). دانشگاه های دیگری هم که در بالا اشاره کردیم از دیگر موارد هستند.

 • دانشجویان در ایتالیا چقدر درآمد دارند؟

قانون ایتالیا به دانشجویان اجازه می دهد ۴ ساعت در روز و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند. شرکتهای ایتالیایی شما را به عنوان اینترن استخدام می کنند. حقوقی که بابت این سمت می پردازند حدودا بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. در موارد نادر حقوق کارآموز به این دانشجوها پرداخت می شود.

 • آیا پزشک شدن در سنین بالای ۴۰ سال امکان پذیر است؟

بله شما در هر سنی هستید حتی ۶۰ ساله، می توانید برای تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کنید.

 • ایتالیا از نظر هزینه برای دانشجویان خارجی چگونه کشوری است؟

ایتالیا مقصدی به صرفه برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. به صرفه ترین کشور در اروپا برای تحصیل در خارج! بورسیه های دانشجویی این کشور هم کمک زیادی به تامین مالی دانشجویان می کند.

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا

توصیه های آخر

در ابتدای مطلب با مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا آشنا شدید و شرایط اپلای را به دقت خوانده اید. برنامه ریزی درست برای هدفتان را طبق لیست مواردی که نقش مهمی در پذیرش شما دارد، پیش ببرید. آزمون IMAT مهمترین موضوعی است که باید برای آن تلاش کنید. نمرات شما در این آزمون در آینده شما تاثیر مستقیم دارد. پس در زمینه علوم پایه: زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات خود را قوی کنید.

موضوع دیگر زبان انگلیسی و ایتالیایی است. ابتدا دانشگاهی که قصد اپلای آن را دارید، انتخاب کنید. سایت آن را چک کنید و ببینید کدام زبان در اولویت دروس این دانشگاه است. اگر در پیدا کردن آن مشکل داشتید، زیر این پست سوال کنید تا کارشناس پاسخ شما را بدهد. زمانی که اولویت زبانی مشخص شد، بر یادگیری آن تمرکز کنید. طوری برنامه ریزی کنید که حداکثر یک ماه قبل از شروع ثبت نام، مدرک زبان را گرفته باشید.

طبق مطالبی که در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا (سال ۲۰۲۰) گفتیم، برنامه مالی صحیح داشته باشید. این را هم فراموش نکنید که این مبالغ حتما در سال بعد تا چند درصد افزایش خواهد داشت. پس این چند درصد را هم برای ذخیره سرمایه لحاظ کنید.

در صورتی که در مورد اپلای پزشکی ایتالیا سوال یا مشکلی داشتید، با اپلای باما در تماس باشید. مشورت با متخصص این کار برای اپلای موفق به شما کمک می کند.