رزومه تحصیلی(CV) یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارکی است که متقاضی تحصیل در در خارج از کشور باید به دانشگاه تحویل دهد. رزومه یک فرد نشان دهنده پتانسیل و توانایی‌های وی است. بنابراین برای نوشتن یک رزومه موثر و خوب باید نقاط قوت خود را بولد کنید. برای تحصیل در کدام دانشگاه‌های جهان،می‌خواهید رزومه بنویسید؟ برای اپلای دانشگاه‌های خوب اروپا و یا دانشگاه‌های کانادا و آمریکا، مانند دانشگاه تورنتو و یا دانشگاه هاروارد باید رزومه‌ای قوی داشته باشید و آن را خوب بنویسید. می‌توان گفت نوشتن رزومه تحصیلی(CV) یک کار سهل و ممتنع است. یعنی کار ساده‌ای است اما در عین حال نیازمند دقت و مهارت زیاد است. آیا می‌دانید چطور باید یک رزومه تحصیلی موثر بنویسید؟ با اپلای باما همراه باشید تا نوشتن یک رزومه تحصیلی موثر را با هم بررسی کنیم.

رزومه تحصیلی(CV) چیست؟

رزومه تحصیلی که با عنوان (CV) نیز شهرت دارد و از واژه curriculum vitae گرفته شده است. CV معمولا برای موارد کاری نیز در نظر گرفته می‌شود، با این حال ما در اینجا رزومه تحصیلی آکادمیک را مد نظر داریم. برای اپلای تحصیلی خارج از کشور نیازمند ارائه رزومه تحصیلی(CV) خواهیم بود. رزومه تحصیلی به عنوان شناسنامه و هویت فرد متقاضی، شناخته می‌شود که قابلیت‌های شخصی، علمی و پتانسیل‌ها و مهارت‌های وی را به نمایش می‌گذارد. رزومه تحصیلی خوب، یک سخنگوی کاغذی است که تصویر توانمندی‌های شما را به نمایش می‌گذارد. بنابراین طرز نوشتن آن اهمیت زیادی دارد.

برای اینکه یک رزومه تحصیلی(CV) موثر و موفق بنویسید نیاز به داشتن اطلاعات و مهارت‌هایی در این زمینه هستید که باید به آنها واقف باشید. نظر به این که رزومه‌ای که شما می‌نویسید در مدت زمان بسیار کمی شاید در حدود ۸ الی ۱۰ ثانیه خوانده می‌شود، پس باید نکاتی در آن ذکر شود که ذهن کارشناس یا استادی که آن را می‌خواند به خود معطوف کند. بنابراین در عین خلاصه بودن باید بتواند نقاط قوت متقاضی را به بهترین نحو نمایان کند. نوشتن یک رزومه موثر و خوب از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا دیده شده که متقاضیان زیادی به دلیل داشتن یک رزومه غیراستاندارد و ناقص، نتوانسته‌اند در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند.

رزومه تحصیلی(CV)

 رزومه تحصیلی(CV) موثر و شاخصه‌های آن

برای اینکه یک رزومه تحصیلی خوب و جذاب بنویسید باید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

۱-خلاصه نویسی

یک رزومه تحصیلی خوب و موثر برای پذیرش تحصیلی باید تا حد ممکن خلاصه باشد. بهتر است بدانید خلاصه بودن یک رزومه تحصیلی به معنای این نیست که مواردی را حذف کنید بلکه به معنای این است که تمامی موارد لازم و موجود را بهترین نحو، نگارش کنید. مثلا اگر رزومه بسیار خوبی دارید و از حد یک صفحه بیشتر می‌شود می‌توانید آن را در دو صفحه نگارش کنید اما آن را مختصر و مقصد بنویسید.

۲-ساختار منظم و جذاب

رزومه‌ تحصیلی(CV)  که می‌نویسید باید یک ساختار منظم و جذاب داشته باشد. یعنی اینکه شما باید به ترتیب مواردی را که باید در رزومه ذکر شود بیان کنید. برای نوشتن رزومه، نیازمند است به پرسش‌هایی که در مورد شما در ذهن کارشناس ایجاد می‌شود، پاسخ دهید. این که شخص متقاضی کیست و چند سال دارد؟ چه دروره‌های تحصیلی را با چه معدلی و در چه سال‌هایی گذرانده است؟ تزی که نوشته در چه حوزه‌ای بوده و چه نمره‌ای را در آن دریافت کرده است؟

چه سابقه کاری در رشته مورد نظر خود دارد؟ چه توانمندی‌های علمی در زمینه رشته خود کسب کرده است؟ آیا سابقه کارهای علمی و یا پژوهشی در زمینه رشته خود دارد؟ فرد متقاضی تحصیل، چه قابلیت‌های اجتماعی و یا خلاقیت‌هایی دارد؟ آیا توفیق‌های بین‌المللی داشته است یا خیر؟ تمامی این سوال‌ها را شما باید در رزومه تحصیلی خود پاسخ دهید تا بتوانید یک رزومه کامل را ارائه دهید. اما شما باید این موارد را در یک ساختار مناسب و جذاب، به ترتیب، بیان کنید. در ادامه این ساختار را برای شما خواهیم گفت.

۳-نگارش صحیح رزومه تحصیلی(CV)

رزومه تحصیلی شما باید به صورت درست و صحیح، نگارش شود. یعنی نباید در رزومه شما غلط تایپی و یا نگارشی دیده شود. وجود این نوع از اشتباهات در رزومه شما، تا حدودی می‌تواند عدم تسلط شما به زبان انگلیسی و یا عدم دقت شما را نشان دهد. پس بهتر است بعد از نوشتن CV چند بار آن را مرور کنید تا دچار اشتباه نشوید.

۴-مرتبط باشد

رزومه شما باید در مورد سوابق شما نوشته شود. یعنی در مورد کارهای مرتبط با تحصیل خود و هر آنچه را که تا کنون در این مورد انجام داده‌اید بنویسید. برخی در رزومه در مورد علایق و زمینه‌هایی که در آینده می‌خواهند کار کنند نیز می‌نویسند. این مورد نادرست است و می‌تواند رزومه را از حالت استاندارد خارج کند.

۵-مثبت باشد

رزومه تحصیلی(CV)  شما باید نقاط قوت شما را که مربوط به تحصیل و رشته تحصیلی‌تان است بولد کند. سوابق کاری و زمینه‌های مثبتی که در این رشته دارید و مرتبط با حوزه تحصیلی شما هستند ارائه شوند.

۶-چندبار اصلاح شود

رزومه شما پس از تکمیل، باید چندین بار بررسی شده و اشتباهات وجود در آن اصلاح شود تا کاملا استاندارد شده و بتواند شما را به هدف مورد نظرتان برساند.

رزومه تحصیلی(CV)

ساختار رزومه تحصیلی(CV) مناسب

۱- Personal information یا اطلاعات شخصی

بخش اول بیشتر رزومه‌های تحصیلی را اطلاعات شخصی تشکیل می‌دهند. این بخش شامل نام فرد، آدرس، شماره تلفن، پست الکترونیک، تاریخ تولد، آدرس اسکایپ در صورت وجود، می‌شوند. در این موارد ذکر جنسیت و تجرد یا تاهل اهمیتی ندارد. در صورتی که برای کشورهای آمریکا و کانادا اپلای کنید نیاز به عکس ندارید اما برای کشورهای اروپایی باید عکس با ویژگی‌هایی که از شما خواسته می‌شود، ضمیمه کنید.

۲- Education and Qualifications یا تحصیلات و پتانسیل‌ها

بخش دوم رزومه تحصیلی(CV) شما باید شامل سوابق تحصیلی، سال‌های تحصیلی، معدل شما، رشته‌ها و گرایش‌هایی که تحصیل کرده‌اید و تزی که در تحصیلات خود نوشته‌اید باشد.

۳- Research Interestsیا علائق تحقیقاتی در رزومه تحصیلی(CV) 

علایق تحقیقاتی یکی از بخش‌های مهم رزومه تحصیلی(CV) است. در این بخش، باید به زمینه‌هایی که علاقمند هستید در رشته خود، پژوهش کنید اشاره کنید. این مورد برای اپلای در دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. در این بخش داشتن انعطاف در انتخاب علاقمندی می‌تواند برای شما، راهگشا باشد.

۴-Publications یا انتشارات

در این بخش، فهرستی از کتب و یا مقالاتی را که در این زمینه منتشر کرده‌ و یا در کنفرانس‌ها ارائه کرده‌اید را ذکر کنید. ضمیمه کردن خلاصه مقالات در این بخش، می‌تواند مفید باشد.

۵-  Experiences یا سوابق کاری

این بخش شامل تجربیات شما می‌شود. این بخش را می‌توانید در سه زمینه شامل سوابق کاری، سوابق تحقیقی و سوابق تدریس به طور جداگانه مورد نظر قرار دهید. برای مثال سابقه کار را در بخش سوابق مربوط به کار، سابقه تحقیقاتی برای موسسات را در بخش سوابق تحقیقی و سابقه تدریس خود را نیز در بخش دیگر بنویسید. ذکر کردن مواردی مانند سابقه تدریس، برای مقطعی مانند دکترا می‌تواند شما را در زمینه دست یافتن به موقعیت‌هایی مانند TA (بورسیه تدریس) یاری کند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر قصد اپلای مقاطع تکمیلی، بويژه دکترا را دارید، خالی گذاشتن این بخش، یک ضعف عده برای رزومه شما محسوب می‌شود. بنابراین هر نوع مقاله کنفرانسی یا ژورنالی را هم که دارید بهتر است در این بخش بنویسید.

۶-Selected Courses یا درس‌هایی که پاس کرده‌اید

این قسمت رزومه تحصیلی(CV) مربوط به دروس تخصصی است که شما پاس کرده‌اید و اهمیت آنها زیاد است. این دروس تخصصی ممکن است پیش زمینه‌ای برای پروگرام شما محسوب شوند. اگر این درس‌ها را با نمره خوب پاس کرده‌اید، می‌توانید آنها را با ذکر نمره درج کنید. اما اگر الزاما نمره خوبی در آنها ندارید می‌توانید تنها به گذراندن واحدهای این دروس اکتفا کنید. AD ted، کلاس‌ها یا درس‌هایی  را شامل می‌شود که پاس نکرده‌اید. در این قسمت باید دروسی که پاس نکرده‌اید را بنویسید. یعنی دروسی که در کلاس‌های آنها شرکت کردید اما به هر دلیلی نتوانسته‌اید آنها را پاس کنید.

۷-Skills یا مهارت‌ها در رزومه تحصیلی(CV) 

این بخش که جزو بخش‌های پایانی رزومه شما است شامل مهارت‌ها و نرم‌افزارهایی است که شما به آنها تسلط دارید و مربوط به رشته تحصیلی شما هستند. این مهارت‌ها می توانند شامل مهارت‌های تیمی و یا مدارک فنی نیز باشند.

۸- Awards and Honors یا افتخارات

در این بخش، هر گونه افتخاراتی که کسب کرده‌اید را ذکر کنید. این افتخارات می‌توانند شامل بهترین دانشجو بودن، رتبه المیپاد، رتبه کنکور یا کسب هر نوع افتخارات دیگری باشد.

۹-interest and hobbies یا سرگرمی‌ها

این بخش، بخش پایانی رزومه تحصیلی(CV) است که مربوط به سرگرمی‌های شما می‌شود. پر کردن این بخش، الزامی ندارد و می‌توانید ان را خالی بگذارید.

رزومه تحصیلی(CV)

رزومه تحصیلی(CV) و رعایت نکات مهم

۱-اغراق نکنید

هرگز در نوشتن رزومه تحصیلی(CV) اغراق نکنید. بهتر است هر آنچه که هستید را با صداقت، هر آنچه را که لازم است بنویسید. در بسیاری از موارد ممکن است از شما سندی خواسته نشود اما در ادامه حتی اگر موفق به پذیرش در دانشگاه شوید ممکن است در زمینه‌ای که در آن توانایی خود را ذکر کرده‌اید کاری از شما خواسته شود که نتوانید آن را انجام دهید. پس بهتر است با صداقت پیش بروید.

۲-حرفه‌ای بنویسید

کارشناس و استادی که رزومه تحصیلی(CV) شما را مطالعه و بررسی می‌کند، شخصی با تجربه است. بنابراین باید رزومه‌ای بنویسید که بتواند در نگاه اول جذب آن شود، وجود غلط‌های ابتدایی در متن شما می‌تواند بر ذهنیت کارشناس تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است نهایت دقت را در نوشتن به کار ببرید که حرفه‌ای بودن شما مشخص شود.

۳-رزومه تحصیلی(CV) بی‌ربط ننویسید

نوشتن رزومه تحصیلی را با نوشتن رزومه کاری یکی ندانید. بهتر است بدانید که رزومه تحصیلی بیشتر بر سابقه تحصیلی، پژوهشی و تجربه تدریس و توانایی کار در زمینه رشته و موضوعات عملی آکادمیک استوار است. پس بهتر است از کش و قوس‌های بی‌مورد خود داری کنید.

۴- شفاف بنویسید

برای اینکه رزومه بهتر و جذاب‌تری داشته باشید بهتر است از جملات کوتاه اما شفاف استفاده کرده و از تکرار، به هر شیوه و توضیح اضافی خودداری کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

۵- نقاط قوت خود را بولد کنید

بهتر است در رزومه‌ای که می‌نویسید نقاط قوت خود را بولد و نقاط ضعفتان را کم‌رنگ جلوه دهید. مثلا اگر معدل بالایی دارید بهتر است آن را به  GPAتبدیل کرده و آن را از ۴ بنویسید. مثلا ۳.۲ از ۴. اما اگر عدلتان پایین است تبدیل نکردن آن بهتر است.

۶-CV مدرک اصلی اپلای

اکثر درخواست‌های پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های بین‌المللی از طریق بررسی رزومه تحصیلی(CV)، توسط مسئولان پذیرش در دانشگاه‌ها، رد یا پذیرش می‌شوند. بنابراین سایر مدارک مانند SOP یا غیره در مراحل بعد، بررسی می‌شوند. این نکته می‌تواند اهمیت نوشتن یک رزومه تحصیلی استاندارد و صحیح را برای شما مشخص کند. اگر قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها را دارید بهتر است نوشتن رزومه تحصیلی را جدی بگیرید.

رزومه تحصیلی(CV)

سخن آخر

نوشتن رزومه تحصیلی(CV) برای پذیرش در دانشگاه، یکی از مدارک مهمی است که باید ارائه شود. هر چه رزومه شما بهتر باشد امکان پذیرش شما در یک دانشگاه خوب و باکیفیت، بیشتر است. چگونگی نوشتن رزومه برای اخذ پذیرش، اهمیت زیادی دارد. بدون شک یک رزومه استاندارد می‌تواند متقاضی اپلای تحصیلی را در جهت رسیدن به هدف، که پذیرش در دانشگاه مورد نظر وی است، یاری کند. اپلای باما در این نوشتار، تلاش کرده است تا شما را راهنمایی کند که بتوانید رزومه تحصیلی (CV) را برای خودتان، نگارش کنید. در این نوشتار به شما گفته شده است که چگونه نقاط قوت خود را در رزومه تحصیلی، بولد کرده و از ذکر نقاط ضعف، خودداری کرده و یا آنها را به بهترین نحو،کم رنگ کنید تا بتوانید به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید.