اگر قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارید، باید بدانید که اتریش یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. درواقع اتریش به‌واسطه طبیعت بکر، فرهنگ غنی و البته دانشگاه‌هایی با رتبه علمی بالا یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل به‌شمار می‌آید. نکته بسیار مهم این است که افراد پس از تحصیل در این کشور به راحتی می‌توانند برای اخذ اقامت دائم اقدامات لازم را صورت دهند. اما تحصیل در اتریش و اخذ پذیرش تحصیلی این کشور نیازمند آگاهی از نکاتی‌ست که در ادامه به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

هرچند که سیستم آموزشی اتریش دستخوش تغییرات زیادی نشده و از یک سنت طولانی پیروی می‌کند. اما، اضافه کردن تکنولوژی‌های روز پژوهشی به آن موجب شده تا هر ساله بر تعداد متقاضیان اپلای اتریش افزوده شود. تحصیل در اتریش رایگان است و دانش‌آموزان هیچ هزینه‌ای را بابت تحصیل در مدارس این کشور پرداخت نمی‌کنند. این مسئله برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس نیز صدق می‌کند. هر چند که متقاضیان همانند ایران باید در آزمون ورودی (کنکور) شرکت نمایند. زیرا تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم امکان‌پذیر نیست. در واقع شما با ارائه مدرک قبولی خود به راحتی مجوز ورود به کالج و یا دانشگاه‌های اتریش را به‌دست می‌آورید. برای اخذ پذیرش تحصیلی اتریش دراختیار داشتن مدرک زبان A2 آلمان الزامیست.

شرایط تحصیل در اتریش

مزایای تحصیل در اتریش

 • ورود به دانشگاه‌های اتریش بدون در اختیار داشتن مدرک زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.
 • هزینه زندگی در این کشور کاملا مقرون به صرفه است.
 • تحصیل در آن اکثرا رایگان و یا شهریه بسیار پایینی را به دنبال دارد.
 • عدم بلوکه شدن مبلغ پشتوانه مالی در بانک برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • دانشگاه‌های آن جزء دانشگاه‌های ممتاز اروپا و جهان بوده و رتبه‌ای زیر ۲۰۰ در اختیار دارند.

تحصیل در اتریش امکانپذیر است؟

مقاطع تحصیلی در اتریش

در این قسمت به معرفی مقاطع تحصیلی در اتریش میپردازیم:

 • لیسانس

متقاضیان تحصیل در اتریش باید بدانند مقطع کارشناسی در این کشور چیزی حدود سه الی چهار سال به طول می‌انجامد. ایرانیان علاقمند به تحصیل در اتریش نیز برای اینکه موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوند باید پذیرش در دانشگاه‌های سراسری ایران را در اختیار داشته باشند. به عبارت بهتر متقاضیان باید در آزمون کنکور شرکت کرده، نمره قبولی دانشگاه دولتی را اخذ کرده و سپس مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر در اتریش ارسال نماید. دوم اینکه زبان رسمی اتریش آلمانی‌ست به همین دلیل در اختیار داشتن مدرک A2 برای اپلای اتریش الزامیست. دقت داشته باشید که این شرایط برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های دولتی اتریش است. در واقع شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور آسان تر بوده و کافی است مدارک مربوط به دوره های دیپلم و پیش دانشگاهی و  مدرک زبان آیلتس  با سطح قبولی ۶ ، به دانشگاه مورد نظر ارائه شود.

 • فوق لیسانس

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش چیزی حدود ۲ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان در پایان باید از پایان‌نامه خود در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. هر چند که برای تحصیل در رشته‌هایی همچون علوم ارتباطات، علوم محیطی و روانشناسی دانشگاه وین باید در آزمون ورودی آن نمره قبولی را کسب کنید. همچنین باید بدانید که شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. به عنوان مثال، متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی اتریش باید مدرک زبان آلمانی A2 را داشته باشند. در صورتی‌که این مسئله در دانشگاه‌های خصوصی متفاوت است. در واقع دانشجویان می‌توانند با در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس نیز به تحصیل در اتریش بپردازند. هر چند که در این صورت هزینه‌های تحصیل به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

 • دکترا

برای تحصیل در اتریش در مقطع دکترا دو سیستم آموزشی پیش روی شما قرار دارد. اولی گرفتن مدرک دکترا طی سه سال از طریق دوره‌های دکترا بولونیا. و دومی همان سیستم قدیمی که افراد پس از اتمام دوره کارشناسی وارد مقطع دکترا می‌شوند و ۵ سال به تحصیل می‌پردازند. در واقع ۲ سال اول همان کارشناسی ارشد تلقی شده و بقیه آن مرتبط با دکترا است. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های دولتی اتریش فقط کافی است که به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید زیرا تمامی دروس در کشور های اروپایی به زبان انگلیسی بوده و به ندرت می توان دانشگاهی را یافت که زبان ملی آنها ملاک تدریس دانشگاه شان قرار گیرد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مقطع دکترا در اکثر دانشگاه‌های اتریش ماهیتی تحقیقاتی دارد از همین رو متقاضیان باید از رزومه علمی مناسبی برخوردار باشند تا استاد راهنما رزومه و پروپوزال شما را تایید نماید. این مسئله آینده شغلی شما را تامین می‌کند ، نکتۀ دیگر که بسیار جائز اهمیت است ورود شما به دانشگاه نه به عنوان دانشجو بلکه بیشتر شبیه به یک همکار است زیرا شما در آنجا بورسیه تحصیلی دریافت کرده و تا پایان تحصیلات خود به عنوان یک شاغل مشمول دریافت حقوق ماهیانه مشخص خواهید بود. این مزیت فوق العاده ای است که کمتر کسی می تواند از آن چشم پوشی نماید.

تحصیل در اتریش رایگان است؟

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

برای اخذ پذیرش تحصیلی باید در رشته ای اقدام به اخذ پذیرش کنید که در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل بوده‍‌اید. درواقع در اختیار داشتن گواهی اشتغال به تحصیل یکی از مهمترین نکات تحصیل در اتریش به حساب می‌آید. دانشگاه‌های اتریش دروهله اول به قبولی در کنکور اتریش و سپس معدل و نمرات متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهند. معمولا ۴ الی ۶ هفته زمان می‌برد دانشگاه جواب پذیرش یا عدم پذیرش را ارسال نماید. دقت داشته باشید متقاضیان رشته‌های هنر باید در آزمون ورودی عملی شرکت نمایند و قبل از آن هیچ پذیرشی به آنها تعلق نمیگیرد. متقاضیان عزیز باید در وب سایت دانشگاه مورد نظر نسبت به تاریخ و ساعت آزمون اطلاعات خود را بدست آورید. برای شرکت در آزمون نیز، برگه تایید دانشگاه برای حضور در جلسه آزمون ورودی حکم دعوتنامه به کشور اتریش را برای شما دارد و به این ترتیب ویزای شما صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت تحصیل در اتریش

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

افرادی که قصد اخذ پذیرش تحصیل در اتریش را دارند و مایل به گذراندن تحصیلات خود در این کشور دانشجو خیز هستند باید بدانند در ابتدای کار هیچ احتیاجی به پاسبورد عکس دار نداشته اما وجود مدارکی دیگر چون ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل، رزومه ، انگیزه نامه، توصیه نامه  از اصول الزامی بوده که به عنوان اولین نکات باید مد نظر گردد و هرگونه کوتاهی در تهیۀ آنها برابر با رد تقاضای پذیرش خواهد بود.

 اما در مراحل بعد داشتن مدارک دیگر نیز در اولویت قرار می گیرند که ما در این جا برای آشنایی بیشتر شما عزیزان به ذکر آن موارد می پردازیم.

 • در اختیار داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و همچنین ترجمه آنها به زبان آلمانی.
 • در اختیار داشتن قبولی کنکور سراسری ایران و گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه‌های سراسری ایران جهت تحصیل در مقاطع مختلف در اتریش
 • در اختیار داشتن مدرک لیسانس برای پذیرش در مقطع فوق‌لیسانس و مدرک فوق‌لیسانس برای پذیرش در مقطع دکترا در اتریش
 • ترجمه ریزنمرات تمامی مقاطع تحصیلی قبلی به زبان آلمانی برای اخذ ویزای تحصیلی در اتریش
 • در اختیار داشتن پروپوزال و رزومه علمی بالا برای اخذ پذیرش دکترا در اتریش

پذیرش تحصیل در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش

اتریش یکی از امن‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید و همچنین از لحاظ شهریه کشوری ارزان محسوب می‌شود. به عبارت بهتر متقاضیان ایرانی تحصیل در اتریش علاوه بر پرداخت ۱۸ یورو در هر ترم، مبلغی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو نیز بابت شهریه تحصیلی پرداخت می‌کنند. هر چند که وجود فاندها، تحصیل آنها را رایگان می کند. هدف از بورسیه تحصیلی اتریش تامین هزینه های شهریه دانشجویان متقاضیان و تحصیل رایگان در اتریش می باشد. هرچند دانشجو باید دلایل متقاعد کننده‌ای مانند نیاز مالی یا نمرات عالی دانشگاهی ارائه دهد تا از بورسیه بهره‌مند شود.

آگاهی از دانشگاه برای تحصیل در اتریش

زمان ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی در اتریش

زمان ارسال تقاضانامه برای تحصیل در اتریش در ترم زمستان از اول سپتامبر و برای ترم تابستان از اول فوریه آغاز می شود. این تاریخ‌ها به هیچ‌عنوان قابل تمدید نمی‌باشند. معمولا توصیه می شود به دلیل زمان‌بر بودن پرونده داوطلبان مدارک خود را زودتر از تاریخ نهایی برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. برخی از رشته های تحصیلی همچون پزشکی و هنر نیاز به آزمون ورودی دارند و مهلت تقاضای شرکت در آزمون معمولا تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش تماس باما مراجعه کنید.

زمان ارسال درخواست تحصیل در اتریش

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش

برای اینکه بتوانید موفق به اخذ ویزای تحصیلی اتریش شوید، در وهله اول باید پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های آن کشور را بدست آورید. سپس در صورت تکمیل مدارک شما، ویزای سه ماهه‌ای صادر می‌شود که پس از ورود به کشور اتریش کارت اقامت یک‌ساله برای شما صادر خواهد شد. اما با این حال مدارک اخذ ویزای تحصیلی اتریش کدام‌ها هستند؟

 • نامه مدرک تامین مالی یعنی حساب بانکی یا ضمانت نامه از فرد اتریشی
 • گذرنامه معتبر و کپی تمام صفحات گذرنامه
 • مدارک ترجمه شده رسمی شامل شناسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و قباله ازدواج دانشجو به زبان آلمانی.
 • مدارکی دال بر محل اقامت در اتریش یعنی اجاره نامه محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه اتریش
 • فرم درخواست اقامت همراه با عکس پاسپورتی
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • بیمه مسافرتی

تحصیل در اتریش به صورت رایگان

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش در دانشگاه های دولتی تقریبا نیمه رایگان است. دانشجویان برای هر ترمی که در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل می کنند باید مبلغی حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ یورو پرداخت نمایند. دقت داشته باشید که هزینه‌ها در دانشگاه های خصوصی اتریش از ۱۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰۰ یورو در سال افزایش پیدا می کند. به این هزینه ها باید

 • اجاره خوابگاه، ۲۰۰ تا ۴۰۰یورو
 • هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت ۲۰ تا۴۰ یورو
 • اجاره مسکن ۴۰۰ تا ۱۰۰ یورو
 • برق و گاز ۲۰ تا ۱۵۰ یورو
 • رفت و آمد ۵۰ یورو
 • خوراک و پوشاک ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو
 • بیمه درمانی ۲۴ یورو اضافه کنید.

تحصیل در اتریش بصورت رایگان امکان پذیر است؟

بورسیه تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش تقریبا رایگان می باشد. اما برخی افراد به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند تا هزینه‌های زندگی را به حداقل برسانند. هرچند که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است اما متقاضیان با معدل دیپلم ممتاز، مهارت بالا در زبان آلمانی، همچنین اثبات عدم داشتن توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در اتریش میتوانند از فاندهای موجود بهره مند شوند. در مقطع کارشناسی‌ارشد بورسیه‌های متفاوتی وجود دارد و دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی با مهارت عالی در زبان، انگیزه نامه، ارائه دو توصیه نامه از اساتید، طرح تحقیقاتی و رزومه قوی میتوانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شود. این مسئله در مقطع دکترا بسیار متفاوت تر جلوه می کند زیرا دانشجو به صورت ماهیانه به عنوان یک نیروی کار حق دریافت حقوق ماهیانه را دارد.

سخن آخر

با توجه به تمامی نکاتی که در رابطه با تحصیل در اتریش برای شما شرح دادیم، میتوان به این نتیجه رسید که تحصیل در این کشور هزینه زیادی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت و تقریبا رایگان است. از همین رو توصیه می شود متقاضیان برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.