اگر ایتالیا را برای دکترای خود در نظر گرفته اید، این صفحه شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا را بررسی می‌کند و شما را در این مسیر راهنمایی می کند.

ایتالیا یکی از کشور های محبوب برای تحصیل است که در اروپای جنوبی و در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد. ایتالیا چندین دانشگاه خوب و محیطی عالی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارد. هر کشوری شرایط خاص خود را برای پذیرش تحصیلی دارد و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا نیز با برخی کشور ها متفاوت است.

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا

در این صفحه می خوانیم

شهر های دانشگاهی ایتالیا کدام هستند؟

بررسی ساختار،‌ روند و بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا

شهر های دانشگاهی ایتالیا

تاریخ غنی ایتالیا و میراث فرهنگی آن، شکل و شخصیت خاصی را به شهر های مختلف آن داده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به دنبال انجام تحقیقات در اینجا هستند، لیست طولانی از گزینه ها برای انتخاب محل تحصیل خود دارند. ما در اینجا چهار شهر مهم برای پذیرش تحصیلی ایتالیا را نام می بریم:

  • تحصیل در رم
  • تحصیل در میلان
  • تحصیل در بولونیا
  • تحصیل در فلورانس

ساختار دکترا

ایتالیا (خانه دانشگاه بولونیا)، از فرآیند بولونیا پیروی می کند. این فرآیند دوره های مختلف تحصیلی را در یک سیستم سه دوره ای سازماندهی می کند و سومین دوره آن معادل با درجه تحصیلی دکترا انگلستان است. اغلب کشور های جهان از این روش پیروی می کنند و در ایران هم این شیوه مرسوم است. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا قطعا برای دوره دکتری آسان‌تر از سایر دوره هاست.

دوره های دکترا

دو نوع دکترا در موسسات آموزش عالی ایتالیا وجود دارد: Dottorato (دکترا)، که توسط دانشگاه ها اعطا می شود و Diploma accademico di formazione alla ricerca (دیپلم دانشگاهی پژوهشی) که می تواند در یکی از موسسات آموزش عالی هنر و موسیقی (Afams) به دست آید.

بعضی از دانشگاه ها نیز مدارک مشترک را با واحد ها و برنامه های شکل گرفته در همکاری با دانشگاه های خارج از کشور (دکترای بین المللی) یا صنایع (دکترای صنعتی) ارائه می دهند، اگرچه موسسه پیشنهاد دهنده دوره، همان موسسه ثبت نام کننده خواهد بود. یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا این است که دوره های دکتری را به خوبی بشناسید و بر اساس آنها درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

طول مدت برنامه ها

سال تحصیلی ایتالیایی از اکتبر تا سپتامبر طول می کشد و شامل دو ترم آموزشی و دو دوره آزمون می شود:

  • ترم اول: تدریس از اکتبر تا دسامبر و آزمون در ژانویه و فوریه
  • ترم دوم: تدریس از مارس تا می و آزمون در ژوئن و جولای

البته، به عنوان یک دانشجوی دکترا ثبت نامی در یک دوره تمام وقت، برنامه کاری شما احتمالا به خاطر مسائل ناگزیر مربوط به دوره، تحصیل یا واحد ها با برنامه گفته شده در بالا متفاوت است.

طول دوره تحصیلی، بسته به موسسه و ساختار دوره معمولا ۳ تا ۴ سال است.

پذیرش تحصیلی ایتالیا برای دکترا

روند دکترا در ایتالیا

دوره دکترای شما می تواند از دانشگاه به دانشگاه و از دوره به دوره متفاوت باشد. به طور معمول، فرایند دکترا در ایتالیا عمدتا متشکل از کار تحقیقاتی و برخی دوره های آموزشی در سال اول است.

شما همچنین ممکن است الزام (یا دعوت) برای تدریس یا آموزش در طول دوره دکترا خود داشته باشید و این یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای شما باشد. این فعالیت ها محدود به ۴۰ ساعت در سال است (یک فرصت عالی برای به دست آوردن مهارت های قابل انتقال).

در پایان دوره از شما انتظار می رود که پایان نامه دکترای خود را با توجه به قوانین دانشکده تان نوشته باشید.

نظارت

معیارهای نظارت می توانند بین موسسات متفاوت باشد، اما به طور کلی هر دوره هماهنگ کننده و هیئت تدریس مخصوص خودش را دارد.

هماهنگ کننده (یا به تعبیر دیگر استاد راهنما) فردی است که شما به طور دقیق برای انجام تحقیقات‌تان با او کار می کنید و او بر پیشرفت شما نظارت می کند. هیئت تدریس متشکل از محققان، استادان و کارشناسان واجد شرایط (از جمله از خارج کشور) است که سازماندهی و مدیریت دوره و ارزیابی آن را بر عهده دارند.

ارزیابی و آزمون

در پایان دوره دکترا از شما انتظار می‌رود که یک کار پژوهشی بدیع (پایان نامه) را در هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارسال کنید که همراه است با یک گزارش دقیق از فعالیت‌ها و مقالات منتشر شده شما در طول دوره تحصیل.

پروژه ارائه شده توسط حداقل دو نفر از داوران خارجی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا میزان کیفیت و تطابق با موضوع انتخابی را مورد ارزیابی قرار دهند. اگر آنها راضی باشند، پایان نامه برای دفاع عمومی واجد شرایط خواهد بود وگرنه شش ماه اصلاح اضافی در نظر گرفته می شود.

این دفاع شبیه به viva انگلیس است، که در آن شما کار خود را ارائه می دهید و به سوالاتی که توسط کمیته کارشناسان مطرح شده است پاسخ می دهید. با این حال، بر خلاف ویوا، نتیجه ارزیابی نهایی در ایتالیا برای عموم قابل دسترس است.

برخی از نهادها در ایتالیا با سیستم انتقال دوره اروپایی (ECTS) کار می کنند که شامل تکمیل تعدادی از دوره ها (که اکثر آنها به پایان نامه مربوط می شود) برای اخذ مدرک دکترای خود می باشد. با این حال، این در مورد تمام موسسات صادق نیست.

مخارج و بودجه

هزینه های پیگیری دکترا در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی نسبتا کم است و به طور کلی، تفاوتی بین دانشجویان از ملیت های مختلف به لحاظ هزینه وجود ندارد. هرچند این یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا است ولی به راحتی می توان این مورد را فراهم کرد و به تحصیل مشغول شد.

ایتالیا صنعت خوبی دارد که می تواند کار را بسیار دست یافتنی کند. شما هم می توانید برای مخارج خود کار کنید. هرچند ساعات کاری برای پرداخت مخارج می تواند بسیار پایین باشد.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

هزینه های دکترا

در دانشگاه های دولتی، فرآیند و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا ممکن است شامل هزینه ای حدود ۵۰-۳۰ یورو باشد، در حالی که هزینه تحصیل می تواند ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال باشد، هر چند ثبت نام سالانه در برخی از موسسات می تواند تنها ۱۵۰ یورو باشد.

شایان ذکر است که دانشگاه های خصوصی می توانند بسیار گران تر از دانشگاه های عمومی باشند.

پذیرش تحصیلی ایتالیا و بورسیه های دکترا

دانشجویان بین المللی در ایتالیا می توانند مانند دانشجویان ایتالیایی درخواست کمک مالی کنند. تعدادی کمک هزینه تحصیلی و بورسیه وجود دارند که می توانند هزینه های زندگی و هزینه تحصیل دکترا را تامین کند.

  • بورس تحصیلی از دانشگاه ها: بسیاری از موسسات بر اساس شایستگی تحصیلی بورس تحصیلی اعطا می کنند و مبلغ آن بین ۱۲،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ € در سال است.
  • بورس تحصیلی دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی: این نوع کمک مالی برای دانشجویان محصل در ایتالیا (دانشجویان ایتالیایی یا خارجی) و همچنین شهروندان ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می کنند ارائه می شود. این مبلغ ۹۰۰ یورو در هر ماه برای مدت تحصیل است.
  • پروژه های حمایت شده توسط شرکت ها: شرکت ها و سازمان های خاص ممکن است بخشی یا کل هزینه های لازم برای پروژه های دکترا را تامین کنند.

اطلاع از هزینه های دکترا (برای ایتالیا و غیر از آن) می تواند پیچیده باشد. دوره صفر تا صد اپلای می تواند شما را در این مسیر راهنمایی کنید و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا را به صورت جامع تر توضیح دهد.

در این مقاله به شهر های دانشگاهی ایتالیا و بررسی ساختار،‌ روند و بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا پرداختیم. در این مقاله شما شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا تا حدودی آشنا شدید. می توانید برای اطلاعات بیشتر سری به مطالب دیگر ما در زمینه اپلای ایتالیا بزنید.