اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، اولویت بسیاری از ایرانیان است. بورسیه تحصیلی این کشور بیشتر در مقاطع تکمیلی به متقاضیان ارائه می‌شود. از طریق بورسیه تحصیلی ایتالیا، علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌های خوب این کشور، می‌توان در هزینه تحصیلی صرفه جویی کرد. آیا شما هم قصد دارید اپلای تحصیلی ایتالیا را از طریق بورسیه دنبال کنید؟ آیا می‌دانید چه بورسیه تحصیلی برای ایرانی‌ها مناسب است؟ اگر قصد پذیرش تحصیلی ایتالیا از طریق بورسیه را دارید با اپلای باما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را بگیرید.

تحصیل در ایتالیا با بورسیه تحصیلی

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار خوبی دارد. سطح علمی دانشگاه‌های ایتالیا در رتبه بندی جهانی QS مشخص است. دانشگاه‌های این کشور با داشتن رتبه علمی بالا و پیشینه کهن، در جهان شناخته شده هستند. از این رو تمایل برای پذیرش تحصیلی بويژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بالا است. هزینه‌های مناسب تحصیلی و بورسیه‌هایی که در این کشور برای ایرانیان در نظر گرفته شده است، سبب اقبال بیشتر متقاضیان ایرانی به پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا می‌شود .اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا در تمام مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر است. همچنین این امکان برای تمامی رشته‌ها فراهم شده است. با این حال اقبال جهت اخذ بورسیه این کشور بیشتر در مقاطع تکمیلی تحصیل است.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه تحصیلی کانادا در دو نوع بورسیه دانشگاهی و بورسیه تحصیلی به دانشجویان و متقاضیان، ارائه می‌شود.
بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا: بورسیه‌هایی که در دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان ارائه می‌شوند، بر اساس رزومه آموزشی و پژوهشی دانشجو به فرد، ارائه می‌شوند. بنابراین، معدل متقاضی و مقالات و کتاب‌هایی که منتشر کرده است معیار اصلی تعلق بورسیه به وی هستند. این بورسیه تحصیلی برای مقطع مستر و PHD است و در مقطع کارشناسی لحاظ نمی‌شود. ارزش این بورسیه برای مقطع PHD مبلغی در حدود ۱۲۰۰یورو در ماه تعیین شده است. شانس دریافت این بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا بیشتر از مقطع مستر است.

بورسیه‌های استانی ایتالیا: بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا با عنوان استانی با نام بورسیه DSU شهرت بیشتری دارد. این بورسیه از طرف اداره استان‌ها در ایتالیا به افراد واجد شرایط این نوع بورسیه تعلق می‌گیرد. افرادی که این بورسیه به آنها تعلق می‌گیرد باید باید شرایط خاصی داشته باشند. این بورسیه تقریبا تمامی هزینه‌های فرد متقاضی را تحت پوشش قرار می‌دهد. با داشتن این نوع بورسیه تحصیلی ایتالیا، می‌توانید تمام هزینه‌های خود را پوشش داده و نگرانی از بابت هزینه‌های تحصیلی نداشته باشید.

به طور کلی بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به سه صورت به دانشجو پرداخت می‌شوند.

 • بورسیه‌ها از طریق کاهش شهریه و پرداخت آن یا مبلغی بین ۴۰۰تا ۹۰۰ یورو در سال.
 • اخذ کمک هزینه‌ تحصیل از ایتالیا با مبلغ ۲۵۰۰تا ۳۰۰۰یورو در سال.
 • بورسیه کامل تحصیلی از ۱۰۰۰تا ۱۹۰۰۰یورو برای دانشجویان ممتاز.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

متقاضیانی که از دانشگاه‌های مورد تایید کشور ایتالیا فارغ التحصیل شده باشند، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی این کشور را دارند. همچنین کسانی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی این کشور هستند باید زبان ایتالیایی را بدانند و مدارک مربوط به آن از جمله CILS B2 یا CELI 3 و یا هر مدرکی که دانشگاه در این مورد بخواهد، اخذ کرده باشند.تدریس در مقطع کاارشناسی دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی است. اما در مقاطع تحصیلات تکمیلی، دروس، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا با بورسیه تحصیلی این کشور، باید شرایط لازم سنی را داشته باشید. زیرا دانشگاه‌های این کشور سن را برای دریافت بورسیه لحاظ می‌کنند. به این صورت کسانی که سن آنها زیر ۱۸ سال باشد و یا کسانی که بالای ۳۱ سال سن دارند، شانس کمتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت. با وجود اینکه دانشگاه‌های ایتالیا شرایط را برای متقاضیان کمی سخت می‌کنند اما متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها بسیار زیاد هستند.

کیفیت استاندارد زندگی و تحصیل در ایتالیا، موقعیت بسیار خوب تجاری و گردشگری این کشور، و جذاب بودن آن دلایلی است که دانشجویان را به این سمت سوق می دهد. بهتر است بدانید تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. اما اپلای تحصیلی این کشور علاوه بر مدرک زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان ایتالیایی میز هشت. با این حال نمی‌توان نقش بورسیه تحصیلی این کشور در جذب متقاضیان اپلای تحصیلی ایتالیا را نادیده گرفت.

فاند تحصیلی ایتالیا در مقطع مستر

بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان زیادی دارد. در این مقطع تحصیلی، امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای تمامی رشته‌ها فراهم شده است. در مقطع مستر سه نوع بورسیه به دانشجو ارائه می‌شود. در مقطع مستر، بورسیه بر اساس بودجه دانشگاه به دانشجو ارائه می‌شود. بر این اساس یک بورسیه ۱۲۰۰۰یوریی به دانشجو داده می‌شود که برای دانشجو بسیار عالی است. بورسیه دیگر بورسیه ۵۵۰۰ یورویی است که علاوه بر شهریه است. نوع سوم بورسیه نیز بورسیه‌ای است که تنها شهریه دانشجو را شامل می‌شود. اگی می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید اینجا را ببینید.

دانشگاه‌های ایتالیا، بورسیه‌ای به ارزش۱۱ الی ۱۴ هزار یورو در سال به دانشجویان مقطع مستر ارائه می‌دهند. اگر متقاضی، رزومه آموزشی و پزوهشی بسیار خوبی ارائه کند، می‌تواند به مدت ۲ سال در حدود ۲۸هزار یورو در دوره کارشناسی ارشد به عنوان بورسیه کامل تحصیلی یا فول فاند، دریافت کند.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع PHD

بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع PHD بیشترین متقاضی تحصیلی را دارد. نوعی از بورسیه که در این مقطع به دانشجویان ارائه می‌شود در حدود ۱۳هزار یورو است. اگر شرایط اخذ این نوع از بورسیه را داشته باشید و آن را دریافت کنید می‌توانید بورسیه DSU را نیز دریافت کنید.

اگر قصد اپلای تحصیلی مقطع دکترا در ایتالیا از طریق بورسیه تحصیلی را دارید باید با یک استاد راهنما ارتباط علمی داشته باشید. زیرا اخذ بورسیه این کشور در مقطع PHD با تایید یک استاد راهنما قابل پیگیری است. شاید این مهم‌ترین قدم برای اخذ بورسیه دکترا باشد. دانشجویان می‌توانند رزومه خود را برای اساتید ارسال کرده و صلاحیت خود را اثبات کنند. برای این منظور مصاحبه‌ای در نظر گرفته می‌شود تا دانشجو بتواند از صلاحیت علمی خود دفاع کند و استاد راهنما را متقاعد کند. آمادگی علمی در هنگام مصاحبه، از ضرورت‌هایی است که دانشجو باید به آن توجه کند.

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار خوب زیادی دارد. اما اگر بخواهیم بهترین دانشگاه‌های آن را نام ببریم، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بلونیا و دانشگاه سنت آنا در بالاترین رتبه دانشگاه‌های این کشور قرار می‌گیرند.

مدارک لازم جهت پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا برای بورسیه

برای اخذ بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع PHD باید مدارکی که لازم است را آماده کنید.

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین متقاضی.
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی مقاطع پیشین و معدل متقاضی.
 • ارائه ترجمه مدارک بالا به زبان انگلیسی.
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره‌ای که دانشگاه مشخص کرده است.
  (دانستن این نکته ضروری است که برخی دانشگاه‌های ایتالیا در صورتی که متقاضی مدرک زبان ایتالیایی ارائه کند از وی مدرک زبان انگلیسی به شرط قبولی در مصاحبه، دریافت نمی‌کنند)
 • ارائه پاسپورت معتبر و کپی آن
 • ارائه CV پژوهشی متقاضی.
 • ارائه انگیزه نامه.
 • ارائه پنج قطعه عکس
 • آدرس ایمیل متقاضی

بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا چیست؟

بورسیه تحصیلی ایتالیا به سه صورت ملی، منطقه‌ای و دانشگاهی به متقاضیان اپلای تحصیلی در این کشور ارائه می‌شود. بورسیه DSU در سطح استانی به دانشجویان و متقاضیان ارائه می‌شود. این نوع از بورسیه تمامی هزینه‌های تحصیلی متقاضی را پوشش می‌دهد. بورسیه DSU بدون توجه به سابقه تحصیلی متقاضی و بر اساس شرایط و مدارکی که نشان دهنده عدم توانایی مالی است به متقاضی پرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بودجه بورسیه DSU از کجا تامین می شود؟

تامین کننده بورسیه DSU سازمان‌های منطقه‌ای ایتالیا هستند. می‌توان گفت این نوع از بورسیه تحصیلی ایتالیا، برای متقاضیان بسیار جذاب است. تمامی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند این بورسیه را با داشتن شرایط، اخذ و از آن استفاده کنند. متقاضیان ایرانی تحصیل در ایتالیا این بورسیه تحصیلی را می‌پسندند. اگر شما هم قصد دارید از این بورسیه استفاده کنید باید ثابت کنید درآمد شما یا شخصی که شما را اداره می‌کند کمتر از ۱۰هزار یورو در سال است. در صورتی که بتوانید از طریق مدارک خود، این عدم توانایی مالی را اثبات کنید می‌توانید موفق به اخذ بورسیه شده و تمامی هزینه‌های مالی خود را تامین کنید.

ارزش این بورسیه برای مقطع کارشناسی و مستر در حدود ۵ هزار یورو است. در این نوع بورسیه، هزینه شهریه دانشجو نیز به همراه آن پرداخت می‌شود. ارزش این بورسیه در مقطع دکترا ۸ هزار یورو است که شهریه دانشگاه نیز جداگانه پرداخت می‌شود. با اخذ بورس در ایتالیا، از پرداخت شهریه و تمامی دانشگاه معاف خواهید شد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی DSUکدامند؟

برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا در قالب استانی یا DSU باید به اداره CAAF استان که امور مربوط به این نوع از بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی را بر عهده دارد مراجعه کنید. زیرا این اداره است که مدارک شما را بررسی می‌کند. این اداره با بررسی مدارک، با امتیازاتی که برای شما در نظر گرفته‌ می‌شود مشخص می‌کند که شما صلاحیت دریافت بورسیه را دارید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

موارد امتیاز دهی بورسیه DSU

 • والدین متقاضی اخذ بورسیه ایتالیا، در قید حیات نباشند یا یکی از آنها و یا هر دو نقص جسمی داشته و یا معلول باشند.
 • متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا، معلولیت جسمی داشته باشد.
 • متقاضی اخذ بورسیه، به تازگی ازدواج کرده باشد. (در این صورت باید سند رسمی ازدواج را ارائه کند).
 • خانواده متقاضی به عنوان همراه متقاضی بورس، در ایتالیا در شهر دیگری در حال تحصیل باشند.
 • مدارک دانشجو از سوی دولت ایتالیا تایید شده باشند.
 • مدارکی که بتوانند عدم تمکن مالی متقاضی و نیازمند بودن وی به بورسیه استانی DSU را ثابت کنند.

سخن آخر

اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است. اگر متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید بهتر است بدانید بورسیه‌های دانشگاهی این کشور و هم بورسیه استانی DSU برای شما بسیار مفید هستند. یا اخذ بورسیه تحصیلی این کشور، می‌توانید به راحتی دغدغه هزینه‌های تحصیلی را فراموش کرده و از تحصیل و زندگی در ایتالیا لذت ببرید. تحصیل در این کشور می‌تواند از لحاظ علمی و کیفیت زندگی برای شما بسیار نشاط آور باشد. زیرا ایتالیا اشتراکات فرهنگی زیادی با ایران دارد. ارتباط بسیار خوب این کشور با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا نیز می‌تواند بهره علمی شما را بالاتر ببرد. اپلای باما تلاش دارد تا شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی این کشور یاری کند.