اگر به رشته روانشناسی علاقه دارید و به اپلای روانشناسی برای ادامه تحصیل فکر می کنید، باید اطلاعات کافی برای بالا بردن شانس موفقیت خود در این فرآیند بدست بیاورید. ابتدا باید بدانید چه ویژگی ها و مدارکی برای اپلای روانشناسی لازم است. نکته بعدی دانشگاه های برتر جهان برای تحصیل روانشناسی، گرایش های این رشته در این دانشگاه ها و شرایط تحصیل در آنها است.

سپس باید از شرایط شهریه و بورسیه در اپلای روانشناسی آگاه شوید. برای بالا بردن شانس قبولی شما، نکات مهم این موضوعات را در این مقاله از اپلای باما در اختیارتان می گذارم. آخرین توصیه اپلای باما رو فراموش نکنید!

دانشگاه های برتر برای اپلای روانشناسی

از آنجا که رشته روانشناسی اهمیت و حساسیت بسیاری چه برای درمانگر و چه درمانجو دارد، دانشجویان این رشته بهتر است در بهترین دانشگاه های روانشناسی تحصیل کنند. در اینجا برترین دانشگاه هایی که این رشته را در ۵ قاره آموزش می دهند، به شما معرفی می شود.

طبق آمار رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۰، ۳۰۱ دانشگاه در جهان جزو برترین ها برای تحصیل و اپلای روانشناسی هستند. ده دانشگاه برتر اول بیشتر به آمریکا و انگلستان اختصاص دارد. خالی از لطف نیست بدانید بیش از ۷۰ درصد تحقیقات روانشناسی در آمریکا انجام می شود. بنابراین تحصیل این رشته در این دانشگاه های آمریکایی امتیاز بزرگی برای دانشجو خواهد بود.

ده دانشگاه برتر اول جهان شامل این موارد است:

 1. دانشگاه هاروارد آمریکا
 2. دانشگاه استنفورد آمریکا
 3. دانشگاه کمبریج انگلستان
 4. دانشگاه آکسفورد انگلستان
 5. دانشگاه کالیفرنیا برکلی آمریکا
 6. دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس آمریکا
 7. دانشگاه UCL انگلستان
 8. دانشگاه یل آمریکا
 9. دانشگاه ماساچوست آمریکا
 10. دانشگاه میشیگان آمریکا

دیگر دانشگاه ها در قاره های مختلف:

 • در آسیا، دانشگاه های سنگاپور، چین، هنگ کونگ، ژاپن و کره جنوبی رتبه های برتر برای تحصیل روانشناسی هستند.
 • در اروپا، علاوه بر انگلستان، کشور هلند، بلژیک و آلمان ده کشور اول برا اپلای روانشناسی پیشنهاد می شوند.
 • در آمریکای شمالی، آمریکا و کانادا هستند و در آمریکای لاتین، شیلی، مکزیک، برزیل و آرژانتین بهترین مراکز آموزشی روانشناسی را دارند.
 • در آفریقا، آفریقای جنوبی و در اقیانوسیه هر دو کشورهای استرالیا و نیوزیلند دارای سطح علمی بالایی در رشته روانشناسی هستند.

مطالب مرتبط: اپلای روانشناسی آلمان بصورت رایگان

ساختار درسی و آموزشی در رشته روانشناسی

در دوره تحصیلی روانشناسی می آموزید چطور پژوهش و تحلیل کنید، چطور ارزیابی و درمان کنید و با برنامه های نرم افزاری تخصصی کار کنید. اپلای دکترای روانشناسی خصوصا در آمریکا به معنای تحقیق و پژوهش در این رشته است.

کارشناسی روانشناسی در بیشتر دانشگاه های بالا روانشناسی عمومی است و در دوره های تحصیلات تکمیلی بعدی تخصصی می شود. واحد درسی آمار برای این رشته اهمیت زیادی دارد و باید نمره خوبی در آن کسب کنید زیرا در تحقیقات این رشته باید آن را به کار ببرید.

جالب این که در این دانشگاه ها خصوصا آمریکا واحدهای درسی که به معرفی فرهنگ های مختلف جهان می پردازد، ارائه می شود. همه می دانیم که فرهنگ در بروز مشکلات روانی نقش دارند، بنابراین با اپلای روانشناسی برای کار در فرهنگ کشورهای مختلف هم آماده می شوید. می توان گفت آمریکا بهترین جا برای خواندن روانشناسی است.

با ادامه تحصیل در روانشناسی با مفاهیم تخصصی تر آشنا می شوید که به فرآیندهای شناختی، علوم اعصاب و روانشناسی برخی از افراد، همچون جنایتکاران، قربانیان سوءاستفاده یا تروما، و سالمندان اشاره دارند. در سال آخر نیز برای انجام تحقیقات و جمع آوری اطلاعات علمی از طریق مشاهدات و بررسی فعالیت مغز آماده می شوید. تخصص شما با توجه به واحدهایی که بیشتر انتخاب می کنید و می گذارنید، مشخص می شود.

کلاس روانشناسی

طول دوره تحصیل روانشناسی در خارج

تحصیل در دوره لیسانس روانشناسی در اکثر دانشگاه ها ۴ سال طول می کشد. دوره لیسانس این دانشگاه ها با یک سری دروس که به معرفی این رشته و مفاهیم اصولی آن آغاز می شود. این واحدهای درسی در مورد سلامت روانی، کودکی و رشد صحبت می کنند. از همان دوره لیسانس در آمریکا می توانید برای دکترا هم اپلای بدهید. به این ترتیب در دوره تحصیل مدرک فوق لیسانس به شما می دهند.

در پایان بیشتر دوره های روانشناسی لازم است در موسساتی همچون بیمارستان ها، زندان ها و مراکز توانبخشی مشغول به کار شوید. در آخر این دوره کارورزی به شما مجوز درمان پس از فارغ التحصیلی اعطا می شود. داشتن تجربه درمانی به صورت عملی برای کارفرمایان آینده بسیار اهمیت دارد.

اما در مورد یک کشور اروپایی همچون آلمان، از آنجا که مهد جامعه شناسی است، به رشته روانشناسی بسیار اهمیت می دهند. در آلمان هم باید ۶۰۰ ساعت تئوری و ۱۸۰۰ ساعت دوران تجربی برای درمان را بگذرانید و سپس وارد حوزه کار شوید. علاوه بر این سپری کردن ۱۲۰ ساعت به رشد شخصیت شما، ۶۰۰ ساعت با بیمار سرپایی و ۱۵۰ ساعت به عنوان سوپرویژن الزامی است.

اگر دانشگاه مورد نظر شما این دوره کارورزی را ارائه نمی دهد، خودتان باید به دنبال کسب تجربه در این زمینه باشید. این کار چه به صورت داوطلبانه و چه با حقوق شما را در جایگاه خوبی قرار می دهد. مثلا کار با کودکان و بزرگسالانی که مشکل یادگیری و به خاطرسپاری دارند و حتی در خانه سالمندان، به کسب تجربه کمک می کند.

هر دوره تحصیلات تکمیلی روانشناسی معمولا ۵ سال طول می کشد. البته در برخی دانشگاه مدت فوق لیسانس یک ساله است. پس، بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید بین ۱ تا ۵ سال مشغول خواهید بود. در آمریکا فقط دوره کارورزی آن ۳۰۰۰ ساعت است که باید گذرانده شود.

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه پادوا ایتالیا

گرایش ها و تخصص های روانشناسی برای اپلای

دانشجویان در سال سوم و چهارم روانشناسی فرصت این را پیدا می کنند که تخصص و گرایش خود را انتخاب کرده و در آن متبحر شوند. این گرایش ها از لیستی که دانشگاه به آنها ارائه می دهد و به آن علاقه دارند، تعیین می شود. ممکن است تمام گرایش ها در این لیست نباشد اما برخی از تخصص های اصلی که می توان انتخاب کرد در ذیل آمده است:

 • روانشناسی بالینی

این گرایش به بررسی اختلال های روانی و عاطفی و سلامت آنها می پردازد. در طی تحصیل در این رشته می آموزید با به کارگیری یک روش ها به وضعیت روانی مراجع پی ببرید. بعد از تشخیص، روش های مختلف درمانی و مشاوره تجویز می شود.

 • روانشناسی اعصاب

این گرایش بر عملکرد مغز و ارتباط آن با فرآیند روانی و رفتار تمرکز دارد. روش تشخیصی در این تخصص، بررسی مشکلات اعصاب و صدمات مغزی همچون تومور و ناهنجاری هاست که به سبب مصرف داروهای سمی و مشکلات متابولیسم بدن ایجاد می شود. متخصصین این رشته، توصیه هایی برای درمان فرد و خانواده او ارائه می دهند. البته این رشته بیشتر تحقیقاتی است و یا به تشخیص روانشناسان دیگر کمک می کند.

 • روانشناسی آموزشی

روانشناسی آموزشی در جهت درمان مشکلات یادگیری، نگرانی های اجتماعی و عاطفی مرتبط، و راهکارهای مختلف برای کمک به بهبود یادگیری عمل می کند. فارغ التحصیلان روانشناسی آموزشی مشاغل مربوط به روانشناسی را دنبال می کنند. ممکن است در تماس مستقیم با کودکان، والدین و معلمان، درگیر تحقیق و مشاوره شوند یا نقش مهمی را ایفا کنند.

روانشناس بالینی

 • روانشناسی پزشکی قانونی و جنایی

روانشناسی پزشکی قانونی و جنایی روانشناسی را در جرم و رفتار مجرمانه به کار می گیرد. ارزیابی ریسک، سوابق زندانیان، برنامه های درمانی و توانبخشی، تجزیه و تحلیل روند جرم و ارزیابی سلامت روان از موضوعاتی است که در این رشته تخصصی بررسی می شود.

روانشناسان پزشکی قانونی همچنین با حضور در دادگاه به عنوان شاهد خبره، به زندانی و پلیس کمک می کنند. هم چنین به خدمات اجتماعی و متخصصان بهداشت مشاوره می دهند. حتی ممکن است در پرونده های مدنی مانند تصمیم حضانت کودک دخالت داده شوند. دقت داشته باشید که این گرایش تخصصی با توجه به نظام حقوقی همان کشور تدریس می شود. و در کشور ایران با نظام حقوقی متفاوت ممکن است کاربردی نداشته باشد.

دیگر گرایش های روانشناسی برای تخصص، روانشناسی اجتماعی، ازدواج و خانواده، روانشناسی کار و روانشناسی شناختی است. دو مورد اول بیشتر در محیط های کاری مفید است. فارغ التحصیلان روانشناسی شناختی در آینده با تمرکز بر عملکرد مغز به تحقیق و پژوهش مشغول خواهند شد.

نکته:

در گرایش های بالینی، خانواده و ازدواج و کار اجتماعی باید دوره کارورزی درمانی یا اینترشیپ را بگذرانید تا مجوز درمان بگیرید.

مدارکی که اپلای روانشناسی را تضمین می کند

پذیرش لیسانس در این دانشگاه ها خیلی دشوار نیست. اما در دوره فوق لیسانس به بالا اپلای روانشناسی چالشی تر و رقابتی تر خواهد بود. علاوه بر مدارکی که هر دانشگاه از شما می خواهد به مواردی که در ادامه خواهم گفت توجه ویژه داشته باشید تا در مراحل اپلای موفق باشید.

 1. نمره تافل مورد قبول در هر دانشگاه متفاوت است اما اگر دانشگاه های آمریکا را به عنوان برترینها در نظر داشته باشیم، باید حداقل نمره ۸۰ را در این آزمون کسب کنید. مثلا در دانشگاه های آمریکا اگر این نمره کسب نکردید، باید در خود آمریکا دوره های زبان را گذرانده و در آزمون شرکت کنید تا واجد شرایط شوید.
 2. معدل نمرات دوره قبلی تحصیلی شما در اپلای روانشناسی بسیار اهمیت دارد.
 3. معدل GRE، GPA و رزومه یا CV برای شرکت در دوره های فوق لیسانس، دکترا و پست دکترای روانشناسی سرنوشت شما را تعیین می کند. تجربه کاری و مقالات علمی چاپ شده و تألیفات را حتما در نظر داشته باشید.
 4. در زمان اپلای روانشناسی و انتخاب استاد راهنمای دوره دکترا، به زمینه تحقیقاتی آن استاد توجه کنید. زمینه علمی و موضوعات آن باید با رزومه علمی شما مرتبط باشد؛ در غیر این صورت احتمال پذیرش شما توسط او نزدیک به صفر است.
 5. برای اپلای روانشناسی در آمریکا، دانشگاه قبلی شما مثل دانشگاه آزاد یا پیام نور اهمیت زیادی ندارد. بیشتر سطح علمی شما در آزمون های پیش رو و نمرات قبلی شما دیده می شود. باید بدانید که تمام مدارکی که ارسال می کنید با هم در نظر گرفته می شود.
 6. البته ممکن است در دوره دکترا برای استاد راهنمای شما نمره GRE یا GPA مهم باشد. اما در کشورهایی همچون آلمان فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد برای اپلای روانشناسی پذیرفته نمی شوند.
 7. اپلای روانشناسی کانادا منحصر به دانشگاه نیست و در کالج ها و دانشکده ها هم می توانید اپلای کنید.

نکته: برای اینکه بدانید مدرک تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه منتخب شما هست یا نه اینجا کلیک کرده و آن را بررسی کنید.

راهنمای کاربردی آزمون GRE در اپلای روانشناسی

آزمون GRE به نمره خوب در زبان انگلیسی کمک می کند.  البته برخی دانشگاه ها به نمره GRE اهمیت نمی دهند. پس بهتر است آن را چک کنید. فقط چند رشته هستند که باید نمره GRE برای اپلای داشته باشید، یکی از آنها روانشناسی است. این تست برای دانشجویانی که زبان ملی آن ها انگلیسی نیست، برگزار می شود.

اگر می خواهید به روانشناسی تغییر رشته بدهید، نمرات شما در آزمون GRE اهمیت زیادی دارد. راه دیگر برای تغییر رشته و اپلای روانشناسی در دوره دکترا این است که ۴ تا ۵ کورس یا کارشناسی ارشد را در دانشگاه مورد نظر بگذرانید. معدل شما در این دروس هم در فرآیند اخذ پذیرش دوره تحصیلی بعدی مهم است. اگر رشته تحصیلی شما یکی از علوم انسانی باشد، شانس بیشتری برای اپلای دارید.

آزمون GRE  مرحله به مرحله سخت تر می شود. به این صورت که تا ۱۵۰ آسان است. از ۱۵۰ تا ۱۵۶ دشوارتر و تا ۱۶۰ بسیار سخت می شود. برای اپلای روانشناسی در بهترین دانشگاه های جهان، باید حداقل نمره ۱۶۰ را دریافت کنید. خصوصا در بخش های وربال یا کلامی، ریاضی و علوم! در این آزمون مهارت استدلال شما سنجیده می شود.

پیشنهاد می شود برای تمرین GRE کتاب های KAPLAN GRE و GRE Manhatan  را بخوانید. برای تقویت زبان تخصصی هم از نرم افزار Magoosh  قابل نصب روی گوشی، حتما کمک بگیرید.

مطالب مرتبط: آزمون GREچیست؟ چگونه بهترین نتیجه GRE رو برای اپلای بگیرم؟

مدارک لازم برای اپلای روانشناسی

شهریه رشته روانشناسی در خارج

بیشتر دوره های لیسانس و فوق لیسانس روانشناسی نیازمند پرداخت شهریه است. اما دوره دکترا چون در بیشتر موارد به صورت تحقیقاتی ارائه می شود، مجانی است. و یا  کمی حقوق هم پرداخت می شود. اگر به عنوان دانشجوی بین المللی ثبت نام کنید، مبلغی بیش از دیگر دانشجویان باید هزینه کنید. در صورتی که بعد از یک سال وضعیت اقامت شما در این کشورها تغییر کند و یا شهروند آنجا شوید، این مبلغ تقریبا به نصف می رسد.

به طور کلی در اروپا بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه زندگی باید در نظر داشته باشید. در کشورهایی همچون آلمان و فرانسه هزینه تحصیل بسیار کم و در واقع نزدیک به صفر است.

 • هزینه تحصیل در دوره لیسانس مثلا در آمریکا به طور سالانه حدود ۴۰ میلیون تومان است.
 • در روسیه این مبلغ سالانه بیش از ۴۰۰۰ دلار به اضافه هزینه زندگی معادل ۵۰۰ دلار در ماه است.
 • در دانشگاه های دولتی آلمان شهریه برای هر ترم بیش از ۳۰۰ یورو و در دانشگاه های خصوصی به ۱۰۰۰ یورو می رسد. هزینه زندگی دانشجویی هم ماهانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.
 • در اتریش شهریه هر ترم ۸۰۰ یورو و هزینه زندگی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.
 • در کانادا شهریه ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار و هزینه زندگی ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه است.

مطالب مرتبط: هزینه زندگی در کانادا چقدر میشه؟

شرایط اخذ بورسیه برای اپلای روانشناسی

با توجه به وضعیت علمی که دارید امکان استفاده از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی هم در این دانشگاه ها با مبالغ و کیفیت مختلف میسر است. بورسیه تحصیلی بیشتر در دوره دکترای روانشناسی کاربرد دارد. در گرایش روانشناسی بالینی گرفتن بورسیه رقابتی تر و دشوار است.

بورسیه یا فاند گرفتن از دانشگاه خارجی به این معنی است که شما برای استاد دانشگاه یا یک موسسه کار و پژوهش انجام می دهید. استاد دانشگاه با بودجه تحقیقاتی که دانشگاه در اختیارش می گذارد، هزینه تحصیل شما را می پردازد. گاهی هم حقوق کمی می دهد.

احتمال گرفتن بورسیه برای اپلای لیسانس کم است. اما برای فوق لیسانس و دوره دکترا فاند بیشتری می دهند. اگر می خواهید فاند بگیرید در زمان اپلای دکترا روانشناسی گزینه PHD. را انتخاب کنید. اگر برای دوره لیسانس به کمک هزینه نیاز دارید، باید پاره وقت کار کنید یا از وام دانشجویی استفاده کنید. برای اپلای فوق لیسانس و گرفتن فاند اگر برای پژوه محور اقدام کنید، اپلای شما راحت تر انجام می شود.

اگر برای پست دکترا در آمریکا اپلای می کنید، حتما در دانشگاه معتبر ثبت نام کنید. بودجه این دوره توسط دولت تأمین می شود و شانس قبولی کسانی که شهروند به شمار می روند بیشتر است. البته اگر از دانشگاه معتبر در ایران فارغ التحصیل شده باشید، راحت می توانید اپلای کنید. در کانادا، آمریکا، استرالیا و آلمان در بیشتر مواقع باید با استاد مکاتبه کنید تا برای پوزیشن دکترا اپلای کنید. در این صورت استاد هزینه تحصیل و زندگی شما را در طول تحصیل تأمین می کند.

آخرین توصیه اپلای باما

در این جا تمام نکاتی که مورد نیاز اپلای روانشناسی با درصد بالاست، گفته شد. نکته ای که باقی می ماند این که از الان به فکر بالا بردن سطح علمی خود باشید. تا از میان لیست ده دانشگاه برتر جهان در این رشته پذیرش بگیرید. مقالاتی از پایان نامه تهیه کرده و چاپ کنید. اگر طبق مدارک لازم برای اپلای روانشناسی، نمره آزمون GRE و GPA برای آن دانشگاه اهمیت دارد، طبق راهنمای بالا آن را تقویت کنید.

شهریه هر دانشگاه را در سالی که می خواهید اپلای کنید، حتما چک کنید. این مبالغ در هر دانشگاه برای دانشجویان خارجی متفاوت است. اخذ بورسیه هم طبق آنچه گفته شد نیاز مبرم به بالا بودن سطح علمی شما دارد. در صورت نیاز به آن حتما از هم اکنون به فکر باشید. نکته آخر این که اگر در هر مورد از مباحث بالا نیاز به توضیحات بیشتر دارید، با اپلای باما تماس بگیرید.

پیشنهاد اپلای باما دانشگاه های کشورهای آلمان، کانادا و آمریکا است؛ برای اپلای این کشورها از اپلای باما مشاوره بگیرید. در صورت تمایل، می توانید مراحل اپلای روانشناسی را در هر کشوری که می خواهید به تیم اپلای باما بسپارید.