تحصیل پزشکی در آلمان، از جمله پرطرفدارترن انتخاب های متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور است. رایگان بودن و شرایط مساعد کار و زندگی در آلمان علت این امر است. البته این ویژگی ها موجب نمی شود که تحصیل پزشکی در آلمان کار آسانی باشد. این کار علاوه بر فواید بسیار، با چالش هایی هم مواجه است که اطلاع دقیق از آنها درصد این دشواری را کاهش می دهد.

بهتر است قبل از تصمیم به اپلای پزشکی آلمان، با خواندن نکته هایی که اپلای باما در ذیل توصیه می کند، دیدگاه مناسبی نسبت به این موضوع پیدا کنید. و اطلاعات لازم برای موفقیت در مراحل پذیرش پزشکی را بدانید.

فواید تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در این کشور

مدارک لازم برای اپلای پزشکی آلمان

هزینه تحصیل و زندگی

برترین دانشگاه های آلمان برای پزشکی

مهلت ثبت نام و تاریخ های مهم

چالش های تحصیل پزشکی در آلمان

سوالات متداول

آخرین توصیه اپلای باما

فواید تحصیل پزشکی در آلمان

فواید تحصیل پزشکی آلمان

۱- اگر در آلمان بمانید، یعد از تحصیل، فرصتهای بسیاری برای کار در رشته پزشکی خواهید داشت. قانون به فارغ التحصیلان خارجی اجازه می دهد به مدت ۱۸ ماه به دنبال شغل باشند و به این ترتیب می توانید مدت زمان بیشتری در آلمان بمانید. البته غیر از مبلغی بسیار ناچیز، تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؛ فقط باید هزینه های زندگی را خود بپردازید. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان بین المللی در آلمان جویای کار هستند تا موقع تحصیل از پس هزینه زندگی برآیند.

۲- دانشگاه هایی که شیوه آموزشی آنها مبتنی بر تجربه کاری است، با بسیاری از شرکت های معتبر همکاری دارند. و دانشجویان خود را به عنوان دستیار و کارآموز در این مکان ها مشغول به کار می کنند. البته برخی ممکن است بابت آنها پولی نپردازند. اما این کار برای کسب تجربه و ساختن آینده شغلی مناسب فرصت خوبی است.

۳- دانشگاه های آلمان از امکانات برتر که مطابق با تکنولوژی روز است، برخوردارند. این امکانات آینده ای درخشان را برای نسلی متخصص و حرفه ای رقم می زند. نوآوری، همکاری های بین المللی و آموزشهای تجربه محور، شیوه موثر این کشور برای آموزش است.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان، ۶ سال زمان می برد و بعد از آن می توانید در آزمون شرکت کرده و مجوز کار و درمان در آلمان بگیرید. در دوره تحصیل این رشته مراحل ذیل را می گذرانید:

مرحله اول: مرحله پیش بالینی که ۴ ترم یا ۲ سال است و اطلاعات کلیدی اولیه در زمینه علوم طبیعی و پزشکی را می آموزید. این مرحله با اولین آزمون مجوز پزشکی به پایان می رسد.

مرحله دوم: مرحله بالینی است که دوره اصلی تحصیلی را شامل می شود. مدت آن  ۶ ترم یا ۳ سال است و متشکل از موضوعات اصلی، سخنرانی ها، دوره های عملی، کارآموزی و سمینارها است.

مرحله سوم: دوره عملی شامل یک سال آموزش بالینی ، که در آن شما با جنبه های عملی جراحی، پزشکی داخلی و یک موضوع انتخابی آشنا می شوید. این مرحله تجربه مورد نیاز در محل کار را فراهم می کند تا شما را برای حرفه آینده خود آماده کند.

مرحله چهارم: آزمون دولتی مخصوص کسانی که می خواهند در آلمان به کار درمان مشغول شوند. بعد از قبولی در این آزمون برای مجوز درمان اپلای می کنید و کار درمان را می توانید شروع کنید.

مدت دوره تخصص پزشکی بستگی به موضوع مورد نظر شما دارد. اما عموما بین ۵ تا ۶ سال طول می کشد و در پایان آزمون تخصص دارد.

مطالب مرتبط: تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ آلمان

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان

مدارک لازم برای اپلای

مدارک لازم برای ثبت نام و ورود دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس بستگی به دانشگاه انتخابی و رشته مورد نظر دارد. اما به طور کلی، داشتن موارد زیر در تمام دانشگاه های پززشکی آلمان ضروری است:

 • تسلط به زبان آلمانی. اگر در این زبان دانش کافی را ندارید، جای نگرانی نیست می توانید پیش از آغاز تحصیل، در دوره های زبان این کشور شرکت کنید تا به سطح لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان برسید.
 • شرکت در آزمون TESTDAF یا  DSH
 • تسلط به زبان انگلیسی برای فهم گفته های متخصصان لازم است و کمک می کند زبان لاتین را بهتر متوجه شوید.
 • تسلط و دانش کافی در دروس شیمی، زیست و فیزیک
 • توانایی تحمل و کنار آمدن با استرس: مدت آموزش دروس رشته پزشکی بسیار طولانی پرفشار است؛ طوری که بیش از ۲۵ تا ۳۰ ساعت در هفته کلاسهای اجباری برگزار می شود.
 • شرکت در آزمون: برخی دانشگاه های آلمان از دانشجویان غیر اروپایی می خواهند که در آزمون TESTAS نمره قبولی داشته باشند. شرکت در این آزمون که در مورد دانشجویان پزشکی، TMS نامیده می شود، اختیاری است. اما داشتن نمره قبولی در آن به شما کمک می کند برای اخذ پذیرش در بین دیگر دانشجویان امتیاز بیشتری داشته باشید و شانس اپلای شما بالاتر باشد.
 • ویزای دانشجویی:

دانشجویان غیر اروپایی باید ویزای دانشجویی و اجازه اقامت داشته باشند. برای دریافت آن باید به کنسولگری آلمان در ایران مراجعه کنید و برای دریافت ویزای دانشجویی ثبت نام کنید. دقت کنید که به جز ویزای دانشجویی نمی توانید برای تحصیل پزشکی در آلمان، ویزای خود را به ویزای توریستی و غیر تغییر دهید. برای اپلای ویزای دانشجویی و اجازه اقامت باید گواهی سلامت داشته باشید.

 • مدرک دیپلم: اصل مدرک دیپلم به زبان اصلی و ترجمه کپی برابر اصل آن، به علاوه دیگر مدارکی که دانشکده اعلام می کند، برای ثبت نام تحصیل پزشکی در آلمان مورد نیاز است.
 • شرایط مالی لازم: بیشتر کسانی که برای تحصیل پزشکی به این کشور می آیند، خودشان هزینه ها را تامین می کنند. البته اجازه کار در آلمان دارند اما مدت آن در طول ترم محدودیت دارد و احتمالا درآمد آن کافی نیست. بهتر است از بورسیه های مرتبط نیز استفاده کنید. ضمن این که باید مبلغی را هم در حساب بانکی بلوکه نگه دارید.

هزینه زندگی و تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

بودجه تحصیلات عالی در آلمان، توسط دولت تامین می شود بدین ترتیب تحصیل در دانشگاه برای خود آلمانی ها و دانشجویان بین المللی رایگان حساب می شود. در برخی موارد فقط باید مبلغ کمی بابت شهریه بپردازند. ثبت نام برای تحصیل پزشکی در آلمان رقابتی و محدود است اما رایگان خواهد بود.

تحصیل در بیشتر دانشگاه های آلمان رایگان است، اما رشته پزشکی با مقداری هزینه مواجه است. توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی از دانشجویان بین المللی مبلغ بیشتری می گیرند. مثلا دانشکده های پزشکی ایالت بادنووتنبرگ در میزان شهریه این دانشجویان بازنگری کرده اند. پس اگر تصمیم به تحصیل پزشکی در این دانشکده دارید باید بیشتر هزینه کنید.

 • هزینه زندگی: بیش از ۸۵۰ یورو
 • هزینه ثبت نام: حداقل۳۰۰ یورو
 • شهریه: بیش از ۱۵۰۰ / ۳۵۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی
 • سرمایه بلوکه شده در حساب: بیش از ۸۶۴۰ یورو
 • عضویت ماهانه در باشگاه ورزشی: ۲۰ یورو

نکته: این را در نظر داشته باشید که درآمد فارغ التحصیلان پزشکی در آلمان سالانه بیش از ۳۳۰۰۰ یورو است. و متخصصان این رشته ۸۰۰۰۰ یورو در سال درآمد کسب می کنند. یک پزشک هم سالیانه ۱۰۰ هزار یورو دریافت می کند.

مطالب مرتبط: هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل پزشکی در سال ۲۰۲۱

دانشگاه آخن آلمان

بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان از قرون وسطی فعالیت خود را آغاز کرده اند که در رشته های مختلف دانشگاهی شناخته شده و برجسته هستند. دیگر دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی، بعد از جنگ جهانی دوم تاسیس شده اند. در ذیل، بر اساس رتبه بندی جهانی QS، لیست ۱۰ دانشگاه برتر دولتی را که برای تحصیل پزشکی در آلمان مناسب هستند، می بینید.

مهلت ثبت نام برای تحصیل پزشکی در آلمان

مهلت ثبت نام برای تحصیل پزشکی در آلمان در هر دانشگاهی متفاوت است. به طور کلی، بیشتر دانشگاه های پزشکی آلمان در دو نوبت ثبت نام دارند: پاییز – ۱۵ جولای برای ترم زمستان و ۱۵ ژانویه برای ترم تابستان.

چالش های تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان ممکن است با مشکلات و چالش هایی روبرو باشد. در این قسمت مواردی که دانشجویان این رشته در آلمان بر اساس تجربه ای که دارند، بیان می کنیم تا دیدگاه کاملتری نسبت به این موضوع داشته باشید.

ساختار درسی: قبل از تصمیم به تحصیل  این رشته در آلمان بهتر است بدانید روش کاری دانشگاه های آلمان مثلا با دانشگاه های آمریکا متفاوت است. دانشجویان موظفند به مقررات دانشگاه توجه ویژه داشته باشند. ممکن است کارهای بسیاری از شما بخواهند یا خودتان باید ثبت نام یک درس را انجام دهید. و اگر این کار را نکنید، فرصت را از  دست می دهید.

زبان آموزش پزشکی: تحصیل پزشکی در آلمان ۶ سال طول می کشد و تمام مدت به زبان آلمانی آموزش می بینید. بنابراین، باید این زبان را به خوبی بدانید. حتی در زمان ورود به دانشگاه از شما آزمون زبان آلمانی گرفته می شود.

مدرک تحصیلی قبلی: اگر مدرک تحصیلی قبلی شما چه دیپلم چه لیسانس و غیره مورد تایید نظام آموزشی آلمان نباشد، باید دوره ای یک ساله جهت امادگی به نام Studienkolleg را بگذرانید و سپس در آزمون Feststellungsprüfung شرکت کنید.

محدودیت کار: پیدا کردن کار برای اروپایی ها آسان است و هیچ محدودیتی وجود ندارد اما دانشجویان غیر اروپایی باید مجوز کار بگیرند. ضمن این که ساعت کاری آنها محدود به ۱۹۰ ساعت به صورت تمام وقت و ۲۴۰ ساعت در سال به صورت نیمه وقت است. حتی به شیوه خویش فرما نمی توانند مشغول به کار شوند و باید استخدام جایی باشند.

مطالب مرتبط: دانشگاه فنی آخن آلمان

سوالات متداول

دانشجویان پزشکی آلمان

 • آیا تمام دوره های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند؟

خیر. در دوره تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی زبان مورد استفاده بیشتر انگلیسی است. اما باز هم توصیه می شود برای راحتی کار و زندگی در مدت تحصیل، هم زبان آلمانی و هم انگلیسی بدانید. البته برخی دانشگاه های خصوصی آلمان از جمله دانشگاه جاکوبز برمن به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می کند.

 • چگونه باید برای اپلای پزشکی آلمان اقدام کرد؟

بهتر است با خود دانشگاه منتخب خود در تماس باشید. تمام اطلاعات لازم برای نحوه اپلای آن دانشگاه در اختیار شما قرار می گیرد. مراحل ثبت نام در هر دانشگاه متفاوت است و معمولا این کار از طریق وبسایت این دانشگاه ها انجام می شود.

 • شرایط کار درمان پزشکی در آلمان چگونه است؟

می توان گفت کار در آلمان آن هم در حوزه پزشکی خصوصا در بخش های روستایی این کشور، بسیار مورد نیاز است. درآمد آن هم از دیگر رشته های دانشگاهی بیشتر است.

 • مجوز کار و درمان پزشکی در آلمان نیاز به تمدید دارد؟

خیر. در صورتی که در آزمون دولتی قبول شوید و مجوز کار دریافت کنید، این مجوز دائمی بوده و در هر نقطه از آلمان قابل استفاده است. فقط لازم است اجازه اقامت خود را برای بیش از ۱۸ ماه تمدید کنید.

آخرین توصیه

 1. از آنجا که فواید و چالش های تحصیل پزشکی در آلمان را بیان کردیم، این موارد را در نظر بگیرید و خود را بر اساس آنها آماده کنید. خصوصا در مورد یادگیری زبان آلمانی هر چه زودتر اقدام کنید و در آزمون های زبان آلمانی شرکت کنید.
 2. مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کرده و بررسی کنید که آلمان آن را می پذیرد یا خیر.
 3. سرمایه لازم را هم طبق چالش های پیش رو در این کشور و نیز هزینه های تحصیل و زندگی، جمع آوری و در بانک نگه دارید.
 4. با توجه به شرایط تحصیل، مدارک لازم برای ثبت نام را از هم اکنون تهیه کنید. دقت کنید ترجمه مدارک را به مترجمان رسمی بسپارید و کپی برابر اصل کنید.
 5. طبق لیست برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل پزشکی به سایت هر کدام مراجعه کنید. مهلت ثبت نام هر کدام و مدارک خواسته شده در آنها را مد نظر داشته باشید.
 6. در قسمت سوالات متداول برای کار درمانی در آلمان و یا ادامه تحصیل دقت کنید.
 7. در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما با اپلای باما در تماس باشید. ضمن این که می توانید تمام مراحل کار اخذ پذیرش را به کارشناسان ما بسپارید.