تحصیل در هند، اولویت بسیاری از علاقمندان به تحصیل در قاره آسیاست. ایرانیان زیادی کشور هند را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. اپلای تحصیلی هند در تمامی مقاطع این کشور امکان‌پذیر است. یکی از دلایلی که سبب رغبت دانشجویان به تحصیل در این کشور می‌شود، وجود رشته‌های پزشکی و پذیرش تحصیلی آنهاست. آیا شما هم قصد دارید در هند تحصیل کنید؟ آیا با شرایط پذیرش تحصیلی هند آشنا هستید؟ در چه مقطعی می‌خواهید تحصیل کنید؟ آیا از هزینه‌های تحصیل مطلع هستید؟ با اپلای باما همراه باشید تا شما را برای تحصیل در این کشور راهنمایی کند.

تحصیل در هند

پذیرش تحصیلی هند بر طبق این که چه رشته و یا مقطعی را برای تحصیل انتخاب کنید متفاوت است. دوره‌های تحصیلی هند بر طبق مقطع تحصیلی، متفاوت هستند. تعداد دانشگاه‌های هند محدودند و تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور زیادند. از این رو دانشگاه‌ها با موسسات و کالج‌های وابسته خود برای رفع کاستی، همکاری می‌کنند. جالب است بدانید که دانشگاه‌های خصوصی هند نیز در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند. این موسسات تمامی دوره‌های تحصیلی را زیر نظر خود دارند. دوره‌های تحصیلی از دبیرستان تا دکترا در این موسسات پوشش داده می‌شود.

تحصیل در هند

چرا اپلای تحصیلی هند را انتخاب کنیم؟

با وجود اینکه تعداد دانشجویانی که از هند برای پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی اقدام می‌کنند، زیاد هستند، اما تعداد قابل توجهی از دانشجویان آسیایی، مقصد تحصیل خود را هند انتخاب می‌کنند. در سال‌های اخیر این کشور توانسته است به عنوان مقصد تحصیلی آسیا، شناخته شود. کشور هند جمعیت زیادی دارد، این کشور اقتصاد رو به رشدی داشته و دانشگاه‌های آن از سطح استاندارد بالایی برخوردار هستند.

اپلای این کشور می‌تواند مزایای قابل توجهی برای شما داشته باشد. از مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به هزینه کم دانشگاه‌های هند، تحصیل به زبان انگلیسی، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی، هزینه کم تحصیل و زندگی، اعتبار دانشگاه‌های هند، آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت، استانداردهای بالای تحصیلی و تنوع رشته‌ها اشاره کرد. اساتید معتبر، دانشگاه‌های با کیفیت، شرایط اقتصادی و سیاسی مناسب، تنوع آب و هوا را می‌توان از دیگر مزایای تحصیلی این کشور دانست.

تحصیل مقطع کارشناسی در هند

تحصیل مقطع کارشناسی در هند، حدود ۳ الی ۴ سال است. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی است. متقاضیان تحصیل در این مقطع، نیازمند داشتن مدرک پیش دانشگاهی با معدل ۱۴ به بالا هستند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس هند در حدود ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار در سال برای رشته‌های ادبیات و علوم انسانی است. این هزینه برای رشته‌های علوم پایه و مهندسی در حدود ۱۰۰۰تا ۲۶۰۰ دلار برآورد شده است. تحصیل در این مقطع هم با بورسیه، نیز امکان‌پذیر است. زمان ورود به این مقطع از ماه سپتامبر آغاز می‌شود.

تحصیل در این مقطع در مدت زمان ۳ تا ۵ سال است. هزینه تحصیل سالانه در این مقطع در حدود ۵۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار در سال است. در این مقطع به دانشجویان خوابگاه داده می‌شود و امکان اقامت پس از تحصیل نیز وجود دارد. بهتر است بدانید دوره‌های زبان انگلیسی در هند، با پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. شهریه‌ها بر طبق مدت زمان دوره، تعیین می‌شوند.

پذیرش تحصیلی مقطع مستر هند

اپلای این مقطع، به زبان انگلیسی است. تحصیل در این مقطع در حدود یک تا دو سال طول می‌کشد. برای تحصیل در مقطع مستر هند باید معدل کارشناسی شما بالای ۱۴ باشد. همچنین مدرک لیسانس شما باید با رشته‌ای که قرار است در مقطع ارشد تحصیل کنید، مرتبط باشد. بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در این کشور در رشته‌های ادبیات با علوم پایه متفاوت است و رشته‌های علوم پایه هزینه بیشتری دارند. با این حال به طور کلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در این کشور در حدود ۱۵۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار در سال تخمین زده شده است. در این مقطع تحصیلی به دانشجویان بورسیه‌ و خوابگاه نیز تعلق می‌گیرد.

تحصیل در هند

تحصیل مقطع PHD در هند

برای تحصیل در مقطع PHD هند، باید مدرک مستر را با معدل بالای ۱۵گرفته باشید. برای پذیرش تحصیلی این مقطع، داشتن مدرک آیلتس ۵ ضروری است. طول دوره تحصیلی این مقطع بین ۴ الی ۵ سال است. مقطع PHD دانشگاه‌های هند به زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل در این مقطع در یک سال، حدود ۵ الی ۶ هزار دلار است.
در مقطع PHD دانشگاه‌های هند، بورسیه به دانشجویان ارائه می‌شود. در این مقطع، امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجو نیز منظور شده است. نکته‌ای که باید بدانید این است که برای تحصیل این مقطع در هند، باید ویزای تحقیقاتی این کشور را دریافت کنید. تحصیل دوره PHD هند، تحقیقاتی است. انتخاب یک موضوع جهت پروپوزال و پژوهش در یک حوزه تحقیقاتی در این مقطع، ضروری است.

تحصیل در هند در رشته پزشکی

رشته پزشکی، متقاضیان تحصیلی زیادی در کشور هند دارد. برای اپلای تحصیلی این رشته، باید معدل شما از ۱۴ بالاتر باشد. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های هند در حدود ۸۰ هزار دلار است. برای رشته دندانپزشکی در حدود ۴۶ هزار و داروسازی در حدود ۴۰ هزار دلار هزینه تحصیلی تخمین زده شده است. برای تحصیل در این دوره، باید مدرک زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه شود. زیرا تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی است. بنابراین پذیرش مشروط در این رشته، لحاظ نمی‌شود.
بهتر است بدانید تحصیل در هند در رشته‌های پزشکی، امتیازاتی مانند اخذ ویزای همراه و یا اقامت در هند را می‌تواند برای شما داشته باشد. اگر قصد اپلای رشته پزشکی را دارید باید مدارک تحصیلی با معدل بالای ۱۴، به همراه ریز نمرات، پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی خود را آماده ارائه کنید.

تحصیل از طریق بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی هند تنها در مقطع دکترا به دانشجویان ارائه می‌شود. ارائه بورسیه تحصیلی در هند نیازی به بازپرداخت ندارد و تمامی دانشجویان بدون هیچ پیش شرط خاصی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیه‌ها برای تمامی مقاطع تحصیلی هند در نظر گرفته شده‌اند.

تحصیل در هند

ويزاي تحصیل در هند

برای تحصیل در هند، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. برای اخذ ویزا، باید مدارک شما ترجمه شده و دادگستری و وزارت خارجه آن را تایید کنند.
مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی هند عبارتند از:

  • ارائه پاسپورت معتبر و کپی آن
  • ارائه اصل و کپی گواهی پذیرش در دانشگاه‌های هند
  • ارائه اصل و ترجمه مدرک تحصیلی و ریز نمرات تایید شده توسط سفارت
  • اصل و ترجمه تعهدنامه محضری مالی از فامیل درجه اول متقاضی
  • فرم درخواست ویزا
  • شش قطعه عکس رنگی با زمینه سفید

اقامت در هند پس از فراغت از تحصیل

اقامت در هند پس از تحصیل و اشتغال به کار در این کشور، از مواردی است که بسیاری از دانشجویان به آن توجه می‌کنند. دانشجویانی که در سال پایانی تحصیل خود موفق به پیدا کردن شغل می‌شوند، معمولا می‌توانند اقامت هند از طریق کار را کسب کنند. اما آنچه باید به آن توجه کرد این است که جمعیت هند زیاد است. از این رو این کشور فرصت‌های شغلی چندانی برای خارجی‌ها ندارد. بهتر است بدانید پیدا کردن شغل در این کشور، نسبت به دیگر کشورها سخت‌تر و حقوق‌های دریافتی در این کشور نیز نسبت به دیگر کشورها کمتر است. از این رو بهترین راه اقامت دانشجو در هند، اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در این کشور است.

تحصیل در هند

بهترین دانشگاه‌های هند

هند دانشگاه‌هایی دارد که در سطح جهان از شهرت زیادی برخوردار هستند. تعدد و تنوع دانشگاه و موسسه در این کشور بسیار بالاست. در اینجا دانشگاه‌هایی که شهرت بیشتری دارند و مورد توجه متقاضیان تحصیل در این کشور هستند، مورد نظر ما است. این دانشگاه‌ها از لحاظ کیفیت آموزش و کادر هیئت علمی در سطح بالایی قرار دارند. هند هشت دانشگاه برتر با اعتبار جهانی دارد.

بر این اساس، موسسه فناوری هند، در جایگاه ۳۸ در آسیا است و از بهترین دانشگاه‌های هند محسوب می‌شود. انستیتوی فناوری هند واقع در شهر بمبئی، دیگر دانشگاه هند است که در آسیا رتبه ۴۱ را به خود اختصاص داده است. انستیتوی فناوری هندوستان هم سومین دانشگاه این کشور است که در شهر کانپور واقع شده و رتبه ۵۲ را در آسیا دارد. پس آنچه مشخص می‌شود این است که دانشگاه‌ها و موسسات فنی هند در راس دانشگاه‌های این کشور قرار دارند. بنابراین رشته‌های علوم پایه و مهندسی در کشور هند، شرایط بهتری را تجربه خواهند کرد.

تحصیل در هند

برخی از سوالاتی که شما می‌پرسید

  • تحصیل در هند در کدام دانشگاه بهتر است؟

دانشگاه انتخابی شما بر اساس رشته شما متفاوت است. برای رشته‌های مهندسی، انستیتوی فناوری هند بسیار عالی است، اما چون جزو دانشگاه‌های ممتاز این کشور است، شاید ورود به آن برای همه آسان نباشد. بنابراین می‌توانید دانشگاه عثمانی هند یا دانشگاه جواهر حیدرآباد در هند گزینه‌های بهتری هستند.
برای رشته‌های انسانی و اجتماعی، دانشگاه عثمانی، دانشگاه حیدرآباد، دانشگاه بمبئی و میسور هند مناسب هستند.
برای رشته‌های پزشکی، دانشگاه بنگلور و دانشگاه میسور را می‌توانید انتخاب کنید.

  • هزینه‌ تحصیل در هند گران است یا ارزان؟

اگر متقاضی تحصیل در هند هستید، بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در این کشور ارزان‌تر از تحصیل در اروپا است و دانشگاه‌های آن کیفیت علمی خوبی دارند.

  • آیا امکان کار هم‌زمان با تحصیل در هند فراهم است؟

دانشجو در حین تحصیل در این کشور، اجازه کار ندارد. زیرا جمعیت این کشور خود نیازمند به کار است و مانع این می‌شود که شغلی هم برای دانشجوی خارجی در نظر گرفته شود.

  • تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز هند امکان‌پذیر است؟

برای ورود به دانشگاه‌های ممتاز هند، باید شرایط خاصی داشته باشید. آزمون ورودی و شهریه بالا شرط ورود به این دانشگاه‌ها است. ضمن اینکه رقابت برای ورود به این دانشگاه‌ها بالا است.

سخن آخر

تحصیل در هند، اولویت بسیاری از متقاضیان است، با این حال بهتر است کشوری را که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، نیازهای شما را برآورده کند. بر این اساس، باید تحقیقات شما کامل باشد. هند به عنوان یک گزینه تحصیلی ارزان با داشتن دانشگاه‌های با کیفیت، می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اپلای با ما، اطلاعات کاملی در این زمینه به شما ارائه می‌دهد تا انتخاب بهتری داشته باشید.