با اطمینان میتوان گفت که تمامی افراد جویای علم و دانش، فکر تحصیل در کشورهای پیشرفته دنیا را در سر میپرورانند. کانادا نیز امروزه به واسطه پیشرفت هایی که بدست آورده یکی از مهم ترین مقاصد دانشجویان به حساب می آید. از همین رو وقتی افراد نسبت به شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آگاهی پیدا می کنند به فکر کاهش هزینه اپلای کانادا آن هم برای مقطع کارشناسی ارشد هستند. به همین منظور در نظر داریم در این مقاله به بررسی این مسئله بپردازیم. با ما همراه باشید.

بورسیه کاهش هزینه اپلای کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

قبل از اینکه به سراغ کاهش هزینه اپلای کانادا برای کارشناسی ارشد برویم؛ بهتر است با شرایط تحصیل در این کشور آشنایی پیدا کنید. در واقع متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس ( Master) در کانادا اغلب به ۲ الی ۳ سال تحصیل میپردازند و پس از آن با ارائه پایان نامه ای با موضوعی نوین در راستای خدمت به علم و دفاع از آن در برابر هیئتی از داوران مدرک خود را دریافت می نمایند. اما به مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا فکر کرده اید؟

 • شرکت در آزمون که به منظور پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می شود و در اختیار داشتن مدرک GPA با نمره ۳ و ۴ امری ضروری به حساب می آید.
 • دانشجویان برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باید نمره آیلتس ۶.۵ را در اختیار داشته باشند.
 • اصل مدرک و ریزنمرات تمامی مقاطع تحصیلی گذشته، به صورت ترجمه شده باید از سوی دانشگاه مبدا به دانشگاه مورد نظر شما ارسال گردد.
 • انگیزه نامه یا همان SOP نیز که به شرح دلیل اصلی شما برای ادامه تحصیل در کشور کانادا میپردازد الزامی است.
 • توصیه نامه اساتید که در آن اساتید گذشته شما با شرح ویژگی ها، مهارت ها و همچنین پیشینیه تحصیلی شما، صلاحیت در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا را تایید می نمایند.
 • روزمه که از آن با عنوان CV نیز یاد می شود به شرح کاملی از مشخصات فردی و خصوصیات شما میپردازد.

شرایط کاهش هزینه اپلای کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

به خوبی میدانیم که این روزها کشور کانادا نظام آموزشی بسیار برتری را نسبت به بسیاری از کشورها در اختیار دارد و همین مسئله منجر به افزایش متقاضیان برای ادامه تحصیل در آن شده اند. نکته اینجاست که علاوه بر سیستم آموزشی بسیار قوی کانادا، هزینه های پایین تحصیلی آن در مقایسه با سایر کشورها همچون آمریکا و استرالیا از دیگر دلایل مهم افزایش متقاضیان تحصیلی به کانادا می باشد. از میزان هزینه های تحصیل در کشور کانادا می توان به میزان ۱۰ الی ۲۰ هزار دلار کشور کانادا اشاره کرد و از میزان هزینه های زندگی در کشور کانادا می توان گفت به میزان ۲۰۰۰الی۳۰۰۰دلار کشور کانادا است. خوشبختانه دولت و دانشگاه ها به منظور کاهش هزینه اپلای کانادا برای کارشناسی ارشد بورسیه هایی را در نظر گرفته که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

کاهش هزینه اپلای کانادا با بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی که از آن به عنوان کمک هزینه تحصیلی بدون بازپرداخت نیز یاد می شود به عنوان روشی برای کاهش هزینه اپلای کانادا برای کارشناسی ارشد شناخته می شود.  این مسئله که همواره متقاضیان زیادی داشته باعث شده تا دولت و دانشگاه های این کشور شرایط خاصی را برای اعطای آن به دانشجویان در اختیار بگیرند. در واقع بورسیه تحصیلی در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • بورسیه و یا fellowship: این نوع بورسیه معمولا از جانب دانشکده ها و یا شرکت ها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد قرار میگیرد. در واقع آن دسته از دانشجویانی که توانسته اند نمره GRE و معدل دوره لیسانس خود را در بالاترین نمره ممکن اخذ نمایند میتوانند از این بورسیه بهره مند شوند.
 • کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship : در واقع در این بورسیه دانشجویان به عنوان TA یک استاد برای تدریس معرفی می شوند. وظیفه آنان این است که به صورت عمومی شامل نمره دادن، کمک به دانشجویان و اداره جلسات هفتگی شرکت نمایند. سمت آنها به عنوان دستیار تدریس بستگی به نظر استادی دارد که با دانشجویان در حال همکاری است. برای اینکه بتوانید این بورسیه را دریافت نمائید باید به زبان انگلیسی و همچنین شیوه تدریس آشنایی کاملی داشته باشید.
 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA : این بورسیه از جانب اساتید و به واسطه تعریف پروژه های تحقیقاتی به ویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای ارائه می شود. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا شانس بیشتری برای اخذ این نوع از بورسیه را دارند.
 • Bursaries: به دانشجویانی با نیاز مالی داده می ‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.
 • بورسیه خارج ازدانشگاه مانند بورس ونیه

کاهش هزینه اپلای کانادا

کار همزمان با تحصیل در کانادا

اگر چه برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا نیاز است که افراد تمکن مالی خود از پرداخت هزینه را به اثبات برسانند. اما با اینحال کار در حین تحصیل از جمله اقداماتی است که بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا به منظور کاهش هزینه اپلای کانادا برای کارشناسی ارشد انجام می دهند. از همین رو باید بدانید که موارد گوناگونی برای کار پیش روی آنها قرار دارد که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کار در پردیس دانشگاه که معمولا به آن دسته از دانشجویانی اطلاق می شود که نمرات خوبی را در یک ترم تحصیلی کسب کرده اند. آنها میتوانند به راحتی به انجام کارهای تحقیقاتی و آموزشی مشغول شوند.
 • کار در خارج از محوطه دانشگاه که تمامی دانشجویان مجاز به انجام آن هستند. هر چند که دولت محدودیتی را برای آنها اعمال کرده و تنها اجازه بیست ساعت کار در طول هفته را برای آنها صادر کرده است. اما با اینحال دانشجویان میتوانند از پس هزینه های تحصیل خود برآیند.
 • مشغول شدن به کار تحت نام کارآموزی که اغلب به دانشجویانی تعلق میگیرد که برنامه کارآموزی بخشی از رشته تحصیلی آنها است و کمتر از نیمی از برنامه تحصیلی آنها را پوشش می دهد. دانشجویان می توانند در این راستا با همکاری کارفرمایان خود، تجربیات بسیار خوبی را در زمینه رشته تحصیلی بدست آورند و پس از فارغ التحصیلی رزومه خوبی برای استخدام در شرکتی جدید را داشته باشند.

با توجه به تمامی نکاتی که به منظور کاهش هزینه اپلای کانادا برای کارشناسی ارشد خدمت شما ارائه شد. متقاضیان زیادی برای اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی این کشور اقدامات اولیه را آغاز کرده اند. از همین رو توصیه می شود برای برای یادگیری فرآیند اپلای به صورت قدم به قدم و انجام آن توسط خودتان بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمایید.