همه آن دسته از افرادی که به علم و دانش علاقمندند، رویای تحصیل در مقطع دکترا آن هم در کشورهای پیشرفته را در سر میپرورانند. امروزه نیز شاهد این مسئله هستیم که افراد زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام می کنند. یکی از کشورهایی که این روزها به مقصد اصلی متقاضیان تبدیل شده، کشور ایتالیا است. اما سوال اینجاست که برای اپلای دکترا ایتالیا چه اقداماتی باید انجام داد؟ آیا بورسیه تحصیلی تضمینی وجود دارد که بتوان به کاهش هزینه های تحصیل پرداخت؟ در ادامه این مسئله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

کشور ایتالیا این روزها به واسطه پیشرفت ها و تغییر و تحول بسیار زیادی که در نظام آموزشی خود ایجاد کرده علاوه بر افزایش کیفیت آموزش عالی به زیرساخت های پژوهشی، روش آموزش و مطالعات کم هزینه و چشم اندازه حرفه ای توجه ویژه ای داشته است. تمامی این مسائل مطمئنا در افزایش متقاضیان اپلای دکترا ایتالیا با بورسیه تضمینی تاثیرگذار خواهد بود. اما به طور کلی باید بدانید که تحصیل دکترا در ایتالیا چیزی حدود ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد که با توجه به رشته افراد میتواند متفاوت باشد. دانشجویان نیز برای فارغ التحصیلی باید پایان نامه ای را تحت نظارت استاد راهنمای خود ارائه داده و از آن در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. همچنین نکته دیگر اینجاست که تحصیل دکترا در ایتالیا به ۲ شکل امکانپذیر است.

 • The Treditional PHD: که در این دوره دانشجویان با کار کردن بر روی پروژه تحقیقاتی خاص و البته تحت نظارت استاد راهنمای خود مشغول به کار می شوند. همچنین اگر تمایل به گذراندن دوره دکترا خود در یک دانشگاه و یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی هستید باید بدانید که هیچ مانعی پیش روی شما قرار ندارد.
 • Diploma accademico di formazione alla ricerca: که مدرک آن توسط موسسات آموزشی با سطح بالای هنر و موسیقی به فارغ التحصیلان اعطا می شود.

اپلای دکترا ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اپلای دکترا ایتالیا

مطمئنا به این مسئله آگاه هستید که برای اپلای دکترا ایتالیا و تمامی کشورها، ارائه مدارک الزامی است. در واقع مدارک باعث می شود که دانشگاه ها از شرایط و ویژگی های شما بهره مند شده و حتی امکانات متفاوتی از جمله بورسیه تحصیلی را برای شما در نظر بگیرند. از همین رو در تهیه و آماده سازی مدارک نهایت دقت را به کار گیرید.

 • دانشجویان باید حتما مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاهی معتبر را در اختیار داشته باشند. متقاضیانی که خارج از ایتالیا تحصیل کرده باشند می بایست برای تائید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند. توصیه می شود که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید تا نحوه ارزیابی مدارک مشخص شود. عموماً متقاضیان برای تائید مدارک تحصیلی خود به سفارت ایتالیا مراجعه می کنند.
 • در اختیار داشتن رزومه پژوهشی که نشان دهنده فعالیت های آنان در رشته مورد نظر بوده میتواند موثر باشد.
 • متقاضیان باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا زبان ایتالیایی CILS را در اختیار داشته باشند. البته نمره قبولی آن در هر دانشگاه متفاوت است از همین رو باید نهایت دقت صورت گیرد.
 • توصیه نامه اساتید که در آن به شرح مهارت ها، ویژگی ها و صلاحیت شما برای تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا پرداخته باشد.
 • متقاضیان باید دو عضو هیئت علمی و یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه مربوطه را به عنوان استاد راهنما ارائه دهند.
 • انگیزه نامه یا همان SOP که به شرح دقیقی از دلیل اصلی متقاضیان برای انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا می پردازد باید ارائه شود.
 • ارائه پروپوزال که در آن به موضوع جدید و نوین و یا خدمتی نوین در رشته مورد نظر شما پرداخته میشود.

شرایط اپلای دکترا ایتالیا

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

تمام افرادی که برای اپلای دکترا ایتالیا اقدام میکنند به این فکر هستند که هزینه های تحصیل را کاهش دهند. ایتالیا نیز با توجه به قانون سازمان ملل شرایطی را به وجود آورده تا افراد تحت شرایطی رایگان تحصیل کنند. بورسیه ها که به عنوان نوعی کمک هزینه بدون بازگشت در اختیار دانشجویان قرار میگیرد باعث شده تا آنها بدور از هر دغدغه ای و با تمرکز کامل بر روی واحدهای درسی، به تحصیل بپردازند. اما به طور کلی شانس آن دسته از افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد ( Master) و دکترا ( PHD) به تحصیل میپردازند برای دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر است. اما نکته اینجاست که دولت ایتالیا بورسیه ها را در انواع مختلفی در اختیار دانشجویان قرار می دهد:

 • بورسیه های دانشگاهی:

این نوع بورسیه ها اغلب به آن دسته از دانشجویانی که معدل بالایی را کسب کرده و توانسته اند مقاله های متعددی را در مجلات معتبر  به چاپ برسانند تعلق میگیرد. و شانس دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به نسبت سایر مقاطع بالاتر است. در این بورسیه چیزی حدود ۱۲۰۰ یورو در ماه به دانشجویان تعلق خواهد گرفت. اما با اینحال دانشگاه ها با توجه به بودجه ای که در اختیار دارند آنها را به سه دسته تقسیم کرده اند: بورسیه های ۱۲۰۰۰ یورویی همراه با هزینه ی شهریه دانشگاه که میتوان مقداری از آن را نیز پس انداز کرد، بورسیه دوم ۵۵۰۰ یورویی بعلاوه هزینه شهریه ی دانشگاه و بورسیه ای که فقط شهریه دانشگاه را کامل پوشش می دهد. این شرایط برای دانشگاه های میلان، تورین، ونیز تقریبا یکسان می باشد.

 • بورسیه های استانی:

بورسیه های استانی که از آنها با عنوان بورسیه DSU نیز یاد می شود توسط اداره بورسیه هر استانی که در آن مشغول به تحصیل هستید ارائه می شود. نکته مثبت اینجاست که این اداره هیچ تفاوتی میان مقاطع تحصیلی قائل نمی شود. این بورسیه شرایط ویژه و نسبتا ساده ای را شامل میشود. افرادی که برای اپلای دکترا ایتالیا اقدام می کنند و درصدد دریافت بورسیه های استانی هستند به خوبی میدانند که این بورسیه در دانشگاه های دولتی شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا و… می باشد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این بورسیه دولتی مبلغ ۵۰۰۰یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکترا ۸۰۰۰ یورو بعلاوه هزینه شهریه ها می باشد. که شما با استفاده از این بورسیه ها بطورکامل هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش میدهید و نهایت هزینه ای که بایستی سالیانه خودتان تهیه کنید ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو می باشد.

بورسیه تحصیلی اپلای دکترا ایتالیا

با توجه به تمامی موارد ذکر شده، افراد زیادی برای اپلای دکترا ایتالیا با بورسیه تضمینی اقدام می کنند و شانس خود را در این زمینه امتحان خواهند کرد. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.