اپلای پزشکی یکی از اولویت‌های بسیاری از جوانان و محصلان ایرانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. بدون شک اپلای پزشکی، شرایطی دارد که متقاضی آن، باید از آنها تبعیت کند تا بتواند به هدف خود دست پیدا کند. اگرچه بسیاری از شرایط و مدارکی که برای اپلای پزشکی در جاهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا حدودی شبیه هم هستند، اما هر کشور و دانشگاهی شرایط و قوانین خود را دارد. بنابراین برای اینکه بدانید اپلای پزشکی چه شرایطی داره، باید ابتدا کشور و دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید را مشخص کنید و سپس شرایط آن را مطالعه کنید. اپلای باما در اینجا شرایط کلی اپلای پزشکی را به شما می‌گویید و سپس چند کشور را که تقاضا برای اپلای پزشکی در آنها بالاست بررسی می‌کند.

 اپلای پزشکی در خارج از ایران

برای اینکه بتوانید درخواست اپلای پزشکی در خارج از کشور را بدهید باید مقطع دبیرستان شما تمام شده باشد و مقطع پیش دانشگاهی را نیز گذرانده باشید. بدون شک هر چه ریز نمرات و معدل شما بالاتر باشد شانس بیشتری برای پذیرش تحصیلی رشته پزشکی را خواهید داشت. هر کشور و هر دانشگاه مدارک و شرایط خاصی برای پذیرش دارد. اما ما در اینجا شرایط و مدارکی را که به طور کلی در همه جا برای پذیرش رشته پزشکی باید داشته باشید را ذکر می‌کنیم. برای اطلاع بیشتر می‌توانید اینجا را هم ببینید.

 • داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالا و ترجمه رسمی آنها
 • مدارک شناسایی شما و ترجمه آنها
 • داشتن رزومه قوی یا CV
 • مقالاتی که از شما چاپ شده
 • داشتن تعهد به رشته پزشکی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات
 • تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مهارت در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی مانند GRE، TOEFLE، IELTS
 • ارائه SOP یا انگیزه نامه تحصیلی
 • تکمیل Application form در ثبت نام آنلاین
 • توصیه‌ نامه از استاد
 • هزینه‌ای که جهت پذیرش باید بپردازید

هر کشوری برای اپلای رشته پزشکی، شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارد. ما در اینجا چند کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اپلای پزشکی

اپلای پزشکی در کانادا چجوریه؟

در هر یک از دانشگاه‌های کانادا یک دانشکده پزشکی ایجاد شده است، که هدف آن آموزش‌های رشته پزشکی برای دانشجویانی است که دکترای پزشکی می‌گیرند این دانشجویان معمولا در حدود ۴ سال تحصیل کرده و دکترای پزشکی می‌گیرند. با تحصیل دو سال بعد از ۴ سال نیز به مرحله دستیار پزشکی راه پیدا می‌کنند. با این حال این دوره چهار ساله از نظر فنی در کشور کانادا معادل کارشناسی و دوره دو ساله دستیار پزشکی نیز معادل مدرک مستر لحاظ می‌شود.

برای تحصیل پزشکی در کانادا باید معدل GPA شما از ۴ نمره سه و نیم و یا چهار باشد تا بتوانید اپلای پزشکی کانادا را دنبال کنید. برای اپلای دوره‌های پزشکی کانادا، باید چهار سال تحصیلات کارشناسی علوم پایه داشته باشید. چهار سال تحصیلات پزشکی MD و بعد از آن هفت سال دوره رزیدنتی را بگذرانید برخی از پزشکان نیز تحصیلات اضافی را در یک فلوشیپ دنبال می‌کنند.

ظرفیت پذیرش پزشکی در کانادا

پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی در کانادا، بسیار رقابتی است تعداد متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا از جایگاه‌هایی که برای افراد در این دانشگاه‌ها مشخص شده، چندین برابر بیشتر است تعداد دانشجویانی که در کانادا پذیرش می‌شوند بسیار ک است زیرا اولویت با دانشجویان بومی این کشور است.
بهتر است بدانید همه دانشکده‌های پزشکی کانادا جهت اپلای پزشکی، لزومی برای مدرک لیسانس ندارند. دانشکده‌های پزشکی در کبک، دانشجویان را با دیپلم CEGEP هم قبول می‌کنند. معمولا دانشکده‌های پزشکی در غرب کانادا، با شرط حداقل ۲ سال تحصیل در دانشگاه و دانشگاه‌های انتاریو با شرط حداقل ۳ سال تحصیلات دانشگاهی اقدام به پذیرش دانشجویان پزشکی می‌کنند.

اپلای پزشکی

روش‌های اپلای رشته پزشکی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا، سیستم آموزشی پیشرفته‌ای دارد. این کشور،۱۵۰ دانشکده پزشکی دارد و متقاضیان تحصیلی در رشته پزشکی در آن بالا هستند. تحصیل پزشکی در آمریکا، ۷سال طول می‌کشد. اپلای رشته پزشکی در آمریکا از دو طریق قابل پیگیری است.
۱-یک روش برای کسانی است که معدل آنها بالا است و به طور مستقیم می‌توانند از دانشگاه مورد نظر خود در رشته پزشکی، پذیرش بگیرند.
۲-روش دوم این است که فرد یک دوره کارشناسی چهار ساله علوم پایه را در آمریکا بگذراند. این دوره چهارساله از ۷ سال پزشکی آمریکا محسوب می‌شود.

مدارک اپلای پزشکی 

جهت اپلای رشته پزشکی در آمریکا، باید در MCAT این کشور شرکت کنید. این آزمون ارزیابی جهت مشخص کردن توانایی و مهارت تفکر انتقادی برای حل مسائل است. با اخذ نمره قبولی در آزمون، می‌توانید وارد دانشگاه‌های آمریکا شوید. دانشجویان رشته پزشکی بعد از فارغ التحصیل شدن دوره کارورزی را طی می‌کنند. هر تخصصی در زمینه پزشکی، برنامه درسی جداگانه‌ای دارد با این توضیح هر دوره دستیاری زمان مخصوص خود را دارد.

 • ارائه مدرک بالای دیپلم و پیش دانشگاهی و ترجمه آنها
 • مدارک شناسایی هویتی و ترجمه آنها
 • داشتن شرط سنی زیر ۲۱ سال
 • ارائه مدرک زبان آیلتس ۵.۵ یا تافل
 • در صورت نداشتن مدرک زبان، باید یک سال را در دوره‌های زبان این کشور بگذرانید
 • سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی
 • توصیه نامه
 • اخذ نمره قبولی در آزمون MCAT
 • سلامت شخصیت و تعهد به رشته پزشکی

اپلای پزشکی

 اپلای رشته پزشکی در آلمان 

برای اپلای پزشکی در آلمان دو راه را می‌توانید دنبال کنید. اول اینکه در آزمون پزشکی در ایران پذیرفته شده باشید. بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی آلمان که به زبان آلمانی است هم پذیرفته شوید. برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی آلمان، باید حداقل مدرک سطح B2 زبان آلمانی را داشته باشید.
راه دیگر این است که اگر در کنکور پزشکی ایران پذیرفته نشده‌اید، در کالج‌های آلمان ثبت نام کنید و واحدهای تخصصی مانند زیست شناسی و مدرک آلمانی را از آنجا بگیرید. سپس در آزمون پزشکی این کشور شرکت کنید. این کالج ها یک دوره تحصیلی یک ساله همراه با پرداخت شهریه را در بر می‌گیرند.

شرایط سنی کشور آلمان برای اپلای پزشکی بر این است که سن متقاضی نباید بیشتر از ۲۴ سال باشد. با این حال اگر متقاضی دلیل قانع‌کننده‌ای دارد می‌تواند آن را به سفارت اعلام کند. شاید راه‌گشای وی باشد. تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های آلمان در بسیاری از موارد، رایگان است و بدون شهریه انجام می‌شود. با این حال اخیرا دانشگاه‌ها در حال اخذ شهریه ۵۰۰ یورویی برای هر ترم هستند.

بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان 

در رشته پزشکی آلمان، بورسیه‌هایی نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. این کمک هزینه‌ها با اخذ نمرات بالا در دوره دبیرستان و داشتن معدل بالا برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته می‌شود. هر یک از بورسیه‌های این رشته شرایط خاصی دارند. مثلا برخی ممکن است شرط اینکه مقطع پیشین دانشجو در آلمان بوده باشد و یا داشتن اقامت یک ساله جهت دریافت بورسیه را به عنوان شروطی در این زمینه مطرح کنند. با این حال اپلای پزشکی در آلمان بسیار معتبر است و در همه کشورهای دنیا متقاضی دارد. مدرک پزشکی آلمان، تایید همه کشورهای دنیا را دارد. برای اطلاع بیشتر اینجا را ببیند.

اپلای پزشکی

رشته پزشکی و پذیرش در  انگلستان

اپلای پزشکی در کشور انگلستان، متقاضیان بسیاری دارد. زیرا آینده رشته پزشکی در این کشور، شرایط بسیار خوبی دارد. بنابراین انگلستان مانند دیگر کشورهایی که در بالا ذکر شد. یکی از گزینه‌های مناسب، جهت اپلای رشته پزشکی محسوب می‌شود. طول تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، کمتر است. این دوره در حدود ۵ سال برای دانشجو طول می‌کشد.

پذیرش تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان کار چندان سختی نیست. در صورتی که معدل شما و سوابق تحصیلی‌تان خوب باشد، شرایط اپلای این کشور را دارید. بهتر است بدانید دانشگاه‌های انگلستان دانشجویان پزشکی خود را بعد از سه سال در صورت داشتن معدل خوب، بورسیه می‌کنند. دانشکده‌های پزشکی انگلستان از تجهیزات پیشرفته‌ای جهت آموزش این رشته برخوردار هستند. استفاده از خدمات بهداشتی در کشور انگلستان پس از یک سال قابل استفاده است. برای اپلای پزشکی در این کشور نیز باید مدارکی را که برای کشورهای دیگر گفتیم داشته باشید.

شروط اپلای پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه 

اپلای پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه نیز مانند دیگر کشورها شرایط و مدارک خاص خود را می‌طلبد، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید مدرک تحصیلی دیپلم خود را گرفته باشید. شرط ورود به دانشکده‌های پزشکی ترکیه، قبولی در آزمون YOS و یا SAT در این کشور است. نمره آزمون زبان ترکی یا تومر TOMER شرط دیگر پذیرش تحصیل پزشکی در این کشور است. داشتن مدرک آیلتس و تافل نیز برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند ضروری است.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا پذیرش تحصیلی پزشکی ترکیه بدون شرکت در آزمون قابل پیگیری است؟ بهتر است بدانید دانشگاه‌های با کیفیت علمی بالا و معتبر در ترکیه، برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی، آزمون می‌گیرند. اما دانشگاه‌های خصوصی این کشور، بدون برگزاری آزمون یوس و با داشتن شرایطی خاص، اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. شرط معدل بالای ۱۷ در این زمینه در نظر گرفته و برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی بدون آزمون لحاظ می‌شود.

اپلای پزشکی

اپلای پزشکی در کشور هند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند در مدت زمان ۶ سال طول می‌کشد. اپلای این رشته بدون ارائه مدرک زبان در هند امکان‌پذیر است. با این حال عدم تسلط به زبان، می‌تواند تحصیل شما را با مشکل مواجه کند. چون تحصیل این دوره به زبان انگلیسی است. برای اپلای تحصیلی پزشکی در هند، باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید. هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های هند در حدود ۲۵ هزار دلار است.

ده دانشکده پزشکی هند جزو بهترین دانشکده‌های پزشکی این کشور هستند. دانشگاه راجیو گاندی در این زمینه، یکی از بهترین‌ها در پذیرش تحصیلی رشته پزشکی محسوب می‌شد. بهتر است بدانید که اخیرا، وزارت بهداشت ایران برخی دانشکده‌های پزشکی هند را از فهرست تایید خارج کرده است. پس بهتر است هنگام انتخاب دانشگاه به این موارد توجه کنید.

سخن آخر

اپلای پزشکی اولویت بسیاری از شماست. شرایط اپلای این رشته در هر یک از کشورها و دانشگاه‌های جهان متفاوت است. اما اگر در رشته علوم پایه تحصیل کرده‌اید و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی شما بالاست و توانسته‌اید مدرک آیلتس، را بگیرد و سن شما هم در مرحله طبیعی اخذ دیپلم قرار دارد،۷۰درصد راه را رفته‌اید. حالا فقط کافی است که کشور و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنید. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما به هدفتان دست پیدا کنید.