تحصیل پزشکی در مجارستان با استانداردهای اروپایی، بهترین انتخاب برای دانشجویان ایرانی است. شرایط ثبت نام آسان و شهریه به صرفه،  دلیل برتری مجارستان برای تحصیل پزشکی است. ۴ دانشگاه هستند که پزشکی دندانپزشکی و داروسازی را در این کشور به انگلیسی آموزش می‌دهند. مدرک دانشگاه پزشکی مجارستان در اروپا و آمریکا و دیگر کشورها معتبر شناخته میشه. به همین دلیل بیشتر دانشجویان خارجی تحصیل پزشکی در مجارستان رو انتخاب می کنند.

اگر تحصیل پزشکی در کشور شما به راحتی قابل انجام نیست، بهتره این پست اپلای باما رو با دقت بخونید. برای اپلای مجارستان لازمه درباره موارد زیر به طور کامل اطلاع داشته باشید:

شرایط تحصیل و زندگی در مجارستان

دانشگاه های پزشکی مجارستان

مدارک لازم برای ثبت نام و مهلت آن

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان

سوالات متداول

آخرین توصیه ها

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان انتخابیه که ممکنه شما رو متعجب کنه! هیچ کس انتظار نداره که مجارستان دارای برترین سیستم های آموزشی جهان باشه. اما با کمال تعجب رتبه بیست و دوم رو داره. مجارستان مرکز دانشگاه های پزشکی است که بهترین دوره‌های پزشکی رو به زبان انگلیسی آموزش میده. در واقع کشورهای شرق اروپا از نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی معروف هستند.

خوشبختانه بیشتر دانشگاه های مجارستان دروس پزشکی رو به زبان انگلیسی آموزش می دهند. مجارستان از تمام آنچه دانشجویان پزشکی به آن نیاز دارند برخوردار است. اینکه حتی سخنرانی ها به زبان انگلیسی انجام میشه، کیفیت تحصیل یادگیری مطالب رو افزایش میده. ضمن این که پزشکان و اساتید شناخته شده در سطح جهان به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

دانشگاه های زیادی در مجارستان هستند که دانشجوی پزشکی می پذیرند. اما فقط ۴ دانشگاه، دانشجویان خارجی رو برای تحصیل پزشکی در مجارستان ثبت نام می کنند. این ۴ دانشگاه در شهرهای مختلف مجارستان قرار دارند. محیط این کشور برای دانشجویان بسیار مناسبه.

در این ۶ سال تحصیل به صورت زیر آموزش می بینید:

 • در ۳ سال اول تحصیل دروس پیش بالینی آموزش داده می شه که شامل آناتومی، بیوشیمی، بیوفیزیک، فیزیولوژی و غیره است.
 • در دو سال بعدی به آموزش بالینی مثل جراحی عمومی قلب و عروق، عصب شناسی و غیره می پردازند.
 • سال ششم یا سال آخر دوره انترنی عمومی هست که تمام دروس بالینی رو پوشش میده. علاوه بر این، در این سال آزمون هایی برگزار میشه که بعد از قبولی در امتحان در آن ها مدرک پزشکی رو دریافت می کنید. بعد از این می تونید در دوره تخصص شرکت کنید و یا به کشور برگردید.

شرایط زندگی در مجارستان

زندگی در مجارستان

زندگی و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار جذابه و موفقیت شما رو در پزشکی تضمین میکنه. زندگی در مجارستان همراه با تنوع کیفیت زندگی عالی با هزینه به صرفه است. این کشور مقصد توریستی بسیاری از مردمه. در سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا شد. از نظر اقتصادی یکی از کشورهای پیشرفته اروپا به شمار می‌ره. دانشگاه های این کشور از آخرین تکنولوژی ها و تکنیک های پزشکی برای آموزش دانشجویان استفاده می کنند.

در نظر داشته باشید که ساکنان بوداپست کاملاً به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند. ممکن است در ابتدا با مشکل مواجه بشید. اما بعد از مدتی با بعضی از اصطلاحات و جملات به زبان مجاری آشنا میشید که میتونه در تعاملات اجتماعی شما راهگشا باشه.

اگه سوال بیشتری داری یا میخوای اطلاعات بیشتری بدست بیاری، میتونی به صورت رایگان به شماره ۵۳۴۸-۶۹۶-۰۹۱۸ و ۹۰۵۱-۷۶۵-۷۰۹-۱+ در واتساپ پیام بدی و مشاوره بگیری!

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در مجارستان

دانشگاه های مناسب برای تحصیل پزشکی در مجارستان بر اساس رتبه بندی QS مواردی هستند که در ادامه به طور مختصر معرفی کردیم:

دانشگاه Semmelweis: بهترین دانشگاه پزشکی مجارستان است که در ۱۷۶۹ تاسیس شده. دانشکده پزشکی این دانشگاه قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده به شمار میره که برای تقویت دانشجویانش با دانشگاه های اروپا همکاری میکنه.

دانشگاه Debrecen: دومین دانشگاه برتر مجارستان، در سال  ۱۵۳۸ در شهر Debrecen تاسیس شده و رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی رو آموزش میده. برای پذیرش در این دانشگاه، زیست شناسی، فیزیک و شیمی در آزمون ورودی اهمیت دارند. شهر Debrecen فرودگاه بین المللی داره. بزرگترین شهر مجارستان به شمار میره که در کنار بوداپست قرار گرفته.

دانشگاه Pécs: این دانشگاه در سال ۱۳۶۷ میلادی تاسیس شده. یکی از قدیمی ترین و بزرگترین آکادمی ها است که مدرک پزشکی مجارستان رو اعطا میکنه. ضمن این که یکی از موسسات پژوهشی بین المللی است که در سال ۲۰۱۶ جایزه برترین آموزش بین المللی رو کسب کرده. هر سال بیش از ۳ هزار دانشجوی خارجی از ۶۶ کشور مختلف برای تحصیل پزشکی در مجارستان به این دانشگاه راه می یابند.

دانشگاه Szeged : Szeged سومین شهر بزرگ مجارستانه و دانشگاه اون در ۱۹۸۵ آغاز به کار کرده. این دانشگاه الان نزدیک به هزار دانشجو پذیرفته. دانشگاه زگد به تحقیق و پژوهش اهمیت زیادی میده. دارای امکانات مدرن و پیشرفته است و در سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین دانشگاه مجارستان شناخته شد. فارغ التحصیلان این دانشگاه می‌توانند برای رزیدنتی بیمارستانهای جهان ثبت نام کنند و یا در آزمون مجوز پزشکی آمریکا یا USML شرکت کنند.

شرایط لازم برای ثبت نام دانشگاه مجارستان

پذیرش برای تحصیل پزشکی در مجارستان به راحتی امکان پذیر نیست اما با تلاش بسیار می تونه محقق بشه. مراحل ثبت نام در دانشگاه های پزشکی مجارستان خاص و ویژه است. برای اپلای پزشکی مجارستان لازمه در آزمون ورودی قبول بشید. بخش زیادی از این آزمون تشریحیه. و شامل سوالاتی از دروس زیست شناسی، شیمیف انگلیسی و اطلاعات پزشکی به زبان انگلیسی است. بخش شفاهی این آزمون توسط یک استاد دانشگاه در جلسه مصاحبه ای با موضوع پزشکی برگزار میشه.

دانشجویان پزشکی مجارستان

هر دانشگاه آزمون ورودی خودش رو داره و با توجه به دانشگاه انتخابی شما شرایطش متفاوته. برای قبولی در آزمون ورودی یک دوره آمادگی برای تحصیل پزشکی در مجارستان برگزار می شه. بیشتر دانش آموزانی که ۱۱ سال تحصیل کرده اند، به عنوان سال دوازدهم تحصیل در این دوره شرکت می‌کنند. هم چنین برای دانش آموزانی که به زبان انگلیسی تحصیل نکرده‌اند، فرصت خوبی رو ایجاد می‌کنه که به تقویت زبان انگلیسی خود بپردازند.

بعضی از کالج های مشهور برای شرکت در این دوره ها در شهر بوداپست قرار دارند مثلاً کالج Mac Danial و Avecinna. اگر در این دوره آمادگی شرکت نکنید، تنها راه موجود اینه که یک مدرک لیسانس داشته باشید تا از شرکت در آزمون ورودی مستثنا بشید. زمانی که در آزمون ورودی شرکت کردید بعد از یک هفته پاسخ دانشگاه به شما اعلام میشه.

مدارک لازم برای ثبت نام پزشکی مجارستان

ثبت نام برای تحصیل پزشکی در مجارستان سخت میشه وقتی که مشخص نیست کدوم دانشگاه رو برای تحصیل انتخاب کنیم. علاوه بر این شرایط ثبت‌نام در هر دانشگاه ممکنه متفاوت باشه. اما معمولاً مواردی که برای تحصیل پزشکی در مجارستان لازمه مدارک و مراحل زیر هستند:

 • ثبت نام آنلاین در سایت دانشگاه
 • پرداخت هزینه ثبت نام که البته غیر قابل برگشته
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس
 • کپی مدارک تحصیلی از موسسات آموزشی قبلی
 • گواهی سلامت
 • برخی دانشگاه ها ممکنه در یک مکان بین المللی یا از طریق اسکایپ از شما مصاحبه بگیرند.

زمان و مهلت ثبت نام برای تحصیل پزشکی در مجارستان

اگر متقاضی تحصیل پزشکی در مجارستان هستید باید تا ۳۰  ژوئن ثبت نام خود رو انجام بدید.  البته بهتره که زودتر از موعد آخر ثبت نام کرده باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان

اخذ پشرایط اخذ پذیرش پزشکی شهریه تحصیل پزشکی در مجارستان برای ۶ سال به زبان انگلیسی نزدیک به ۱۸ هزار دلار آمریکا است. البته این مبلغ ممکنه با توجه به دانشگاه انتخابی متفاوت باشه. دانشجویان دانشگاه پزشکی در انگلیس و آمریکا به طور میانگین ۱۸۵ هزار دلار و ۲۴۳ هزار دلار برای مدرک پزشکی می پردازند.

 • شهریه دانشگاه دبر کن: ۱۳ هزار و ۸۰۰ یورو هزینه زندگی:  ۴۰۰ تا ۶۰۰  یورو ماهانه
 • شهریه دانشگاه سملویس بوداپست:  ۱۵۸۰۰ یورو هزینه زندگی: ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه.

هزینه زندگی در مجارستان کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است. بودجه لازم برای یک ماه زندگی در این کشور نزدیک ۷۵۰ یورو یا به طور تقریبی ۹۵۰ دلار خواهد بود. فراموش نکنید که زندگی در بوداپست گرانتر از دیگر شهرهای این کشور است. ضمنا با کارت دانشجویی از تخفیفهای بسیاری برای سینما وسایل حمل و نقل عمومی و موارد دیگر برخوردار میشید.

برای پیدا کردن مسکن یا خوابگاه در مجارستان، دانشگاه به شما کمک میکنه. اجاره خوابگاه در هر ماه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو است. بابت مخارج درمان هم نگران نباشید، در دانشگاه ها پزشکان متخصص حضور دارند یا می‌تونید از دانشگاه در مورد جای مناسبی برای درمان سوال کنید.

بورسیه تحصیل پزشکی در مجارستان

دولت و دانشگاه های پزشکی مجارستان دانشجویان متقاضی رو بورسیه می کنند. برای این کار باید در شورای بورسیه دولت مجارستان ثبت نام کنید.  بورسیه csc یکی از بورسیه‌های است که می توانید برای تحصیل پزشکی در مجارستان از آن برخوردار بشید. یک طرح دیگه بورسیه مجارستانStipendium Hungaricum Scholarship program نام داره که تمام هزینه ها رو تحت پوشش قرار می ده. ماهانه ۱۵۰ یورو به پذیرفته شدگان بورسیه تعلق میگیره. علاوه بر این اتاق مشترک در هر دانشگاه مجارستان به اضافه پرداخت هزینه بیمه و هزینه تحصیل در اختیارش قرار میگیره. برای پذیرش این بورسیه باید نمرات عالی در دبیرستان داشته باشید.

شرایط شرکت در بورسیه Stipendium Hungaricum Scholarship program

تمام کشورها نمی توانند در این بورسیه شرکت کنند. اما دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل پزشکی در مجارستان و یا هر رشته دیگه می‌توانند برای ثبت نام اقدام کنند. ثبت نام در این بورسیه مجارستان، به صورت اینترنتی انجام میشه و این امکان رو میده که در سه دوره تحصیلی شرکت کنید. مدارک شخصی و دانشگاهی و رشته ای رو که تمایل به ادامه تحصیل در آن دارید، در وبسایتش وارد کنید. برای این کار فایل لیست دانشگاه هایی که میتونید انتخاب کنید، در این سایت ارائه شده. اون رو دانلود کرده و با توجه به لیست، دانشگاه مورد نظر رو انتخاب کنید. ثبت نام در این بورسیه هیچ هزینه ای نداره.

پذیرفته شدگان در دوره اول بورسیه، نهم آوریل اعلام میشه و بعد از اون یک مصاحبه با اسکایپ ترتیب میدن. در مرحله آخر، نام پذیرفته شدگان نهایی برای دریافت ویزا تا آخر ژوئن اعلام میشه. برای دریافت ویزا بین جولای تا آگوست باید اقدام کنید. کلاس های دانشگاه های مجارستان در سپتامبر آغاز میشه.

مدارکی که برای ثبت نام بورسیه پزشکی مجارستان نیاز دارید موارد زیر هستند:

 • انگیزه نامه
 • مهارت در زبان انگلیسی (داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای ثبت نام اجباری نیست)
 •  اسکن مدرک دیپلم یا لیسانس یا دکترا
 •  گواهی سلامت از پزشک
 •  کپی پاسپورت

سوالات متداول

دانشکده پزشکی مجارستان

آیا تحصیل پزشکی در مجارستان برای دانشجویان خارجی مناسبه؟

مجارستان دارای محیطی جذابه که از امنیت بسیاری برخورداره. دانشگاه های معتبر، کیفیت زندگی مناسب با هزینه های کم، در این کشور به راحتی فراهمه.

آیا تحصیل در مجارستان برای دانشجویان خارجی رایگانه؟

بیشتر دانشگاه های مجارستان موسسات دولتی هستند و شهریه ندارند. یا شهریه آنها کمتر از دانشگاههای دیگه اروپا است. به همین دلیل تحصیل در این کشور بسیار طرفدار داره.

آیا دانشجویان خارجی می توانند در مجارستان کار کنند؟

بله. می تونید در شرکتها یا پردیس دانشگاه کار دانشجویی انجام بدید. ۲۴ ساعت در هفته اجازه دارید، مشغول به کار باشید. در صورتی که مجوز اقامت داشته باشید، می‌تونید ۴۰ ساعت در هفته کار کنید. البته این مورد آخر نیاز به مجوز کار داره.

آیا پیدا کردن کار در بوداپست آسان است؟

بهترین گزینه برای پیدا کردن کار در مجارستان ثبت نام در سایت های کاریابی است.

آیا تحصیل در مجارستان ارزش تلاش دارد؟

مجارستان یکی از ارزان ترین کشورهای خارجی برای تحصیل در اروپاست. ممکنه کشورهای اروپایی دیگه شهریه کمتری داشته باشند. اما هزینه زندگی در آنها دو برابر مجارستان است. خوب حتماً می دونید که تامین هزینه زندگی و مدیریت آن دشوارتر از شهریه دانشگاه است.

اگه سوال بیشتری داری یا میخوای اطلاعات بیشتری بدست بیاری، میتونی به صورت رایگان به شماره ۵۳۴۸-۶۹۶-۰۹۱۸ و ۹۰۵۱-۷۶۵-۷۰۹-۱+ در واتساپ پیام بدی و مشاوره بگیری!

آخرین توصیه ها

در این پست از سایت اپلای باما به مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان و شرایط اون اشاره کردیم. حتماً به نکاتی که برای آمادگی ثبت نام در دانشگاه گفته شد، دقت کنید. لازمه که از قبل برای ثبت نام و آزمون ورودی آماده شده باشید. مواردی که از هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان اعلام کردیم، مربوط به سال ۲۰۲۰ است. بنابراین باید درصدی افزایش رو برای سال ۲۰۲۱ در نظر داشته باشید.

برای بورسیه تحصیلی و ثبت نام خود دانشگاه به لینک های اعلام شده مراجعه کنید و از زمان دقیق ثبت نام مطمئن بشید. برای شرکت در بورسیه مجارستان، به مهلت نهایی ثبت‌نام دقت کنید. جمع آوری مدارک لازم برای اپلای دانشگاه مورد نظرتون رو از همین الان آغاز کنید. ضمنا اگر سوالی غیر از سوالات متداول دارید، در زیر این پست کامنت کنید.

دانشگاه های مجارستان این امکان را برای شما ایجاد می کنندکه ادامه تحصیل بدید. اگر مراحل ثبت نام شما رو نگران می‌کنه، میتونید از طریق مشاوره اپلای با ما، برای اپلای راهنمایی بگیرید. یا تمام مراحل کار رو به کارشناسان ثبت نام اپلای باما بسپارید.

Rate this post