آیلتس یا تافل دو مدرکی هستند که متقاضیان اپلای تحصیلی خارج از کشور به آنها نیاز دارند. این سوال ممکن است برای بسیاری از متقاضیان پیش بیاید که آیلتس یا تافل؟ کدام بهتر هستند؟ پاسخ به این سوال را نمی‌توان در یک جمله خلاصه کرد، زیرا هر یک از این آزمون‌ها سختی و آسانی خاص خود را دارند. بنابراین باید بر طبق نیاز، توانایی و مهارتی که متقاضی تحصیل دارد، هر یک از این دو آزمون را انتخاب کند؟ در قسمت‌های پیشین در مورد آزمون تافل و آزمون آیلتس به تفکیک صحبت کردیم. برای دیدن توضیحات در مورد تافل، اینجا و برای آشنایی با آیلتس اینجا را ببینید. در این نوشتار، تفاوت‌های این دو آزمون را برای شما خواهیم گفت، تا بهتر بتوانید بین این دو مدرک، یکی را انتخاب کنید. اپلای باما تلاش می‌کند تا شما را در انتخاب، یاری کند در ادامه با ما همراه باشید.

آیلتس یا تافل؟

آزمون آیلتس یا تافل، تفاوت‌هایی در ساختار و ارزیابی دارند. این دو مدرک، هر دو برای اپلای خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر دوی آنها سطح زبان انگلیسی فرد و مهارت‌های وی در این زمینه را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. آزمون آیلتس توسط دانشگاه کمبریج و کنسولگری بریتانیا با مرکز آزمون آیلتس در استرالیا در بیشتر از ۵۰۰ مرکز و در ۱۲۰ کشور در جهان برگزار می‌شود. آیلتس در دو فرمت آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. آزمون جنرال برای کسانی است که می‌خواهند به کانادا، استرالیا و دیگر جاها مهاجرت کنند. این آزمون بسیار آسان‌تر از آیلتس یا تافل آکادمیک است، اما آزمون آکادمیک، برای کسانی است که قصد تحصیل و اپلای مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های خارج از کشور در آمریکا و یا اروپا را دارند.

سوالات آزمون تافل یا آیلتس هر دو در بخش رایتینگ، مشترک هستند. اما سوالات اول آنها با هم متفاوت است. در سوال اول تافل، آزمون دهنده یک متن را به مدت سه دقیقه بر روی صفحه کامپیوتر مطالعه می‌کند و بعد از آن یک فایل صوتی را گوش می‌دهد. بعد از آن، آزمون دهنده باید در مدت زمان ۲۰ دقیقه نظر خود را در ۳۰۰ کلمه در مورد متن بنویسد. در سوال اول آیلتس، یک پرسش در جدول پرسیده می‌شود و آزمون دهنده در ۲۵۰ کلمه، اطلاعاتی که در مورد آن سوال دارد را با نوشتار آکادمیک، پاسخ می‌دهد. اما در بخش دوم، هر دو آزمون سوالات شبیه هم دارند. در این بخش نظر متقاضی در مورد موضوع یک پرسش، سوال می‌شود و پاسخ آن در قالب یک نوشته ۳۵۰ تا ۴۰۰ کلمه‌ای داده می‌شود.

آیلتس یا تافل

آیلتس یا تافل، کدام معتبرتر است؟

بسیاری بر این گمان هستند که مدرک تافل تنها در دانشگاه‌های آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای اروپا باید آیلتس داشته باشند. این تصور بر این پایه استوار است که در گذشته تقریبا اینطور بوده است. اما اکنون بیشتر از هزار موسسه در دنیا، تافل را یک مدرک معتبر برای اپلای می‌شناسند. این قضیه برای آیلتس هم قابل قبول است. زیرا امروزه بیشتر از ۳هزار دانشگاه و موسسه آموزشی در آمریکا است که آیلتس را به رسمیت می‌شناسند و آن را دارای اعتبار می‌دانند. بنابراین می‌توان گفت شما به نسبت دانشگاه مقصد و توانایی‌های موجود در زبان انگلیسی باید هر یک از دو آزمون آیلتس یا تافل را برای دست یافتن به هدفتان انتخاب کنید.

انتخاب آیلتس یا تافل بر اساس برگزاری آزمون

اگر قصد دارید بین آیلتس یا تافل یکی را انتخاب کنید، بهتر است بدانید نحوه برگزاری این دو آزمون با هم یکی نیستند. حتی نحوه برگزاری این آزمون‌ها می‌تواند در انتخاب شما اثر بگذارد. مدت زمان این دو آزمون در گذشته با هم تفاوت داشت. اما از سال گذشته، مدت زمان این دو آزمون با هم یکسان شده است. بر این اساس طول مدت زمان، نمی‌تواند معیار انتخاب درستی برای شما باشد.

آزمون تافل در یک روز برگزار می‌شود. اما آزمون آیلتس، دو روز را به خود اختصاص می‌دهد. زیرا بخش‌ لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ آیلتس در یک روز برگزار می‌شود. اما بخش اسپیکینگ در یک روز دیگر است. این بخش در حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد. این یک مزیت برای شرکت کننده‌ها است، زیرا متقاضی می‌تواند با انرژی بیشتری حاضر شود. در آزمون تافل، مهارت‌های متقاضی سنجیده می‌شود. در تافل ابتدا شما پاسخگوی سوالات ریدینگ و لیسنینگ هستید و سپس بعد از ده دقیقه استراحت، بخش اسپیکینگ را آغاز می‌کنید. پس از پایان دادن به این بخش، به رایتینگ می‌رسید. این آزمون در یک روز برگزار می‌شود بنابراین برخی متقاضیان یک روزه بودن آزمون را نقطه قوت آن می‌دانند.

آیلتس یا تافل

آزمون آیلتس یا تافل، تفاوت‌ها

انتخاب آیلتس یا تافل شاید در نحوه برگزاری آزمون نیز باشد. بنابراین بهتر است موارد زیر را به دقت بررسی کنید.

۱-تفاوت در سوالات

ریدینگ‌ها در آزمون آیلتس و تافل با هم یکی هستند، اما نحوه طرح سوالات با هم متفاوت است. در تافل سوالات به صورت چهار گزینه‌ای طرح می‌شوند و شما نیاز ندارید چیزی بنویسید. اما در آیلتس سوالات به صورت ترکیبی از سوالات چهار گزینه‌ای، پر کردن جای خالی و یا ربط دادن دو ستون به هم طرح می‌شوند. این مدل سوالات، نشان می‌دهند که آزمون آیلتس بر پایه تکنیک، استوار شده است. اما در تافل، سوال تکنیکی دیده نمی‌شود اگر تست شما خوب نیست، پس بهتر است آیلتس را انتخاب کنید.

۲-تفاوت در لهجه‌ها

اگر هنوز شک دارید که آزمون آیلتس یا تافل را انتخاب کنید. شاید این بخش شما را یاری کند، بخش شنیداری دو آزمون آیلتس و تافل با هم تفاوت دارند. در بخش شنیداری تافل از لهجه آمریکایی استفاده می‌شود. این در حالی است که بنای لهجه آزمون آیلتس بر بریتیش است. اگرچه ممکن است لهجه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند. اما تنوع لهجه یکی از امتیازات تافل محسوب می‌شود.

۳-توانایی خلاصه‌برداری

در تافل، ابتدا بخش لیسنینگ را گوش می‌دهید و سپس اقدام به پاسخگویی به سوالات می‌کنید. اگر مهارت این را دارید که هم‌زمان با گوش دادن خلاصه‌برداری کنید، تافل برای شما بهتر است. با این حال ضرورت دارد که بدانید در آزمون آیلتس، زمان بیشتری دارید که سوالات را بخوانید و نکات کلیدی آنها را در نظر بگیرید و سپس برای شنیدن و پاسخ دادن هم‌زمان خود را آماده کنید. بنابراین تمرکز در آیلتس راحت‌تر است با این حال، این موارد کالا به توانایی‌ها و استعدادهای شما مرتبط است.

۴-توصیف و تحلیل

آیلتس یا تافل، در بخش رایتینگ، تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند. در رایتینگ، آزمون تافل یک صحبت از یک استاد برای شما نمایش داده می‌شود. شما می‌شنوید و گفته‌های وی را روی کاغذ توصیف می‌کنید. اما در آزمون آیلتس این بخش، در قالب نمودار و شکل به شما نشان داده می‌شود و شما باید توانایی تحلیل آن را داشته باشید. در هر صورت، لیسنینگ قوی شما در این بخش، می‌تواند شما را یاری کند. برای این بخش در آزمون تافل، باید تایپ کنید. پس اگر قدرت تایپ بالایی دارید تافل را انتخاب کنید. اگر فکر می‌کنید لیسنینگ شما قوی است، تافل را انتخاب کنید اما اگر لیسنینگ ضعیفی دارید آیلتس برای شما گزینه بهتری است.

۵-ممتحن شما کیست؟

شاید دانستن اینکه چه کسی از شما امتحان می‌گیرد، گزینه جالبی برای انتخاب آزمون آیلتس یا تافل برای شما نباشد. اما برخی هستند که این مورد برای آنها اهمیت زیادی دارد و ترجیح می‌دهند در بخش اسپیکینگ تنها باشند. بر این اساس بهتر است بدانید بخش اسپیکینگ در آزمون تافل در همان روز آزمون، برگزار می‌شود و شما با صفحه مانیتور صحبت می‌کنید. بنابراین درکی از ممتحن نداشته و استرس کمتر و تمرکز بیشتری خواهید داشت. همچنین در آزمون تافل، باید چند لیسنینگ را بشنوید و خلاصه آنها را بگویید پس باید لیسنینگ قوی داشته باشید تا مطالب برای بازگو کردن در ذهن شما بماند. اما در آزمون آیلتس، اسپیکینگ در یک روز جداگانه برگزار می‌شود و باید با یک شخص حقیقی در مورد خصوصیات مثبت خود به گفتگو بنشینید.

آیلتس یا تافل

آیلتس یا تافل کدام بهتر است ؟

برا اینکه تشخیص دهید تافل بهتر است یا آیلتس، باید توانایی‌های خودتان را بررسی کنید. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، آزمون تافل با استفاده از کامپیوتر، انجام می‌شود و در آن خبری از پیپر نیست. برای مثال در بخش رایتینگ، شما باید همه چیز را خودتان تایپ کنید و در بخش اسپیکینگ باید صدای خود را با کامپیوتر ضبط کنید. بعد از اینکه آزمون تمام شد یک ممتحن درستی یا نادرسی پاسخ‌های شما بررسی کرده و نمره شما را مشخص می‌کند. در این آزمون برای هر قسمت از سوالات، ۳۰ نمره در نظر گرفته شده که در مجموع، نتیجه آن ۱۲۰ می‌شود.

آزمون تافل طولانی‌تر از آیلتس بوده و در حدود ۲۰۰ دقیقه زمان‌بر است. این در حالی است که آیلتس در حدود ۱۷۰ دقیقه زمان می‌برد. از سوی دیگر برای اینکه بدانید آیلتس یا تافل را انتخاب کنید، شما باید نیاز دانشگاه مورد نظرتان به هر مدرک را در نظر بگیرید و همان مدرک را تهیه کنید. اما بهتر است بدانید که گاه دیده شده است که یک دانشگاه هر دو مدرک آزمون آیلتس و تافل را جزو نیازمندی‌های داوطلب قید کرده است.

آیلتس یا تافل کدام آسانتر است؟

در ابتدا باید گفت تافل آزمون خوبی است، بخصوص IBT که اکنون در جهان فراگیر شده است. با این حال این آزمون هم مواردی دارد که شاید برای برخی آسان نباشد. جواب به بخش اسپیکینگ یکی از نکاتی است که متقاضیان آن را جذاب نمی‌دانند. زیرا این بخش را باید به صورت تایپی بنویسید. بنابراین کسانی که رایتینگ آنها قوی است در این بخش، یک امتیاز مثبت دارند. سرعت تایپ شما باید بالا و دقیق باشد،تا بتوانید از عهده این قسمت برآیید. مورد دیگر این است که بعضی از کشورها ممکن است این مدرک را قبول نداشته باشند.

آیلتس یا تافل

در ادامه باید بگوییم که آیلتس، شاید از نظر بعضی متقاضیان آزمون بهتری باشد، زیرا نه تنها ایراداتی که در تافل گفتیم را ندارد، بلکه برخی ویژگی‌های مثبتی که دارد قابل توجه هستند. برای مثال، بخش اسپیکینگ فوق‌العاده دقیقی دارد و جواب‌های آن یادداشت می‌شوند. در بخش رایتینگ، شما نیازی به تایپ کردن ندارید و می‌توانید به صورت دستی بنویسید. دانشگاه‌هایی که برای اپلای، مدرک تافل را می‌پذیرند، معمولا آیلتس را نیز قبول می‌کنند. با این حال اگرچه آیلتس ویژگی‌های مثبتی دارد، اما آزمون بهتر و آسان‌تر برای شما آزمونی است که در آن مهارت بیشتری داشته باشید.

تافل، آزمون قدیمی‌تری به نسبت آیلتس است و سابقه بیشتری دارد. می‌توان گفت تافل محصول سال ۱۹۶۴ میلادی و آیلتس به عنوان یک پدیده نو، محصول سال ۱۹۸۹ است. باز هم می‌گوییم انتخاب آیلتس یا تافل کالا بسته به نیازمندی شما و مهارت‌های شما دارد. اگر با کامپیوتر رابطه خوبی دارید تافل را انتخاب کنید، اما اگر با کاغذ راحت‌ترید، آیلتس بهتر پاسخگوی نیاز شماست.

سخن آخر

انتخاب آیلتس یا تافل در مرحله اول بستگی به توانایی‌ها و مهارت‌های شما هم در زبان انگلیسی و هم در روش‌های برگزاری آزمون و استفاده از تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات دارد. در مرحله بعد باید دانشگاه مقصدی که قرار است برای تحصیل اپلای کنید و مدرک زبانی که از شما طلب می‌کند را در اولویت انتخاب، قرار دهید. اگر شما قصد اخذ هر دو مدرک آیلتس و تافل را داشتید هم که نیازی به انتخاب نخواهید داشت. با مطالعه این نوشتار به راحتی درک می‌کنید که کدام آزمون برای شما مناسب است. اپلای باما تلاش کرده است تا با بیان نقاط مثبت و منفی این دو آزمون، شما را در انتخاب آیلتس یا تافل یاری کند، امید که انتخاب صحیحی را تجربه کنید.