تحصیل پزشکی در اتریش برجسته ترین موقعیتی است که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کند. مزایا و امتیازاتی که این کشور برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه اپلای می کنند، علت این برجستگی است. این پست اپلای باما تمامی ابعادی که لازم است برای تحصیل پزشکی در اتریش بدانید، شرح می دهد. برای این که بهتر این گزینه را بررسی کنید و در آن موفق باشید، مطالب و موضوعات زیر را به دقت مطالعه کنید:

مزایای تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

معرفی دانشگاه وین اتریش (برترین دانشگاه پزشکی)

مهلت اپلای

مدارک لازم برای ثبت نام

بهترین دانشگاه های پزشکی اتریش

ریز هزینه زندگی و تحصیل

سوالات متداول

توصیه نهایی

مزایای تحصیل پزشکی در اتریش

متقاضیان تحصیل پزشکی در اتریش دنیایی از امتیازهای فوق العاده را تجربه خواهند کرد. دلایل و مزایای بسیاری وجود دارد که این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید؛ از جمله این که:

 1. استاندارد تحصیلی در محیط دانشگاه های علوم پزشکی اتریش بسیار بالا است.
 2. کلاس های درسی با تعداد کم دانشجو برگزار می شود.
 3. روش تدریس اساتید به گونه ای است که بر دانشجو تمرکز دارد.
 4. شهریه دانشگاه کم است.
 5. اتریش یکی از امن ترین کشورهای اروپا است.
 6. آموزش از طریق آخرین تکنولوژی جهان و به صورت سخنرانی، آموزش الکترونیکی و مواد درسی چندرسانه ای انجام می شود.
 7. از امکان زندگی در بهترین شهرهای جهان که از استاندارد بالایی برخوردارند، بهره مند می شوید.
 8. دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی استفاده می کنند.
 9. با این که اتریش آلمانی زبان است می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

کلاس درس پزشکی

جمهوری اتریش کشوری بدون دریا، با ۸ و نیم میلیون جمعیت است. اکثر مردم آن به به باوارین آلمانی و انگلیسی صحبت می کنند. اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. ضمن این که استاندارد زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد.

آموزش در دانشگاه پزشکی اتریش به زبان آلمانی یا انگلیسی است. البته تحصیل پزشکی در اتریش بدون آمادگی قبلی در زبان آلمانی هم امکانپذیر است. در واقع، آموزش زبان آلمانی یکی از برنامه های درسی در دانشگاه به شمار می رود. در عرض ۳۶ هفته، حداقل به سطح C1 زبان آلمانی که برای اپلای ضروری است، می رسید. بعد از آن در طی یک دوره، به دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات مسلط شوید تا برای آزمون ورودی دانشگاه نمره قبولی بگیرید.

آزمون ورودی به دانشگاه علوم پزشکی اتریش سالی یک بار برگزار می شود که ۸ ساعت طول می کشد. مهلت ثبت نام آن تا ۳۱ مارس است. لازم است بدانید تنها برای یک دانشگاه می توانید ثبت نام کنید. سوالات آزمون ورودی، دانش شما را در زمینه علوم پایه، فهم متون پزشکی، مهارت های اجتماعی، هوش، منطق و واژگان می سنجد.

نکات مهم:

 • تمامی دانشجویان خارجی تا زمان دریافت ویزا، با کلاس های آنلاین درس را شروع می کنند.
 • تعداد دانشجویان در هر کلاس به صورت گروه های حداکثر ۱۰ نفره است.
 • هر دانشگاه بیشتر از ۵ دانشجوی خارجی را پذیرش نمی کند که ۲۵ درصد آن هم به دانشجویان اروپایی اختصاص دارد.
 • برای اپلای لازم است در آزمون NEET نمره قبولی داشته باشید.
 • مدرکی که بعد از تحصیل پزشکی در اتریش دریافت می کنید دکترا است.
 • زمان اعلام پذیرش قطعی و ثبت نام معمولا تا اکتبر یا سپتامبر مشخص می شود.
 • شرط سنی شرکت در این دوره بین ۱۷ تا ۲۵ سال است.
 • برای گذراندن دوره پزشکی اتریش، باید ۱۲ ترم را به تحصیل مشغول باشید.
 • بعد از فارغ التحصیلی از دوره پزشکی می توانید برای تخصص در همین کشور اقدام کنید.

در ادامه یکی از دانشگاه های علوم پزشکی اتریش و برنامه درسی آن در هر سال تحصیلی را بررسی می کنیم.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین امکان تحصیل پزشکی را در تمام تخصص های این رشته فراهم کرده است. در واقع این دانشگاه تنها به آموزش این رشته و گرایش های آن به زبان آلمانی اختصاص دارد. این دانشگاه سالیانه ۶۶۰ دانشجو اعم از خارجی و اتریشی می پذیرد. فعالیت این دانشگاه در جهت تربیت دانشجویانی با دانش، مهارت و تخصص لازم در پزشکی است.

دانشجویان در این دانشگاه روش های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های حاد و مزمن را می آموزند. هم چنین در طول تحصیل، مهارت های بالینی لازم برای تشخیص وضعیت اورژانسی، انجام صحیح کمک های اولیه را یاد می گیرند. در ضمن دانشجوی پزشکی اتریش ملزم است به اصول اخلاقی پایبند بوده و مهارت های تعامل با بیمار و خانواده او را برای توضیح بیماری و نتایج آزمایشات تسلط یابد.

برنامه درسی در ۱۲ ترم تحصیل پزشکی در اتریش به صورت زیر ارائه می شود:

 • ترم اول: دروس پیش زمینه درباره سلامت، بیماری و بدن انسان، کمک های اولیه و غیره است.
 • ترم دوم: دانشجویان در مورد تاثیر موارد مختلف بر بدن انسان و معاینه بیمار می آموزند. ضمن این که به علم ژنتیک و زیست شناسی انسانی هم نگاهی خواهند داشت.
 • ترم پنجم: دروس مرتبط با تغذیه و سیستم گوارش، تولید مثل و بارداری ارائه می شود.
 • ترم هشتم: تاثیر عوامل فیزیکی بدن انسان در سلامتی و بیماری بررسی می شود.
 • ترم نهم و دهم: دانشجوی پزشکی می بایست تمام امتحانات ترم های قبلی را با نمره قبولی گذرانده باشد تا بتواند در این ترمها ادامه تحصیل دهد. ضمن این که لازم است آزمون اجباری طب داخلی را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 • ترم یازده و دوازده: بعد از گذراندن ترم های قبلی، دانشجو در کلینیک دانشگاه وین به کارورزی مشغول خواهد شد. در همین جاست که دانشجویان توسط اساتید و مربیان تحت آموزش بالینی و فشرده قرار می گیرند.

مهلت اپلای پزشکی اتریش

دانشگاه وین اتریش

دانشگاه های اتریش هر ساله برای تحصیل پزشکی پذیرش دارند. برای اطلاع از زمان آن، بهتر است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. البته به طور کلی زمان های مهم برای پذیرش در تاریخ های زیر برگزار شده اند:

 مرحله اپلای تاریخ
شروع اپلای فوریه
آخرین مهلت اپلای   ژوئن یا جولای
زمان دریافت ویزا   آگوست یا سپتامبر
زمان پذیرش جدید سپتامبر یا اکتبر

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در اتریش

مدارکی که برای اپلای پزشکی اتریش لازم است داشته باشید، به شرح زیر است. فقط فراموش نکنید این ها مواردی کلی هستند و هر دانشگاه ممکن است برخی از این موارد را نیاز نداشته باشد.

 • ریز نمرات NEET
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • تاییدیه سن دانشجو
 • پاسپورت
 • ویزا
 • مدرک دیپلم
 • توصیه نامه
 • اظهارنامه بانکی قیم (۶ماه)
 • ۱۰ عکس پاسپورتی
 • بیمه سلامت
 • گواهی عدم ابتلا به ایدز
 • گواهی سوء پیشینه
 • رضایت نامه والدین
 • مدرک زبان آلمانی با سطح C1
 • مدرک زبان انگلیسی از تافل یا آیلتس

بهترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل پزشکی

بر اساس رتبه بندی تایمز بهترین دانشگاه های علوم پزشکی اتریش به ترتیب زیر هستند:

 1. دانشگاه علوم پزشکی Graz
 2. دانشگاه علوم پزشکی Innsbruck
 3. دانشگاه علوم پزشکی Vienna
 4. دانشگاه Klagenfurt
 5. دانشگاه Paracelsus
 6. دانشگاه Graz
 7. دانشگاه وین

هزینه زندگی و تحصیل پزشکی در اتریش

ترن اتریش

به طور کلی برای تحصیل پزشکی در اتریش لازم است بابت هزینه های ذیل برنامه ریزی لازم را داشت. دقت کنید مبالغی که در اینجا ذکر می شود مربوط به سال ۲۰۲۰ است.

 • ویزای تحصیلی اتریش
 • بیمه سلامت
 • هزینه زندگی و لوازم ضروری
 • بلیط هواپیما
 • هزینه های اورژانسی
 • شهریه دانشگاه

شهریه:

شهریه دانشگاه پزشکی اتریش در هر ترم در سال ۲۰۲۰، ۷۲۶.۷۲ یورو است. در دانشگاه های دولتی اتریش، دانشجویانی که از کشورهای پیشرفته نیستند، از پرداخت شهریه معاف هستند. بنابراین، لازم است در سایت دانشگاه ببینید ایران جزو این لیست دانشگاه هست یا نه! دانشگاه های خصوصی طبیعتا نسبت به دانشگاه دولتی شهریه بیشتری دارد. این مبلغ بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو در هر دانشگاه متغیر است.

هزینه زندگی:

هزینه زندگی در اتریش بستگی به مخارج دانشجو داشته و قیمت ها در هر منطقه تا منطقه دیگر تفاوت دارد. اما به طور کلی می توان آن ها را به صرفه دانست. در وین و سالزبورگ باید ماهیانه مبلغی بین ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو داشته باشید تا تمام هزینه ها غیر از شهریه را پوشش دهد. در شهرهای دیگر همچون Linz و Graz مخارج زندگی بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.

غذا:

قیمت غذا در رستوران های ارزان قیمت ۷ تا ۱۰ یورو است. اما در مناطق توریستی ۱۲ تا ۱۸ یورو برای غذا و ۶ یورو بابت نوشیدنی می پردازید. سه وعده ناهار، شام و صبحانه جمعا ۲۰ تا ۳۰ یورو خواهد بود. سوپر مارکت ها هم قیمتهای منصفانه ای دارند؛ مثلا خرید یک ماه ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو می شود. بهتر این است که از سوپر مارکت های ارزان قیمت مثل Hofer، Zielpunkt، Spar و Billa خرید کنید.

رفت و آمد:

رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی مثل ترن، مترو و اتوبوس بهترین و راحتترین گزینه است. بابت یک ماه استفاده از این وسایل ۳۰-۵۰ یورو لازم است. البته می توانید با کارت دانشجویی از تخفیف های این وسایل نقلیه استفاده کنید.

مسکن:

در مورد مسکن جای نگرانی وجود ندارد؛ معمولا دانشگاه ها خوابگاه دارند و همگی آنها از امکانات خوب و کم هزینه برخوردارند. اگر قصد اجاره اتاق و خانه دارید، ماهیانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو در نظر داشته باشید. برخی شهرها مثل وین گرانتر هستند. دقت کنید که اگر در مرکز شهرها یا نزدیک آن زندگی کنید، قیمت مسکن بیشتر است. دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند ماهیانه ۴۰۰ یورو می پردازند. اما در خوابگاه دانشجویی ۲۶۰ یورو در ماه اجاره می دهند. اگر هم خانه داشته باشید، حدود ۳۷۰ یورو در ماه بابت اجاره مسکن هزینه می کنید.

دیگر هزینه ها:

 • امکانات رفاهی: ۱۰۰-۲۰۰ یورو در ماه. البته در صورتی که در خانه اختصاصی خود زندگی کنید. بنابراین اگر هم خانه داشته باشید، کمتر خواهد بود.
 • وسایل و لوازم تحصیل: حدود ۳۰۰ یورو
 • بیمه سلامت: ۶۰ یورو در ماه در صورتی که واجد شرایط بیمه دانشجویی باشید. در غیر این صورت مبلغ بیمه دولت اتریش ۴۲۷ یورو در ماه است.

در نظر داشته باشید که امکان استفاده از وام های دانشجویی و بورسیه پزشکی اتریش هم وجود دارد. این دو گزینه تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های تحصیل و زندگی روزمره دارد.

خوابگاه دانشگاه اتریش

سوالات متداول

آیا قبولی و شرکت در آزمون NEET اجباری است؟

بله.

آیا قبولی در آزمون زبان انگلیسی آیلتس یا تافل اجباری و ضروری است؟

خیر.

آیا مدرک پزشکی اتریش در ایران معتبر است؟

بله. البته بهتر است با جستجوی نام دانشگاه و کشور در سایت وزارت بهداشت و وزارت علوم از اعتبار مدرک دانشگاه مورد نظر اطمینان یابید.

آیا شهریه دانشگاه پزشکی اتریش قابل استرداد است؟

خیر.

دوره آمادگی برای تحصیل پزشکی در اتریش چه مدت است و آیا گذراندن آن اجباری است؟

دوره آموزشی آمادگی برای پزشکی اتریش دو سال طول می کشد اما اجباری نیست. دانشجویانی که با زبان آلمانی آشنا نیستند و یا نمرات مورد نیاز در دروس علوم پایه را ندارند، بهتر است این دوره را بگذرانند.

مطالب مرتبط: تحصیل در اتریش به صورت رایگان امکان‌پذیر است؟

توصیه نهایی

اگر مزایا و شرایط تحصیل در اتریش توجه شما را جلب کرده، بهتر است از هم اکنون برای اپلای سال ۲۰۲۱ آماده شوید. مدارک لازم برای ثبت نام را طبق لیست گفته شده آماده کنید. خصوصا اگر در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید، از اساتید خود توصیه نامه بگیرید. معمولا توصیه نامه ها را به صورت آنلاین نوشته و ارسال می کنند. باید این موضوع را در سایت دانشگاه چک کنید. برای صرفه جویی در زمان، زبان آلمانی را در ایران بیاموزید و با متون علوم پایه به زبان آلمانی آشنا شوید.

تمامی دانشگاه های پزشکی اتریش را طبق لیست بررسی کنید. در زمان بررسی به شرایط بورسیه، وام دانشجویی و خوابگاه حتما توجه کنید. با توجه به نکات هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش، بهتر است شهرهای ارزان قیمت را برای تحصیل انتخاب کنید. ضمن این که لازم است از قبل مبلغی را به عنوان سرمایه در بانک نگهداری کنید، تا گواهی تمکن مالی را بگیرید. تاریخ های مهم و مهلت اعلام شده برای اپلای را در تقویم یادداشت کرده و طبق آن برنامه ریزی کنید. طوری که تمامی مدارک در زمان مشخص شده آماده باشد.

در آخر لازم است بدانید تیم اپلای باما برای راهنمایی شما در مراحل اپلای آماده است. در صورت نیاز می توانید از کارشناسان ما برای اپلای کمک بگیرید.

Rate this post