امروزه یکی از کشورهایی که به عنوان مقصد بعدی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخته شده ایتالیا است. ایتالیا با توجه به تغییراتی که در سیستم آموزشی و همچنین شرایط زندگی دانشجویان به وجود آورده توانسته متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب نماید. اما سوالی که همواره خصوصا از جانب ایرانیان مطرح می شود این است که هزینه های اپلای ایتالیا چقدر است؟ باید بدانید که این روزها به دلیل نوسانات ارزی این هزینه ها از اهمیت بالایی برخوردارند. از همین رو توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه می‌دهیم تا با آگاهی بیشتری به سراغ اپلای ایتالیا بروید.

آگاهی از هزینه های اپلای ایتالیا

آشنایی با انواع هزینه های اپلای ایتالیا

اگر بخواهیم هزینه های اپلای ایتالیا را به صورت موردی، دسته بندی کنیم آنها به ۵ دسته تقسیم خواهند شد:

  • دارالترجمه
  • مدرک زبان
  • اپلیکیشن فی
  • ویزا
  • آزادسازی مدرک

تمامی مواردی که خدمت شما معرفی شد، هزینه ای جداگانه برای افراد به همراه دارد. از همین رو آنها باید بودجه متناسب برای رسیدن به خواسته شان فراهم نمایند. هر چند که تحصیل در ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان و یا هزینه بسیار کمی را به دنبال دارد. اما برای حضور در ایتالیا و آماده کردن شرایط مربوطه باید جیبی پر از پول در اختیار داشته باشید. حال در ادامه هزینه لازم برای هر کدام از موارد ذکر شده را شرح می دهیم.

شرایط هزینه های اپلای ایتالیا

هزینه های دارالترجمه

در وهله اول باید بدانید هزینه‌های مرتبط به دارالترجمه به دانشگاهی که در آن به تحصیل پرداخته‌اید ارتباط زیادی دارد. در واقع رنج وسیع این هزینه ها اغلب به ریزنمرات ارائه شده از دانشگاه مربوط می‌شود. به عبارت بهتر بسیاری از دانشگاه‌ها ریزنمرات مرتبط به اپلای تحصیلی را به فرم انگلیسی به دانشجویان تحویل می‌دهند. همین مسئله باعث می‌شود تا افراد هزینه‌های دارالترجمه را پرداخت نکرده و به نوعی یک قدم جلوتر از بقیه باشند. اما در غیر اینصورت مراجعه به دارالترجمه و ترجمه مدارک مربوطه به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی الزامیست. هزینه ترجمه ریزنمرات تحصیلی در مقطع کارشناسی که در طول ۸ ترم به پایان رسیده چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان برای هر نسخه می‌باشد. باید در نظر بگیرید که برخی موارد نیاز است شما ترجمه چند نسخه از ریزنمرات را در اختیار داشته باشید.

نکته مهم دیگر این است، در زمان اخذ ویزا باید به دارالترجمه مراجعه کرده و مدارک مرتبط را ترجمه نمائید. همچنین نیاز است که مهر دادگستری و وزارت امور خارجه بر روی مدارک ترجمه شده شما وجود داشته باشد، همین مسئله به هزینه های پرداختی شما خواهد افزود. اگر بخواهیم هزینه ‌های اپلای ایتالیا مرتبط با دارالترجمه را تخمین بزنیم چیزی حدود ۵۰۰‌هزار الی ۲‌میلیون تومان خواهد بود. این هزینه‌ها جزء هزینه های واجب به حساب می آید که حتما باید پرداخت شوند.

هزینه های اپلای ایتالیا و شرایط تحصیل

هزینه های مدرک زبان آیلتس یا تافل

برای اینکه بتوانید در کشور ایتالیا و هر کشور خارجی دیگری به تحصیل بپردازید باید به زبان بین‌المللی مسلط باشید. درحال حاضر (سال‌۱۳۹۸) برای شرکت در آزمون تافل بایدچیزی حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان، و آزمون آیلتس حدود ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان پرداخت نمائید. در واقع در اختیار داشتن یکی از این مدارک برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا نیاز است. هر چند که افراد متقاضی میتوانند به سراغ اخذ مدرک زبان ایتالیایی نیز بروند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش تماس باما مراجعه کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید. نکته جالب توجه اینجاست که هزینه های اپلای ایتالیا و همچنین هزینه‌های مدرک زبان تنها به شرکت در آزمون ختم نمی‌شود. زیرا متقاضیان باید برای ریپورت تافل و آیلتس چیزی حدود ۲۰دلار، وبرای ریپورت GRE بیست‌وهفت دلار هزینه پرداخت نمایند.

نکته بسیار مهمی که در این راستا میتواند به شما در کاهش هزینه های اپلای ایتالیا کمک کند این است که کد دانشگاه‌های مورد نظر خود را پیدا کرده تا در حین آزمون به صورت رایگان برای آنها ریپورت نمائید. هزینه پست مدارک نیز از ۴۵ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به خواسته شما میتواند افزایش پیدا کند. البته هزینه مهم دیگری که به مدرک زبان ارتباط دارد، آماده سازی افراد است. در واقع بسیاری از افراد نیاز دارند تا برای حضور در آزمون آیلتس یا تافل در کلاس های خصوصی شرکت نمایند که این مسئله هزینه‌ها را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

شرایط پرداخت هزینه های اپلای ایتالیا

هزینه اپلیکیشن فی

اپلیکیشن فی را میتوان مهمترین هزینه‌ای دانست که افراد برای اپلای ایتالیا پرداخت می نمایند. اپلیکیشن فی ابزاریست که کمک می‌کند کمیته پذیرش تحصیلی به بررسی رزومه دانشجویان پرداخته و آنها را تایید نمایند. این اپلیکیشن امروزه در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا رایج بوده، اما در حال حاضر برخی از دانشگاه های ایتالیا و اروپا متقاضیان را ملزم به استفاده از آن کرده‌اند.نکته قابل توجه اینجاست که امروزه دانشگاه های ایتالیا نیازی به اپلیکشن فی ندارند. برخی از دانشگاه ها مانند پلی تکنیک تورین نیز تنها نیازمند پرداخت ۲۰ یورو می‌باشد. از همین رو میتوان هزینه مرتبط با اپلیکشن فی را چیزی حدود ۲۰ تا ۵۰ یورو تخمین زد. نکته بسیار مهم در استفاده از اپلیکیشن فی این است که متقاضیان باید در ابتدا تمامی مدارک لازم برای اپلای ایتالیا را آماده کرده و زمانی که تمامی مراحل فرآیند اپلای و ثبت نام آنها به پایان رسید به سراغ اپلیکیشن فی بروند و با پرداخت مبلغ مورد نظر تقاضای خود را برای بررسی مدارک موجود اعلام نمایند.

هزینه های اپلای ایتالیا

هزینه ویزا

مهمترین نکته ای که در رابطه با هزینه اپلای ایتالیا وجود دارد، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. در واقع افراد برای اخذ ویزا باید از حساب در گردش بسیار معقولی برخوردار باشند. این مسئله در قبولی ویزای آنان تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای اخذ ویزای ایتالیا متقاضیان باید چیزی حدود ۶۰ یورو هزینه پرداخت نمایند. نکته اینجاست که پس از اخذ ویزا هزینه های دیگری مانند خرید بلیط، عوارض، رزرو هتل و… وجود دارد که باید به هزینه های نهایی خود بیافزایید. با توجه به بلیطی که خریداری می‌کنید و هتلی در آن اقامت دارید میتواند کاهش و یا افزایش پیدا کند.

تحصیل و هزینه های اپلای ایتالیا

هزینه آزادسازی مدارک

برای اینکه بتوانید در دانشگاه موردنظر ثبت نام کنید، باید مدرک تحصیلی قبلی خود را آزاد نمائید. این مرحله تنها شامل دانشجویان تحصیل کرده دانشگاه‌های سراسری روزانه می‌شود هزینه‌ای رابه هزینه های اپلای ایتالیا آنها خواهد افزود. این روزها برای انجام این کار دو راه پیش روی متقاضیان وجود دارد. در روش اول که کاملا رایگاه بوده، افراد پس از اخذ گواهی موقت خود به اداره کاریابی مراجعه کرده و با قرار دادن مدرک تحصیلی خود در آنجا به مدت ۶ ماه، نامه ای را دریافت خواهند کرد. ارائه این نامه به دانشگاه منجر به آزادسازی مدرک آنها به صورت رایگان خواهد شد.

در روش دوم افراد با پرداخت هزینه ای، مدرک تحصیلی خود را آزاد می‌نمایند. مبالغی که در این شرایط شامل آنها می‌شود با توجه به سال تحصیلی، مقطع تحصیلی و همچنین منطقه تحصیل کاملا متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر افراد در منطقه ۲ به تحصیل پرداخته اند هزینه آزادسازی مدرک آنها ضربدر ۲ خواهد شد.

در این مقاله به طور کامل به شرح کاملی از هزینه های اپلای ایتالیا پرداختیم. این مسئله کمک می کند تا با اطلاعات بیشتری به سراغ اپلای ایتالیا بروید و بودجه خود را برای انجام این کار بسنجید. دقت داشته باشید که برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، میتوانید به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.