ایتالیا یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل است. اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا برای دکترا یکی از موضوعاتی است که هر دانشجویی را به خود مشغول می کند. ایتالیا فرصت های خیلی خوبی برای دوره دکتری ارائه می دهد و دانشگاه بسیار خوبی در رشته های مختلف دارد. ما ادامه مطالب قبلی سعی کرده ایم مطالب مفیدی را برای شما تهیه کنیم.

در قسمت اول راجع به فرصت های اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا برای دکترا و رنکینگ دانشگاه های ایتالیا و در قسمت دوم راجع به شهر های دانشگاهی ایتالیا و بررسی ساختار،‌ روند و بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا صحبت کردیم.

در این صفحه می خوانیم

 • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا
 • بررسی شرایط کار پس از فارغ التحصیل شدن

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا

پذیرش دکترا در ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا برای دکترا می تواند بسته به موضوع، دانشکده و موسسه متفاوت باشد. به طور معمول، شما باید یک درخواست آنلاین ارسال کنید و امتحان شفاهی را بگذرانید. هرچند بپذیرش در دوره دکتری نسبت به دوره های دیگر آسان است و این یک مزیت برای فردی که می‌خواهد پذیرش بگیرد، محسوب می‌شود. ایتالیا فرصت های زیادی را برای دوره دکتری ارائه می دهد که تنوع آنها واقعا بی نظیر است.

شرایط ورود

برای گذراندن دکترا در ایتالیا، شما باید مدرک کارشناسی ارشد (laurea magistrale) یا معادل آن را در یک رشته مرتبط داشته باشید.

همچنین اگر تا لحظه شروع دوره مقطع دکترا، مدرک کارشناسی ارشدتان آماده می شود، شما مجاز به ثبت درخواست پذیرش می باشید.

دانش‌ جویانی که مدرک تحصیلی خود را در خارج از ایتالیا کسب کرده اند، باید ترجمه دانشگاهی مدرک تحصیلی خود را تهیه کنند. پیش از درخواست با دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید و از آنها برای ارزیابی واجد شرایط بودن‌تان سوال کنید.

پس از آن شما باید سند رسمی تایید صلاحیت خود را تهیه کنید. برای انجام این کار، شما باید یک درخواست را به اداره امور دانشگاه ارسال کنید، تا صلاحیت شما بررسی شود.

برای دانشجویانی که ساکنین ایتالیا نیستند و قصد اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا را دارند، درخواست، سوایق تحصیلی، مدارک دانشگاهی و ترجمه ریز نمرات باید به نماینده دیپلماتیک ایتالیا در کشور محل اقامت‌تان ارسال شود.

الزامات زبان

بسته به نوع دوره و ملیت شما، ممکن است نیاز به اثبات مهارت در زبان انگلیسی یا ایتالیایی با ارائه یک گواهی زبان، داشته باشید.

الزامات بین دانشگاه ها متفاوت است و بر اساس ملیت شما است. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مهارت زبان انگلیسی را در حداقل سطح  B2 در طبقه بندی CEFR داشته باشید، با گواهینامه های مناسب از هر کدام از موارد زیر:

 • TOEFL
 • TOEIC
 • IELTS
 • C1 Advanced

گواهی های زبان شناخته شده برای سطح کافی از دانش زبان ایتالیایی عبارتند از:

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

فرآیند پذیرش

یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا این است که باید یک فرآیند درخواست رقابتی را طی کنید، که همچنین برای دانشجویانی که مدارک تحصیلی خود را در خارج از ایتالیا کسب کرده اند، قابل دسترسی است. موسسات فرصت های دکترا را (در هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی) در مکان های مختلف، از جمله در سایت FindAphd.com دکترا تبلیغ می کنند.

هر موسسه پارامترهای دوره ای که ارائه می دهد را تعیین می کند، که شامل معیارهای واجد شرایط بودن، مقررات، ارزیابی، اهداف پژوهشی و هزینه ها می باشد. این اطلاعات در آگهی تبلیغاتی یا فراخوان رقابتی گنجانده شده است.

فرآیند درخواست معمولا آنلاین است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسناد تحصیلی: این مورد شامل مدارک دانشگاهی (که شما باید آنها را به صورت رسمی ترجمه کنید)، سوابق تحصیلی یا CV است.
 • توصیه نامه دانشگاهی: توصیه نامه های دانشگاهی از معمولا یک یا دو استاد که قبلا با شما کار کرده اند، لازم است.
 • انگیزه نامه شخصی: این سند باید انگیزه شما را برای پذیرش، اهداف شما و دلیل اینکه شما معتقدید که برای این دوره مناسب هستید را مشخص کند.
 • پروپوزال تحقیق: شاید لازم باشد که یک پروپوزال تحقیقاتی را ارائه کنید حتی اگر شما درخواست پذیرش برای یک پروژه خاص ارائه می دهید.
 • مدرک زبان

به عنوان بخشی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا، همچنین ممکن است لازم باشد که نمونه کارها و فهرست مقالات منتشر شده تان (در صورت وجود) را ارائه دهید.

به طور معمول، فرآیند پذیرش تا ۳۰ سپتامبر هر سال تکمیل می شود.

ویزای دانشجویی

این که آیا شما نیاز به ویزا برای تحصیل در ایتالیا دارید و چه چیزهایی برای دریافت آن نیاز دارید، بستگی به ملیت شما دارد. معمولا برای ساکنان اروپا گرفتن ویزا خیلی ساده تر از سایر کشورهای جهان است. ویزای دانشجویی معمولا هر چند ماه یکبار تمدید می شود و امکانات خوبی را برای شما فراهم می کند. در ادامه به بررسی این موضوع برای کشور های مختلف می پردازیم.

دانشجوهای اتحادیه اروپا و سوئیس

دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس برای تحصیل در ایتالیا نیازی به ویزای دانشجویی ندارند. شما فقط یک گواهی معتبر از هویت (گذرنامه یا کارت ملی) نیاز دارید.

اگر مدت اقامت شما در کشور بیش از سه ماه است، شما باید در هنگام ورود در اداره پلیس محلی ثبت نام کنید. برای کسانی که ساکن اروپا هستند شرایط بسیار راحت است. اگر شما ساکن اروپا هستید احتمالا می توانید با کمی تلاش ویزای دانشجویی بگیرید و برای تحصیل به کشور ایتالیا بروید.

سایر دانشجویان بین المللی

اگر شما از اتحادیه اروپا یا سوئیس نیستید، برای اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت. به ویژه، شما باید مدارکی را برای ویزای دانشجویی نوع D اقامت طولانی مدت به سفارت ایتالیا یا ادارات مشابه بفرستید. اسناد پذیرش به احتمال زیاد شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اسناد شناسایی: گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه خالی ویزا و عکس های در اندازه گذرنامه
 • اسناد دانشگاهی: این مورد شامل یک نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیایی انتخابی است.
 • مدارک مالی: مدارک تأیید توانایی شما برای تامین هزینه های مالی، مانند اسناد بورس تحصیلی یا بیانیه به روز بانکی که نشان دهنده وضعیت مالی مناسب شما باشد.
 • اسناد سلامت و اقامت: اثبات اینکه شما برای اقامت، مسکن امن دارید و بیمه درمانی خود را برای سال اول اقامت خود را پرداخت کرده اید.
 • برنامه سفر

هزینه درخواست ویزا معمولا تقریبا ۵۰ یورو است و باید از پیش پرداخت شود، بنابراین مطمئن شوید تمام خواسته ها را در مهلت های داده شده برآورده کرده اید.

بیمه سلامت

همه دانشجویان ایتالیا مستلزم داشتن یک بیمه درمانی هستند. اگر شما دانشجوی اتحادیه اروپا هستید، معمولا توسط کارت بیمه بهداشت اروپا (EHIC) تحت پوشش قرار می گیرد. سایر دانشجویان ممکن است نیاز به خرید یک بیمه درمانی در کشور خود داشته باشند. همچنین باید یک بیمه درمانی را در ایتالیا خریداری کنند یا به سرویس بهداشت ملی ایتالیا (Servizio Sanitario Nazionale – S.S.N.) بپیوندند.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

قدم های بعدی

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا و همچنین خود دوره دکترا مهارت های استخدامی شما را به روش های مختلفی افزایش می دهد. اگر سه یا چند سال تحقیق در ایتالیا شما را متقاعد کرده که بیشتر آنجا بمانید، دکترای شما ممکن است به شما کمک کند تا این کار را انجام دهید. برخی از دانشجویان پس از تحصیل تصمیم می‌گیرند که در ایتالیا ساکن شوند و کاری برای خودشان پیدا کنند. ایتالیا صنعت خوب و رو به رشدی دارد که می‌تواند هر کسی را برای کار فرابخواند.

آیا می توان بعد از اخذ دکترا در خود ایتالیا مشغول کار شد؟

مطابق مقررات ویزا، صلاحیت شما برای کار در ایتالیا بستگی به ملیت شما خواهد داشت. دانشجویان اتحادیه اروپا برای کار کردن در ایتالیا بعد از اتمام دوره دکترا، به مدارک اضافی نیاز نخواهند داشت.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای اقامت موقت به طول ۶ تا ۱۲ ماه پس از اتمام دکترای خود، درخواست دهند. شما می توانید از این زمان برای پیدا کردن یک شغل در زمینه تخصص خود در یک شرکت که علاقه مند به مهارت شما و مایل به پذیرش کارکنان خارجی است، استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر شما به دنبال ایجاد یک حرفه در ایتالیا هستید، معمولا اشراف نسبی شما به زبان ایتالیایی مهم است.

هنگامی که شما یک پیشنهاد شغلی را دریافت کردید، می توانید برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید که اگر حقوق سالانه شما کافی باشد، مجاز به دریافت آن هستید. این به شما اجازه خواهد داد که در مدت زمان طولانی در ایتالیا زندگی و کار کنید.

در مقاله اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا در مورد شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا برای دکترا و بررسی شرایط کار پس از فارغ‌التحصیل شدن، صحبت کردیم. امیدواریم سلسه مراتب مقاله های اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا به شما کمک کند که مسیر را روشن تر ببینید و بتوانید تصمیمات خوبی بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اپلای ایتالیا یا کشور های دیگر می توانید از دوره صفر تا صد اپلای استفاده کنید.