تحصیل در سوئیس و اپلای دانشگاه‌های این کشور جزو اولویت‌های دانشجویان ایرانی است. سیستم آموزشی سوئیس و دانشگاه‌های آن از کیفیت بالایی برخوردارند. از این رو سوئیس مقصد تحصیلی بسیاری از علاقمندان تحصیل در اروپا است. آیا شما هم قصد تحصیل در اروپا را دارید؟ کدام مقطع تحصیلی را می‌خواهید در سوئيس، اپلای کنید؟ آیا می‌دانید شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور چگونه است؟ با ما همراه شوید. اپلای باما پاسخ تمامی سوالات شما را در مورد تحصیل در سوئیس و اپلای دانشگاه‌های این کشور در مقاطع مختلف، می‌دهد.

تحصیل در سوئیس

اپلای تحصیلی سوئیس با داشتن شرایط، در تمامی مقاطع این کشور امکان‌پذیر است. سوئیس یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا در زمینه تحصیل و اشتغال است. وجود دموکراسی حاکم در این کشور، آن را به یکی از مقاصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است. جالب است بدانید سوئیس جزو کشورهای ثروتمند اروپا است. آزادی‌های اجتماعی و کیفیت زندگی استاندارد در این کشور کم‌نظیر است. سوئیس از لحاظ رفاه اجتماعی، دومین کشور در جهان محسوب می‌شود. این موارد است که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را برای متقاضیان ایرانی جذاب و محبوب کرده است. برای تحصیل در دانشگاههای سوئیس در مقاطع مختلف باید شرایط تحصیل در این کشور را بدانید.

تحصیل در سوئیس

تحصیل دوره کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های سوئيس به زبان‌های فرانسوی و آلمانی است. در واقع کسانی که قصد اپلای سوئیس را دارند باید به یکی از چهار زبان رایج در این کشور مسلط باشد. اگر مدرک زبان B1 دارید مستقیم وارد دانشگاه می‌شوید. اما اگر این مدرک را ندارید باید یک سال در کالج کشور سوئیس، آموزش زبان ببینید و بعد از آن وارد دانشگاه‌های این کشور شوید.

برای ورود به دانشگاه‌های سوئیس در مقطع کارشناسی، باید آزمون ورودی بدهید. منابع این آزمون دروس تحصیلی دبیرستان شما هستند. بهتر است بدانید برای شرکت در این آزمون، نباید معدل دیپلم شما از ۱۴کمتر باشد. در صورت قبولی در آزمون، می‌توانید وارد دانشگاه بشوید. تحصیل در این دوره، ۳سال طول می‌کشد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه‌های سوئیس در حدود ۱۵۰۰تا ۳۵۰۰ فرانک متغیر است

تحصیل مقطع مستر در دانشگاه‌های سوئیس

تحصیل مقطع مستر در این کشور به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ارائه می‌شود. برای اپلای مقطع مستر دانشگاه‌های سوئیس باید مدرک زبان انگلیسی ۶.۵ داشته باشید. اما اگر قصد دارید تحصیل خود را به زبان‌های دیگر کشور سوئیس ادامه دهید داشتن مدرکB2 برای شما الزامی است. هزینه تحصیل در مقطع مستر مطابق دانشگاهی که در آن اپلای می‌کنید متفاوت است. اگر دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید دولتی باشد در حدود ۷۰۰فرانک در هر ترم باید هزینه کنید. اما اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل می‌کنید باید در حدود ۴۰۰۰فرانک در هر ترم هزینه تحصیل در سوئيس را متقبل شوید.

دانشجویانی که پذیرش تحصیلی مقطع مستر دانشگاه‌های سوئیس را دنبال می‌کنند، امکان ۲۰ساعت کار در هفته را دارند. حقوق این دانشجویان مبلغی معادل ۴۰۰ الی ۶۰۰ فرانک در هفته است. این درآمد می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های دانشجو را جبران کند.

تحصیل در مقطع PHD

تحصیل مقطع PHD در دانشگاه‌های سوئیس، ۲ سال طول می‌کشد. تحصیل دانشجو در این مقطع می‌تواند از طریق بورسیه یا بدون بورسیه با پرداخت شهریه به دانشگاه، انجام شود. دانشگاه‌های سوئيس برای متقاضیان تحصیل در مقطع PHD، از طریق بورسیه، حقوقی به مبلغ ۲هزار دلار تعیین کرده‌اند. بر این اساس دانشجویان و متقاضیان ایرانی زیادی برای اپلای این مقطع از طریق اخذ بورسیه، رقابت می‌کنند. برای دست یافتن به این موقعیت، باید نمره آیلتس ۶.۵ یا ۷ را داشته باشید و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد شما مورد تایید دانشگاه‌های سوئیس باشند. رزومه پژوهشی شما در پذیرش تحصیلی شما در این مقطع نقش مهمی دارد. اگر رزومه یا CV شما سطح علمی بالایی داشته باشد این شانس را دارید که فاند کامل این کشور را دریافت کنید. در این صورت تمام هزینه‌های شما پرداخت شده و در مواردی حتی در صورت نیاز، می‌توانید درخواست اقامت دائم کشور سوئيس را بدهید.

تحصیل در سوئیس

 مزایای تحصیل در کشور سوئیس

سوئیس کشوری است که در آن رفاه اجتماعی در سطحی بالا برای شهروندان این کشور وجود دارد. سوئیس از امنیت اجتماعی بالایی برخوردار است. همین موضوع و دموکراسی حاکم بر این کشور، سبب شده است که درخواست برای تحصیل در این کشور بالا باشد. دانشگاه های سوئیس در رتبه‌بندی جهانی، رتبه‌های بالایی دارند. بنابراین مدرک تحصیلی دانشگاه‌های این کشور از اعتبار زیادی برخوردار است. بهتر است بدانید اپلای دانشگاه‌های سوئيس، شرایط سنی و محدودیت سنی برای متقاضیان ندارند.

در دانشگاه‌های سوئیس به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می‌شود. همچنین در این کشور  امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان فراهم شده است. شما می‌توانید در کنار تحصیل، در هفته در حدود ۲۰ ساعت در دانشگاه کار کنید و برخی هزینه‌های خود را پرداخت کنید. بنابراین دانشجویانی که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دنبال می‌کنند معمولا از لحاظ مالی، مشکلی نخواهند داشت.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های سوئیس

دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های سوئیس برای مقطع دکترا، می‌تواند بخشی یا تمام هزینه‌های دانشجو را تحت پوشش قرار دهد. در این جا به دو مورد از بورسیه‌های تحصیلی این کشور اشاره می‌شود.

۱-بورسیه تحصیلی ETH نوعی از بورسیه تحصیلی است که در دانشگاه‌های ETH سوئيس ارائه می‌شود. این بورسیه بیشتر برای مقطع تحصیلی مستر است و نوعی کمک هزینه مالی برای دانشجو محسوب می‌شود. این بورسیه به دو صورت ارائه می‌شود. نوعی از بورسیه فاند کامل است و نوع دیگر آن کمک هزینه‌ای است که بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پوشش می‌دهد.

۲-بورسیه تحصیلی EPFL است که در مقطع مستر ارائه می‌شود. این بورسیه فاند کامل است و تمام هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد. این بورسیه به دانشجویان ممتاز ارائه می‌شود. ارزش آن در حدود ۱۶۰۰۰CHF در سال است.

تحصیل در سوئیس

مدارک اپلای دانشگاه‌های سوئیس از طریق بورسیه

مدارک مقاطع پیشین دانشجو از دانشگاه‌های معتبر اخذ شده باشد.
مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۶.۵ برای اخذ بورسیه دکترا در سوئيس.
دسترسی به یک استاد مشاور جهت پشتیبانی تز دکترا.
ارائه CV در سطح بالا

 ارسال مدارک اپلای تحصیلی سوئیس

مهلت درخواست برای اپلای دانشگاه‌های سوئیس متفاوت است و هر کدام بر اساس نیاز دانشجو و ویزای تحصیلی وی متفاوت هستند. اما اکثر درخواست‌ها جهت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های سوئیس در ترم بهار ارسال می‌شوند تا برای سال تحصیلی بعد لحاظ شوند.

ددلاین‌های تحصیل در سوئیس

  • ترم‌های پاییزه: از اول دسامبر تا پایان آوریل
  • ترم‌های بهار: از اول می تا پایان نوامبر

در برخی موارد نیز دیده شده است که برای مقاطع مختلف، مهلت تقاضای دانشجو متفاوت است. برای مثال مهلت اپلای مقطع دکتری در سوئیس در ترم پاییز تا ۱۵ اکتبر و در ترم بهار تا پایان مارس است. توجه داشته باشید که اگر درخواست شما دیر پذیرفته شود شما در سال تحصیلی بعد در دانشگاه پذیرفته می‌شوید.

بهترین دانشگاه‌های سوئیس

کشور سوئیس دانشگاه‌های بسیار خوبی برای پذیرش تحصیلی دارد. سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا هستند و سطح تقاضا برای تحصیل در آنها رقابت بسیاری را ایجاد کرده است. در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور اشاره می‌کنیم.

  • دانشگاه فرایبورگ، یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور سوئیس است. تدریس در این دانشگاه‌ به زبان‌های آلمانی فرانسوی انجام می‌شود. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید شهریه بپردازند. برای تحصیل بدون شهریه در دانشگاه فرایبورگ باید از بورسیه تحصیلی این دانشگاه استفاده کنید. بورسیه تحصیلی دانشگاه فرایبورگ در همه مقاطع به دانشجویان ارائه می‌شود.

تحصیل در سوئيس

  • دانشگاه لوزان، جزو بهترین دانشگاه‌های سوئیس است. این دانشگاه در رنگینگ QS دارای رتبه ۱۵۳ است. تحصیل در این دانشگاه به زبان فرانسوی است. اما در مقاطع تکمیلی، دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. شهرت دانشگاه لوزان، به دلیل بورسیه‌ای است که در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌کند. این بورسیه طرفداران خاص خود را دارد.

 

  • دانشگاه ژنو، از بهترین دانشگاه‌های دولتی این کشور است. این دانشگاه در رنکینگ QS رتبه ۱۰۸ را به خود اختصاص داده است. تحصیل در مقاطع پایین تحصیلی این دانشگاه به زبان فرانسوی و در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی است. اپلای دانشگاه ژنو در رشته‌های پزشکی و علوم انسانی، متقاضیان بیشتری دارد.

 

  • دانشگاه زوریخ در ردیف بهترین دانشگاه‌های سوئیس است. تحصیل در این دانشگاه‌ به زبان‌های آلمانی و انگلیسی است. این دانشگاه در رنکینگ QS رتبه ۵۷ را به خود اتختصاص داده است. تحصیل در دانشگاه زوریخ سوئیس از طریق پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. با این حال دانشگاه زوریخ به دانشجویانی که نیاز مالی داشته باشند کمک هزینه‌ ارائه می دهد.

اقامت  تحصیلی در کشور سوئیس

اخذ اقامت تحصیلی در کشور سوئیس یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. این مورد زمانی امکان‌پذیر است که دانشجو پیش از اتمام دوره تحصیلی خود، شغل مورد نیاز خود را پیدا کرده و در آن مشغول به کار شده باشد. با این شرایط، متقاضی می‌تواند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کند. برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در سوئیس، داشتن مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی، الزامی است.

سخن آخر

تحصیل در سوئيس برای بسیاری از شما بسیار جذاب است. دانشگاه‌های بسیار خوب این کشور، سیستم آموزشی قوی، بورسیه‌های تحصیلی، امنیت اجتماعی و سطح رفاه بالا در کشور سوئيس، هر علاقمند تحصیل در خارج را به سوی خود جذب می‌کند. اپلای با ما تلاش می‌کند تا اطلاعاتی را که شما برای اپلای و تحصیل در این کشور، نیاز دارید در اختیار شما بگذارد تا بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید.