این روزها بر تعداد متقاضیان اپلای دانشگاه‌های خارجی افزوده شده است. اگر شما هم جزو متقاضیان هستید باید بدانید که برای اپلای کردن باید مراحل مختلفی را بگذرانید. هزینه‌های اپلای برای هر یک از مراحل این پروسه، جداگانه است. بنابراین پیش از شروع این پروسه، باید هزینه‌های اپلای برای هر مرحله را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید اپلای چه مراحلی دارد و در هر مرحله باید برای چه مواردی هزینه کنید، با ما همراه شوید. اپلای باما شما را در مورد این هزینه‌ها راهنمایی کرده و اطلاعات مورد نیاز را به شما می‌دهد.

هزینه‌های اپلای

اپلای دانشگاه‌های خارجی یک پروسه زمان‌بر است و هزینه قابل ملاحظه‌ای برای متقاضی دارد. هزینه‌ مربوط به اپلای، بسته به اینکه شما چه کشور و یا دانشگاهی را جهت اپلای کردن انتخاب کنید، متفاوت است. ممکن است شما برای اپلای کردن چندین دانشگاه را انتخاب کنید. بدون شک هر یک از این دانشگاه‌ها هزینه جداگانه‌ای برای شما خواهند داشت.

بنابراین اگر سوال شود هزینه‌های اپلای چقدر است؟ پاسخ به این سوال نمی‌تواند در یک جمله خلاصه شود. زیرا هزینه‌ اپلای شما کاملا به عملکرد شما بستگی دارد و موارد زیادی از جمله کشور مورد نظر، مدرکی که آزاد کرده‌اید، دانشگاه انتخابی، رشته تحصیلی، نحوه اپلای( با فاند یا با شهریه) تعداد دانشگاه‌هایی که درخواست اپلای داده‌اید، اینکه تا چه مرحله‌ای پیش رفته‌اید و موارد بسیار دیگری که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم می‌توانند در هزینه‌های اپلای شما موثر باشند. در ادامه شما را با این مراحل و هزینه‌های مربوط به آنها آشنا می‌کنیم.

هزینه‌های اپلای

آیا هزینه‌های اپلای زیاد است؟

هزینه‌های اپلای مرحله به مراحله متفاوت است. امتیازی که این هزینه‌ها دارد این است که تا زمانی که شما پذیرش نهایی را بگیرید، هزینه‌های زیادی صرف نمی‌کنید. این مورد می‌تواند ریسک کار هزینه کردن را برای شما پایین بیاورد. یعنی فقط هزینه ترجمه مدارک و هزینه اپلای دانشگاه‌ها را باید بپردازید. هزینه اپلای دانشگاه‌های اروپایی بسیار کم است و در مواردی حتی هزینه‌ای ندارد. اما دانشگاه‌های آمریکا و کانادا هزینه دارند و اپلیکیشن فی آنها در حدود ۱۰۰دلار است. این هزینه، چندان زیاد نیست. هزینه آزاد کردن مدرک و ویزا بیشترین هزینه را برای متقاضی دارد که پس از پذیرش نهایی، وارد آن مرحله می‌شوید. پس بهتر است نگران هزینه‌های خود نباشید.

اگر اپلای شما از طریق فاند یا بورسیه باشد، در واقع هیچ هزینه‌ای نکرده‌اید

هزینه‌های اپلای شما کاملا بستگی به شرایط و مدیریت و نحوه اپلای کردن شما دارد. اما اگر برای مثال شما بخواهید اپلای را از طریق فاند یا بورسیه دنبال کنید، ممکن است در این پروسه حتی تا ۵۰ میلیون تومان هم هزینه کنید. اما اگر بتوانید بهترین دانشگاه را در بهترین کشور اپلای کنید به هدفتان دست پیدا کرده‌اید. رسیدن به هدف، از هزینه کردن مهم‌تر است. اگر بتوانید به چیزی که خواسته‌اید برسید، پس از دو ماه کار کردن در کشور مورد نظر می‌توانید به راحتی هزینه‌هایی را کرده‌اید جبران کنید.

شما با داشتن یک رزومه متوسط، می‌توانید به راحتی بورسیه بگیرید. این بورسیه می‌تواند تمامی هزینه‌های شما را پوشش داده و در نهایت چندین برابر میزانی که هزینه کرده‌اید را به شما بازگرداند. پس بهتر است هدفتان را ملاک قرار دهید و زیاد فکر هزینه‌های اپلای نباشید. زیرا یک انتخاب هدفمند می‌تواند شما را برای همیشه به آنچه خواسته‌اید برساند.

۱-هزینه‌های اپلای -مدرک تحصیلی 

اولین مرحله برای اپلای کردن این است که شما مدارک مورد نیاز برای درخواست از دانشگاه مورد نظرتان برای پذیرش را فراهم کنید. مهم‌ترین مدرکی که باید داشته باشید، مدرک تحصیلی شما است. اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده‌اید باید مدرک تحصیلی و ریز نمرات خود را داشته باشید. در مرحله اول شما با گواهی پایان تحصیلات هم می‌توانید مراحل اپلای خود را تا پذیرش نهایی دنبال کنید. اصل مدرک شما زانی نیاز است که بخواهید ویزا بگیرید بنابراین تا اینجا شما هزینه‌ای ندارید.

۲-هزینه‌های اپلای-مدارک تحصیلی را ترجمه کنید

وقتی توانستید با پرداخت هزینه، مدرک تحصیلی‌تان را آزاد کنید و ریز نمرات را آماده کنید باید آنها را ترجمه کنید زیرا نمی‌توانید مدارک را به زبان فارسی ارسال کنید. هزینه ترجمه نیز بستگی به دفتری دارد که مراجعه می‌کنید. بنابراین هزینه‌ها متغیر است و نمی‌توان هزینه دقیقی برای آن در نظر گرفت. با این حال هزینه ترجمه برای شما در حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰هزار تومان است.

۳-هزینه‌های اپلای-زبان یاد بگیرید

یکی از مدارک مهم برای اپلای کردن داشتن مدرک زبان کشوری است که قصد تحصیل در آن را دارید. بنابراین لازم است زبان آن کشور را بدانید. پس باید هزینه‌ای را که برای آموزش و یادگیری آن زبان، پرداخت می‌کنید، جزو هزینه‌های اپلای محسوب کنید. در برخی دانشگاه‌ها و کشورها دانستن زبان کشور لزومی ندارد و اگر دروس به زبان انگلیسی ارائه شود، داشتن مدرک زبان تافل و یا آیلتس کفایت می‌کند. با این حال شما باید هزینه‌های اخذ مدرک TOEFLو یا IELTS را نیز در ردیف هزینه‌های این پروسه قرار دهید.

ممکن است در این مرحله شما با رشته‌هایی سر و کار داشته باشید که مدرک GRE یا GMAT نیز از شما خواسته شود. در این صورت باز هم به هزینه‌های شما برای دریافت این مدارک اضافه می‌شود. هزینه‌های این آزمون‌ها بر حسب دلار است. بسته به اینکه شما چند بار در آزمون شرکت کنید تا مدرک زبان یا مدارک دیگر را دریافت کنید، این هزینه باز هم متغیر خواهد بود. بنابراین نمی‌توانید در نظر بگیرید که به طور قطع چه مقدار هزینه در این مرحله، برای شما رقم زده می‌شود. اگر بخواهیم یک مقدار تخمینی در نظر بگیریم، ممکن است ۲۰۰ الی ۲۵۰ دلار هزینه برای تافل باید در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط:

در مورد تافل بیشتر بدانید

 همه چیز در مورد آیلتس

۴-هزینه‌های اپلای- درخواست اپلای‌ به دانشگاه ارسال کنید

برای هر درخواستی که به دانشگاه ارسال می‌کنید، جهت بررسی مدارک شما، هزینه‌ای در نظر گرفته می‌شود. بنابراین بر طبق اینکه شما چند درخواست به چند دانشگاه ارسال می‌کنید، هزینه‌های اپلای در این مرحله، برای شما متفاوت است. هر چه تعداد دانشگاه‌هایی که برای اپلای انتخاب می‌کنید بیشتر باشد طبیعی است که هزینه‌های شما نیز بیشتر می‌شود.

هزینه‌های اپلای

۵-هزینه‌های اپلای-هزینه آزاد کردن درک تحصیلی

پس از پذیرش، اولین هزینه‌‌ای که باید در نظر بگیرید، مربوط به آزادسازی مدرک شما است. هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی، بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی و تعداد واحدهای عملی که پاس کرده‌اید، متفاوت است. برای آگاهی از این هزینه‌ها، باید به سایت وزارت علوم مراجعه کرده و جدول مربوط به هزینه‌های هر یک از رشته‌ها را ببینید.

هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی چقدر است؟

بهتر است بدانید هزینه آزاد کردن مدرک شما بسته به اینکه سهیه کدام منطقه باشید متفاوت است. مبلغی که برای آزاد کردن مدرک در منطقه یک در نظر گرفته می‌شود، برای منطقه دو و منطقه سه دو برابر می‌شود. از طرفی این میزان این مبلغ به سال ورودی شما هم بستگی دارد. برای ورودی‌های سال ۹۰ به بعد، باید برای منطقه یک مبلغ ۹ الی ۱۰ میلیون برای آزادسازی مدرک، بپردازند که این مبلغ برای مناصق دو و سه دوبرابر یعنی در حدود ۱۸ الی ۲۰ میلیون خواهد بود.

موارد موثری که در مشخص کردن هزینه‌های اپلای برای آزادسازی مدرک شما باید در نظر گرفته شود، سال شروع و پایان مقطع تحصیلی شما است. بدون شک هزینه آزادسازی مدرک برای کسی که به تازگی درسش را تمام کرده با کسی که در سال‌های گذشته فارغ‌التحصیل شده یکی نیستند. اگر مقطع تحصیلی شما بالاتر از کارشناسی باشد باید هزینه بیشتری بدهید. اگر سابقه کار داشته باشید باز هم هزینه پرداختی شما کمتر می‌شود. دریافت ریز نمره‌ها برای اپلای کردن نیز ممکن است شامل هزینه‌هایی شود که آن را هم می‌توان جزو هزینه‌های اپلای محسوب کرد.

چگونه مدرک تحصیلی را بدون پرداخت هزینه آزاد کنیم؟

بهتر است نگران نباشید زیرا راه‌کارهایی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید مدرک خود را بدون هزینه آزاد کنید. یکی از راه‌های رایج این است که برای مدت شش ماه گواهی مدرک تحصیلی خود را به یکی از موسسات کاریابی بدهید. با گذشت شش ماه در صورتی که کاری برای شما پیدا نشود می‌توانید با نامه این موسسه و تایید اداره کار، به دانشگاه رفته و مدرکتان را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای آزاد کنید. اگر آقا هستید می‌توانید با دریافت معافیت سربازی مدرک خودتان را آزاد کنید. بنابراین راه‌هایی وجود دارد تا این هزینه‌ها را به کم کرده یا حذف کنید.شاید در تمامی مراحل اپلای، هزینه اصلی شما مربوط به دریافت ویزا باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

۶-هزینه‌های اپلای-برای اخذ ویزا و وقت سفارت اقدام کنید

پس از طی کردن مراحل بالا و اخذ پذیرش از دانشگاه، باید وارد مرحله مربوط به دریافت ویزا شوید. این مرحله شاید سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین بخش اپلای باشد. هزینه‌های اپلای در این مرحله بر طبق کشور مقصد تحصیلی شما، متفاوت است. برخی از کشورها هستند که سفارتی در ایران ندارند. بنابراین برای وقت سفارت باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید و این سفر می‌تواند برای شما هزینه بر بوده و بر هزینه‌ اپلای شما بیفزاید. بنابراین هزینه مربوط به اخذ ویزا ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

برای تعیین وقت سفارت شما باید هزینه‌ای را به حساب سفارت واریز کنید. این هزینه جهت مصاحبه و انگشت‌نگاری در روز مشخص، از شما دریافت می‌شود. این هزینه نیز جزو هزینه‌های اپلای شما است. اگر از این مراحل بگذرید و ویزای شما صادر شود باید فکر هزینه‌های سفر به کشور مقصد تحصیل باشید.

۶-هزینه‌های اپلای-برای تحصیل سفر کنید

پس از اخذ ویزای تحصیلی، باید به فکر هزینه‌های سفر باشید. هزینه بلیط هواپیما و عوارضی که باید برای خروج از کشور پرداخته شود چون برای سفر تحصیلی است، جزو هزینه‌های اپلای محسوب می‌شود. این هزینه‌ها نیز طبق کشوری که به آن سفر می‌کنید متغیر است و نمی‌توان هزینه‌ای مشخص را برای آن در نظر گرفت.

نباید این تصور برای شما پیش بیاید که هزینه‌های اپلای به مواردی که گفتیم خلاصه می‌شود. وقتی وارد کشور مقصد برای تحصیل شدید ممکن است برخی هزینه‌های دیگر نیز برای شما پیش بیاید. برای مثال هزینه ثبت نام در دانشگاه، هزینه‌های اولیه حضور در یک کشور خارجی، افتتاح حساب، جایی برای اقامت و… این هزینه‌ها هم می‌توانند جزو هزینه‌های اپلای شما در نظر گرفته شوند. زیرا تا زمان شروع به تحصیل شما، جزو پروسه اپلای است. بعد از شروع تحصیل طبق دانشگاه و رشته انتخابی شما، نحوه تحصیل شما با فاند و بورسیه و یا به صورت پرداخت شهریه، دیگر جزو هزینه‌ اپلای نیست. این هزینه‌ها، هزینه تحصیل شما را شامل می‌شوند.

هزینه‌های اپلای

نکاتی که باید برای مدیریت هزینه‌های اپلای بدانید

هر مرحله‌ای از اپلای، هزینه‌هایی دارد. اما شرایط و نقشی که شما در این زمینه ایفا می‌کنید می‌تواند این هزینه‌ها را کاهش و یا افزایش دهد. پس بهتر است دقت کنید و نکاتی که به شما گوشزد می‌کنیم به ذهن بسپارید.

۱-آگاهی خود را بالا ببرید

هزینه‌های اپلای هزینه‌های کمی نیستند. دیده شده که دانشجویانی با رزومه‌های آموزشی و پژوهشی بسیار خوب، از ادامه دادن مراحل اپلای به دلیل هزینه زیاد، دست کشیده‌اند. با این حال اگر شما قصد اپلای دارید باید آگاهی خود را بالا ببرید. باید مطالعه کنید، مشاوره بگیرید و بپرسید. هرچه آگاهی شما در این زمینه بیشتر باشد راحت‌تر و بهتر هزینه‌های خود را مدیریت می‌کنید.

۲-به چند دانشگاه، درخواست بفرستید

بدون شک هر چه دید گسترده‌تری داشته باشید و برای رسیدن به هدف، مصمم‌تر باشید باید کتر بر روی هزینه‌های اپلای وسواس نشان دهید زیرا برای رسیدن به هدف، باید هزینه بیشتری را در نظر بگیرید اگر فقط برای یک دانشگاه، درخواست اپلای ارسال کنید، شانس شما برای رسیدن به هدف کم می‌شود. بنابراین شما باید حداقل برای ۳ دانشگاه و حداکثر برای ۶ دانشگاه، درخواست اپلای ارسال کنید تا به هدفتان نزدیک باشید. بدون شک برای دست یافتن به چنین شرایطی، باید هزینه‌های بیشتری صرف کنید.

۳- درست اقدام کنید

اگر قصد دارید پروسه اپلای را خودتان دنبال کنید، باید درست حرکت کنید و آگاهی خودتان را بالا ببرید. آگاهی و مطالعه از شرایط اپلای و قوانین دانشگاه‌ها و کشورها، سبب می‌شود که راهتان را درست انتخاب کنید. انتخاب راه درست، بر طبق شرایطی که دارید، سبب می‌شود که هزینه‌های اپلای برای شما تا میزان لازم، به اندازه باشد. انتخاب یک مسیر نادرست، ممکن است سبب شود خسارت ببینید و یا هزینه‌هایی را متقبل شوید که هرگز شما را به هدفتان نرساند.

۳-مسیرهای ساده را انتخاب کنید

اولین مرحله اپلای، اخذ پذیرش از دانشگاه است. برای اخذ پذیرش باید به سایت دانشگاه‌های مورد نظرتان مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز آنها را از طریق سایت دانشگاه ارسال کنید. بهتر است برای این کار از پلت‌فرم‌های خصوصی استفاده کنید که امکان ارسال درخواست به دانشگاه‌ها را برای شما راحت کند. بر این اساس، بهتر می‌توانید درخواستتان را به چند دانشگاه ارسال کنید.

هزینه‌های اپلای

هزینه‌های اپلای در کشورهای دنیا

هزینه‌های اپلای در کشورهای دنیا متغیر و متفاوت است. حتی هزینه اپلای در یک کشور ممکن است از یک دانشگاه تا دانشگاه دیگر یکی نباشند. در مورد رشته نیز همینطور هست. هزینه‌های اپلای رشته‌های مختلف در یک کشور هم ممکن است با هم متفاوت باشند. حتی ممکن است دو متقاضی باشند که یک رشته، یک کشور و حتی یک دانشگاه را برای اپلای انتخاب کرده باشند. اما چون از مسیرهای متفاوتی عبور کرده‌اند ممکن است هزینه‌های متفاوتی برای اپلای کردن پرداخت کرده باشند. بنابراین اگر ما بخواهیم به طور دقیق یک هزینه مشخص را به عنوان هزینه اپلای برای همه در نظر بگیریم به خطا رفته‌ایم.

ما فقط می‌توانیم به شما بگوییم که چه مراحلی را باید بگذرانید و در چه مراحلی باید هزینه کنید. میزان دقیق هزینه شما کاملا بستگی به شرایط شما و انتخاب های شما در موارد گوناگون دارد. با این حال برای اطلاع شما، ما برخی هزینه‌های اپلای مربوط به تعدادی از کشورها را که پیش‌تر در مورد آنها تحقیق کرده‌ایم خواهیم آورد.

 

مطالب مرتبط:

هزینه اپلای آمریکا

هزینه اپلای آلمان

هزینه اپلای کانادا در مقطع مستر

هزینه اپلای ایتالیا

سخن آخر

هزینه‌های اپلای شما به نسبت رشته انتخابی، مقطع، کشور، دانشگاه، شرایط شما و آگاهی از مراحل اپلای بستگی دارد. هرچه آگاهی بیشتری داشته باشید بهتر می‌توانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید. اپلای باما تلاش کرده است تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کند. با این حال اگر قصد دارید در این زمینه بیشتر بدانید می‌توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.