تحصیل در استرالیا راهی فوق العاده برای ادامه تحصیل و تقویت آینده شغلی شما است. این کشور از نظر آموزشی و استاندارد زندگی جزو بهترین ها به شمار می رود. در این مقاله از اپلای باما، به روزترین اطلاعاتی که لازم است علاقمندان به تحصیل در استرالیا بدانند، ارائه می شود. لیست زیر، مواردی است که به توضیح کامل آنها می پردازیم تا به راحتی بتوانید برای بهترین شکل زندگی و تحصیل در استرالیا آماده شوید.

حقایقی در مورد استرالیا

چرا استرالیا را انتخاب کنیم؟

دانشگاه های برتر استرالیا

مهلت ثبت نام و نکات ضروری

هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا

مراحل اپلای دانشگاه های استرالیا

شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا

آخرین نکات

حقایق تحصیل در استرالیا

۱- استرالیا سومین مقصد محبوب بین المللی دانشجویی در جهان است. استرالیا ممكن است كشور كوچك با ۲۴.۵ ميليون نفر باشد. اما در آموزش و پرورش خود را رهبر جهان می داند. طبق اعلام مرکز کالج دانشگاهی لندن، مرکز تحقیقات عالی جهانی لندن، استرالیا به زودی انگلستان را به عنوان دومین مقصد محبوب تحصیل در جهان، بعد از آمریکا پشت سر می گذارد.

۲- استرالیا در حال حاضر خانه ۷۰۰ هزار دانشجوی خارجی است. تعداد دانشجویان از سال ۲۰۱۷، ۱۱% افزایش داشته. کیفیت بالای آموزشی، دسترسی آسان به خدمات حمایت دانشجویان، جامعه چند ملیتی و سبک زندگی خارق العاده، استرالیا را به مقصد تحصیلی جذاب تبدیل کرده است.

۳- از بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه ۶ متعلق به استرالیا است.موسسات آموزشي استرالیا ممكن است در مقايسه با دانشگاه هايي همچون آكسفورد انگلستان يا هاروارد آمريكا، نسبتاً تازه کار باشند. اما با بهترين کیفیت آموزشی در این جایگاه قرار دارند. دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه موناش همگی در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰ دانشگاه های جهان قرار دارند.

دیگر موارد

بهترین دانشگاه های استرالیا

۴- استرالیا یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی در جهان را دارد. استرالیا یک سیستم آموزش عالی برجسته دارد. با بیش از ۲۲۰۰۰ دوره در ۱۱۰۰ موسسه، سیستم آموزشی استرالیا در «رتبه بندی دانشگاه ها بالاتر از فرانسه، آلمان، نروژ و ژاپن در رتبه هشتم قرار دارد.

۵- تحصیل در استرالیا بر تجربه عملی دانشجو تاکید دارد و به تحصیلات تکمیلی اهمیت می دهد. نظرسنجی بین المللی دانشجویی وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۱۸، تقریبا ۹۰٪ نمره رضایت از تجربه زندگی و تحصیل در استرالیا داشته اند.

۶- هفت شهر از بهترین شهرهای دانشجویی جهان در استرالیا قرار دارد. تقریباً همه شهرهای بزرگ استرالیا، طبق رتبه بندی QS جزو بهترین شهرهای دانشجویی ۲۰۱۹ هستند. ملبورن، سیدنی، بریزبن، کانبرا، آدلاید، پرت و ساحل طلا – در گروه ۱۰۰ شهر برتر دانشجویی جهان قرار دارند.

۷- دولت استرالیا بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بورسیه برای دانشجویان بین المللی سرمایه گذاری کرده است. استرالیا در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳،۰۰۰ بورسیه جوایز استرالیا را به دانشجویان بیش از ۵۵ کشور جهان ارائه داده است.

مطالب مرتبط: اپلای پرستاری در بهترین کشورهای دنیا

دیگر امتیازهای تحصیل در استرالیا:

۸- دانشگاه های استرالیا در بین ۵۰ رشته برتر جهان در بین طیف گسترده ای از مناطق آموزشی قرار دارند. تایمز به عنوان یک سیستم رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در ۲۰۲۰، موسسات استرالیا را در زمینه های زیر در رتبه های بالا قرار داده است:

 • هنر و علوم انسانی
 •  بالینی ، پیش بالینی و بهداشت
 • فناوری و مهندسی
 •  علوم زیستی
 •  علوم فیزیکی
 •  علوم اجتماعی

۹- استرالیا بیش از ۲.۵ میلیون فارغ التحصیل بین المللی دارد. طبق اعلام انجمن بین المللی آموزش استرالیا، طی ۵۰ سال گذشته، ۲.۵ میلیون دانشجوی بین المللی از مؤسسات آموزشی استرالیا فارغ التحصیل شده اند. این فارغ التحصیلان اکنون بخشی از شبکه فارغ التحصیلان بین المللی هستند که در سراسر جهان تأثیر گذارند.

۱۰- دانشگاه های استرالیا ۱۵ جایزه نوبل دریافت کرده اند. از جایزه سال ۱۹۴۵ برای کشف پنی سیلین گرفته تا جدیدترین جایزه سال ۲۰۱۷ برای کمپین بین المللی برای نابودی سلاح های هسته ای، دستاوردهای فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا هستند. آیا شما برنده جایزه نوبل بعدی استرالیا خواهید شد؟

چرا تحصیل در استرالیا را انتخاب کنیم؟

اخذ پذیرش استرالیا استرالیا به دلیل حضور اقشار مختلف پذیرای بسیاری از مردم جهان بوده و به این امر مشهور است. دلایل زیادی برای تحصیل در استرالیا وجود دارد.

دانشگاه ها، دانشکده ها و مدارس استرالیا در پی این هستند که مهارت و دانش عملی خود را به شما آموزش دهند تا بتوانید در زمینه علمی مورد نظر خود موفق شوید. با افزایش تقاضای جهانی برای متفکران کارآفرین و نوآور، سیستم آموزشی استرالیا رویکردهای خود را در زمینه آموزش و یادگیری بازسازی کرده تا خلاقیت پیشرو را در دانش آموزان هر رشته تقویت کند. دانشگاه ها، کالج ها و مدارس استرالیا مهارت های عملی و دانش نظری را به شما یاد می دهند. تا در دنیای در حال تغییر موفق باشید و در مواقع نامشخص سرعت عمل داشته باشید.
استرالیا سیستم آموزشی خود را طبق استانداردهای بین المللی تنظیم می کند. سیستم آموزشی استرالیا شامل مؤسسات آموزشی برتر دنیا، امکانات آموزش عالی و سخنرانان برجسته و خدمات پشتیبانی دانشجویی است. اگر به دنبال اثبات این ادعا، به صورتی بی طرفانه هستید که دانشگاه های استرالیا واقعاً در رتبه های برتر جهانی قرار دارند، به رتبه بندی های جهانی مستقلی همچون Times Higher Education ، QS و Shanghai Rankings نگاه کنید. این سازمان ها بطور مداوم و سال به سال، در عملیات رتبه بندی جهانی دانشگاه ها، مؤسسات استرالیا را جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی می کنند.
مؤسسات استرالیا با توجه به سیستم آموزشی که ارائه می دهند، به شما کمک می کنند در شغل آینده خود موفق شوید. مدارک تحصیلی استرالیا، شما را در نظر کارفرمایان، خاص و ویژه نشان می دهد. بسیاری از دروس و دروه های حرفه ای دانشگاه های استرالیا، جزو دوره های کاری و کارآموزی به شمار می روند. حتی در زمان تحصیل می توانید در استرالیا مشغول به کار شوید. در طول ترم بیش از ۲۰ ساعت در هفته و به صورت تمام وقت بین دو ترم امکان کار دارید. این بهترین راه برای بدست آوردن تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی شماست. و به راحتی هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا را تامین می کنید.
موسسات استرالیا طیف گسترده ای از خدمات پشتیبانی دانشجویی را برای کمک به شما در زندگی جدید خود در استرالیا ارائه می دهند. ارائه دهندگان آموزش و پرورش باید از کنترل کیفیت دقیق و اقدامات اعتبار سنجی دولت پیروی کنند. بنابراین می توانید مطمئن باشید که بهترین خدمات را دریافت خواهید کرد. در چندین شهر، مراکز پشتیبانی بین المللی ویژه دانشجویان وجود دارد. هرکدام در مورد موضوعاتی مانند حقوق قانونی، مهارتهای شغلی و فرصتهای ملاقات و معاشرت با سایر دانشجویان محلی و بین المللی، مشاوره می دهند. چارچوب خدمات آموزشی استرالیا برای دانشجویان (ESOS ACT) طبق قانون، بهترین عملکرد را برای حمایت از حقوق دانشجویان بین المللی، ارائه می دهد.
شهرهای استرالیا، کمترین میزان جرم و جنایت را در جهان دارد. خیابان های استرالیا و مکان های عمومی، از امنیت لازم برخوردار است. گزینه های مختلفی برای اسکان وجود دارد: شما می توانید در دهکده های دانشجویی، منزل، اجاره خانه خصوصی، خانه های مشترک یا خوابگاه های دانشجویی زندگی کنید.
استرالیا از خارجی ها استقبال می کند. مردم استرالیا برای آزادی فردی ارزش قائل هستند. در این کشور از حقوق شهروندان و خارجی ها، تحت یک سیستم قانونی شفاف حمایت می شود. استرالیا یک جامعه چند فرهنگی دارد که بدون توجه به اینکه مردم چه کسی هستند و از کجا آمده اند، به دیگران احترام گذاشته می شود. آیا می دانید تقریباً ۳۰٪ استرالیایی ها در خارج از کشور متولد می شوند؟ این امر باعث شده است که کشور استرالیا با ملیت ها و فرهنگ هایی از سراسر جهان پر شود. وقتی در استرالیا تحصیل می کنید، به بیش از نیم میلیون دانشجوی بین المللی از ۱۹۲ کشور جهان می پیوندید.
با وجود شهرهای پر رونق و محله های عالی، فضاهای گسترده و باز و مناظر دیدنی، جای تعجب ندارد که استرالیا افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جلب کند. اولین چیزی که هنگام ورود به استرالیا خواهید دید، هوای تازه و آسمان آبی آن است. این کشور سابقه ای طولانی در محافظت از زیبایی و سلامت محیط زیست خود دارد. محیط طبیعی متنوع آن طیف وسیعی از تجربه های جذاب را ارائه می دهد – می توانید در سواحل طلایی استراحت کنید، به پارک های ملی سر بزنید و گیاهان و حیوانات بی نظیر آن را ببینید و نادیده ها را کشف کنید. محیط تربیتی استرالیا به آموزش حفاظت از محیط زیست و چگونگی استفاده از آن در کلیه زمینه های صنعت اهمیت می دهد.
شهرهای استرالیا همیشه به عنوان قابل زیست ترین شهرهای جهان شناخته می شوند. کیفیت آموزش، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل، زیرساخت ها و خدمات دولتی بسیار بالاتر از میانگین های بین المللی است.
مؤسسات آموزشی استرالیا دانش آموزان و دانشجویان را آماده کار می کنند. آنها می دانند که برای موفقیت در موقعیت های شغلی جهان چه چیزی لازم است. مدرک تحصیلی استرالیا، شما را به یک کارمند بالقوه ی بسیار جذاب برای کارفرمایان در استرالیا، در کشور خودتان و در سراسر جهان تبدیل می کند.

مطالب مرتبط: دانشگاه ملی استرالیا برای اپلای چه شرایطی داره؟

دانشگاه های برتر برای تحصیل در استرالیا

رتبه دانشگاه در استرالیا رتبه جهانی دانشگاه نام دانشگاه
۱ ۳۱ دانشگاه ملی استرالیا ANU
۲ ۴۰ دانشگاه سیدنی
 ۳ ۴۱ دانشگاه ملبورن
 ۴ ۴۴ دانشگاه نیو ساوت ولز UNSW
 ۵ ۴۶  دانشگاه کوئینزلند
 ۶ ۵۵ دانشگاه موناش
 ۷ ۹۲ دانشگاه وسترن استرالیا
 ۸ ۱۰۶ دانشگاه آدلاید
۹ ۱۳۳ دانشگاه صنعتی سیدنی
۱۰ ۱۹۶ دانشگاه وولونگونگ

مهلت ثبت نام برای تحصیل در استرالیا و نکات ضروری

برای ثبت نام در دانشگاه های استرالیا باید از ماه نوامبر سال قبل از شروع تحصیل اقدامات لازم را آغاز کنید. از قبل دانشگاه و رشته را انتخاب کرده اید، ماه دسامبر زمانی است که باید برای بورسیه اقدام کنید. در مورد خوابگاه هم در این مدت تحقیقات لازم را انجام دهید. درخواست تحصیل در استرالیا را به همراه مدارک خواسته شده، در مهلت اعلامی دانشگاه منتخب بفرستید. معمولا این زمان بین آوریل تا می خواهد بود.

از ژانویه تا اوریل در آزمون های زبان شرکت کنید. در ماه ژوئن نتیجه اپلای می آید. بعد از این باید برای ویزا که مهلتش معمولا تا اول جولای است، ثبت نام کنید. در همین مدت به فکر دریافت وام دانشجویی هم باشید.

هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا دانستن هزینه متوسط ​​زندگی و تحصیل در استرالیا بخش مهمی از اپلای دانشگاه های استرالیا و آمادگی مالی شما است. دانشجویان باید بدانند که هزینه تحصیل در استرالیا به موسسه آموزشی، سطح تحصیلی که شما انتخاب می کنید و محل تحصیل در استرالیا بستگی دارد.

به ط.ور کلی در سال ۲۰۲۱، بین ۲۲ هزار دلار تا ۱۲۲ هزار دلار استرالیا، شهریه رشته های مختلف لیسانس دانشگاه های استرالیا با طول تحصیل متفاوت است. این رقم برای دوره های فوق لیسانس و دکترا ممکن است بیشتر باشد.

در مورد دیگر هزینه ها نیز باید بدانید دانشجویان بین المللی در استرالیا در حدود ۱۷۵۳ دلار در هر ماه (تقریباً ۴۰۴ دلار AUD در هفته) برای هزینه های اقامت، غذا، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل، مسافرت بین المللی و داخلی، تلفن و هزینه های اتفاقی هزینه می کنند. علاوه بر این مبلغ ، باید برای سفر برگشت خود به خانه و تماس های تلفنی بین المللی نیز بودجه تهیه کنید.

دانشجویان بین المللی مجازند که در طول هر ترم حداکثر ۴۰ ساعت شبانه روز کار کنند. اما برای کار نیمه وقت رقابت قابل توجهی وجود دارد. نباید انتظار داشته باشید که پولی که از یک شغل پاره وقت به دست آورده اید، شهریه یا هزینه های زندگی شما را تأمین کند. همچنین تغییر میزان هزینه ها را نیز باید در نظر داشته باشید. برای اطلاع دقیق از این مطلب، در اینجا برخی از هزینه های مرتبط با زندگی و تحصیل در استرالیا (کلیه هزینه ها به دلار استرالیا است) ارائه می شود:

 • خوابگاه پردیس دانشگاه: بیش از ۷۵۰ دلار در ماه
 • مواد غذایی و غذای بیرون: هفته ای ۱۴۰ تا ۲۸۰ دلار
 • حمل و نقل عمومی: ۱۰۰ دلار در ماه
 • سرگرمی: ۲۰۰ دلار در ماه

برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا باید شرایط مالی را که در وزارت امور داخلی استرالیا ذکر شده، ببینید. برای جزئیات بیشتر در مورد چگونگی تهیه مدارک مورد نیاز برای تأمین هزینه های اقامت خود، از جمله هزینه های سفر، تحصیل و زندگی خود، به برنامه مرحله به مرحله دانشجویی Visa Subclass 500 مراجعه کنید. اما به طور کلی هزینه دریافت ویزای دانشجویی استرالیا  ۵۷۵ دلار استرالیا است.

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه آدلاید استرالیا

مراحل اپلای برای تحصیل در استرالیا

پس از تصمیم گیری در مورد رشته و دانشگاه مورد نظر خود، زمان آن است که درخواست پذیرش کنید. اولین قدم این است که برای دوره مورد نظر خود درخواست دهید. دو روش برای این کار وجود دارد: ۱- به طور مستقیم به دانشگاه و موسسه درخواست بدهید. برای درخواست مستقیم ، فرم اپلای را از وب سایت دانشگاه مورد نظر دانلود کنید. اگر متقاضی دوره های بیش از یک موسسه هستید، باید درخواست خود را جداگانه به هر دانشگاه ارسال کنید. ۲- از طریق یک آژانس اپلای استرالیا درخواست بدهید.

مرحله بعدی دریافت نامه پیشنهادی برای پذیرش است. برای تأیید نهایی درخواست تحصیل در استرالیا، باید با امضا و ارسال پذیرش پیشنهاد به موسسه، به این نامه پاسخ دهید. این کار معمولاً از طریق نامه پستی یا در برخی موارد با اسکن و ایمیل نامه انجام می شود. این نامه یک قرارداد بین شما و دانشگاه است. در این نامه راهنمایی برای ورود به سیستم، شرایط ثبت نام، هزینه های مورد نیاز برای پرداخت و بازپرداخت قابل پرداخت در صورت کنسلی اپلای، ارائه می شود. این قرارداد بسیار مهم است. اگر دوره تحصیلی خود را شروع نکنید یا دوره خود را تمام نکنید، از این توافق نامه کتبی برای تعیین اینکه آیا بازپرداخت دریافت خواهید کرد یا نه، استفاده می شود.

نکته:

 1. نامه پیشنهادی را قبل از پذیرش با دقت بخوانید. اطمینان حاصل کنید که تمام حقوق خود، از جمله ترتیبات بازپرداخت را متوجه شده اید.
 2. اگر از شرایط آن راضی نیستید، نامه پیشنهاد را قبول نکنید.
 3. یک نسخه از نامه پیشنهاد را نگه دارید. شما به این نسخه احتیاج دارید تا از حقوق خود آگاه باشید و اگر بخواهید علیه موسسه ادعا کنید.
پس از پذیرفتن پیشنهاد خود و پرداخت سپرده، “تأیید الکترونیکی ثبت نام”یا eCoE  را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد. در این قسمت تاریخ شروع دوره تحصیلی شما، کل هزینه های دوره و مدت دوره انتخابی شما مشخص خواهد شد.

اگر متقاضی ویزای دانشجویی از طریق تسهیلات اقامت آنلاین وزارت امور داخله هستید، برای تسلیم درخواست ویزا خود به جزئیات تأیید الکترونیکی ثبت نام خود نیاز دارید. در صورت ارائه درخواست ویزای کاغذی، باید قبل از اعطای ویزا، تأیید الکترونیکی ثبت نام را تهیه کنید. قبل از قبول پیشنهاد باید مطمئن شوید که شرایط ویزای دانشجویی را رعایت کرده و شهریه خود را پرداخت می کنید.

شرایط بورسیه تحصیل در استرالیا

بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی  همچون دانشجویان استرالیایی قابل دسترسی است. بورس تحصیلی مشهور استرالیا در صدر این لیست قرار دارد. ما در مورد این موضوع تحقیق کردیم و لیستی از بورسیه های تحصیلی تأیید شده استرالیا را فراهم کردیم. بیشتر بورسیه ها برای دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه می شوند و شانس موفقیت در پذیرش بورسیه این دوره ها بیشتر از دوره لیسانس است. برخی از بورس ها، توسط دولت استرالیا تأمین می شوند و برخی دیگر مستقیماً توسط دانشگاه های مختلف تأمین می شوند.

بورسیه تحصیلی استرالیا

قبل از درخواست تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد در استرالیا، این نکات را رعایت کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که تحقیقات خود را به خوبی انجام داده اید.
 2. دقت کنید که آیا فرصتی برای تأمین هزینه مالی متناسب با تحصیل در خارج از کشور یا خیر.

لیست زیر بهترین بورسیه های تحصیل در استرالیا هستند. می توانید در صورت تایید اپلای، درخواست آن را به کالج ها و دانشگاه های استرالیا بفرستید.

مطالب مرتبط: بورسیه تحصیلی استرالیا چه شرایطی داره؟

آخرین نکات

در اینجا تمام آنچه لازم است در مورد کشور استرالیا و این که چرا آن را برای تحصیل انتخاب کنید، ارائه شد. ده دانشگاه برتر این کشور در سال ۲۰۲۱ نیز به شما معرفی شد. بنابراین بهتر است طبق این لیست، برای اپلای اقدام کنید. با توجه مهلت ثبت نام ذکر شده در بالا برنامه ریزی لازم را داشته باشید تا در موعد مناسب اقدام کنید و موفق شوید. در این برنامه، هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا را هم به نسبت نکات بورسیه و وام، در نظر داشته باشید.

مدارک لازم را از قبل تهیه کنید. خصوصا توصیه نامه ها. تهیه رزومه قوی که کارهای تحقیقاتی و نمرات بالای شما را نشان می دهد، کمک کننده است. دقت کنید زمان دریافت مدارک کاغذی را طوری محاسبه کنید که بعد از آخرین روز مهلت نباشد. برای دریافت مشاوره در مورد موفقیت در بورسیه های تحصیل در استرالیا و مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های استرالیا با اپلای باما تماس بگیرید.