تحصیل پزشکی در روسیه، یکی از اولویت‌های دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. در حال حاضر روسیه جزو کشورهایی است که بیشترین جمعیت تحصیل کرده را به خود اختصاص داده است. روسیه در زمینه آموزش حتی از کشورهای آمریکا و ژاپن هم عملکرد بهتری ارائه داده است. زیرا بیش از نیمی از مردم کشور روسیه تحصیل کرده هستند. تحصیل رشته‌های گروه پزشکی در کشور روسیه، متقاضیان زیادی در داخل ایران دارد. شاید کم‌هزینه بودن تحصیل در این کشور، سبب استقبال بیشتر از این رشته در روسیه شده است. آیا شما هم قصد دارید رشته پزشکی را در روسیه دنبال کنید؟ در مورد تحصیل این رشته در روسیه چه می‌دانید؟ با ما همراه باشید. اپلای باما تمامی اطلاعاتی را که شما نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد.

تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه باید ابتدا به دانشگاه مورد نظرتان در این کشور درخواست ارسال کنید و سپس منتظر نتیجه پذیرش باشید. پذیرش در این رشته در دانشگاه‌های روسیه نیازی به امتحان ورودی ندارد. دانشگاه‌های روسیه کیفیت بالایی دارند و استاندارد آموزش در آنها جهانی است. این دانشگاه‌ها اغلب بین‌المللی هستند و مدارک آنها در سطح جهان معتبر است.

دانشگاه‌های روسیه از امکانات خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی برخوردار هستند. در این کشور امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی و روسی فراهم شده است. به طور کلی دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل رشته‌های پزشکی، محیط امنی را فراهم کرده‌اند. بهتر است بدانید که فرایند اخذ ویزای دانشجویی برای رفتن به کشور روسیه بسیار راحت است. تحصیل در این کشور کم‌هزینه بوده و برای دانشجویان مقرون به صرفه است.

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه چه شرایطی دارد؟

دانشجویان خارجی زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام می‌کنند. این دانشجویان برای اپلای رشته پزشکی باید به سفارت فدراسیون روسیه مراجعه کنند تا بتوانند درخواست ویزای دانشجویی روسیه را بدهند. برای پذیرش رشته پزشکی در روسیه، باید دیپلم دبیرستان خود را گرفته باشید. در ریز نمرات تحصیلی، باید نمره فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی شما بالای ۵۰ درصد باشد.

در این مرحله باید مدارکی شامل مدارک شناسایی، کپی دیپلم، سوابق تحصیلی، گذرنامه و تست HIV را ارائه بدهید. برای تحصیل این رشته در روسیه به زبان روسی، لزومی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارید. برای اپلای پزشکی در روسیه به زبان روسی، باید دوره پادفک را پشت سر بگذارید این دوره ۹ ماه به طول می‌انجامد. در این دوره، آموزش زبان روسی به دانشجویان رشته پزشکی داده می‌شود.

این رشته در دانشگاه‌های روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌شود. با این حال بهتر است اگر به زبان روسی مسلط نیستید، تحصیل این رشته را به زبان انگلیسی دنبال کنید. زیرا دیده شده که دانشجویانی بوده‌اند که این رشته را به زبان روسی انتخاب کرده‌ و بورسیه این رشته را نیز داشته‌اند، اما به دلیل اینکه نتوانسته‌اند رشته پزشکی را به زبان روسی دنبال کنند، با لغو بورسیه، زبان رشته خود را به انگلیسی، تغییر داده‌اند.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های روسیه، سال‌های زیادی است که توسط دانشجویان بین‌المللی دنبال می‌شود. این رشته در اغلب دانشگاه‌های روسیه هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی به دانشجویان، ارائه می‌شود. اگر به زبان روسی تسلط ندارید، بهتر است تحصیل در رشته پزشکی را در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی دنبال کنید. با این حال بهتر است در مورد زبان روسی هم اطلاعاتی داشته باشید و در حد ارتباط برقرار کردن با دیگران، بتوانید نیازهای خود را رفع کنید.

اگر رشته پزشکی در روسیه را به زبان انگلیسی دنبال کنید، امکان دسترسی شما به بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز و به روز بیشتر می‌شود. همچنین یافته‌های جدید و مقالات به روزی که در دنیا به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند را بهتر می‌توانید در دسترس بگیرید. دانشگاه‌های بزرگ و معتبری که می‌توانید در آنها این رشته را به زبان انگلیسی دنبال کنید، دو آکادمی مشهور، آکادمی پزشکی مسکو و آکادمی پزشکی سن پترزبورگ هستند.

تحصیل پزشکی در روسیه

مدارک لازم جهت اپلای پزشکی در روسیه

برای اپلای رشته پزشکی در دانشگاه‌های روسیه باید مدارکی را داشته باشید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • فرم درخواست یا اپلیکیشن فرم
 • مدارک شناسایی و ترجمه آنها به زبان روسی
 • مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات و ترجمه آنها
 • مدرک زبان روسی
 • دعوتنامه
 • مدارک تحصیلی شما، اگر تحصیلات شما در کشور دیگری بوده باشد باید به تایید وزارت خارجه آن کشور رسیده و سپس کنسولگری روسیه این مدارک را تایید کند
  برای اپلای رشته پزشکی می‌توانید رزومه خود را نیز ارسال کنید

مدارک لازم برای صدور ویزای دانشجویی

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه دو عکس پاسپورت با زمینه سفید در اندازه ۳۵ میلیمتر × ۴۵ میلیمتر
 • ارائه کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • گواهی آزمایش HIV

مدت زمان تحصیل پزشکی در روسیه

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی روسیه، بستگی به این دارد که شما در چه دوره‌ای از این رشته تحصیل کنید. برای تحصیل در دکترای پزشکی و اخذ مدرک دکترای عمومی این رشته، باید در حدود ۷ سال تحصیل کنید. دوره‌های پزشکی با دو زبان انگلیسی و روسی است که هر دو این دوره‌ها، مدت زمان ۶ الی ۷ سال را برای تحصیل، نیاز دارند. دانشجویان بین‌المللی که باید دوره یکساله زبان روسی را نیز پیش از تحصیل طی کنند، زمان تحصیل آنها ۷ سال است. اما تحصیل این رشته به زبان انگلیسی در روسیه در حدود ۶ سال، زمان‌بر است.

تحصیل پزشکی در روسیه

بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل پزشکی

روسیه دانشگاه‌های زیادی دارد که برای تحصیل پزشکی مناسب هستند و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. ما در اینجا به سه مورد از دانشگاه‌های این کشور اشاره می‌کنیم.

دانشگاه ایالتی لومونوسوف

دانشگاه ایالتی لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University) دارای رتبه ۱۸۹ در رنکینگ جهانی است. دانشگاه لومونوسوف مسکو که به MSU هم شهرت داشته و در حدود ۳۸ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های مسکو جهت تحصیل پزشکی است.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای

دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای(National Research Nuclear University MEPhI) در روسیه رتبه ۴۰۱را در رنکینگ جهانی به خود اختصاص داده است.

دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک(Novosibirsk State University) یک دانشگاه جدید است. این دانشگاه رتبه ۵۰۰ جهانی را دارد. این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه‌های روسیه است که در جهان دارای رتبه هستند. این دانشگاه، جمعیت کمی دارد، که این جمعیت در حدود ۶۰۰۰ نفر است.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از بهترین امتیازات اپلای پزشکی در روسیه، پایین بودن هزینه تحصیلی برای دانشجویان است. دولت روسیه در حدود ۸۰ درصد از هزینه‌های مربوط به دانشجویان پزشکی که از خارج از روسیه به این کشور می‌آیند را پرداخت می‌کند. بنابراین هزینه زیادی توسط دانشجو پرداخت نمی‌شود. لازم است بدانید هزینه تحصیل این رشته در روسیه به زبان روسی با هزینه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور با هم متفاوت هستند. به طوری که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در حدود ۹ هزار دلار بوده و هزینه تحصیل به زبان روسی در حدود ۸ هزار دلار است.

هزینه یک سال تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه سنت پترزبورگ در حدود ۵۰۰دلار در نظر گرفته شده است. تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه پاولف هم به همین میزان هزینه دارد، با این حال ورود به این رشته در دانشگاه پاولف، کار مشکلی بوده و چندان راحت نیست.

آیا رشته پزشکی در روسیه بورسیه دارد؟

شرط پذیرش در رشته پزشکی در روسیه این است که دیپلم خود را در رشته‌های تجربی و یا ریاضی دریافت کرده باشید. با داشتن این شرایط می‌توانید این رشته را در روسیه را اپلای کنید. اگر قصد دارید رشته مورد نظر را به زبان انگلیسی دنبال کنید نباید این توقع را داشته باشید که بورسیه این کشور را دریافت کنید. بورسیه این رشته در روسیه معمولا در رشته‌های پزشکی است که به زبان روسی به دانشجو ارائه می‌شوند. اخذ این بورسیه کار چندان راحتی نیست و حتی اگر دانشجویان روسیه هم دنبال بورسیه باشند باید نمره‌های دبیرستان آنها بالا باشد و در امتحان ورودی این رشته، نمره‌های بالایی را در درس‌های شیمی و زیست، کسب کرده باشند.

برخی بر این عقیده‌اند که دانشجویان خارجی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی در این کشور را دارند، می‌توانند با پرداخت مبلغی به افرادی که کارشان دریافت بورسیه برای دانشجویان این کشور است، به هدف خود دست پیدا کنند. این کار قانونی نیست. اما گویا در روسیه رواج دارد و تجربه برخی نشان می‌دهد که از این طریق به هدف خود دست پیدا کرده‌اند. در هر حال، برای دریافت بورسیه پزشکی در کشور روسیه به زبان روسی، باید دوره زبان روسی معروف به پادفک را بگذرانید تا بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید.

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه چه مقدار است؟

برای اینکه بتوانید تحصیل در رشته مورد نظر در روسیه را دنبال کنید، باید از هزینه زندگی در این کشور مطلع باشید. هزینه زندگی در این کشور با توجه به نوع زندگی افراد، متفاوت است. حتی شهری که متقاضی، برای تحصیل در این کشور انتخاب می‌کند در مقدار هزینه وی موثر است. هزینه تحصیل این رشته در روسیه برای هر فرد در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه برآورد شده است. این هزینه برای دانشجویان بسیار کمتر از هزینه‌ای است که دانشجو باید برای تحصیل در کشورهای اروپایی دیگر، پرداخت کند.

چرا کشور روسیه گزینه مناسب برای اپلای رشته پزشکی است؟

کشور روسیه گزینه مناسبی برای اپلای پزشکی است. زیرا اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیازی به مدرک زبان انگلیسی نداشته و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آن نیز نسبت به دیگر دانشگاه‌های دنیا، کمتر است. خوابگاه‌های دانشکده‌های پزشکی روسیه به صورت نیمه‌رایگان به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند. متقاضی تحصیل در روسیه برای گذراندن دوره زبان روسی باید یک سال در این کشور وقت بگذارند.

برای پذیرش در رشته پزشکی، معدل دانشجو ملاک تحصیل قرار داده نمی‌شود و نیاز به آزمون ورودی نخواهید داشت. برای اپلای این رشته در دانشگاه‌های روسیه باید علاوه بر گذراندن دوره ۹ ماهه زبان روسی، ۶ سال نیز در این رشته تحصیل کنید تا بتوانید درک خود را دریافت کنید. برای درخواست پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی روسیه، بهتر است در ماه‌های مهر، آبان و آذر اقدام کنید.

آیا محدودیت سنی برای پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه‌های روسیه وجود دارد؟

برای اپلای رشته پزشکی در این کشور، محدودیتی برای سن افراد در نظر گرفته نشده است.

آیا برای اخذ ویزای دانشجویی پزشکی، باید تمکن مالی داشت؟

تحصیل پزشکی در روسیه مقرون به صرفه است و با هزینه‌ای پایین قابل پیگیری است. بنابراین در این مورد، نیازی به گواهی تمکن مالی نخواهید داشت.

آیا در روسیه امکان کار هم‌زمان با تحصیل برای دانشجو فراهم است؟

طبق قوانین دانشگاه‌های روسیه، دانشجویان پزشکی می‌توانند هم زمان با تحصیل خود در کشور، اقدام به کار هم داشته باشند و از این طریق، بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند.

سخن آخر

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از اولویت‌های دانشجویان ایرانی است. عدم نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی و مقرون به صرفه بودن تحصیل در این رشته در روسیه، سبب شده است که اقبال دانشجویان برای تحصیل در این رشته بیشتر شود. ما در اینجا هر آنچه که شما برای تحصیل پزشکی در روسیه نیاز دارید و مدارکی را که باید داشته باشید را برای شما شرح داده‌ایم. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما مسیر راحتی جهت اپلای این رشته در روسیه را طی کنید.