اپلای حقوق در دانشگاه‌های خارجی جزو اولویت‌های دانشجویان ایرانی است. رشته حقوق، از رشته‌هایی است که در بین رشته‌های علوم انسانی، متقاضیان زیادی دارد. جایگاه و اهمیتی که رشته حقوق در کشورهای دنیا دارد سبب شده است که اپلای حقوق برای دانشجویان این رشته جزو الویت‌های آنها قرار گیرد. لازم است بدانید اپلای رشته حقوق در کشورهای مختلف دنیا شرایط یکسانی ندارد. برخی از دانشگاه‌ها به دلیل داشتن شهرت و اعتبار بیشتر ممکن است شرایط اپلای حقوق را به صورت جدی‌تری در نظر بگیرند. بسیاری از شما دانشجویان و علاقمندان به اپلای، به دنبال دست یافتن به بورسیه‌های حقوق در خارج از کشور هستید. واضح است که برای شما و هر دانشجوی دیگری، دانشگاه‌های برتر جهان برای اپلای حقوق، در اولویت است. شرایط بورسیه حقوق در دانشگاه‌های مختلف دنیا متفاوت است. در اینجا سعی می‌کنیم شما را با شرایط اپلای حقوق در برخی کشورهای دنیا آشنا کنیم.

مدارک دانشگاهی حقوق

شما دانشجویان و علاقمندان به اپلای حقوق در کشورهای خارجی، ممکن است قصد داشته باشید رشته حقوق را در هر مقطعی دنبال کنید. مقاطع رشته حقوق در هر یک از کشورهای دنیا با نام‌ها و شرایط مختلف ارائه می‌شوند. بنابراین شما متقاضی پذیرش حقوق باید بدانید که در برخی کشورها مقطع کارشناسی حقوق با عنوان LLB است.  این مقطع است که دانشجوی حقوق را برای دست یافتن به مقطع تحصیلی بالاتر و یا وکالت آماده می‌کند. این مدرک در کشورهای دیگر ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در کشوری مثل آمریکا یا کانادا، مدرکی که به دانشجویان ارائه می‌شود با نام JD است. این دوره در حدود سه سال طول می‌کشد.

در این کشورها بعد از اتمام دوره کارشناسی، می‌توانید مطالعات خود را در دوره مستر بر رشته‌ای بجز حقوق نیز دنبال کنید. علاوه بر آنچه گفته شد شما دانشجویان عزیز که قصد اپلای حقوق در کشورهای مختلف  را دارید باید بدانید که در برخی از کشورها بعد از پایان مقطع کارشناسی، یک دوره یک ساله برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود. این دوره که با نام LLM شناخته می‌شود  همان دوره مستر حقوق به حساب می‌آید. معمولا شرایط گذراندن این دوره یک ساله به صورتی است که ممکن است دانشجو تنها بر روی یک قانون خاص، مطالعات خود را متمرکز کند. بعد از دریافت مدرک LLM متقاضی  وارد بازار کار می‌شود. اگر چه فرد متقاضی با داشتن این مدارک می‌تواند وارد بازار کار شود. اما اگر علاقمند به ادامه تحصیل باشد در زمینه PHD رشته حقوق وارد و مدرک دکترای خود را دریافت خواهد کرد.

اپلای حقوق

‍‍شرایط اپلای حقوق

اپلای رشته حقوق در دانشگاه‌های بین‌المللی شرایط خاص خود را دارد. اگر متقاضی پذیرش تحصیلی حقوق هستید در هر کشور و یا دانشگاهی باید به طور تخصصی، شرایط آن کشور و دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنید. شرایط عمومی که تقریبا تمامی دانشگاه‌هایی که اپلای این رشته در آنها امکان‌پذیر است دارند، داشتن مدرک زبان است.  در اکثر دانشگاه‌ها مدرک آیلتس مد نظر است که ممکن است نمرات آن برای هر دانشگاه متفاوت باشد. مدارک شناسایی و تحصیلی مورد نیاز، موارد دیگری هستند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

الف: ارائه مدرک زبان

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های خارج باید از آن برخوردار باشید داشتن مدرک زبان آیلتس است. اکثر متقاضیان اپلای حقوق باید در آزمون آیلتس نمره ۷ تا ۷.۵ را برای تحصیل در این رشته کسب کنند. این مورد یکی از شرایط اصلی اپلای حقوق در تمامی دانشگاه‌ها است. برخی دانشگاه‌های انگلیسی زبان ممکن است مدرک زبانی مخصوص کشور مورد نظر را نیز از فرد متقاضی اپلای حقوق بخواهند. برای مثال ممکن است کشور فرانسه با وجود ارائه دروس رشته حقوق به زبان انگلیسی در دانشگاه، علاوه بر مدرک آیلتس، مدرکی مبنی بر تسلط متقاضی به زبان فرانسه نیز از وی بخواهد. در این صورت متقاضی پذیرش تحصیلی حقوق در دانشگاه‌های فرانسه با ارائه مدرکDEIF  می‌تواند در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کند.

ب: مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی مورد نیاز

۱-مدارک شناسایی و ترجمه آنها:

اگر متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های خارج هستید باید مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آنها به زبان انگلیسی برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان ارسال کنید. داشتن این مدارک و ارائه آنها جزو شرایطی است که معمولا تمامی دانشگاه‌ها آن را در نظر می‌گیرند. اما ممکن است با توجه به مقطع تحصیلی که شما برای اپلای حقوق برای تحصیل در نظر دارید مدارک بیشتر و یا مدارک خاصی نیاز باشد. در ادامه با در نظر گرفتن دانشگاه مورد نظر، به مدارک خواسته شده  اشاره می‌کنیم. بسته به این که فرد متقاضی اپلای حقوق قصد دارد در چه مقطعی تحصیل کند شرایط و مدارکی که باید ارائه کند متفاوت هستند.

۲-انگیزه نامه:

داشتن انگیزه نامه برای تحویل به دانشگاه یکی از مدارکی است که متقاضی باید ارائه کند و در آن قصد خود را از تحصیل در رشته حقوق و کشور و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب کرده است مشخص کند.

۳-توصیه نامه:

چنانچه متقاضی اپلای حقوق هستید و قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را دارید نیاز به ارائه توصیه نامه از اساتید پیشین خود خواهید داشت که معمولا اکثر دانشگاه‌های خارجی ارائه این مدرک را جزو شرایط اپلای حقوق، ذکر می‌کنند.

شرایط اپلای حقوق در دانشگاه‌های مختلف

نظر به اینکه هر یک از دانشگاه‌های دنیا که رشته حقوق دارند، شرایط خاصی برای شما متقاضیان اپلای این رشته دارند. در این نوشتار بهترین دانشگاه‌های کشورهایی که پذیرش تحصیلی حقوق در آنها امکان‌پذیر است به تفکیک ذکر می‌شوند. شرایط دانشگاه‌ها به طور جداگانه و دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا شما متقاضی گرامی راحت‌تر بتوانید دانشگاه و کشور مورد علاقه خود را جهت اپلای حقوق انتخاب کنید.

اپلای حقوق در کشورهای دنیا

۱-اپلای حقوق در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا

اپلای حقوق در دانشگاه‌های آمریکا، در هر مقطع، شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا مستر حقوق در این کشور، باید مدرک آیلتس با نمره ۷ ارائه شود. مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات فرد متقاضی جهت پذیرش تحصیلی حقوق در دانشگاه‌های آریکا، باید ترجمه و ارائه شود. انگیزه‌نامه فرد نیز یکی از مدارکی است که جهت اپلای این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌شود.

اگر فردی متقاضی اپلای حقوق در مقطع JD در این کشور را داشته باشد باید ترجمه مدرک مستر و نمره قبولی در آزمونLSAT را نیز ارائه کند. این دوره، سه ساله است و متقاضی با گذراندن آن می‌تواند در آزمون وکالت نیز شرکت کند. گذراندن این دوره در طول سه سال، هزینه‌ای در حدود ۶۰هزار دلار برای فرد دارد. بنابراین اپلای حقوق در این مقطع نیازمند اثبات توانایی مالی فرد جهت تحصیل در این رشته است. از بین دانشگاه‌هایی که متقاضیان در آمریکا می‌توانند دنبال کنند، دانشگاه هاروارد، شیکاگو و دانشگاه کلمبیا را می‌توان برترین آنها به شمار آورد.

اپلای حقوق در دانشگاه کانادا

تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های کانادا در حدود چهار سال به طول می‌انجامد. دانشگاه‌های زیادی در کانادا رشته حقوق را دنبال می‌کنند. برای پذیرش تحصیلی در کانادا باید نمره آزمون LSAT ارائه شود. اپلای حقوق در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، ممکن است با تز یا بدون تز در هر  گرایش‌ از این رشته، صورت پذیرد. مقطع phd حقوق در کانادا نیز سه سال به طول می‌انجامد. کسانی که پذیرش تحصیلی در این رشته را در دانشگاه دارند می‌توانند متقاضی اپلای باشند.

شرایط اپلای حقوق در کانادا و آمریکا

اگر قصد اپلای حقوق در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا را دارید باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی شما با معدل بالای ۱۴ارائه شود. هچنین باید پیش از ورود به رشته حقوق حداقل، دو سال در دانشگاه تحصیل کرده باشید. اگر متقاضی اپلای حقوق در این کشور هستید، باید ابتدا دو یا حتی سه سال در رشته‌های عمومی تحصیل کنید.بعد از آن با دادن آزمون دانشکده حقوق وارد این رشته شوید. آزمون حقوق معمولا در سال در حدود چهار بار برگزار می‌شود و نمره قبولی در آن باید ۱۵۰ به بالا باشد. دانشجویانی که وارد رشته حقوق می‌شوند با پایان یافتن دوره کارشناسی مدرک LLB دریافت می‌کنند. بعد از دریافت این مدرک، فارغ التحصیلان حقوق با یک سال کارآموزی زیر نظر وکیل، در آزمون وکالت شرکت کرده و شروع به کار در زمینه تخصصی خود می‌کنند. آزمون وکالت با نام Bar Examination شناخته می‌شود.

دریافت بورسیه حقوق در آمریکا مختص به کسانی است که بتوانند توانایی علمی خود را ثابت کنند. معدل بالا و مدرک زبان از مهم‌ترین شرایط اخذ بورسیه در کشور آمریکا است. دریافت بورسیه حقوق در این کشور در مقاطع تکمیلی آسان‌تر است.

۲-اپلای حقوق در دانشگاه‌های انگلستان

اپلای حقوق در دانشگاه‌های انگلیس همیشه جزو اولویت‌های متقاضیان این رشته بوده است. دانشجویانی که به دنبال پذیرش تحصیلی حقوق در انگلستان هستند به طور خاص، بورسیه‌های این کشور را در اولویت قرار می‌دهند. مهم‌ترین بورسیه حقوق در انگلستان به نام چونینگchevening  است. این بورسیه در بیشتر دانشگاه‌های انگلستان و در مقطع مستر ارائه می‌شود. این بورسیه مخصوص متقاضیان ایران و افغانستان است که به افراد با توانایی بالای علمی اختصاص داده می‌شود. این نوع بورسیه  برای تحصیل در مقاطع تکمیلی رشته حقوق مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند از پرداخت هزینه‌های مختلف معاف بوده و حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند.  برای دست یافتن به این بورسیه باید مدرک آیلتس ارائه دهید. گفته شده که مدرک تافل نیز  در این بورسیه، مورد پذیرش است. برای اطلاع بهتر می‌توانید به سایت موسسه مراجعه کنید:

https://www.chevening.org/

اپلای حقوق در دانشگاه‌های انگلستان

۳-اپلای حقوق در دانشگاه‌های فرانسه

فرانسه یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که متقاضیان اپلای حقوق به آن توجه می‌کنند. این کشور بورسیه‌های متفاوتی دارد که برای دانشجویان حقوق ارائه می‌کند. استفاده از بورسیه‌های حقوق در این کشور مختص افراد مستعد با توانایی علمی بالا است. این نوع بورسیه‌ها شامل بورسیه ایفل برای مقاطع تکمیلی، بورسیه ایل دو فرانس برای دوره کارشناسی و بورسیه اینسد می‌شوند. هر یک از این بورسیه‌ها، ویژگی‌های خود را دارند و مبلغی که برای هر یک از بورسیه‌ها، در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. اکنون به مدارکی که برای اپلای حقوق در فرانسه باید به دانشگاه تحویل داده شود اشاره می‌کنیم.

این مدارک شامل مدارک شناسایی و تحصیلی فرد متقاضی و ترجمه آنها، انگیزه‌نامه، توصیه نامه از اساتید دانشگاه، گواهی قبولی تز برای دوره‌های بالاتر می‌شود. بهتر است بدانید که در مقطع مستر و دکترا در این کشور تسلط به زبان انگلیسی کافی است زیرا دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. با این حال ممکن است برای اپلای و پذیرش تحصیلی در کشور فرانسه توانایی فرد در زمینه تسلط بر زبان فرانسه برای ورود به دانشگاه نیز سنجیده شود.

۴-اپلای حقوق در دانشگاه‌های استرالیا

اگر شما متقاضی اپلای حقوق در دانشگاه‌های استرالیا هستید برای تحصیل در این رشته، باید مدرک LLB یا JD  خود را از دانشگاه‌های این کشور داشته باشید. ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا ضرورت دارد. اگر متقاضی اپلای این رشته در استرالیا در مقاطع تکمیلی این رشته هستید باید مدرک کارشناسی حقوق را از دانشگاه‌های استرالیا گرفته باشید. اگر مدرک کارشناسی حقوق خود را در بیرون از استرالیا اخذ کرده‌اید باید مدرک کارشناسی خود را به تایید سازمان وکلای ایالتی که قصد تحصیل در آن را دارید برسانید. این جزو شروط وارد شدن به مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های استرالیا است.

اپلای حقوق به این کشورهای اروپای و امریکایی خلاصه نمی‌شود.  ترکیه نیز یکی دیگر از کشورهایی است که اپلای رشته حقوق را می‌توانید در آن دنبال کنید در این کشور نیز بورسیه‌هایی برای رشته حقوق در نظر گرفته شده است که در صورت علاقمندی می‌توانید آنها را دنبال کنید.

بورسیه تحصیلی جهت اپلای رشته حقوق در مقاطع مختلف ۲۰۱۹

موسسه قضایی Afidavit، بورسیه و فاند تحصیلی برای تمامی دانشجویان سرتاسر جهان در رشته حقوق ارائه می‌دهد. این موسسه به دانشجویانی که در دانشگاه‌هایی که جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر در نظام رتبه‌بندی QS هستند، بورسیه اهدا می‌کند. این بورسیه در تمامی مقاطع اعم از لیسانس، مستر و phd ارائه می‌شود. تمامی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به منظور دریافت آن درخواست دهند. محل برگزاری این بورسیه کشور انگلستان است و یکی از فاکتورهای مهم انتخاب در آن، شرایط تحصیلی مناسب و رزومه تحصیلی قوی با معدل بالا است.

بورسیه حقوق

مهلت تقاضا برای بورسیه  جهت اپلای حقوق

از تاریخ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹ – ۹ آذر سال ۹۸ و ارزش بورسیه جهت اپلای حقوق فول فاند است.

نتیجه گیری

شرایط و ضوابط مختلف در دانشگاه‌های دنیا جهت پذیرش تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های خارج، وجود دارد. این شرایط در بسیاری زمینه‌ها بین دانشگاه‌ها در زمینه شرایط و مدارک، مشترک و در بعضی موارد متفاوت است. با توجه به آنچه که گفته شد به نظر می‌رسد کشور انگلستان و دانشگاه‌های آن به دلیل ارائه بورسیه برای دانشجویان ایرانی جزو بهترین دانشگاه‌ها جهت اپلای این رشته باشد. وجود موسسه قضایی  Afidavit در این کشور، در زمینه ارائه بورسیه و فاند تحصیلی در همه مقاطع، انگلستان را به یکی از بهترین کشورها در زمینه اپلای حقوق در سراسر دنیا تبدیل می‌کند.  زیرا اعطای بورسیه و برخورداری از آن، از لحاظ مالی می‌تواند برای دانشجویان مناسب باشد.

سخن آخر

بستگی به سلیقه شما دارد که چه کشور و یا دانشگاهی را برای تحصیل در نظر داشته باشید. شما دانشجوی متقاضی اپلای حقوق باید ابتدا شرایط لازم را فراهم و سپس بر اساس نیاز و علاقمندی خود هر یک از کشورها و دانشگاه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از آن به طور تخصصی، شرایط  دانشگاه را از طریق سایت دانشگاه مورد نظر، دنبال کرده و با فراهم کردن زمینه، اپلای آن دانشگاه را، دنبال کنید. اپلای با ما تلاش خود را جهت آگاهی شما برای اپلای حقوق انجام داده و برای شما آرزوی موفیقت می‌کند.