هزینه تحصیل در آمریکا، جزو مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور است. دانشگاه‌های آمریکا از رنکینگ بالایی در بین دانشگاه‌های جهان، برخوردارند. تحصیل در دانشگاه هاروارد و دیگر دانشگاه‌های آمریکا، آرزوی بسیاری از دانشجویان است. وجود رتبه بالای دانشگاه‌ها، سبب تقاضای بیشتر برای تحصیل در این کشور می‌شود. هزینه تحصیل در آمریکا بالا است، زیرا آمریکا کشوری است که از لحاظ اقتصادی غنی و ثروتمند بوده و کیفیت زندگی در آن بالا است. اگر شما هم جزو متقاضیان تحصیل در این کشور هستید، باید به راه‌هایی بیندیشید که بتوانید از طریق آن، هزینه تحصیل در آمریکا را، کاهش دهید. آیا راهی برای کاهش هزینه تحصیل در آمریکا وجود دارد؟ با اپلای باما همراه باشید تا راه‌های کاهش هزینه تحصیل در آمریکا را با هم مرور کنیم.

هزینه تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا جزو اهداف علاقمندان به تحصیل در خارج از ایران است. هزینه تحصیل در آمریکا بالاست و این کشور، جزو کشورهای گران‌قیمت برای تحصیل، محسوب می‌شود. دانشگاه‌های آمریکا شهریه‌های بالایی را برای دانشجویان، در نظر می‌گیرند. برای تحصیل در آمریکا باید گواهی تمکن مالی داشته باشید. دانشگاه‌های آمریکا که از دانشجو شهریه می‌گیرند تا زمانی که میزان تمکن مالی دانشجوی خارجی به آنها ثابت نشود، نمی‌توانند دانشجو را پذیرش کنند. بنابراین اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید، باید هزینه‌های زیاد این کشور را در نظر بگیرید. استفاده از بورسیه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های آمریکا می‌تواند هزینه تحصیل در آمریکا را تا حدودی کاهش دهد.

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس آمریکا

ایرانیان علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا، می‌توانند رشته و دانشگاه‌ مورد علاقه خود را انتخاب کنند. تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا، چهار سال است. در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را دارید باید شهریه پرداخت کنید. هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس در حدود ۲۰ الی ۶۰ هزار دلار است. بنابراین اگر تمکن مالی دارید می‌توانید به راحتی به تحصیل در این مقطع در آمریکا فکر کنید. اما اگر توان مالی پرداخت شهریه دانشگاه‌های این کشور را ندارید، باید از طریق بورسیه یا کمک‌هزینه‌های مالی، آن را دنبال کنید.

هزینه تحصیل در مقطع تکمیلی آمریکا

هزینه تحصیل در دوره مستر و phd آمریکا از مقطع لیسانس کمتر است با این حال این دوره‌ها نیز شهریه دارند اما شانس دریافت بورسیه و کمک‌ هزینه تحصیلی در این مقاطع، بیشتر است هزینه تحصیل در دوره مستر و phd بدون استفاده از بورسیه، در حدود ۱۰الی ۴۰هزار دلار است. بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق آن، هزینه تحصیل در آمریکا را کاهش داد. استفاده از فاندها و کمک هزینه‌های تحصیلی است که در مقاطع تکمیلی به دانشجویان پرداخت می‌شود. بنابراین اگر شما هم متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع تکمیلی هستید، بهتر پیش از هر کاری، مکاتبه با اساتید دانشکده مورد نظر خود را آغاز کنید. در این صورت شانس دست یافتن خود به بورسیه تحصیلی مورد نظرتان را بیشتر می‌کنید.

کاهش هزینه‌های تحصیل در آمریکا

تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه‌های آمریکا را می‌توانید از طریق بورسیه تحصیلی این کشور دنبال کنید. با استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع مستر و PHD حقوق ماهیانه نیز دریافت می‌کنید. پس بهترین راه کاهش هزینه تحصیل در آمریکا، استفاده از بورسیه‌های ارائه شده در این کشور است.

هزینه تحصیل در آمریکا

اخذ بورسیه IFS آمریکا

این بورسیه برای مقطع کارشناسی آمریکا به دانشجویان ممتاز ارائه می‌شود. بورسیه ISF، بورسیه‌ای است که برای همه رشته‌های دوره کارشناسی آمریکا در نظر گرفته شده است. مبلغ این بورسیه یکسان نیست و به محل زندگی و کالجی که دانشجو در آن تحصیل می‌کند، بستگی دارد. از دیگر شرایط بورسیه، وضعیت مالی دانشجو است که می‌تواند مبلغ بورسیه را کم یا زیاد کند. این بورسیه، هر سال، به دانشجو ارائه می‌شود و مدت زمان آن چهار سال است. در صورت عملکرد خوب دانشجو، این بورسیه هر ساله تمدید می‌شود.

دریافت فاندهای تحصیلی

دانشجویانی که قصد تحصیل آمریکا در مقطع phd را دارند، استفاده از Assistanship Scheme را بهترین گزینه می‌دانند. این طرح متقاضیان تحصیل در مقطع phd را مجبور می‌کند برای دانشگاه کار پژوهشی انجام دهند تا هم هزینه‌های تحصیلی آنها جبران شود و هم منبع درآمدی برای دانشگاه باشند. این کار، رزومه آموزشی و پژوهشی دانشجو را تقویت می‌کند.

از فاندهای تحصیلی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های آمریکا که بیشترین طرفدار را در بین ایرانیان دارد می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد.

  • فاند تدریس Teaching Assisstantship که در زمینه آموزشی به دانشجو ارائه می‌شود در این فاند تحصیلی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی، در زمینه امور آموزشی به استاد کمک می‌کند و از این طریق هزینه تحصیل خود را کاهش می‌دهد.
  • فاند تحقیق Reasearch Assisstantship که در زمینه پژوهشی است. در این فاند تحصیلی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی، زیر نظر استاد، به تحقیقات و پژوهش، مشغول می‌شود.

کاهش هزینه شهریه تحصیل در آمریکا با بورس شایستگی

اگر جزو کسانی هستید که تحصیل در آمریکا را با شهریه می‌گذرانید، برای کاهش شهریه و هزینه تحصیل در آمریکا، راه‌هایی برای شما وجود دارد اگر جزو دانشجویان ممتاز هستید، ابتدا باید تحقیق کنید و به دنبال بورس‌های شایستگی باشید که به دانشجویان ممتاز ارائه می‌شود. اگر جزو افرادی هستید که در برنامه‌های فرهنگی فعالیت می‌کنند، می‌توانید از بورسیه‌ها و تخفیف‌هایی که شامل این موارد هستند، استفاده کنید. این موارد می‌تواند به شما در زمینه کاهش هزینه تحصیل در آمریکا، کمک کند. برای اطلاع بیشتر از بورسیه‌ها اینجا کلیک کنید.

کاهش هزینه شهریه دانشگاه از طریق ترم تابستانی

در اکثر دانشگاه‌های آمریکا، شهریه ترم‌های تابستانی، کمتر از ترم‌های تحصیلی است. بنابراین یکی از راه‌های کاهش هزینه تحصیل این است که دروس بیشتری را در ترم تابستان بگیرید تا شهریه کمتری، پرداخت کنید. با گرفتن واحدها در طول ترم‌های تابستانی، هم می‌توانید در شهریه‌ها صرفه جویی کنید، و هم در مدت زمان کمتری تحصیل خود را به پایان برسانید.

کاهش هزینه اقامت و مسکن تحصیلی

بعد از شهریه، هزینه اقامت دانشجو یکی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیل است. سکونت در خوابگاه و یا بیرون از دانشگاه، هزینه‌های متفاوتی دارد و نمی‌توان یکی از آنها را به دیگری ترجیح داد. با این حال، اگر دانشجوی سال اول هستید بهتر است خوابگاه دانشگاه را برای اقامت انتخاب کنید. خوابگاه، امنیت بیشتری دارد و به شما کمک می‌کند تا در طول یک سال، تحقیقات بیشتری بکنید تا بتوانید یک آپارتمان در محلی امن، گیر بیاورید. ممکن است اجاره منزل‌های خارج از دانشگاه، از خوابگاه‌های دانشجویی کمتر باشد. اما با هزینه رفت و آمد و دسترسی به اینترنت و سایر نیازمندی‌های دانشجو، از هزینه اقامت در خوابگاه، بیشتر می‌شود.

اکثر دانشگاه‌های آمریکا، منزل‌های تعاونی و یا آپارتمان‌هایی دارند که امکانات خوبی به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانشجویان خارجی که در سال‌های اخیر به آمریکا رفته‌اند، از این منازل استفاده می‌کنند. شما هم می‌توانید در مورد این منازل تحقیق کنید، اگر این منازل هزینه کمتری برای شما دارند آنها را برای اقامت، انتخاب کنید.
هم خانه شدن با هم کلاسی‌ها و تقسیم اجاره بهای مسکن، زندگی بیرون از دانشگاه در خانه دوستان و اقوام و شرکت در هوم استی در صورت وجود در دانشگاه، گزینه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید هزینه‌های تحصیلی اقامت خود را کاهش دهید.

هوم استی به شما امکان می‌دهد که با پرداخت هزینه‌ای ناچیز در کنار یک خانواده آمریکایی، مستقر شوید. ممکن است از طریق برقراری ارتباط صمیمی با میزبان، بتوانید اقامت طولانی مدت در آنجا داشته باشید. اما بهتر است بدانید انتخاب این گزینه‌ها می‌تواند تا حدودی از کیفیت زندگی و آرامش شما بکاهد. پس باید تمام موارد را در نظر بگیرید و سپس محل اقامت خود را انتخاب کنید.

هزینه تحصیل در آمریکا

اشتغال به کار در زمان تحصیل

اشتغال دانشجویان بین‌المللی در آمریکا، قوانین خاص خود را دارد. دانشجو در طول سال تحصیلی موظف است هفته‌ای ۲۴ ساعت کار کند. همچنین دانشجو در سال اول تحصیل، بجز در داخل دانشگاه، در جای دیگری نمی‌تواند کار کند. بنابراین اگر فکر می‌کنید از طریق اشتغال در حین تحصیل، می‌توانید تا حدودی از هزینه تحصیل در آمریکا بکاهید، باید بگوییم که اینطور نیست. اشتغال فقط می‌تواند بخشی از هزینه‌های روزمره شما را کاهش دهد و بیشتر از این نمی‌توانید از آن انتظار داشته باشید. بهتر است مشاغلی را انتخاب کنید که با تحصیل شما مرتبط باشند و بتوانند رزومه شما را تقویت کنند. این کار می‌تواند به تحصیل شما نیز کمک کند.

کاهش هزینه‌ مخارج تحصیلی

برخی از دانشجویان، از طریق استفاده از کتاب‌ها و لوازم دست دوم، سعی در صرفه جویی در هزینه تحصیل در آمریکا را دارند. خرید کتاب‌های دست دوم، جزو کارهایی است که دانشجویان انجام می‌دهند، تا مقداری از هزینه را کاهش دهند. دسترسی به این کتاب‌ها در برخی کتابفروشی‌های آمریکا وجود دارد. روش دیگر این است که با دانشجویان سال‌های بالا، آشنا شده و در پایان ترم تحصیلی، کتاب‌های مورد نیازشان را از آنها خریداری کنید. اگر دانشجوی مرتب و تمیزی باشید با سالم نگه داشتن کتاب‌ها بعد از رفع نیازتان، می‌توانید دوباره آنها را به دیگران بفروشید.

هزینه تحصیل در آمریکا

سخن آخر

هزینه تحصیل در آمریکا بالا است. زیرا آمریکا کشوری گران در زمینه تحصیل است. اگر بتوانید بورسیه و فاند تحصیلی این کشور را دریافت کنید بیشترین کمک را به کاهش هزینه‌های تحصیل خود کرده‌اید. در غیر این صورت باید تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا را ثابت کنید، تا بتوانید در این کشور، تحصیل کنید. در این نوشتار بعضی راه‌های کاهش هزینه تحصیل در آمریکا آورده شد. شما می‌توانید بری اقلام مورد نیازتان را از ایران همراه ببرید، تا هزینه‌ای کمتری متحمل شوید. با این حال پیشنهاد ما این است که علاوه بر استفاده از موارد ذکر شده در بالا، رزومه‌ خود را تقویت کنید. با دریافت فاندهای تحصیلی گفته شده، بهترین راه را برای تحصیل در آمریکا طی کنید. اپلای باما بهترین راه کاهش هزینه تحصیل در آمریکا را استفاده از فاند تحصیلی این کشور می‌داند.