این روزها کشور ایتالیا علاوه بر موفقیت در جذب توریست، توانسته قدم های بسیار موفقیت آمیزی برای جذب متقاضیان تحصیل در این کشور بردارد. در واقع ایجاد تغییرات گسترده در سیستم آموزشی ایتالیا و وجود دانشگاه هایی با رنکینگ بالای علمی و همچنین هزینه های معقول این کشور را به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. اما سوالی که در ذهن تمامی متقاضیان وجود دارد این است که هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا چقدر است؟ آیا روش هایی برای کاهش این هزینه وجود دارد؟ مطمئنا این مسئله برای بسیاری از متقاضیان جذاب و البته مهم تلقی می شود. از همین رو در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

قبل از اینکه به سراغ هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا برویم، باید بدانید که دانشگاه های ایتالیا یک مقصد رویایی برای ادامه تحصیلات به حساب می آیند. دانشگاه های این کشور با قرار دادن شرایطی آسان از جمله تهیه مدارک همچون رزومه، انگیزه نامه، مدرک زبان آیلتس و یا ایتالیایی، توصیه نامه از اساتید و تهیه مدارک مقاطع قبلی امکان تحصیل در برترین دانشگاه های جهان  را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. جالب اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا به طرز قابل توجهی پایین است که دلیل آن وجود یارانه ای است که از سوی دولت این کشور به بخش آموزش تخصیص داده شده است. یک ویژگی خاص در زمینه شهریه دانشگاه ها، یکسان بودن آنها برای دانشجویان ایتالیایی و دانشجویان خارجی است. مزیت دیگر این است که دانشجویان می توانند بر اساس میزان درآمد خانواده شان شهریه کمتری را بپردازند.

شرایط کاهش هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

اگر بخواهیم هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا را دسته بندی کنیم تنها با دو بخش هزینه تحصیل و هزینه زندگی روبرو خواهیم شد. که در نظر داریم در ادامه این مقاله به بررسی آنها بپردازیم:

  • شهریه دانشگاه های ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی

مطمئنا به این مسئله آگاه هستید که عوامل بسیار زیادی در تعیین نرخ شهریه دانشگاه تاثیرگذار هستند. از جمله اینکه تا چه اندازه درآمد دارید، در چه رشته و مقطعی به تحصیل میپردازید، کدام دانشگاه ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید و… که هر کدام به طور نسبی تاثیری هر چند کم بر روی هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا خواهند داشت. اما به طور کلی دانشگاه های ایتالیا سالیانه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس چیزی حدود ۴۵۰ الی ۳۰۰۰ یورو از دانشجویان شهریه دریافت می کند. نکته بسیار جالبی که در رابطه با دانشگاه های ایتالیا وجود دارد این است که دانشگاه های معتبر همچون میلان و ناپل فدریکوسکوند و غیرمعتبر به منظور جذب و تشویق دانشجویان خارجی برای انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل شهریه های دانشگاه را تا حدود زیادی کاهش داده اند.

هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا چقدر است

  • شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی در ایتالیا

همانطور که میدانید دانشگاه ها در تمامی کشورها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. همین مسئله باعث ایجاد تفاوت های بسیار زیادی در شهریه ها و هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا می شود. به عنوان مثال زمانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا را دارید باید بدانید که شهریه شما بین ۱۴۰ الی ۵۰۰ یورو خواهد بود. دلیل در نوسان بودن این شهریه ارتباط زیادی به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل شما خواهد داشت. به عبارت بهتر برای برخی رشته های تحصیلی شهریه دانشگاه ها بسیار کمتر است که از جمله آن میتوان به رشته هایی همچون علوم انسانی و یا برخی رشته های مدیریت و حقوق اشاره کرد. مطمئنا این نرخ شهریه برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی و برخی رشته های هنر و آزمایشگاه که نیارمند خرید برخی وسایل جانبی است متقاوت خواهد بود.

  • هزینه زندگی در ایتالیا

همانطور که گفته شد هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا به دو دسته هزینه تحصیل و زندگی تقسیم می شود. حال پس از بررسی هزینه های تحصیل به هزینه زندگی میرسیم. جایی که دانشجویان برای زندگی باید جیزی حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در نظر بگیرند. در واقع این هزینه ها شامل مسکن، تهیه غذا، حمل و نقل عمومی و مسافرت های محلی و تفریح و سرگرمی می باشد. اگر بخواهیم شهرهای ایتالیا را با یکدیگر مقایسه کنیم، شهر رم یکی از گرانترین و بولونیا ارزانترین شهرهای این کشور به حساب می آیند. از همین رو همواره توصیه می شود قبل از آغاز فرآیند اپلای نسبت به تمامی نکات موجود که شما را با کاهش هزینه های تحصیل و زندگی روبرو می کند اطلاعات کاملی بدست آورید.

کاهش هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

مطمئنا یکی از بهترین راه هایی که برای کاهش هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا پیش روی افراد قرار دارد، استفاده از بورسیه های تحصیلی می باشد. خوشبختانه دولت این کشور بورسیه هایی را با شرایط مختلف برای دانشجویان در نظر گرفته است. بورسیه های ایتالیا به دسته های ملی و منطقه ای و دانشگاهی تقسیم بندی می شود.

بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی: این بورسیه در تمامی سطوح تحصیلی و برای آن دسته از افرادی که دارای مدرک زبان ایتالیایی می باشند در نظر گرفته شده است. و دوره استفاده از آن بین سه، شش و یا نه ماه می باشد.

بورسیه دانشگاه ها: برخی از دانشگاه های معروف ایتالیا نیز همانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه Padova، دانشگاه Bocconi و دانشگاه بولونیا  تلاش کرده اند به منظور جذب متقاضیان تحصیلی در ایتالیا، بورسیه هایی را برای آنان در نظر گیرند. این بورسیه های چیزی حدود ۵ هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال خواهد بود و هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

کار در حین تحصیل در ایتالیا

یکی دیگر از راه هایی که میتواند کاهش هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا را برای افراد به دنبال داشته باشد، کار در حین تحصیل می باشد. خوشبختانه دولت ایتالیا اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را برای دانشجویان صادر کرده است. از همین رو دانشجویان علاقمند می توانند با توجه به رشته ای که در آن به تحصیل می پردازند به کار مشغول شوند و علاوه بر تامین هزینه های مورد نیاز زندگی و تحصیل، به کسب تجربه و همچنین تهیه رزومه ای عالی بپردازند.

تحصیل همراه با کاهش هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

در این مقاله با انواع هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا و همچنین برخی از روش های کاهش این هزینه ها آشنا شدید. مطمئنا نکات بسیار زیادی در این راستا وجود دارد که میتواند به شما برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا کمک کند. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.