مهندسی صنایع یکی از رشته‌هایی است که متقاضیان زیادی برای تحصیل در خارج دارد. اپلای مهندسی صنایع در دانشگاه‌های خارج برای دانشجویان ایرانی جزو اولویت‌های مهم است. آیا شما هم جزو کسانی هستید که قصد اپلای مهندسی صنایع را دارید؟ از تحصیل مهندسی صنایع در خارج از کشور چه می‌دانید؟ چه دانشگاه‌هایی برای اپلای مهندسی صنایع بهتر هستند؟ با اپلای باما همراه شوید تا همه چیز را درباره اپلای مهندسی صنایع به شما بگوییم.

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع یکی از شاخه‌های مهندسی است که از طریق استفاده از علوم ریاضی، اقتصاد و مدیریت به بهبود سیستم‌های تولیدی، سازمان‌ها و فرایندهای آنها می‌پردازد. این علم برای اولین بار توسط تیلور به صورت دانشگاهی پایه‌گذاری شد. مهندسی صنایع در کشورهای خارجی در ابتدا بخشی از مهندسی مکانیک بوده است و بعدها به وسیله دانشگاه پنسیلوانیا دپارتمان مهندسی صنایع تشکیل شده است.

امروزه دانشجویان زیادی به دنبال اپلای مهندسی صنایع هستند. کشورهای زیادی در دنیا این رشته را دانشگاه‌های خود دارند. با این حال، بهترین کشورها برای اپلای مهندسی صنایع، کشورهای آمریکا، کانادا و آلمان هستند.
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی صنایع در بخش‌های مدیریتی فعالیت می‌کنند. اکثر صنایع برای پیشبرد اهداف خود از مهندسان صنایع استفاده می‌کنند. چون مهندسان صنایع با راهکارهایی که می‌دهند می‌توانند مسبب پیشرفت صنایع شوند.

اپلای مهندسی صنایع

اپلای مهندسی صنایع در خارج از کشور

رشته مهندسی صنایع در کشورهای تراز اول جهان از جایگاه خوبی برخوردار است. در سال‌های اخیر اپلای مهندسی صنایع در کشورهای دیگر برای دانشجویان ارزش و اهمیت بیشتری یافته است. این رشته در بین رشته‌های درسی دنیا در جایگاه ۳۵ام قرار گرفته است. با پیشرفت علم و تکنولوژی این رشته موقعیت بهتری به خود گرفته و توانسته جایگاه بالایی را در مدیریت سیستم‌های پیچیده به خود اختصاص دهد.

شرایط اپلای مهندسی صنایع

اپلای مهندسی صنایع در کشورها و دانشگاه‌های طراز اول جهان پروسه‌ای است که با دقت باید دنبال شود. هر کشور و هر دانشگاهی شرایط متفاوتی برای اپلای مهندسی صنایع در نظر گرفته است. بر این اساس، اگر متقاضی اپلای هستید باید شرایط مالی، تحصیلی و مدرک مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان را بررسی و سپس انتخاب کنید.

برای اینکه شانس بالایی در پذیرش کشورهای مهم داشته باشید باید در بهترین شرایط ممکن از لحاظ مالی، تحصیلی( معدل و ریز نمرات خوب) و تسلط بر زبان انگلیسی باشید. رزومه پژوهشی شما( داشتن کتاب یا مقاله) در این زمینه می‌تواند در مقاطع تکمیلی یاریگر شما باشد. هر چه پژوهش‌محورتر باشید می‌توانید مقاله‌های بیشتری چاپ کنید و موقعیت بهتری از لحاظ علمی داشته باشید.

اپلای مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که در دوره کارشناسی رشته مهندسی صنایع تحصیل می‌کنند باید در مدت زمان ۴ سال، ۱۴۰ واحد درسی را بگذرانند. اگر قصد اپلای رشته مهندسی صنایع در این مقطع را دارید باید دروس پایه مثل ریاضی، جبر، کامپیوتر، فیزیک و شیمی دبیرستان را با معدل بالا پاس کرده باشید. بهتر است بدانید در هنگام تحصیل در این مقطع، بسیاری از واحدهای درسی دانشجو از طریق سخنرانی در کلاس و تمرین آزمایشگاهی صورت می‌گیرد.

برای اپلای مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و پاس کردن درس‌های پیش‌نیاز که در بالا به آن اشاره شد، طبق نظر دانشگاه لحاظ می‌شود. اپلای در این مقطع، ظرفیت بسیار کمی دارد و بیشتر برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته می‌شود. اپلای در این مقطع، شرایط سختی داره و خیلی کم دنبال می‌شود. داشتن مدرک آیلتس و تافل یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید ارائه شود.

اپلای مهندسی صنایع

اپلای مهندسی صنایع در مقطع مستر

اپلای مهندسی صنایع در مقطع مستر راحت‌تر از مقطع کارشناسی است. در این مقطع، گرایش‌های زیادی در دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود که می‌توانید بر طبق سلیقه و توانایی خود، هر یک از آنها را انتخاب کنید. در این مقطع، طبق دانشگاهی که برای اپلای انتخاب می‌کنید، با داشتن شرایط لازم، می‌توانید از بورسیه یا کمک هزینه، استفاده کنید و تحصیل کنید.

در مقطع فوق لیسانس برای اپلای مهندسی صنایع در مقطع مستر، داشتن مدرک لیسانس با معدل مورد نظر دانشگاه و ارائه رزومه پژوهشی و تحقیقاتی در اولویت است. داشتن مدرک IETS یا TOEF در این زمینه ضروی است.

معدل رشته مهندسی صنایع برای اپلای دانشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد. پس اگر معدل کمی داشتید حتما معدلتون را به GPA  تبدیل کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

برای موفقیت در پروسه اپلای مقاطع تکمیلی رشته مهندسی صنایع، داشتن رزومه کاری چه در زمینه انجام پروژه و چه در زمینه TA می‌تواند برای هیئت پذیرش چشمگیر بوده و در پذیرش شما بسیار موثر باشد. 

شما باید شرایط خود را کامل بسنجید و هدفتان را مرور کنید اگر شرایط شما از لحاظ سابقه آموزشی و یا پژوهشی با دانشگاه‌های تاپ جور درنمیاد اما حتما قصد دارید که مثلا در آمریکا تحصیل کنید، بهتر است دانشگاه‌های با رنکینگ پایین را انتاب کنید و تعداد انتخاب‌های بیشتری داشته باشید تا بتوانید به هدفتان دست پیدا کنید.

گرایش‌های مهندسی صنایع در مقطع مستر

رشته مهندسی صنایع، گرایش‌های متنوعی دارد که به برخی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

 • پویایی سیستم و سیاست‌گذاری
 • اقتصاد مهندسی
 • شبیه سازی سیستم ها و فرآیندهای تصادفی
 • تکنیک ها و تحلیل سیستم
 • سیستم های ساخت و تولید
 • مهندسی ساخت و تولید
 • تحقیق در عملیات و تکنیک‌های بهینه سازی
 • مهندسی عوامل انسانی و ارگونومیک
 • علم مدیریت
 • مدیریت زنجیره تامین و لجستیک
 • برنامه‌ریزی و کنترل تولید
 • ساخت و تولید با کمک کامپیوتر

اپلای مهندسی صنایع در مقطع PHD

اپلای مهندسی صنایع در مقطع دکتری یکی از اولویت‌هایی است که متقاضیان به دنبال کسب آن هستند. به دلیل موقعیت بسیار خوب این رشته اکثر فارغ‌التحصیلان مقطع مستر در دانشگاه‌های دنیا موقعیت شغلی خوبی به دست می‌آورند. بنابراین مقطع دکتری تنها برای کسانی مناسب است که قصد دارند کرسی استادی را به دست بگیرند. مدت زمان تحصیل در این مقطع در حدود ۳ الی ۴ سال است. در این مقطع نیز طبق شرایط، به دانشجو، بورسیه و کمک هزینه ارائه می‌شود که با استفاده از آنها می‌تواند هزینه تحصیل خود را کم کند.

تجربه دانشجویانی که اپلای مقطع دکتری را انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که پیگیر بودن در این زمینه نقش موثری در رسیدن به هدف دارد توصیه به پیگیری ایمیل‌ها و تایم ارسال ایمیل در ساعات بعدازظهر به وقت ایران، می‌تواند در زمینه پاسخگو بودن به درخواست شما توسط اساتید موثر واقع شود.

در مقطع دکترا اپلای مهندسی صنایع در مقطع دکترا، داشتن مدرک مستر در رشته مرتبط با معدل تعیین شده توسط دانشگاه و ارائه مدرک زبان برای متقاضی لازم است. برخی دانشگاهها ممکن است مدرک GRE نیز از دانشجو بخواهند. داشتن مدرک آیلتس و یا تافل ضروری است.

مطالب مرتبط

درباره جی آر ای بیشتر بدانید

همه چیز درباره آیلتس

مدرک زبان برای مهندسی صنایع

برای اپلای مهندسی صنایع باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. داشتن این مدراک، بسته به اینکه چه کشور و دانشگاهی را اپلای کنید متفاوت است. هر دو مدرک IETS و TOEFمی‌تواند شما را به هدفتان برساند. دانشگاه‌های آمریکا مدرک GRE را هم از دانشجو می‌خواهند. بنابراین داشتن این مدرک می‌تواند سبب شود که یک سر و گردن از دیگران بالاتر باشید. برای اخذ مدرک GRE علاوه بر مطالعه و استفاده از دوره‌ها، باید روش‌های تست زنی را بررسی کنید تا بتوانید موفقیت بیشتری کسب کنید. 

اپلای مهندسی صنایع

مهندسی صنایع در کشورهای مختلف

تحصیل در رشته مهندسی صنایع، هزینه‌بر است. کسانی که قصد اپلای مهندسی صنایع را دارند اما از عهده هزینه‌های تحصیلی آن نمی‌آیند، اگر سوابق تحصیلی خوبی داشته باشند و از شرایط لازم برخوردار باشند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. بهترین و معروفترین بورسیه‌های این رشته عبارتند از:

مهندسی صنایع در کشور کانادا

کشور کانادا ۴ دانشگاه برای اپلای مهندسی صنایع دارد. دانشگاه‌های این کشور از دانشجو مدرک GRE نمی‌خواهند. افرادی که اپلای مهندسی صنایع در کانادا را دنبال می‌کنند می‌توانند دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال را برای گذراندن دوره کارشناسی انتخاب کنند. دانشگاه تورنتو، دالهاوزی و کنکوردیا نیز از بهترین دانشگاه‌ها در زمینه تحصیلات تکمیلی این رشته در کانادا هستند.

 • بورسیه ترودو که هر ساله به ۱۵ دانشجوی مقطع PHD پرداخت می‌شود.
 • بورسیه وزارت خارجه کانادا که هر ساله در حدود ۹۰۰ دانشجو را پوشش می‌دهد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه انتاریو که برای دانشجویان ممتاز در مقطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه تحصیلی کبک نیز برای استفاده دانشجویان بسیار مفید است.

اگر قصد دارید در مورد اپلای مهندسی صنایع در کانادا بیشتر بدانید، اینجا را ببنید.

بورسیه‌ مهندسی صنایع در کشور آمریکا

آمریکا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل رشته مهندسی صنایع است. در این کشور ۶۰ دانشگاه برای اپلای رشته مهندسی صنایع وجود دارد. دانشگاه‌های آمریکا مدرک GRE  را نیز برای دانشجو لحاظ می‌کنند. متقاضیانی که نمره ۳۰۰ جی آر ای را داشته باشند، شرایط پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا را دارند. بهتر است بدانید بزرگترین انجمن مهندسی صنایع در آمریکا است. علاوه بر این، بزرگترین موسسات پژوهشی جهان در این رشته نیز در کشور آمریکا هستند. بنابراین آمریکا یکی از بهترین کشورها برای اپلای مهندسی صنایع است.
فارغ التحصیلان این رشته در آمریکا می‌توانند به راحتی مشغول به کار شوند و از درآمد بالایی در این زمینه برخوردار شوند. در میان گرایش‌های این رشته، مهندسان صنعت خودرو بیشترین درآمد را به خود اختصاص داده‌اند.

امکان دریافت بورسیه در تمامی دانشگاه‌های آمریکا که این رشته را دارند فراهم شده است. شرایط اخذ بورسیه در آمریکا، سطح زبان انگلیسی بالا و داشتن معدل بلای ۱۶ است.
تصمیم برای پذیرش و ارائه فاند در دانشگاه‌های آمریکا با کمیته پذیرش است. بنابراین مکاتبه با استاد در این زمینه، تاثیر چندانی ندارد. برای اینکه شانس بیشتری در این زمینه داشته باشید باید مدرک GRE و GMAT نیز داشته باشید. با اینکه برای دریافت فاند، داشتن مدرک GRE کفایت می‌کند، اما اگر متقاضی، مدرک جی مت ارائه کند در اولویت دریافت فاند قرار می‌گیرد. دانشكده مهندسى صنايع دانشگاه آبرن در آلابامای آمریکا یکی از دانشگاه‌هایی است که ایرانیان زیادی را پذیرش کرده است. این دانشگاه شرایطی را لحاظ کرده اسکه دانشجویان با ارائه مدرک کارشناسی با معدل بالا، می‌توانند به طور مستقیم وارد دوره دکترا شوند و فاند این دوره را دریافت کنند.

اپلای مهندسی صنایع

مهندسی صنایع در کشور نروژ

کشور نروژ یکی از بهترین کشورها برای اپلای رشته مهندسی صنایع است و بورسیه‌هایی در این زمینه ارائه می‌دهد. بورسیه‌های این کشور عبارتند از
بورسیه بنیاد ویلهلم که در مدت یک سال در دوره کارشناسی ارشد و در تمام رشته‌های مهندسی به دانشجو ارائه می‌شود.
کمک های مالی ترمی دانشگاه‌های نروژ که در طول ترم ارائه می‌شود. این بورسیه بخشی از هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد.

دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی صنایع بر اساس لیست QS

موسسهQS بر طبق نظریات دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مهندسی صنایع و سرمقاله‌های دانشگاه‌ها، اقدام به نظرسنجی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها کرده است. این رتبه‌بندی از استاندارد بالایی برخوردار است و معتبرترین رتبه‌بندی در جهان به شمار می‌رود. اپلای رشته مهندسی صنایع جزو اولویت‌های بسیاری از متقاضیان این رشته است. از این رو طبق رتبه‌بندی QS

بهترین رتبه برای اپلای رشته مهندسی صنایع در جهان را دارند. بر این اساس دانشگاه‌های

اپلای مهندسی صنایع

اخذ ویزا جهت اپلای مهندسی صنایع

برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع در خارج از کشور، پس از پذیرش، باید به دنبال اخذ ویزا باشید. برای اخذ ویزا باید مدارک مورد نیاز خود را آماده کرده و وقت سفارت تعیین کنید و جهت مصاحبه حضوری در وقت تعیین شده، در سفارت کشور مورد نظر حاضر شوید. برای این مورد باید طبق کشوری که در آن پذیرش گرفته‌اید اقدام به اخذ ویزای مورد نظر کنید.

بازار کار مهندسی صنایع

کسانی که در رشته مهندسی صنایع فارغ‌التحصیل می‌شوند، در شغل‌هایی چون بانکداری، بیمه، کارخانه‌های صنعتی، بیمارستان، کشتیرانی و صنایع نفت، مشغول به کار می‌شوند. علاوه بر آنچه گفته شد، حوزه‌های وسیع‌تری نیز وجود دارد که در منصب‌های مدیریتی از فارغ‌التحصیلان این رشته استفاده می‌کنند. بنابراین بازار کار این رشته بسیار گسترده و متنوع است. بر اساس این تنوع، می‌توان حدس زد که درآمد این رشته در مشاغل مختلف، متفاوت است. برای نمونه، کسی که در صنعت نفت و گاز مشغول است، دو برابر کسی حقوق می‌گیرد که در یک کارخانه کار می‌کند.
رشته مهندسی صنایع در آمریکا، وضعیت بسیار خوبی دارد. در سال‌های اخیر، وضعیت استخدام این رشته در آمریکا، مطلوب بوده و رشد ۶درصدی داشته است. درآمد مشاغل این رشته در آمریکا، حدود ۷۶هزار دلار در سال است. کانادا یکی دیگر از کشورهایی است که وضعیت بازار کار خوبی در رشته مهندسی صنایع دارد. درآمد فارغ‌التحصیلان این رشته در کانادا حداقل ۴۵ و حداکثر ۸۵ هزار دلار در سال است. قوانین این کشورها به این شکل است که در صورت داشتن رزومه کاری بسیار خوب، ممکن است رقم حقوق شما تا حدود ۱۰۰هزار دلار نیز افزایش پیدا کند.

سخن آخر

اپلای مهندسی صنایع، در یکی از کشورهای آمریکای شمالی مانند آمریکا و کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشورها، می‌تواند آینده خوبی برای شما رقم بزند. ما در اینجا تلاش کردیم تا هر چه که شما لازم دارید را در این زمینه برای شما شرح دهیم. با این حال اگر سوالی داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.