اپلای پزشکی آمریکا کاری پر چالش و دشوار است اما در صورت موفقیت، ارزش زیادی دارد. وجود آخرین تکنولوژی و پیشرفته بودن علم در دانشگاه های آمریکا موجب این دشواری و در عین حال ارزش بالای آن شده است. بهترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارند. رتبه علمی اکثر آنها در رده های اول جهانی است. به همین دلیل اپلای پزشکی آمریکا در بین دانشجویان آمریکایی و خارجی پر رقابت است. ضمن این که بعد از فارغ التحصیلی، از نظر شغلی و درآمد در سطح عالی قرار می گیرید و بهترین خدمات درمانی را ارائه می دهید.

موفقیت در این راه دشوار و طولانی نیازمند برنامه ریزی دقیق و هدفمند است. لازم است برای این برنامه ریزی از شرایط اپلای پزشکی آمریکا به طور دقیق اطلاع داشته باشید. در این پست اپلای باما، به طور کامل اما مختصر تمام اطلاعاتی را که باید برای موفقیت در این زمینه بدانید، در اختیارتان می گذاریم.

بنابر این تمام نکاتی که در توضیحات لیست زیر آمده، بخوانید و طبق آن عمل کنید:

شرایط اولیه برای اپلای پزشکی 

شرایط تحصیلی در دانشگاه های پزشکی آمریکا

دانشگاه های پیشنهادی برای پزشکی آمریکا

مهلت اپلای پزشکی آمریکا

هزینه تحصیل پزشکی و زندگی در آمریکا

نکته های نهایی

 

شرایط اولیه برای اپلای پزشکی آمریکا

شرایط اپلای پزشکی

 1. تسلط به زبان انگلیسی برای قبولی در آزمون های اولیه و دروس دانشگاهی. نمره زبان تافل باید بین ۸۰ تا ۱۰۰ باشد تا واجد شرایط شناخته شوید.
 2. داشتن مدرک لیسانس چهارساله از یک دانشگاه معتبر که دروس پیش نیاز پزشکی آمریکا یعنی علوم پایه را گذارنده باشید. علاوه بر این رزومه فردی و علمی و هم چنین توصیه نامه اساتید قبلی، در پذیرش شما اثر گذار است.
 3. قبولی در آزمون MCAT که صلاحیت تحصیلی شما را برای اپلای پزشکی آمریکا می سنجد. کسب بالاترین نمره در این تست، قطعا به موفقیت شما در اخذ پذیرش کمک می کند.
 4. بعد از این موارد بالا را اجرا کردید برای اپلای دانشگاه های پزشکی آمریکا از طریق سیستم AMCAS یا AACOMAS اقدام کنید. لیستی از دانشگاه های مورد نظرتان را تهیه کنید و ویژگی های هر کدام را بررسی کنید. برای انتخاب بهتر به چند دانشگاه برتر آمریکا در رشته پزشکی که در ادامه آورده ایم، مراجعه کنید.
 5. برای اپلای پزشکی آمریکا از نظر رفتاری و اخلاقی باید روحیه ای قوی و متعهد داشته باشید.

مطالب مرتبط: اخذ ویزای تحصیلی آمریکا تضمینی

شرایط تحصیلی در دانشگاه های پزشکی آمریکا

بعد از موفقیت اپلای پزشکی آمریکا ، ابتدا چهار سال در حال تحصیل خواهید بود. در این چهار سال دروس دو بخش پیش بالینی و بالینی را می گذرانید. بعد از آن وارد دوره ۳ تا ۷ ساله رزیدنتی می شوید. در صورتی که تمایل داشتید می توانید برای فلوشیپ در یک تخصص پزشکی اقدام کنید. بنابراین با دوره لیسانس قبلی و این دوره مجموعا ۱۱ تا ۱۴ سال مشغول به تحصیل خواهید بود. در پایان این مدت به جمعیت بهترین و متبحرترین پزشکان جهان که در کار خود بسیار موفقند، می پیوندید.

تمام دروس به صورت تمام وقت و فشرده ارائه می شود. در دوران پیش بالینی دروس تئوری و در دوره بالینی در بیمارستان و درمانگاه شیفت خواهید داشت. تعداد ساعات آن در سال های بعد بیشتر می شود.دانشجویانی که در تمام ماه کلاس دارند، زمان محدودی برای آماده کردن کنفرانسها و تکالیف دارند. بنابر این ۶ تا ۸ ساعت در روز را مشغول مطالعه هستند.

برای دریافت مدرک پزشکی آمریکا در انتهای تحصیل باید در آزمون بورد USMLE شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنید. دو نوع مدرک در دانشگاه های آمریکا به فارغ التحصیلان پزشکی داده می شود: M.D یا D.O.

دانشگاه های پیشنهادی برای اپلای پزشکی آمریکا

دانشجوی پزشکی هاروارد

ابتدا باید بدانید تمام دانشگاه های پزشکی آمریکا به دانشجوی خارجی اجازه اپلای پزشکی آمریکا را نمی دهند. اما اکثر آنها جزو برترین موسسات آموزشی جهان به شمار می روند.

 • کالج پزشکی آلبرت انیشتین دانشگاه یشیوا
 • دانشکده پزشکی آلپرت در دانشگاه Brown
 • دانشگاه  بوستون
 • دانشگاه Case Western Reserve
 • دانشکده پزشکی شیکاگو در دانشگاه پزشکی و علوم ر وزالین فرانکلین
 • کالج پزشکان و جراحان دانشگاه  کلمبیا
 • دانشگاه  کرایتون
 • دانشگاه  دوک
 • دانشگاه Emory
 • دانشکده پزشکی Geisel  در  دارتموت
 • دانشگاه  جورج تاون
 • دانشگاه  جورج واشنگتن
 • دانشگاه هاروارد

و تعداد زیاد دیگر ….

از این میان بر اساس رتبه بندی جهانی QS، ده دانشگاه برجسته آمریکا در رشته پزشکی، دانشگاه هاروارد رتبه نخست را دارد. دیگر دانشگاه ها به ترتیب شامل موارد زیر هستند. با کلیک روی هر کدام می توانید مستقیما به سایت دانشکده پزشکی متصل شوید:

 1. جان هاپکینز
 2. California
 3. استنفورد
 4. واشینگتون
 5. پنسیلوانیا
 6. دوک
 7. کلمبیا
 8. لس آنجلس کالیفرنیا
 9. آن آربر میشیگان

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

مهلت اپلای پزشکی آمریکا

زمان اپلای پزشکی آمریکا در این دانشگاه ها ممکن است متفاوت باشد. بهتر است بعد از انتخاب گزینه مناسب خود، در سایت تاریخ ثبت نام را چک کنید. در سال ۲۰۲۰ پروسه اپلای دو دانشگاه از اکتبر و با ثبت نام آزمون AMCAS آغاز شده است. تا نیمه این ماه، نمرات MCAT باید ارسال می شد. تا ژانویه و مارس که نتیجه اپلای اعلام می شود، مراحل دیگر به ترتیب باید طی شود.

دانشجویان مشغول تحصیل پزشکی

هزینه تحصیل و زندگی با اپلای پزشکی آمریکا

قبل از اقدام برای اپلای پزشکی آمریکا لازم است از میزان سرمایه مورد نیاز خود برای پرداخت هزینه های آتی در آمریکا، اطلاع کسب کنید.

با این که بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی، شغل و درآمد خوبی دارید، اما رسیدن به این مرحله کم هزینه نیست. اپلای پزشکی آمریکا نسبت به رشته ها و دانشگاه های دیگر کشورها، هزینه بیشتری دارد. خصوصا اگر در دانشگاه خصوصی اپلای کنید، این میزان با درصدی اختلاف افزایش می یابد. رقم آن در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار دلار در سال برای دوره پزشکی عمومی است.

بابت تامین مسکن و اتاق هم لازم است ۱۲ هزار دلار در سال بپردازید. در واقع ماهیانه بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است.ممکن است دانشگاه در داخل پردیس خود اتاق یا آپارتمان در اختیار دانشجویان قرار دهد. در این صورت اجاره بهای کمتری نسبت به خانه های سطح شهر خواهید پرداخت. ممکن است هزینه آب، برق و گاز به همراه اجاره خانه محاسبه شود و یا جداگانه دریافت شود. رقم آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

دیگر موارد شامل:

 • اینترنت: ۴۰ تا ۵۰ دلار در ماه
 • موبایل با اینترنت یا بدون آن: ۵۰ تا ۱۰۰ دلار
 • غذا: ۲۰ تا ۴۰ دلار در ماه
 • بنزین یا گاز ماشین: ۳.۵۰ دلار
 • حمل و نقل عمومی: ۵۰ تا ۶۰ دلار
 • لباس: ۴۰ دلار

علاوه بر سرمایه ای که خود دارید، می توانید از کمک هزینه و وام دانشجویی هم برخوردار شوید. ضمن این که بعد از گذشت ۶ ماه از اقامت شما در آمریکا، اجازه کار خواهید داشت. این امکانات، تامین مخارج تحصیل و زندگی را آسانتر خواهد کرد.

مطالب مرتبط: تحصیل پزشکی در آمریکا تضمینی

نکته های نهایی

فار غ التحصیلان پزشکی

اگر شرایط تحصیل و اپلای پزشکی آمریکا را متناسب با شرایط خود می بینید، بهتر است یک مدرک لیسانس بگیرید. با دریافت مدرک لیسانس علوم پایه و یا رشته هایی که این دروس را دارند، شروع کنید. بعد از آن برای آزمون MCAT و تافل آماده شوید.

با توجه به شرایط تحصیلی دانشگاه های پزشکی آمریکا که گفته شد، توانایی خود را در نظر بگیرید. فقط کسانی که به پزشکی علاقمند هستند می توانند با گذارندن دروس فشرده و طولانی مدت و شیفت های شبانه به خوبی سازگار شوند.

بهتر است از قبل با توجه به لیست دانشگاه های پزشکی آمریکا، موسسه مورد نظر خود را رصد کنید. و از اطلاعیه های آن با خبر باشید. به این ترتیب در زمان مقرر و با آمادگی کامل برای اپلای پزشکی آمریکا اقدام خواهید کرد.

طبق آنچه در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا گفته شد، قبل از اقدام به اپلای سرمایه ۴ سال اول را جمع آوری کنید. اگر تمایل و امکان کار داشتید، حتما به دنبال کار دانشجویی باشید. با این کار، تجربه درمان و دانش بیشتری در مورد رشته خود کسب می کنید. و در عین حال قسمتی بزرگی از هزینه های زندگی را تامین می کنید.

در صورتی که به راهنمایی احتیاج داشتید، کارشناسان متخصص در اپلای آمریکا، از طریق راه های ارتباطی موسسه، پاسخگوی شما هستند.