حتما دانشگاه فنی آخن آلمان را در صورت علاقه به تحصیل در رشته های مهندسی و پزشکی در خاطر داشته باشید. بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی آلمان همان جایی است که آینده شما را می سازد. در اینجا نیازی به نگرانی بابت هزینه های سنگین تحصیل در خارج نخواهد بود. با هزینه کم، بهترین آموزش را دریافت می کنید. انواع فرصت های شغلی و کمک هزینه نیز کار را آسانتر کرده است.

با کمک این مقاله اپلای باما می توانید برای اپلای ترم زمستان ۲۰۲۰ آماده شوید. دانشگاه فنی آخن را معرفی کرده ام و شرایط تحصیل در آن به علاوه مدارک لازم برای ثبت نام و مهلت ارسال آنها ذکر شده است. هزینه های زندگی و تحصیل در آن را نیز آورده ام که برنامه ریزی مالی لازم را داشته باشید. در ادامه پرسش های متداول در مورد اپلای این دانشگاه را پاسخ داده ام و با آخرین توصیه اپلای باما به عنوان متخصص اپلای دانشگاه های خارجی مطلب را به پایان می بریم.

معرفی دانشگاه فنی آخن آلمان

دانشگاه فنی آخن یک مرکز آموزشی تحقیقاتی است که در ۱۸۱۷ تاسیس شده. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است. در حال حاضر ۴۴ هزار دانشجو دارد. بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۲۵ کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. ۱۵۷ رشته تحصیلی برای آموزش دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده اند. پردیس دانشگاه ۶۲۰ هکتار است و به دو قسمت به نام Midtown و Melaten تقسیم می شود.

امکان تحصیل در دوره های لیسانس و تحصیلات تکمیلی در سطح فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه فنی آخن فراهم است. ۱۰ دانشکده دارد که ۷۰۰۰ دانشجوی آن در سطح تحصیلات تکمیلی در حال تحصیلند. دانشگاه فنی آخن علاوه بر اینها موسسات تحقیقاتی در زمینه بوم شناسی کاربردی، فناوری لیزر و انستیتوی فناوری تولید را در خود جای داده است. فارغ التحصیلان این دانشگاه افراد برجسته ای در تاریخ هستند؛ شما نیز می توانید یکی از آنها باشید.

امکانات تفریحی ورزشی و آموزشی همچون کتابخانه و آزمایشگاه از ویژگی های هر دانشگاه خوب است که در اینجا هم محقق شده. کافه، رستوران و مراکز درمانی بسیاری در نزدیکی پردیس دانشگاه فنی آخن قرار دارند. سرویس حمل و نقل عمومی نزدیک دانشگاه قرار دارد. شهر آخن، شهر فرهنگ و سنت هاست که زندگی را در آن را خاص و دلنشین می کند.

کتابخانه دانشگاه فنی آخن

تحصیل در برخی رشته ها و سطوح این مرکز آموزشی شهریه ندارد و یا مقدار آن کم است. اما بورسیه، کمک هزینه تحصیلی و وام دانشجویی فرصت های موجود در دانشگاه فنی آخن برای تحصیل آسانتر دانشجویان خارجی است.

مطالب مرتبط: بورسیه لیسانس آلمان

لیست دانشکده های دانشگاه فنی آخن آلمان

دانشکده ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی

معماری

مهندسی سازه

مهندسی مکانیک

مهندسی منابع زمین شناسی و مواد

مهندسی الکترونیک و تکنولوژی اطلاعات

دانشکده بازرگانی و اقتصاد

دانشکده پزشکی

دانشکده هنر و علوم انسانی

شرایط تحصیل در دانشگاه فنی آخن آلمان

بیشتر دروس این دانشگاه به زبان آلمانی و برخی به زبان انگلیسی خصوصا در دوره فوق لیسانس آموزش داده می شود. تفاوتی میان مدارک مورد نیاز برای ثبت نام این دانشگاه برای دانشجویان آلمانی و خارجی وجود ندارد.

پذیرش این دانشگاه در ترم های زمستان و تابستان انجام می شود. تمام رشته های تحصیلی دانشگاه فنی آخن ممکن است برای ثبت نام باز نباشد پس بهتر است بعد از انتخاب رشته مورد نظرتان این که اپلای آن باز است یا نه اطمینان پیدا کنید. داشتن تجربه کاری برای برخی رشته ها اهمیت دارد.

ثبت نام به صورت آنلاین انجام می شود. فرم ثبت نام به صورت امضاء شده باید قبل از مهلت اعلام شده در ذیل به دانشگاه فنی آخن برسد. بعد از این تاریخ پرونده اپلای شما مورد بررسی قرار نمی گیرد. ثبت نام آنلاین ترم زمستان ۲۰۲۰ در ۴ می باز می شود. تصویر تمام مدارک در زمان ثبت نام آپلود شود.

برای ثبت نام باید به این لینک (https://online.rwth-aachen.de) مراجعه کنید. در فرم ثبت نام اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. نوشتن مواردی که به رنگ زرد هستند ضروری است. یک ایمیل معتبر و فعال باید اعلام کنید تا شما را از مراحل ثبت نام آگاه سازد. و در انتها اطلاعات وارد شده را تایید کنید.

بعد از این مرحله یک ایمیل از دانشگاه فنی آخن ارسال می شود که حاوی لینک فعالسازی حساب کاربری شما در سایت این دانشگاه است. در عرض ۷ روز باید این حساب کاربری را فعال کنید. بعد از این مدت اعتبار آن از بین می رود. با این حساب کاربری، نام کاربری و رمز ورودی که می سازید، می توانید وارد صفحه ثبت نام شوید و ثبت نام خود را کامل کنید.

شرایط تحصیل در دوره دکترا

برای اخذ مدرک دکترا، داوطلبان علاوه بر شرکت در مصاحبه شفاهی، باید یک پروژه تحقیقاتی را به طور مستقل انجام دهند و نتایج آن را به صورت پایان نامه دکتری ارائه کنند. این دانشجویان برنامه درسی و کلاسی ندارند. شکل پایان نامه های دکترای این دانشگاه با پایان نامه های دانشگاه های آمریکایی متفاوت است. در واقع دانشجویان دکترا در این دانشگاه به عنوان دستیاران پژوهش در موسسات تحقیقاتی آخن مشغول به کار می شوند.

متقاضیان شرکت در دوره دکترا ابتدا باید یک استاد راهنما پیدا کنند و نامه موافقت او را باید دریافت کنند. برای این کار با اساتید دانشگاه فنی آخن از طریق ایمیل، پست یا فکس ارتباط برقرار کنید. یا به دفتر آموزش دکترا در این مرکز نامه ای ارسال کنید. علاوه بر این با جستجو در سایت این دانشگاه یک موضوع پایان نامه در نظر داشته و چکیده آن را آماده کنید.

باید استاد راهنمایی را انتخاب کنید که در زمینه پژوهش شما اطلاعات و مهارت کافی داشته باشد. با کلیک روی نام هر دانشکده که در ذیل آمده به دفتر ثبت نام دکترا دانشگاه فنی آخن دسترسی پیدا می کنید تا راهنمایی لازم در زمینه هر رشته دوره دکتری را دریافت کنید:

ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی

معماری

مهندسی سازه

مهندسی مکانیک

مهندسی منابع زمین و مواد

مهندسی الکترونیک و تکنولوژی اطلاعات

هنر و علوم انسانی

تجارت و اقتصاد

پزشکی

مطالب مرتبط: تحصیل تخصص پزشکی آلمان با کمترین هزینه

کلاس درس دانشگاه فنی اخن

مدارک لازم برای ثبت نام

 • قبل از آماده کردن باید این نکات مهم را بدانید:
 • تمام مدارک باید به زبان آلمانی و یا انگلیسی باشد.
 • کپی مدارک نیازی نیست که کپی برابر اصل باشد.
 • هم نسخه زبان اصلی مدارک و هم نسخه ترجمه شده را ارسال کنید.
 • تمام فایل های مدارک در فرمت PDF باشد.

مدارک مورد نیاز برای دوره لیسانس:

 • مدرک تحصیلی دیپلم مورد تایید آلمان
 • نمره مهارت زبان آلمانی در سطح C1 و زبان انگلیسی
 • کپی ریز نمرات و دروس گذرانده
 • رزومه
 • توصیه نامه یا معرفی نامه
 • نامه ای در مورد هدف شما از ادامه تحصیل
 • مهارت زبانی شما در آزمون TestAs در خود آلمان سنجیده خواهد شد.
 • ویزای تحصیلی آلمان
 • پرداخت هزینه ثبت نام:۸۰ – ۱۰۰ دلار با کارت دبیت یا کارت اعتباری بین المللی

مدارک مورد نیاز برای دوره فوق لیسانس:

هر رشته تحصیلی دوره فوق لیسانس دانشگاه فنی آخن مدارک متفاوتی را برای ثبت نام ضروری می داند. این مساله را بعد از انتخاب رشته در سایت دانشکده چک کنید و یا با کارشناسان اپلای باما تماس بگیرید. مدارکی که به صورت مشترک در تمام رشته ها لازم است در ادامه بیان می کنم:

 • مدرک لیسانس مورد تایید آلمان
 • معرفی نامه یا توصیه نامه از اساتید قبلی
 • داشتن مقالات علمی و پژوهش های شما می تواند به اپلای موفق شما کمک می کند.

دانشجویان دانشگاه فنی آخن

نکته:

۱- برای ثبت نام دوره دکترا دانشگاه فنی آخن، استاد راهنمای شما تشخیص می دهد که مدرک زبان ضروری است یا خیر. ممکن است نیاز باشد در یک آزمون زبان شرکت کنید. پس در مورد این موضوع با استاد راهنمای منتخب خود صحبت کنید.

۲- در صورتی که می خواهید زبان آلمانی را در آلمان بیاموزید، فقط به اجازه اقامت به مدت معین نیاز دارند که معمولا این مدت ۱۲ ماه است. اما توصیه می کنم که این زبان را در ایران یاد بگیرید و سپس برای اپلای دانشگاه فنی آخن اقدام کنید. بهتر است در موسسات گوته این آموزش را ببینید یا به صورت آنلاین در دوره های Deutsch-Uni-Online  یا DUO شرکت کنید.

۳- برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان به مدارک ذیل را لازم دارید. اگر بیشتر از ۳ ماه باید در آلمان باشید، باید اجازه اقامت بگیرید. توجه داشته باشید دریافت ویزای تحصیلی آلمان بیش از ۲ ماه طول می کشد.

 • بیمه سلامت
 • عکس پاسپورتی
 • فرم ثبت نام
 • فرم ثبت نام اجازه اقامت
 • تصدیق نامه صاحبخانه شما در آلمان
 • اظهارنامه مالی برای اثبات تمکن مالی تأمین هزینه ها

۴- نمرات مورد قبول برای آزمون تافل بالاتر از ۹۰ و برای آزمون آیلتس بالاتر از ۵.۵ است.

مطالب مرتبط: ویزای همراه دانشجویی آلمان برای متاهلین چگونه است؟

مهلت ثبت نام برای اپلای دانشگاه فنی آخن

دوره لیسانس

ترم زمستان           ۱۵ اکتبر

ترم تابستان            ۱۵ آوریل

دوره فوق لیسانس

نوع پذیرش           ترم زمستان          ترم تابستان

پذیرش باز            اول مارس            اول سپتامبر

پذیرش محدود        ۱۵ جولای           ۱۵ ژانویه

 

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه فنی آخن

برای زندگی و تحصیل در دانشگاه فنی آخن حداقل ماهی ۱۰۰۰ یورو باید داشته باشید:

مسکن و هزینه آب و برق و گاز و اینترنت         ۴۷۰ یورو

غذا و هزینه های کلی           ۴۰۰ یورو

هزینه دانشجویی   ۵۰ یورو

کتاب و لوزام         ۸۰ یورو (البته بستگی به رشته تحصیلی دارد)

جمع کل   حدود ۱۰۹۵ یورو ماهانه

لطفاً توجه داشته باشید که برای اثبات واجد شرایط بودن اجازه اقامت، باید گواهی حداقل درآمد ۸۵۳ یورو در ماه را در دفتر ثبت نام ساکنین آخن ارائه دهید. این بدان معنی است که برای تأمین هزینه های زندگی سالانه خود در آلمان باید به حداقل ۱۰.۲۳۶ یورو دسترسی داشته باشید.

دانشجویان دانشگاه فنی آخن می توانند بدون دریافت مجوز کار در آلمان بیش از ۴ ماه مشغول به کار شوند. بنابراین از این طریق هم امکان تأمین هزینه های تحصیل و زندگی را خواهید داشت.

خوابگاه دانشگاه فنی آخن

خوابگاه دانشگاه آخن

از آنجا که دانشگاه فنی آخن تضمینی بابت خوابگاه نمی دهد، می توانید به دنبال مسکن و یا خوابگاه خارج از پردیس دانشگاه باشید. خود دانشگاه در اینجا فرم ثبت نام برای دریافت خوابگاه دانشجویی گذاشته که باید پر کرده و بفرستید. هزینه ای که هر دانشجو بابت اجاره به صورت ماهانه می پردازد بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.

در صورتی که نتوانستید در خوابگاه دانشگاه آخن اتاق بگیرید، به مواردی که در ذیل آمده توجه کنید:

بهتر است ۲ تا ۳ ماه قبل از شروع کلاسها اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید. دانشگاه یک راهنما برای پیدا کردن محل اقامت مناسب تهیه کرده است که فایل آن را در اینجا می توانید دانلود کرده و بخوانید. برای راهنمایی مستقیم این دانشگاه این فرم را باید پر کرده و به این ایمیل [email protected]. ارسال کنید.

خوابگاه ها و اتاق هایی که پیدا می کنید معمولا دارای امکانات و لوازم ضروری برای یک زندگی خوب است. یکی از جاهایی که دانشجوبان خارجی می توانند مراجعه کنند Oppenhoffallee است. برای رزرو آپارتمان در این مرکز باید به صورت آنلاین اقدام کنید.

 پرسش های متداول در مورد اپلای دانشگاه فنی آخن

 • چطور بفهمیم که مدرک تحصیلی ما مورد تایید آلمان است؟

برای اینکه ببینید مدرک تحصیلی شما مورد تایید است و می توانید در این دانشگاه ادامه تحصیل دهید یا خیر به این لینک anabin’s website مراجعه کرده و آن را جستجو کنید.

 • دانشگاه فنی آخن با چه معیاری دانشجویان را انتخاب و اپلای می کند؟

اصلی ترین و مهمترین معیار این مرکز آموزشی نمرات شما در دوره قبلی تحصیلی است. همچنین نتیجه آزمون  TestAS در این مساله نقش دارد.

 • آیا در دانشگاه فنی آخن رشته هایی هستند که به زبان انگلیسی تدریس شوند؟

این دانشگاه به جز دوره فوق لیسانس در دوره لیسانس به زبان انگلیسی آموزش نمی دهد و نیاز هست که تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید.

 • تحصیل در چه رشته ای برای من مناسب است؟

برای تشخیص این موضوع بهتر است با خود این دانشگاه در ارتباط باشید. بنابراین به Student Advice Center مراجعه کرده و راهنمایی بگیرید. علاوه بر این در آزمون Self-Assessment-Test شرکت کنید تا رشته مورد نظر را با توجه به توانایی هایتان پیدا کنید.

آخرین توصیه اپلای باما

در اینجا از ویژگی های دانشگاه فنی آخن و شرایط تحصیل در آن گفتیم. حتما شما هم مثل من دوست دارید در این دانشگاه ادامه تحصیل بدهید. پس مدارک لازم برای ثبت نام ترم زمستان امسال را آماده کنید. برای هزینه های تحصیل و زندگی در این شهر و مرکز آموزشی سرمایه کافی را طبق لیست تهیه کرده و در حساب بانکی خود ذخیره کنید. اگر در مهلت ثبت نام اقدامات لازم را انجام دادید و پذیرش گرفتید به سرعت برای خوابگاه به صورت آنلاین اقدام کنید. حتما برای گرفتن خوابگاه و یا انجام تمام مراحل اپلای روی کمک و مشاوره اپلای باما حساب کنید.