اپلای معماری و تحصیل در دانشگاه های برتر این رشته در خارج از ایران، رؤیایی دور از ذهن نیست! تنها با دانستن یک سری نکات می توانید به هدف خود دست پیدا کنید. در این مقاله اپلای باما به پاسخ پرسشهای ضروری هر فردی که قصد اپلای معماری دارد، دسترسی دارید. این راهنمای کامل به سؤالات ذیل پاسخ می دهد:

شرایط تحصیل و اپلای معماری

سال تحصیلی رشته معماری در دانشگاه های جهان یا در سه فصل سال و یا دو فصل همچون بهار و پاییز است. این مسأله را در زمان اپلای معماری حتما چک کنید. در هر مقطع تحصیلی که می خواهید، می توانید در این رشته تخصص پیدا کنید.

دوره لیسانس معماری معمولا در تمام دانشگاه های خارجی بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد و در پایان مدرک BA و یا BSA به فارغ التحصیلان داده می شود. در آمریکا این مدارک به این صورت است: B.S.Arch ، B.A.Arch، B.Arch. در پایان دوره فوق لیسانس معماری با توجه به گرایشتان یکی از مدارک MARCH، MCS و MA به شما اعطا می شود. این دوره هم یک تا دو سال زمان می برد.

کلاس معماری دانشگاه

دوره دکترا به صورت پژوهشی ارائه شده و ۳ تا ۵ سال نیاز است تا پروژه و پایان نامه مورد نظر را انجام داده و مدرک دکترا بگیرید. دوره فوق لیسانس معماری بر مهارت های عملی شما در این رشته متمرکز است. دو مدرک در انتهای تحصیل می گیرید: یا PHD است که به دوره دکترای معماری پژوهش محور و آموزشی اختصاص دارد. دانشجویان این نوع دکترا از ابتدا روی پایان نامه کار می کنند. اما  D.ARCH  همچون دوره فوق لیسانس مهارت های معماری شما هم تقویت می شود و برای کار آماده می شوید.

بیشتر دانشگاه ها در دوره های لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می کنند. البته ممکن است در کشورهای غیر انگلیسی زبان برخی دروس را به همان زبان اصلی آموزش دهند.

یک نکته مثبت با اپلای معماری در دانشگاه های خارجی این است که فضای دانشگاه های خارجی به صورت ۲۴ ساعته باز هستند و اساتید از دانشجویان حمایت خوبی دارند. استادها در دسترس هستند و سوالات شما را به سرعت از طریق ایمیل و تلفن هم پاسخ می دهند. تحصیل در این رشته کار آسانی نیست و باید مرتب فعال باشید و تکالیف زیادی را انجام دهید. تمام پروژه های شما به دقت توسط استادها چک شده و شما را راهنمایی می کنند.

مدارک لازم:

بعد از انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظرتان برای اپلای معماری، به سایت anabin رفته و ببینید مدارک تحصیلی شما مورد پذیرش آن دانشگاه قرار می گیرد یا خیر. اگر مدارک تحصیلی شما از دانشگاه های معتبر باشد به احتمال زیاد از مزیت کمک هزینه تحصیلی برخوردار می شوید. سپس طبق دستورالعمل زیر تمام مدارک خواسته شده از سوی آن دانشگاه را آماده کرده و ارسال کنید.

توجه: این موارد برای تمام مقاطع تحصیلی رشته معماری ضروری است. مدارک و مراحل ذیل ممکن است در برخی دانشگاه ها از شما خواسته نشود. اما به طور کلی از موارد ذکر شده خارج نیست.

زبان خارجی:

۱- اگر دانشگاه مورد نظر شما برای اپلای معماری در آمریکا، استرالیا یا کانادا قرار دارد، حتما باید برای آزمون تافل یا آیلتس و کسب نمره قبولی آماده شوید. در کشورهایی که انگلیسی زبان نیستند، اگر دروس معماری به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، این مدرک اهمیت بیشتری خواهد داشت. نمرات مورد قبول برای آزمون های تافل و آیلتس در هر دانشگاه متفاوت است. اما در مقیاس حداکثری نمرات ذیل را باید داشته باشید: حداقل نمره مورد قبول در آزمون آیلتس ۷ و در تافل ۱۰۰ باید باشد.

۲- اگر در کشورهای اروپایی و غیر انگلیسی زبان اپلای می کنید، علاوه بر انگلیسی باید آمادگی لازم در زبان ملی آن کشور را هم کسب کنید. بنابراین در آزمون های مورد نیاز برای زبان های مختلف همچون آلمانی هم باید پذیرفته شوید. نمره مورد قبول این زبان ها در هر دانشگاه و هر زبان متفاوت است. آن را در سایت دانشگاه مورد نظرتان بررسی کنید. این که زبان آن کشور را بدانید احتمال موفقیت شما را در اپلای بالا می برد.

۳- در برخی دانشگاه ها داشتن مدرک شرکت در آزمون GRE و نمره آن الزامی است.

سوابق علمی و کاری برای اپلای معماری:

۴- یک پورتوفیلو خوب تهیه کنید. در این کتابچه به صورت منظم طراحی ها و نمونه کارهای خوب خود را قرار دهید. کارهای خلاقانه و باارزش امتیاز شما را برای پذیرش اپلای معماری بالا می برد.

۵- در یک رزومه به صورت کامل سابقه کاری خود و حتی سابقه تحصیلی تان را بنویسید. در نوشتن این مورد هم از اصول گرافیکی بهره بگیرید و به زیبایی آن هم اهمیت دهید. رزومه شخصی و علمی قوی مخصوصا برای اپلای دوره های فوق لیسانس و دکترا اهمیت زیادی دارد.

۶- بعضی دانشگاه ها برای اپلای تحصیلات تکمیلی معماری محدودیت سنی گذاشته اند. یعنی افرادی که دارای بیش از آن سن هستند، پذیرش نمی شوند. دقت کنید که این موضوع عمومیت ندارد اما آن را در نظر داشته و در سایت دانشگاه منتخب بررسی کنید. مثلا محدودیت سنی برای دوره فوق لیسانس حدا کثر ۳۵ سال و برای دوره دکترا حداکثر ۴۰ سال است.

۷- انگیزه نامه مرحله بعدی است که باید اهداف خود را از تحصیل در خارج آن هم در این رشته و این دانشگاه بیان کنید.

۸- توصیه نامه از اساتید و مدرسه را فراموش نکنید. سه توصیه نامه برای اپلای معماری مورد نیاز است. دو تا مربوط به اساتید معماری و آخری از کارفرمایی که پروژه ای را در ارتباط با معماری برایش انجام دادید.

پرتوفیلو برای اپلای معماری

مدارک تحصیلی:

۹- ترجمه مدارک تحصیلی: تمام این مدارک را به زبان انگلیسی آن هم ترجمه رسمی تهیه کنید.

۱۰- اگر دوره های تخصصی آموزال را بگذرانید در مراحل اپلای معماری بسیار کمک می کند. مدرک این دوره در تمام دانشگاه های جهان مورد قبول قرار می گیرد.

۱۱- ریز نمرات و معدل درس های گذارنده که تبدیل آن به سیستم GPA در برخی دانشگاه ضروری است. دانشگاه هایی همچون برکلی آمریکا اعلام کرده که اگر در سیستم آموزشی کشور شما از GPA استفاده نمی شود، نیازی به تبدیل معدل نیست. با توجه به این که معدل مورد قبول هر دانشگاه متفاوت است و این که GPA نیاز هست یا نه سایت دانشگاه مورد نظرتان را چک کنید.

گام های آخر اپلای معماری:

۱۲- پر کردن فرم ثبت نام به صورت آنلاین در سایت دانشگاه مورد نظرتان. ممکن است دانشگاه نسخه کاغذی مدارک شما را قبل از تایید اپلای و یا بعد از پذیرش از شما بخواهند.

۱۳- برخی دانشگاه ها همچون UCL از شما نمونه کار عملی می خواهند که باید آن را آماده کرده و ارسال کنید. بعد از انتخاب دانشجو، باید به همراه پروژه ای که انجام دادید در مصاحبه حضوری شرکت کنید. مصاحبه متقاضیان دوره های دکترا و فوق لیسانس، در بیشتر دانشگاه ها، یکی از مراحل اپلای معماری است.

۱۴- شرکت در آزمون SAT  و یا ACT در دو زمینه علوم و ریاضیات، در برخی از دانشگاه ها الزامی است.

۱۵- دانشگاه های معماری متعددی هستند که از دانشجویان جدید آزمون ورودی آنلاین می گیرند تا میزان دانش آن و صلاحیت علمی این دانشجویان سنجیده شود.

۱۶-  پاسپورت و ویزا

۱۷- پرداخت هزینه ثبت نام: بسیاری از دانشگاه ها در زمان ثبت نام اینترنتی مبلغی کمتر از ۱۰۰ دلار دریافت می کنند که باید با کارت های اعتباری بین المللی بپردازید.

۱۸- پروپوزال پایان نامه برای فوق لیسانس و دکترا

مطالب مرتبط: اپلای دانشگاه پادوا ایتالیا

ویزاهایی که برای اپلای معماری لازم دارید:

 • ویزای دانشجویی F1
 • ویزای Tier2
 • ویزای Tier4

این مدارک را برای دریافت این ویزاها به کنسولگری کشور مقصد در ایران برده تا اقدامات لازم را انجام دهند:

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • اظهارنامه تمکن مالی
 • اجاره نامه خوابگاه یا خانه
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدرک تحصیلی دوره قبلی
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه

برای دانستن این مطلب بهتر است در مورد هزینه زندگی و تحصیل در کشورهای پرطرفدار برای اپلای معماری آشنا شوید.

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا بصورت گام به گام

مطالب مرتبط: ویزای همراه دانشجویی آلمان برای متاهلین چگونه است؟

 • هزینه اپلای معماری آلمان

شهریه: اگر در دانشگاه های دولتی آلمان اپلای کنید، شهریه ای بابت تحصیل پرداخت نخواهید کرد. این موضوع در مورد تمام دانشجویان خارجی از هر ملیتی اجرا می شود. استثنای آن این است که برای اپلای کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس شما در رشته دیگری باشد. در این صورت باید شهریه تحصیل در این مقطع را بپردازید.

تنها مبلغی که باید در این دانشگاه ها بپردازید مربوط به امور اداری، خدمات دانشجویی و ثبت نام است. در هر ترم این مبلغ بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو است. در صورتی که در برخی ایالات آلمان تحصیل خود را در موعد مقرر به پایان نرسانید برای ترم بعدی پرداخت شهریه الزامی خواهد بود.

اگر به دانشگاه های خصوصی آلمان درخواست اپلای معماری ارسال کنید و پذیرفته شوید، از همان ابتدا شهریه می پردازید. مبلغ شهریه این دانشگاه ها سالانه ۲۶ هزار یورو برای لیسانس، و ۴۰ هزار یورو در فوق لیسانس است. البته در رشته مهندسی معماری ممکن است این مبلغ بیشتر شود.

هزینه زندگی: آلمان کشور مناسبی از لحاظ زندگی است. هزینه زندگی و سکونت در آن به طور متوسط ماهانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. اگر در خوابگاه های دانشگاه زندگی کنید ماهانه ۲۵۰ یورو می پردازید در غیر این صورت، باید ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو بدهید. برای غذا میانگین ۱۷۰ یورو در ماه لازم دارید. ضمن این که مراکز خرید ارزان هم در این کشور وجود دارد. بابت وسایل حمل و نقل همچون اتوبوس و مترو یا دوچرخه هم بین ۲۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه نیاز دارید.

 • هزینه اپلای معماری کانادا

در مقایسه با کشورهای دیگر تحصیل در کانادا بسیار به صرفه است. ارقام زیر را در هنگام اپلای معماری کانادا اقدام می کنید در نظر داشته باشید:

شهریه: به طور میانگین، بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار کانادا در سال:

 • دوره لیسانس: ۲۶.۴۵۷ دلار کانادا
 • دوره فوق لیسانس: ۲۳.۹۹۲ دلار کانادا

نکته: این مبلغ یک تخمین است و با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید کم و زیاد می شود.

هزینه مسکن و غذا و دیگر هزینه های زندگی در کانادا هم به موقعیت مکانی و نیازهای شما بستگی دارد. اما سالیانه ۱۵ هزار دلار کانادا برای زندگی کافی است. البته مبلغی را هم برای خرید کتاب و لوازم دیگر در نظر داشته باشید.

هزینه حمل و نقل عمومی: ۸۰ تا ۱۵۰ دلار البته دانشجویان شامل تخفیف در این هزینه هم می شوند.

بیمه سلامت: میزانی که برای بیمه سلامت از طریق دانشگاه از شما دریافت می شود، با توجه به دانشگاه و مدت زمان تحصیل مختلف است. برای اطلاع دقیق از این موضوع باید به سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه کنید.

 • هزینه اپلای معماری آمریکا

مخارج زندگی: سالانه بیش از ۶۰ هزار دلار

شهریه: بیش از ۲۶ هزار دلار در دانشگاه های دولتی آمریکا و ۳۵ هزار دلار در دانشگاه خصوصی.

اتاق و خوابگاه: سالانه بیشتر از ۱۲ دلار

 • اپلای استرالیا

شهریه لیسانس: سالانه بیش از ۳۰ هزار دلار استرالیا

شهریه فوق لیسانس: سالانه بین ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار دلار استرالیا

شهریه دکترا: سالانه بین ۱۴ هزار تا ۴۰ هزار دلار استرالیا

نکته:

۱- شهریه دانشگاه های استرالیا در هر ترم و نه هر سال دریافت می شود.

۲- برای اینکه دولت استرالیا را مطمئن کنید که سرمایه لارم برای تحصیل و اپلای معماری دارید، باید حداقل ۲۰ هزار دلار داشته باشید.

هزینه زندگی و غذا: هفته ای بیش از ۳۱۱ دلار استرالیا

شرایط بورسیه و کمک هزینه:

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در این رشته هم ارائه می شود. بورسیه امتیازی است که برای پذیرفته شدگان اپلای معماری امکانات مالی مناسبی را برای تحصیل ارزانتر فراهم می کند. مبالغی که برای بورسیه در نظر گرفته می شود در هر دانشگاه متغیر است. مثلا در دانشگاه کوئینزلند استرالیا این رقم معادل بیش از  ۴۰ هزار دلار استرالیا است. برای دریافت بورسیه باید به دانشگاه مورد نظر خود رفته و از آنجا با ارسال مدارک و ثبت نام برای آن درخواست خود را ارسال کنید.

با توجه به این که رقابت برای اخذ بورسیه معماری زیاد است، کسانی که دارای نمره عالی در زبان، معدل بالا و دانش کافی هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دارند. البته دریافت آن برای دوره های فوق لیسانس و دکترا آسانتر است. پس برای دریافت بورسیه اپلای معماری باید نمره بالا در آزمون زبان، ویزای دانشجویی و مدرک تحصیلی با معدل بالا داشته باشید.

دانشجویان معماری

در برخی کشورها همچون آلمان گرفتن فاند و کمک هزینه کار دشواری است و برای دریافت ویزا نیاز است که اظهارنامه مالی داشته باشید. حتی وزارت خارجه ایران روی این موضوع حساس است که امکان تأمین هزینه تحصیل و زندگی در این کشورها را دارید یا خیر.

به طور کلی بین ۳ هزار دلار تا ۵ هزار دلار آمریکا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی معماری ومهندسی تعلق می گیرد. برای اطلاعات کامل در مورد مبالغ و شرایط دریافت بورسیه و کمک هزینه در هر جای دنیا با اپلای باما تماس بگیرید و یا این سایت را ببینید: ACI Foundation Graduate Scholarships for International Students

مطالب مرتبط: اپلای دکترا آلمان و نکات دریافت بورسیه

پیشنهاد اپلای باما شرکت در دانشگاه های تراز اول این رشته است. بر اساس رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۰ بهترین و قوی ترین دانشگاه های جهان برای تحصیل رشته معماری مواردی است که در ذیل آمده است.

دانشگاه های برتر جهان برای اپلای معماری:

رتبه اول را دانشگاه ماساچوست آمریکا به خود اختصاص داده است. دانشگاه های برتر از رتبه ۲ تا ۱۰ در کشورهای هلند، انگلستان، سوئیس و ایتالیا قرار دارند:

 • دانشگاه دلف هلند
 • دانشگاه UCL انگلستان
 • دانشگاه ETH زوریخ – سوئیس
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه برکلی کالیفرنیا آمریکا
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا
 • دانشگاه منچستر انگلستان
 • دانشگاه EPFL سوئیس

برای رشد و تحصیل برتر در یکی از این دانشگاه ها می توانید اپلای معماری را انجام دهید. رتبه های بعدی را دانشگاه های چین، سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن، استرالیا و سوئد هستند. دانشگاه TU برلین آلمان هم به عنوان کشوری که برای اپلای پرطرفدار است، در رتبه ۲۴ قرار دارد.

اپلای معماری در گرایش های مختلف آن در دانشگاه های مختلف جهان امکان پذیر است. با اینکه معمولا بعد از سال دوم هر کدام از گرایش ها را می توانید انتخاب کنید اما باید دقت کنید دانشگاهی که انتخاب می کنید، گرایش مورد نظر شما را ارائه دهد. به طور کلی در دانشگاه های خارجی این گرایش ها را در رشته معماری می بینید:

دوره لیسانس:

 • معماری
 • مطالعات معماری
 • معماری و مطالعات بین رشته ای
 • مدیریت پروژه و ساخت
 • برنامه ریزی شهری
 • مطالعات شهری
 • برنامه ریزی، طراحی و مدیریت شهری
 • مهندسی معماری و طراحی
 • شهرسازی و علوم ساخت و ساز

فوق لیسانس:

 • معماری داخلی
 • طراحی محیط زیست
 • طراحی ساختمان تجاری
 • طراحی صنعتی
 • بازسازی بناهای تاریخی
 • تاریخچه ساختمان سازی
 • معماری
 • هنر، فرهنگ و تکنولوژی
 • تکنولوژی ساختمان
 • مهندسی معماری و طراحی
 • طراحی میان رشته ای برای محیط ساخته شده
 • شهرسازی
 • معماری منظر
 • مدیریت فضای ساخته شده
 • معماری و مطالعات شهری
 • معماری و طراحی شهری
 • برنامه ریزی شهری و روستایی
 • معماری و شهرسازی

دکترا:

 • تاریخ و تئوری معماری
 • طراحی و محاسبه
 • تاریخ و تئوری هنر
 • برنامه ریزی شهری و روستایی
 • معماری
 • تحقیقات معماری
 • کشورهای در حال توسعه و شهرنشینی
 • روش های تحقیق تاریخی در معماری
 • نقد در معماری
 • مبانی تحقیق
 • علم ساخت و ساز و روش های تحقیق
 • طراحی و عوامل اجتماعی و فرهنگی

آخرین توصیه های اپلای باما

تمام پرسش هایی که یک متقاضی اپلای معماری به آن فکر می کند، در اینجا پاسخ داده شد. اما نکات ذیل را هم فراموش نکنید:

 1. شرایط تحصیل، مدارک لازم برای اپلای، هزینه ها و شهریه دانشگاه مهمترین مواردی هستند که باید در ابتدا در نظر داشته باشید. طبق این موضوعات برنامه ریزی صحیح داشته و آماده ثبت نام شوید.
 2. دقت کنید مهلت ثبت نام هر دانشگاه متفاوت است با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان از این موضوع اطمینان یابید. اما توصیه ما این است که از یک سال قبل برای ساخت رزومه و پرتوفیلو تلاش خود را آغاز کنید.
 3. زبان انگلیسی و زبان مورد نیاز دیگر را هر چه سریعتر بیاموزید. مدرک زبان انگلیسی حداکثر دو سال اعتبار دارد، بنابراین زمان مناسب شرکت در آزمون را در نظر داشته باشید.
 4. بیشتر دانشگاه های دنیا، خوابگاه دارند و این در کاهش هزینه های شما نقش زیادی خواهد داشت.
 5. برای اطلاع از دانشگاه های مناسب شرایط علمی و مالی خود حتما با اپلای باما در تماس باشید.

در آخر این نکته را فراموش نکنید که چنانچه سوالات دیگری دارید، کارشناسان اپلای باما پاسخگوی شما هستند و می توانند تمام مراحل اپلای را برایتان انجام دهند.