این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا تحصیلات تکمیلی خود را در کشورهای پیشرفته به اتمام برسانند. همین مسئله منجر شده تا تعداد متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. کشور ایتالیا نیز از جمله کشورهایی است که توانسته در طی سال های گذشته با ایجاد تغییر در نظام آموزشی و شرایط زندگی، متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب نماید. اما سوالی که همواره از جانب افراد علاقمند به تحصیل در ایتالیا مطرح می شود این است که آیا امکان تحصیل در ایتالیا بصورت رایگان وجود دارد؟ مطمئنا آگاهی از این مسئله میتواند افراد زیادی را به آرزوهایشان برساند. از همین رو در این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزا

مزایای تحصیل در ایتالیا

اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید، باید بدانید طبق قانون این کشور امکان تحصیل رایگان برای تمامی افراد وجود دارد. تنها کافیست که مدارک مورد نظر با توجه به مقطع و البته رشته تحصیلی خود را آماده کرده و برای دانشگاه مربوطه ارسال نمائید. هر چند باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. برای اطلاع از شرایط دانشگاه مورد نظر خود میتوانید به بخش تماس باما مراجعه نمائید. همه ما میدانیم که تحصیل در دانشگاه های پیشرفته همراه با شاخص عملی بالا در آینده شغلی تاثیر بسزایی خواهد داشت. از همین رو آگاهی از مزایای تحصیل در ایتالیا خالی از لطف نیست. این مزایا عبارتند از:

 • ارائه بورسیه های تحصیلی قارغ از معدل تحصیلی
 • رتبه علمی بالای دانشگاه های آن در سراسر دنیا
 • هزینه بسیار مناسب تحصیل در ایتالیا با کیفیت آموزشی بالا
 • کیفیت و شاخص های بالای زندگی
 • تفاهمات فرهنگی و تاریخی بسیار با ملت ایران
 • دوره های مشترک تحصیلی در ایتالیا با دانشگاه های ممتاز اروپا ، کانادا و آمریکا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

همانند تمامی کشورهای پیشرفته دنیا، ایتالیا نیز شرایطی را برای متقاضیان تحصیل تنظیم کرده است. در حال حاضر ایتالیا با داشتن ۳۲۰۰۰ دانشجوی خارجی یکی از مقاصد بسیار عالی در اروپا برای دانشجویان به شمار می رود. آنها میتوانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل در ایتالیا بپردازند. ویژگی جالب دیگر که  پذیرش تحصیلی ایتالیا را بسیار آسان تر از جاهای دیگر می کند نیازمند بودن نمره پایین زبان حدود پنج و نیم یا شش  برای آیلتس و همچنین نمرات معادل پایین برای تافل می باشد.

 • کارشناسی

به طور معمولا دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد باید حدود سه سال درس بخوانند. این دوره ها اکثرا به زبان ایتالیایی بوده و دانشجویان باید مدرک زبان این آن را در اختیار داشته باشند. از دیگر الزاماتی که برای تحصیل کارشناسی در این کشور نیاز است عبارتند از: گذراندن ۱۲ سال تحصیلی بدون هیچگونه وقفه و البته شرکت در آزمون ورودی همانند کنکور متناسب با رشته مد نظر.

 • کارشناسی ارشد

اگر قصد تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد را دارید شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دوره در ایتالیا، Laurea Magistrale نام دارد معمولا تحصیل در این مقطع چیزی حدود دو سال به طول می انجامد و در پایان نیز دانشجویان باید از پایان نامه خود در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. نکته اینجاست که متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های ایتالیا به تحصیل بپردازند. اولین شرط پذیرش در این مقطع نیز در اختیار داشتن مدرک کارشناسی است. مدارک مورد نیاز نیز عبارتند از:

 • دکترا

همانطور که گفته شد دولت ایتالیا در طی سال‌های گذشته تغییرات بسیار زیادی در سیستم آموزشی خود ایجاد کرده است. از همین رو می‌توان با اطمینان گفت این کشور یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا می‌باشد. پس از اخذ پذیرش و تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا، چیزی حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه به صورت کمک هزینه دریافت خواهید کرد که این مسئله در کنار امکانات عالی تحقیقاتی فرصتی بسیار مناسب برای رسیدن به آرزوهایتان خواهد بود. به طور معمولا دانشجویان این مقطع چیزی حدود ۳ سال مشغول به تحصیل خواهند بود و در پایان نیز از رساله خود در برابر هیئتی از داوران دفاع می کنند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

برای اینکه بتوانید در مقطع مورد نظر به تحصیل در ایتالیا بپردازید باید خود را به دانشگاه مربوطه معرفی کنید. این روزها، این معرفی از طریق ارسال مدارک صورت میگیرد. اما سوال اساسی اینجاست که چه مدارکی برای تحصیل در این کشور نیاز است؟

 • اصل مدرک و ریزنمرات تحصیلی تمام مقاطع تحصیلی گذشته الزامی است. دقت کنید که این مدارک باید به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ترجمه شده باشد.
 • ارائه پیشنهاد تحقیقاتی، که برای پذیرش در مقطع دکترا مورد نیاز است. باید به گونه ای تنظیم شده باشد که خدمتی نوین و مسئله ای جدید در رشته تحصیلی دانشجویان به حساب آید. هر چقدر پروپوزال ارائه شده بهتر و کامل‌تر باشد امکان اخذ پذیرش تحصیلی از جانب دانشگاه نیز بیشتر است.
 • توصیه نامه از اساتید از جمله مهمترین مدارک برای دریافت پذیرش تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی در ایتالیا به حساب می آید. زیرا اساتید دانشجو در این نامه، ویژگی ها و مهارت ها و همچنین نقاط قوت دانشجو را ذکر کرده و صلاحیت او را برای ادامه تحصیل در ایتالیا تایید می نمایند.
 • انگیزه نامه یا SOP به طور کامل با شرح پیشینه علمی و آکادمیک دانشجو میپردازد. در واقع دانشجو در این نامه، انگیزه اصلی خود برای تحصیل در ایتالیا را به طور کامل شرح می دهد
 • در اختیار داشتن روزمه که درآن به شرح دقیقی از اطلاعات شخصی و تحصیلی خود میپردازند.
 • مدرک آیتلس و یا تافل و یا مدرک زبان ایتالیایی نیز برای هر دانشجوی خارجی زبان از جمله واجب ترین مدارکی است که باید برای تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در ایتالیا در اختیار داشته باشد.

تحصیل در ایتالیا با چه شرایطی امکانپذیر است

بورسیه تحصیلی ایتالیا

اما سوالی که همواره در ذهن افراد وجود دارد این است که آیا تحصیل در ایتالیا بصورت رایگان امکانپذیر است؟ باید بدانید با توجه به بورسیه هایی که دولت ایتالیا برای متقاضیان تعیین کرده رسیدن به این خواسته خیلی سخت و دور از دسترس نمی باشد. این بورسیه ها در انواع گوناگونی بوده و با توجه به شرایط دانشجو در اختیار وی قرار میگیرد. در این قسمت به شرح این بورسیه ها میپردازیم:

 • بورسیه همکاری ایتالیا

با اطمینان می‌توان گفت که تمامی دانشگاه‌های ایتالیا مشاغلی را در اختیار دارند که تنها به دانشجویان تعلق میگیرد. از همین رو دولت این کشور با تعیین بورسیه‌ای به نام بورسیه همکاری که از آن با عنوان  Collaboration scholarship تصمیم گرفت، به ازای ۱۵۰ ساعت کار، بودجه ای ۱۱۰۰ یورویی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. این بورسیه به آن دسته از افرادی که از رزومه‌ای قوی بهره‌مند باشد تعلق میگیرد.

 • بورسیه کارمندی ایتالیا

بورسیه کارمندی ایتالیا در میان دانشجویان کارشناسی ارشد متداول می‌باشد. در واقع این دسته از افراد باید همانند کارمندان دانشگاه، در کنفرانس های مختلف حضور پیدا نمایند. البته حضور آنها حتما زیرنظر استاد راهنما و یا دانشگاه مربوطه صورت خواهد گرفت. به ازای انجام این کارها، دانشگاه چیزی حدود ۱۱۰۰ یورو در اختیار افراد قرار می‌دهد. اما این بورسیه در صورتی برای سال آینده افراد تضمین می‌شود که دانشجویان بتوانند کنفرانس‌ها رابه بهترین شکل برگزار نمایند.

 • بورسیه DSU

بورسیه DSU یا همان بورسیه استانی به معنی حق تحصیلی دانشگاهی است. در واقع این بورسیه کمک می کند تا تمامی اقشار جامعه امکان تحصیل در دانشگاه را داشته باشند. سازمان اعطا کننده ی این بورس CAAF  می‌باشد. برای اخذ این بورسیه متقاضیان تنها باید اثبات نمایند که استطاعت مالی برای پرداخت هزینه های تحصیلی را ندارند. دانشجویان پس از اخذ این بورسیه سالانه چیزی حدود ۴۰۰۰ یورو دریافت می نمایند و علاوه بر آن از پرداخت شهریه‌های دانشگاه، هزینه های دانشجویی، سلف و همچنین خوابگاه نیز معاف خواهند شد.

 • بورسیه ارائه شده از جانب کمپانی

این بورسیه تنها زمانی رخ می‌دهد که متقاضیان تحصیل در ایتالیا بتوانند کمپانی‌هایی را پیدا نمایند که حاضر به پرداخت هزینه تحصیلی آنها باشند. دقت داشته باشید این بورسیه تنها زمانی در اختیار دانشجویان قرار میگیرد که آنها بپذیرند پس از اتمام دوره تحصیل در آن کمپانی مشغول به کار شوند. در واقع افرادی که از سابقه و تخصص لازم بهره مند باشند به عنوان یک سرمایه شناخته می شوند و کمپانی ها با سرمایه گذاری بر روی آنها به خواسته خود خواهند رسید.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

هزینه های اپلای ایتالیا

اگر بخواهیم هزینه‌های اپلای ایتالیا را دسته‌بندی کنیم باید بدانید که این هزینه ها به ۶ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • دارالترجمه
 • مدرک زبان
 • اپلیکیشن فی
 • ویزا
 • آزادسازی مدرک
 • شهریه‌ها

در واقع تمامی این موارد هزینه ای جداگانه را با خود به همراه دارند که مطمئنا افراد را شگفت زده خواهد کرد. اما باید بدانید که این هزینه‌ها به هیچ عنوان زیاد نبوده و به راحتی قابل پرداخت می‌باشند. به عبارت بهتر شما برای تحصیل در ایتالیا مانعی پیش روی خودتان نخواهید داشت. حال بهتر است با این هزینه ها آشنا شوید.

 • هزینه‌های دارالترجمه

باید بدانید دانشگاهی که در آن به تحصیل پرداخته‌اید می‌تواند هزینه‌های دارالترجمه شما را تا حدود زیادی کاهش دهد. در واقع ارائه ریزنمرات از جانب دانشگاه به زبان انگلیسی نیاز شما را از این مرحله برطرف می‌سازد. اما با این حال مراجعه به دارالترجمه برای ترجمه مدارک به زبان انگلیسی یا ایتالیایی در مقطع کارشناسی که در مدت ۴ سال به اتمام رسیده، چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان برای هر نسخه برای افراد هزینه به همراه دارد. هر چند که در برخی موارد در اختیار داشتن چند نسخه الزامیست که این مسئله منجر به افزایش هزینه‌ها خواهد شد. نکته دیگر این‌است که برخی از دانشگاه‌ها مهر دادگستری و وزارت امور خارجه را بر روی مدارک ترجمه شده نیاز دارند که مسئله بر هزینه‌های نهایی خواهد افزود. به طور کلی شما برای این مرحله باید هزینه ای معادل ۵۰۰ هزار الی ۲میلیون تومان کنار بگذارید.

 • هزینه های مدرک زبان

امروزه (سال۱۳۹۸) برای شرکت در آزمون آیلتس و یا تافل باید چیزی حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ الی ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان هزینه پرداخت کنید. نکته جالب توجه اینجاست که هزینه های اپلای ایتالیا و همچنین هزینه‌های مدرک زبان تنها به شرکت در آزمون ختم نمی‌شود. زیرا متقاضیان باید برای ریپورت تافل و آیلتس چیزی حدود ۲۰دلار، وبرای ریپورت GRE بیست‌وهفت دلار هزینه پرداخت نمایند. هر چند که آگاهی از کد دانشگاه مورد نظر در زمان آزمون آیلتس به ریپورت رایگان شما کمک می‌کند.

 • هزینه اپلیکیشن فی

در وهله اول باید بدانید که این روزها، برای تحصیل در ایتالیا نیازی به پرداخت هزینه اپلکیشن فی نیست. زیرا اکثر دانشگاه های این کشور استفاده از این اپلیکیشن را کنار گذاشته اند و تنها برخی از دانشگاه‌ها همانند دانشگاه تورین با دریافت ۲۰ یورو به بررسی مدارک متقاضیان می‌پردازند.

 • هزینه ویزا

اخذ ویزای تحصیلی مهمترین مسئله‌ای است که افراد پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید به آن بپردازند. متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا و موفقیت در اخذ ویزا باید از حساب در گردش معقولی برخوردار باشند. این مسئله در قبولی ویزای آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت. برای اخذ ویزای ایتالیا متقاضیان باید چیزی حدود ۶۰ یورو هزینه پرداخت نمایند. نکته اینجاست که پس از اخذ ویزا هزینه های دیگری مانند خرید بلیط، عوارض، رزرو هتل و… وجود دارد که باید به هزینه های نهایی خود بیافزایید. با توجه به بلیطی که خریداری می‌کنید و هتلی در آن اقامت دارید میتواند کاهش و یا افزایش پیدا کند.

 • هزینه آزادسازی مدرک

هزینه آزادسازی مدارک به دو صورت امکانپذیر است. در مرحله اول دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا باید مدرک موقت خود را از دانشگاه دریافت کرده و با مراجعه به اداره کاریابی آن را به مدت ۶ ماه در آن اداره قرار دهند. پس از گذشت ۶ ماه نامه ای را دریافت خواهند کرد که با ارائه آن به دانشگاه مربوطه شرایط آزادسازی مدرک آنها مهیا می شود. در روش دوم اما متقاضیان میتوانند با پرداخت هزینه ای، مدرک خود را آزاد نمایند. مبالغی که در این شرایط شامل آنها می‌شود با توجه به سال تحصیلی، مقطع تحصیلی و همچنین منطقه تحصیل کاملا متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر افراد در منطقه ۲ به تحصیل پرداخته اند هزینه آزادسازی مدرک آنها ضربدر ۲ خواهد شد.  دقت داشته باشید این شرایط تنها شامل افرادی می شود که در دانشگاه های سراسری روزانه به تحصیل پرداخته اند.

 • شهریه دانشگاه

دقت داشته باشید وقتی تحصیل در ایتالیا را انتخاب می‌کنید، عوامل زیادی میتوانند در نرخ شهریه شما تاثیرگذار باشند. از جمله آنها میتوان به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، دانشگاه مورد نظر، شهر محل تحصیل و… اشاره کرد. اما به طور نسبی میتوان گفت که شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا سالیانه چیزی حدود ۴۵۰ الی ۳۰۰۰ یورو می‌باشد. نکته بسیار مهم اینجاست که دانشجویان محصل می‌توانند برای پرداخت شهریه خود تخفیف‌هایی را دریافت نمایند. در واقع دانشجویانی که به هر دلیل موفق به اخذ بورسیه‌های تحصیلی نشده‌اند می توانند با درخواست تخفیف شهریه و ارائه‌ی مدارکی متناسب در هنگام ثبت نام و یا در خلال آن، به طرز قابل توجهی تخفیف شهریه بگیرند. این تخفیف چیزی حدود ۵۰۰ یورو در سال می‌باشد.

شرایط پرداخت هزینه های تحصیل در ایتالیا

در این مقاله به طور کامل در رابطه با تمامی نکاتی که به شما کمک می کند تا تحصیل در ایتالیا را انتخاب کنید صحبت کردیم. این نکات همواره عنوان می کند که تحصیل در ایتالیا هزینه بسیار پایین و به نوعی رایگان خواهد بود. اما با این حال توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، میتوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.