تحصیل در آمریکا بسیار جذاب و جالب است. خیلی از فارغ التحصیلات دوره های لیسانس و فوق لیسانس به تحصیل در آمریکا فکر می‌کنند. در این مقاله سعی می‌کنیم شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا برای دکترا را شرح دهیم و شما را راهنمایی کنیم. امیدواریم این راهنمایی سودمند واقع شود.

علائق تحقیقاتی خود را شناسایی کنید.

برای بررسی دقیق کارهای آموزشی گذشته خود و در نظر گرفتن منافع پژوهشی فعلی وقت کافی بگذارید. شما می‌خواهید چگونه تحصیلات خود را ادامه دهید؟ شما از تحقیقات دوره دکترا چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

در نظر داشته باشید که لازم نیست که موضوعی را که قبلا انتخاب کرده اید، دوباره ادامه دهید و یا حتی بر یک موضوع پژوهشی خاص تمرکز کنید. در این مرحله، شما باید فقط یک ایده کلی از آنچه می‌خواهید مطالعه کنید و دلیل آن، ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید دکترای خود را در رشته زبان انگلیسی بگیرید، پس باید در این زمینه یک ایده ناب داشته باشید.

درباره برنامه های متناسب با نیازهای‌تان جست و جو کنید.

قبل از شروع به انجام هر کاری باید به طور کامل در این زمینه تحقیق کنید و برنامه هایی را پیدا کنید که از منافع تحقیقاتی شما حمایت می‌کنند. برای انتخاب دانشگاه مورد نظر، آنهایی را انتخاب کنید که از تحقیقات شما پشتیبانی می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید در رشته شیمی دکترا بگیرید، پس باید بیشتر درباره امکانات آزمایشگاهی دانشگاه ها تحقیق کنید و این موارد را در نظر بگیرید.

سعی کنید تا آنجا که ممکن است بسیاری از دانشگاه های بالقوه را شناسایی کنید. معمولا برای پذیرش در دانشگاه های خوب رقابت بسیاری وجود دارد و اگر شما برای چند دانشگاه اپلای کنید، شانس بیشتری برای پذیرش دارید.

آیا شما به دنبال این هستید که به عنوان یک استاد دانشگاه فعالیت کنید؟ “کری ادکینز” دارای مدرک دکترای تاریخ می گوید: “با توجه به رشته شما، بازار کار آکادمیک ممکن است بسیار مناسب باشد. اگر رویای شما این است که به عنوان یک استاد دانشگاه فعالیت کنید و به دنبال این هستید که در یک دانشگاه عالی با خدمات شغلی مناسب استخدام شوید، باید تمامی دانشگاه ها را به دقت بررسی کنید.”

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا برای دکترا

در اینجا چند شرط را توضیح می دهیم که در اغلب دانشگاه‌های آمریکا رایج است و به عنوان معیاری برای سنجش شما نیز استفاده می شود. پس به دقت شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا را مد نظر بگیرید و سعی کنید که آنها را فراهم کنید.

  1. مدرک دوره های لیسانس و فوق لیسانس

شما باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس از یک دانشگاه داشته باشید و علاوه بر این مدارک به ریزنمرات این مقاطع نیز نیاز دارید. این مورد برای تمام مراحل مورد نیاز است و حتما باید این مدرک را داشته باشید. اما توجه داشته باشید که اگر دانشجوی لیسانس هستید و علاقه مندید تا در دوره دکترا در دانشگاه های آمریکا شرکت کنید، این امکان برای شما فراهم است و دقیقا باید مثل دانشجویان کارشناسی ارشد عمل کنیدو

  1. مدرک GRE

قبل از انجام هر کاری GRE (یا درجه رشته تحصیلی) را برای اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا و دانشگاه مورد نظر بررسی کنید. بنابراین باید حتما قبل از اینکه درخواستی بنویسید، این مورد را بررسی کنید. فرآیند دریافت مدرک GRE چندین ماه طول می کشد و شما باید زمان کافی را اختصاص دهید.

شما باید از سه تا شش ماه پیش از اپلای برای آمادگی آزمون GRE اقدام کنید. حتی گاهی برخی از افراد حدود یک سال قبل از اینکه اقدام برای پذیرش کنند این کار را انجام می‌دهند، فقط در صورتی که شما نمره های خوبی نداشته باشید، مجبور به گذراندن دوباره آن هستید. GRE یکی از شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا است که در اکثر دانشگاه استفاده می شود.

  1. مدرک زبان انگلیسی

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا دکترا

اگر شما اهل کشورهایی هستید که انگلیسی زبان نیستند، باید مدرک تافل یا آیلتس داشته باشید، پس باید در آزمون تافل (International English Language Testing System) شرکت کنید. این آزمون‌ها مهارت‌های زبان انگلیسی شما را ارزیابی می‌کند و به دانشگاه ها کمک می‌کند تا درباره پذیرش شما راحت تر تصمیم گیری کنند. مانند GRE، باید قبل از درخواست برای پذیرش در این آزمون شرکت کنید.

حداقل نمره ای که در این آزمون ها باید کسب کنید، برای هر دانشگاه متفاوت است، بنابراین دانشگاه های مورد نظر خود را بررسی کنید تا بتوانید نمره لازم را کسب کنید. برای آزمون تافل، در آزمون کتبی شما باید حداقل نمره ۶۰۰ و در آزمون آنلاین و اینترنتی نمره ای بین ۹۵ تا ۱۰۰ را بگیرید. برای IELTS، شما باید نمره بالاتر از ۷.۰ تا ۷.۵ بگیرید. هرچه نمره مدرک زبان انگیسی بهتر باشد قطعا شرایط شما برای پذیرش آسان‌تر خواهد بود.

  1. اطمینان حاصل کنید که می توانید هزینه‌ها را بپردازید.

هزینه‌های مربوط به پذیرش دوره های بین المللی دکترا می تواند بسیار بالا باشد، به عنوان مثال این هزینه ها در آمریکا تقریبا ۱۰۰ دلار برای هر پذیرش است. از آنجایی که به احتمال زیاد باید برای دانشگاه های مختلف درخواست بفرستید، سعی کنید قبل از شروع این کار هزینه ها را بررسی کنید و بودجه خود را تامین کنید.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید برای ۲۰ دانشگاه درخواست بدهید، پس باید اطمینان حاصل کنید که توانایی پرداخت هزینه ای حدود ۲۰۰۰ دلار را دارید. این یکی از نهفته ترین شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا است که تعداد زیادی از افراد آن را در نظر نمی‌گیرند.

در نظر داشته باشید که هزینه ها ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. دانشگاه های معتبر هزینه های بیشتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها دارند.

  1. مقررات ویژه هر دانشگاه را در نظر بگیرید.

هر دانشگاه فرآیند مختص خود را دارد و برخی دانشگاه ها نیز دارای شرایط ویژه هستند. برای اینکه بتوانید از فرصت های خود بهترین استفاده را کنید، تمامی قوانین و مقررات هر دانشگاه را به دقت مطالعه کنید و در جریان آنها قرار بگیرید. شما باید قبل از انجام هر کاری تمامی الزامات خاص را شناسایی کنید.

برای مثال، در برخی دانشگاه ها مصاحبه های حضوری انجام می شود و شما باید به مجموعه ای از سوالات خاص پاسخ دهید و هدف خود را به وضوح تشریح کنید.

  1. توصیه نامه از اساتید پیشین

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا در مقطع دکترا

اگر شما از اساتید برتر و یا مدیران آموزش عالی توصیه نامه و یا معرفی نامه داشته باشید، شانس خود را برای پذیرش در دوره دکترا افزایش می دهید. از استادانی که شما را خوب می شناسند و می دانند که شما توانایی لازم را برای گذراندن دوره های دکترا دارید، بخواهید که این معرفی نامه ها را به شما بدهند.

به عنوان مثال، بهتر است از یکی از استادهایی که در رشته شما فعالیت می‌کند و شما در کلاسش حضور داشتید بخواهید که این نامه را به شما بدهد.

داشتن یک توصیه نامه از یک مدیر یا کارفرما برای نشان دادن دیدگاه های مختلفی از اهداف آموزشی، می تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، شما می‌توانید از رئیس بخش خود و یا روسای قبلی بخواهید این نامه را به شما بدهند. علاوه بر این شما باید دقت کنید که کسی که این معرفی نامه یا توصیه نامه را به شما می‌دهد دارای سوابق درخشانی باشد. به نظر می‌رسد این مورد یکی از اصلی ترین شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا نباشد،‌ اما توجه کنید که همین یک مورد ساده می‌تواند کار شما را برای پذیرش ساده‌تر کند.

  1. زمان و روش ارسال درخواست

شما باید مطمئن باشید که روش ارسال درخواست از دانشگاه خود را می‌دانید و در اسرع وقت درخواست های خود را ارسال می‌کنید. از آنجا که شما می‌خواهید برای تحصیل در یک کشور دیگر درخواست دهید، مهم است که وقت زیادی را برای آن در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که اکثر دانشگاه ها به درخواست های رسمی نیاز دارند. فرستادن این درخواست ها بسته به سیاست های دانشگاه ممکن است مستلزم پرداخت هزینه باشد. حتما توجه کنید که اغلب دانشگاه مهلتی برای ارسال درخواست‌ها در نظر می‌گیرند که حتما باید آن را رعایت کنید. در غیر این صورت به درخواست شما پاسخی داده نمی‌شود.

 

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا

  1. مقاله یا یک نمونه نوشتاری شده

شما باید یک نمونه نوشتاری مانند یک مقاله را انتخاب کنید. این نمونه باید چیزی باشد که منافع پژوهشی شما را نشان می دهد و توانایی های نوشتاری و تحقیقاتی شما را برجسته کند.

اگر شما مقاله ای چاپ کرده اید حتما آن را نیز ارسال کنید زیرا این مقاله نمایانگر توانایی های علمی شما است. یکی از شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا داشتن یک یا دو مقاله پژوهشی است. هر چند که شما می توانید بدون داشتن مقاله هم اقدام به ارسال درخواست کنید ولی از شانس کمتری برخوردار خواهید بود.

 

در این مقاله به بررسی شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا برای دکترا پرداختیم. مقالات ما در این زمینه همچنان ادامه خواهد داشت و شما می توانید سایت ما را دنبال کنید. همچنین اگر علاقه مند به اپلای در کشور های دیگر مانند ایتالیا یا آلمان هستید، می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه کنید.