اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، باید ویزای تحصیلی بگیرید. ویزای تحصیلی برای کسانی صادر می‌شود که نامه پذیرش از دانشگاه را داشته و مدارک لازم در این زمینه را ارائه کنند. با داشتن شرایط اخذ این نوع از ویزا، می‌توانید به راحتی به خارج از کشور رفته و تحصیل خود را آغاز کنید آیا شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید ویزای تحصیلی بگیرید؟ اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارید، با ما همراه شوید اپلای باما تلاش می‌کند تا شما را برای دست یافتن به هدف مورد نظر خود راهنمایی کند.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی، نوعی از ویزا است که اجازه اقامت کشور مقصد را به دانشجویی که در دانشگاه آن کشور پذیرفته شده است صادر می‌کند. با داشتن این نوع از ویزا دانشجو می‌تواند به راحتی در کشور مقصد اقامت کند و نیاز به داشتن مدرک دیگری در این زمینه برای اثبات شهروندی آن کشور ندارد. این نوع ویزا برای هر فرد از سنین ۴ سالگی قابل اخذ است. اولین شرط دریافت ویزای تحصیلی گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه مقصد است. زیرا باید مشخص باشد که به کدام دانشگاه می‌روید. در ادامه، شرایط و مراحلی که باید برای اخذ ویزا طی کنید، برای شما خواهیم گفت.

ویزای تحصیلی

چرا اخذ ویزای تحصیلی، اهمیت دارد؟

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تحصیل است. متقاضی که مهاجرت تحصیلی را هدف خود قرار می‌دهد، با اخذ ویزای تحصیلی، می‌تواند مجوز سفر به کشور مقصد را برای خود فراهم کند. اما انواع دیگر مهاجرت، مسیرهای پیچیده‌تری جهت رسیدن به مقصد دارند.

اخذ ویزای تحصیلی مزایای زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای آن این است که به راحتی اجازه زندگی در بهترین کشورها برای متقاضی فراهم می‌شود. داشتن ویزای تحصیلی سبب می‌شود شما در دانشگاه کشور مقصد تحصیل کنید و مجوز این را داشته باشید که به عنوان شهروند آن کشور از امکانات آن استفاده کنید.

با داشتن این ویزا، شما به راحتی می‌توانید هر موقع که بخواهید به وطن خود رفت و آمد کنید. داشتن ویزای تحصیلی سبب می‌شود که با خیال راحت بدون داشتن هیچ استرسی دانش لازم را در کشورهای دیگر کسب کرده و بعد از آن حتی ممکن است بتوانید اجازه کار در حین تحصیل را کسب کنید. این مورد در برخی کشورها رایج است و در برخی دیگر در نظر گرفته نشده است.

مطالب مرتبط:

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی آلمان

شروط اخذ ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی یکی از مراحلی است که باید برای اپلای کردن، بگذرانید. برای رسیدن به این مرحله، باید ابتدا نامه پذیرش از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید دریافت کنید و سپس دست به کار شوید. برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید باید اعتبار لازم را داشته باشید. داشتن اعتبار می‌تواند استطاعت مالی شما را در زمینه پرداخت هزینه تحصیلی شما در خارج از کشور مشخص کند.

گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی و اخذ مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل در این زمینه ضروری است. همچنین کسانی که ریز نمرات آنها در دروس آمار، ریاضیات و زبان انگلیسی بالاتر است شانس بیشتری برای دریافت ویزا دارند. رزومه آموزشی و پژوهشی مناسب و داشتن مقالات، می‌تواند امتیازهای خوبی برای دست یافتن آسانتر شما به ویزای تحصیلی باشد.

داشتن امتیازاتی مانند سابقه کار مرتبط با رشته نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند متقاضی را در جهت دست یافتن به اهداف خود بهتر یاری کند. اگر متقاضی گپ تحصیلی نداشته باشد، شرایط مساعدتری برای دست یافتن به گپ تحصیلی دارد. گپ تحصیلی به این مفهوم است که فاصله بین مقطع تحصیلی پیشین و مقطع تحصیلی درخواستی فرد برای ادامه تحصیل، زیاد نباشد. بهتر است بدانید پیگیری کارهای سفارت برای دست یافتن به ویزای تحصیلی وقت‌گیر است. پس بهتر است برای دست یافتن به هدف خود با حوصله اقدام کنید. پس از گذراندن مراحل لازم برای دست یافتن به این نوع ویزا جهت تحصیل، می‌توانید آینده روشنی را برای دست یافتن به اهداف خود تجسم کنید.

ویزای تحصیلی

مراحل درخواست ویزای تحصیلی

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی خود را به راحتی کسب کنید باید مدارک لازم برای درخواست ویزا را تهیه کنید. اولین مرحله برای دست یافتن به این نوع از ویزا این است که باید برای درخواست ویزا، از سفارت نوبت مصاحبه بگیرید. امروزه تعیین وقت سفارت به صورت آنلاین انجام می‌شود. بنابراین با مراجعه به سایت سفارت، می‌توانید به راحتی وقت سفارت بگیرید.

بهتر است به یاد داشته باشید که تعداد متقاضیان زیاد است، پس وقت سفارت خود را دقیق انتخاب کنید که دچار مشکل نشوید.
هر کشور بر طبق قوانین مهاجرت، لیستی از اسناد را برای اخذ ویزای تحصیلی از متقاضیان، درخواست می‌کند. با این حال مدارکی هستند که بین تمام کشورها مشترک هستند و به آنها اشاره می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • اولین گام برای اخذ ویزای تحصیلی این است که فرم مربوط به درخواست ویزا را پر کرده و آن را ارسال کنید.
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی
 • ارائه مدارک مبتنی بر تمکن مالی
 • گواهی تمکن مالی به دو صورت برای سفارت ارسال می‌شود. روش اول ارائه گواهی است که ارزش آن توسط سفارت کشور مقصد مشخص می‌شود. روش دیگر ارائه گواهی است که برای ضمانت یکی از بستگان متقاضی در کشور مقصد، در مدتی که تحصیل می‌کنید، پشتیبان شما خواهد بود.
 • ارائه مدرک تحصیلی دوره‌های پیشین و ترجمه آنها برای هر مقطع
 • بسته به اینکه در چه مقطعی پذیرش گرفته باشید، باید مدارک تحصیلی خود را ارائه کنید. برای مثال اگر قصد شما پذیرش در مقطع مستر باشد، باید مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع لیسانس خود را به همراه ترجمه آنها به سفارت ارائه کنید.
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه دو قطعه عکس رنگی جهت پاسپورت
 • ارائه مدرکی که نشان دهد متقاضی دلیل کافی برای بازگشت به کشور دارد
 • ارائه مدارک شخصی شامل شناسنامه، کارت ملی و کپی آنها
 • ارائه رسید پرداخت هزینه جهت صدور ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارکی که دانشجو بودن شما را ثابت کند. این مدرک می‌تواند تاییدیه تحصیلی فرد باشد
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه متنی در مورد زندگی‌نامه

ویزای تحصیلی

توضیحاتی که لازم است بدانید

انگیزه‌نامه یکی دیگر از مدارکی است که هدف شما از تحصیل را نشان می‌دهد. بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی، اهمیت زیادی دارد، زیرا مشخص می‌کند که شما چه قصدی از ورود به کشور مقصد برای تحصیل در رشته مورد نظرتان دارید.

زندگینامه شما، یک متن کلی در مورد نحوه زندگی شما از کودکی تا اکنون است. از این رو می‌توانید کلیه کارهایی که از گذشته تا کنون آموخته و انجام داده‌اید به دیگران انتقال دهید.

درباره پاسپورت، مواردی هست که باید بدانید. زیرا قوانین کشورها در مورد اعتبار پاسپورت، متفاوت است. ویزای تحصیلی برخی از کشورها تا پایان مدت اعتبار پاسپورت فرد، معتبر است. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که بهتر است در پاسپورت خود، دو صفحه خالی برای مهر زدن داشته باشید. اگر گذرنامه‌‌ای دارید که تاریخ آن انقضا شده است، ضرورت دارد که از تمامی صفات آن کپی گرفته و به سفارت ارائه دهید.

مطالب مرتبط:

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی شینگن

کشورهای عضو شینگن در حدود ۲۶ کشور اروپایی را تشکیل می‌دهند. برای ورود به این کشورها داشتن ویزای شینگن ضرورت دارد اگر قصد تحصیل در هر یک از این کشورها را داشته باشید می‌توانید با اخذ ویزای دانشجویی شینگن، با خیال راحت به هر یک از این کشورها سفر کنید دانشجویانی که غیراروپایی هستند اما جزو کشورهای شینگن نیستند می‌توانند با گرفتن ویزای تحصیلی شینگن، در هر یک از کشورهای شینگن، تحصیل کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی شینگن

 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن، و تحویل به سفارت
 • پاسپورت با اعتبار حداقل سه ماه
 • ارائه مدرکی که ثابت کند تمکن مالی زندگی و تحصیل در کشورهای شینگن را دارید
 • ارائه مستند از محل اقامت متقاضی در کشور مقصد
 • ارائه دو عکس از متقاضی
 • ارائه برنامه سفر
 • ارائه بیمه سفر و پزشکی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ارائه رسید بانکی پرداخت هزینه‌های دریافتی

اعتبار ویزای تحصیلی شینگن در حدود ۹۰ روز است. اگر زمان تحصیل متقاضی از میزان مورد نظر بیشتر باشد، باید ویزا تمدید شود. اجازه ویزا به صورت مهر در پاسپورت متقاضی زده می‌شود. با داشتن اجازه اقامت، می‌توانید بدون هیچ مدرک دیگری به تمام کشورهای عضو پیمان شینگن بروید. نتیجه درخواست برای ویزای تحصیلی شینگن تا زمان صدور، در حدود سه ماه، طول می‌کشد. بعد از گذشت سه ماه، اگر پاسخی به درخواست متقاضی داده نشد، یعنی با درخواست وی موافقت نشده است.

ویزای تحصیلی

سخن آخر

اخذ ویزای تحصیلی، مهم‌ترین مرحله اپلای تحصیلی پس از اخذ نامه پذیرش است. با گرفتن ویزای تحصیلی، مطمئن خواهید شد که دیگر مانعی برای حضور در کشور مقصد ندارید بنابراین اخذ این ویزا، قدم آخری است که شما به سمت آینده‌ای روشن بر می‌دارید. اگر قصد دارید مراحل اخذ این نوع از ویزا را خودتان انجام دهید، ما شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنیم. اگر در زمینه اخذ ویزا، با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با تیم اپلای باما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.