تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا برای من به عنوان نویسنده اپلای با ما تبدیل به یک آرزو شد. خصوصا وقتی از شرایط  آن و رشته های تحصیلی متنوع آن باخبر شدم. ثبت نام و اپلای این مرکز آموزشی به آسانی قابل انجام است. تمام مدارک مورد نیاز ثبت نام را در این مقاله گفته ام. شرایط تحصیل در دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پرینستون موضوع دیگری است که در این مقاله می خوانید. به مهلت ارسال مدارک در سال ۲۰۲۰ بسیار توجه کنید. در انتها هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه پرینستون را خواهید دید که بسیار مهم است.

معرفی دانشگاه پرینستون آمریکا

دقت کنید که دانشگاه پرنستون یک دانشگاه خصوصی و تحقیقاتی در ایالت نیوجرسی آمریکاست. از قرن ۱۸ بصورت کالج آغاز به کار کرده و از قرن ۱۹ بعنوان دانشگاه فعالیت دارد. چهارمین دانشگاه قدیمی و برجسته آمریکاست و رتبه ۸ دانشگاه های جهان را بدست آورده. بعد از دانشگاه MIT بزرگترین دانشگاه مهندسی را دارد. از نظر علمی و تحقیقاتی رتبه یک جهان است. ۴۰ جایزه نوبل، ۱۷ مدال علوم در سطح ملی و ۵ مدال در علوم انسانی کسب کرده است.

مجموع دانشجویان این دانشگاه به حدود ۸۰ هزار نفر می­رسد که ۱۲ درصد آنها دانشجویان بین­ المللی هستند. علاوه بر تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا، امکان کار در آن نیز برای دانشجویان بین­ المللی فراهم شده است. از بین ۱۸۰ ساختمان دانشگاه ۱۰ ساختمان آن به کتابخانه­ ها اختصاص یافته است. امکانات فوق ­العاده ­ای در اختیار دانشجویان بین ­المللی  قرار می­گیرد. از کمک هزینه تحصیلی و خوابگاه گرفته تا کمک هزینه بلیط هواپیما و حمل ونقل درون شهری. نکته مهم این است زمانی که دانشجو می­شوید تعهد می­دهید که مدتی را برای این مرکز آموزشی کار کنید.

مدیران دانشگاه پرینستون بر رعایت اخلاق و انضباط تأکید بسیاری دارند. اما نظارت آنها بر این مسأله توسط خود دانشجویان انجام می­شود. کوچکترین تخلفات در این دانشگاه موجب اخراج یا تعلیق می­شود. نکته جالبی در مورد این دانشگاه وجود دارد  اینکه هیچ تبعیضی برای دانشجویانش از نظر نژاد، دین، جنسیت، ملیت، ناتوانی، وام و تخفیف قائل نیست. این تمایزها و تبعیضها در دیگر دانشگاه­ های آمریکا همیشه  یک دغدغه و ناراحتی است.

دانشجویان پریسنتون آمریکا از هر نژادی- اپلای با ما

رشته های تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا

مهندسی

 • برنامه­ های رایانه ای
 • مهندسی عمران و محیط زیست مهندسی و سیستم های مدیریت مهندسی الکترونیک؛ معماری؛ معماری و مهندسی؛ مهندسی مواد؛ مهندسی مکانیک و هوا فضا؛ مهندسی شیمی و بیوفیزیک
 • علم کامپیوتر؛ رباتیک و سیستم های هوشمند؛ آمار و دانش ماشین

علوم طبیعی

 • فیزیک نجومی؛ علوم جوی و اقیانوس؛ فیزیک؛ بیوفیزیک؛ شیمی؛ فیزیک مهندسی؛ فیزیک پلاسما؛ انرژی پایدار
 • علم محاسبات و اطلاعات؛ ریاضیات؛ ریاضیات کاربردی و محاسباتی
 • اکولوژی و زیست شناسی تکاملی؛ زیست شناسی مهندسی؛ مهندسی زمین شناسی؛ علوم زمین؛ زیست شناسی مولکولی؛ سیاره و زندگی؛ زیست شناسی کمی و محاسباتی؛ علم ، فناوری و سیاست محیط زیست؛ عصب شناسی

علوم انسانی و تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا

 • مطالعات آفریقایی آمریکایی؛ مطالعات آفریقایی؛ مطالعات آمریکایی؛ مطالعات آمریکایی آسیایی؛ مطالعات آسیای شرقی مطالعات فرهنگی اروپا؛
 • مطالعات یونانی؛ مطالعات آمریکای لاتین؛ مطالعات لاتین؛ مطالعات شرق نزدیک؛
 • مطالعات روسی، اروپای شرقی و اوراسیا؛ مطالعات آسیای جنوبی
 • علوم شناختی؛ روانشناسی؛ مطالعات جنسی و جنسیت
 • اقتصاد؛ دارایی، مالیه، سرمایه گذاری؛ تحقیقات عملیات و مهندسی مالی
 • مطالعات محیطی؛ مطالعات مردم نگاری؛ انسان شناسی؛ دکترای بین رشته ای در علوم انسانی؛
 • مطالعات جمعیت؛ جامعه­ شناسی؛ رسانه و مدرنیته؛ ارزشها و زندگی عمومی؛ تکنولوژی و جامعه؛ کارآفرینی
 • سیاست جهانی بهداشت و سلامت؛ سلامت و سیاست سلامت؛ مطالعات بشردوستانه
 • تاریخ؛ تاریخ و کاربرد سیاسی؛ تاریخ علم؛ هنر و باستان شناسی؛ مطالعات قرون وسطایی
 • روزنامه نگاری؛ نویسندگی خلاقانه
 • مطالعات یهودی؛ فلسفه؛ دین
 • علوم سیاسی؛ سیاست عمومی؛ سیاست اجتماعی؛ سیاست و جامعه معاصر اروپایی
 • آمادگی معلم
 • ادبیات باستانی یونان و روم؛ ادبیات تطبیقی؛ زبان شناسی؛ زبان و فرهنگ؛ زبانها و ادبیات اسلاو؛ زبان انگلیسی؛
 • فرانسوی و ایتالیایی؛ آلمانی؛ زبان اسپانیایی و پرتقالی؛ ترجمه و ارتباطات بین فرهنگی

رشته های دپارتمان ها برای تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا

 • رقص؛ مطالعات موسیقی جاز؛ موسیقی؛ آهنگ سرایی؛ اجرای موسیقی؛ موسیقی تئاتر؛ موسیقی شناسی؛ تئاتر؛ هنرهای تجسمی
 • سیاستگذاری و برنامه ریزی شهری؛ مطالعات شهری

مطالب مرتبط: تحصیل مهندسی کامپیوتر در آمریکا

یکی از کتابخانه های دانشگاه پرینستون

شرایط تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا در دوره کارشناسی

دانشجویانی که شهروند آنجا نیستند با دیگر دانشجویان از نظر نحوه اپلای و فرایند مالی تفاوتی ندارد. این دانشگاه تنها مرکز آموزشی این کشور است که در زمینه کمکهای مالی به دانشجویان بین المللی و آمریکایی تمایزی قائل نمی­شود.

چک لیست ثبت نام + آخرین مهلت ارسال مدارک (دوره کارشناسی)

فرم ها:

۱- پر کردن آنلاین یکی از سه فرم  Coalition Application، Common Application یا Universal College Application. آخرین مهلت در ثبت نام عادی و زودهنگام: اواسط آگوست

۲- پر کردن آنلاین فرم تمکن مالی Princeton Supplement. آخرین مهلت در ثبت نام زودهنگام: ۱ نوامبر و در ثبت نام عادی: ۱ ژوئن

۳- پرداخت هزینه ثبت نام یا تخفیف و وام برای آن که از دو طریق امکانپذیر است:

الف- در فرمهای مذکور در مورد یک گزینه تخفیف را انتخاب کنید. در این صورت مشاور و کارشناس شما این درخواست شما را به صورت آنلاین تایید می کند یا فرم تخفیف و وام را برایتان ایمیل یا فکس می کند.

ب- از یکی از فرصتهای ذیل استفاده کنید:

معرفی نامه ها:

۴- ارائه یک برگه که مطلبی را به زبان انگلیسی نوشته باشید و معلم شما آن را نمره داده باشد. راهنمای آن را از اینجا ببینید. آخرین مهلت در ثبت نام زودهنگام: ۱ نوامبر و در ثبت نام عادی ۱ ژوئن.

۵- معرفی نامه رسمی از مدرسه یا مشاور

۶- پر کردن فرم SR (School Report) توسط مشاور یا مدرسه که در سایتهای Common Application و Universal College Application قابل دسترس است.

۷- معرفی نامه مشاور برای ثبت نام تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا ضروری است.

۸- معرفی نامه دو معلم شما در سطوح بالای تحصیلی از مراکز آموزشی متفاوت. بهتر است در مورد دروس اصلی همچون زبان انگلیسی، ریاضیات و علوم زیستی باشد.

۹- پر کردن فرم گزارش وضعیت تحصیلی میان ترم توسط مدرسه یا مشاور. فرم آن در سایتهای مذکور در مورد یک، قابل دسترس است.

آخرین مهلت ارسال برای موارد ۶ تا ۹در ثبت نام عادی ۱ ژوئن و در ثبت نام زود هنگام ۱ نوامبر است.

آزمون ها:

۱۰- گزارش آزمون SAT یا ACT. آخرین فرصت انجام آن برای متقاضیان ثبت نام زود­هنگام تحصیل دردانشگاه پرینستون آمریکا اول نوامبر و برای متقاضیان ثبت نام عادی دسامبر است. این کدها را در زمان ثبت نام این آزمونها را اعلام کنید تا نمرات آن برای دانشگاه پرینستون ارسال شود:

SAT :2672

ACT: 2588

۱۱- نمره قبولی در آزمون SAT Subject Tests که الزامی نیست. اما به کسانی که در رشته های مهندسی شرکت می­کنند توصیه می­شود.

آخرین مهلت آزمون ACT در ثبت نام زود هنگام ۱ اکتبر. ACT، SAT و SAT Subject Tests در ثبت نام عادی ۱ دسامبر است. آخرین مهلت شرکت در آزمونهای SAT و SAT Subject Tests نوامبر است. اگر در ماه نوامبر این آزمونها را انجام دادید، نمرات آن را مستقیما به دانشگاه پرنستون بفرستید.

۱۲- نمره TOEFL،IELTS  یا PTE. اگر زبان انگلیسی، زبان ملی شما نیست، باید برای تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا در آزمون تافل شرکت کنید. دانشجویان بین­ المللی یا در آزمون آیلتس یا در آزمون PTE باید نمره قبولی داشته باشند. کد دانشگاه پرینستون برای آزمون تافل: ۲۶۷۲ است. این آزمونها باید برای ثبت نام زودهنگام تا تاریخ اول سپتامبر و برای عادی اول نوامبر انجام شده باشد.

مطالب مرتبط: همه چیز در مورد آزمون آیلتس برای اپلای

سالن غذاخوری دانشگاه پرینستون- اپلای با ما

نکات مهم:

برای پیگیری دریافت مدارک به پرتال ثبت نام دانشگاه پرینستون مراجعه کنید. درین پرتال برای شما اعلان نتایج بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تکمیل ثبت نام مشخص می شود. اگر مدارک شما ناقص باشد به شما در این پرتال اعلام می شود.

دقت داشته باشید تا زمانی که ثبت نام شما انجام نشود، نمی توانید برای کمک مالی درخواست بدهید. آخرین مهلت ارسال این درخواست در ثبت نام زود هنگام ۹ نوامبر و در ثبت نام عادی ۱ فوریه است.

اگر برای ثبت نام زودهنگام اقدام کرده باشید، تا تاریخ ۱۲ دسامبر نتایج اپلای اعلام می شود. متقاضیان ثبت نام عادی نیز تا ۲۶ مارس نتیجه اپلای خود را دریافت می کنند. هر دو گروه تا ۱ می فرصت پاسخ دارند.

تاریخهای ذکر شده در این قسمت مربوط به ترم پاییز ۲۰۱۹-۲۰۲۰ است و ممکن است در ترم بعد تغییر کند.

شرایط تحصیل در دانشگاه پرینستون آمریکا در دوره تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا)

متقاضیان تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی می توانند از سپتامبر تا نوامبر اقدام کنند. ثبت نام این دوره ­ها فقط برای ترم پاییز انجام می­شود. شهریه پرداخت شده بابت این دوره غیر­قابل­ بازگشت است. علاوه بر این نمی­ توانید همزمان در یک رشته دیگر برای PHD ثبت نام کنید.

هزینه ثبت نام ۹۰ دلار است که باید پرداخت شود. تمام مدارک برای تحصیل در دانشگاه پرینستون باید به صورت آنلاین آپلود و ارسال شود. دانشگاه پرینستون مدارک را به جز پرتوفیلوی رشته معماری به صورت دیگری نمی­ پذیرد. برای رعایت نکاتی مهم در مورد فایلهای ارسالی است، به اینجا مراجعه کنید.

نتیجه نهایی پذیرش و ثبت نام از اواخر ژوئن تا ۱۵ مارس ایمیل می­ شود. دقت داشته باشید این نتایج از طریق تلفن یا فکس اعلام نمی­ شود. اگر در لیست انتظار قرار گرفته باشید، نتیجه قبل از ۱۵ آوریل اعلام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اپلای و تحصیل در دانشگاه پرینستون دوره تحصیلات تکمیلی:

۱- متقاضی باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس یا معادل آن از دانشگاهها و کالجهای معتبر را داشته باشد. مدرک لیسانسی که طول دوره آن کمتر از سه سال باشد، از نظر دانشگاه پرینستون معتبر شناخته نمی شود. برای دومین بار اجازه ندارید برای تحصیل در دانشگاه پرینستون در دوره دکترا اقدام کنید.

۲- برای تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی باید فرم اظهارنامه منابع مالی را طی مراحل ثبت نام پر کنید. ثبت نام ۲۰۲۰ به پایان رسیده و ثبت نام سال ۲۰۲۱ از سپتامبر آغاز می­شود. برای ثبت نام می­توانید به اینجا مراجعه کنید.

۳- رزومه علمی: شامل فعالیتهای علمی و شغلی، خدمات، تحصیلات و افتخارات آکادمیک و تخصصی.

مطالب مرتبط: چگونه موثرترین رزومه تحصیلی(CV) را برای اپلای بنویسم؟

۴- نام و ایمیل سه معرف برای ثبت در فرم ثبت نام آنلاین + معرفی نامه

۵- ریز­نمرات و واحدهای گذرانده در دوره قبلی به انگلیسی (رسمی یا غیر رسمی). اسکن این مدرک باید بصورت سیاه سفید باشد. اندازه آن از ۳۰۰dpi و ۱۰MB بیشتر نشود. اسکرین­شات از پرتال دانشجویی این متقاضیان مورد قبول نیست.

۶- نمره آزمون تافل یا آیلتس. این نمرات حداکثر تا ۳ هفته قبل از آخرین مهلت ثبت نام باید به دانشگاه ارسال شده باشد. کد این دانشگاه برای ارسال نمره زبان این آزمونها ۲۶۷۲ است.

۷- مدرک GRE یا GMAT

۸-  ویزا و کپی پاسپورت نیز داشته­ باشید که در ­صورت درخواست دانشگاه فورا ارسال کنید.

مطالب مرتبط: مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

خوابگاه دانشگاه پرینستون

هزینه تحصیل و زندگی برای تحصیل در دانشگاه پرینستون در سال ۲۰۲۰

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه پرینستون برای دوره کارشناسی ۵۲۸۰۰ دلار است . و برای تحصیلات تکمیلی ۵۳۷۷۰ دلار است.

هزینه زندگی در ۱۲ ماه ۳۱۳۵۰ دلار و در ۱۰ ماه ۲۶۱۲۵ دلار است.

دانشجویان دوره کارشناسی می توانند ۵۰۶۵۵ دلار کمک هزینه و بورسیه دریافت کنند. بعد از دریافت کمک هزینه ۲۳۴۹۵ باید بابت کتاب و دیگر هزینه­ ها بپردازند.

از ۵۳۷۷۰ دلار هزینه دوره تحصیلات تکمیلی، ۵۱۷۸۰ دلار برای شهریه و غیره و ۱۹۰۰ دلار بابت بیمه­ سلامت دانشجو است. هزینه سکونت نیز با توجه به انتخاب شما که در پردیس دانشگاه باشید یا خیر متفاوت خواهد بود.

هزینه سالانه سکونت در پردیس دانشگاه

اتاق و تخت ۱۵۶۱۰ دلار
مسکن ۸۹۸۰ دلار
غذا ۶۶۳۰ دلار
دیگر هزینه های زندگی ۲۳۰۰ دلار
کتاب و خوار و بار ۱۱۰۰ دلار
مجموع ۱۹۰۱۰ دلار

 

هزینه چهار سال زندگی و تحصیل در دانشگاه پرینستون در خوابگاه

دانشجویان سال اولی بابت مسکن و غذا حدود ۲۰۳۵۶ دلار
دانشجویان سال دومی حدود ۲۱۰۵۶ دلار
دانشجویان سال آخر کارشناسی حدود ۲۱۷۹۸ دلار

راهنمایی آخر برای تحصیل در دانشگاه پرینستون

درباره پرینستون، رشته های تحصیلی، مدارک مورد نیاز و هزینه درس و زندگی صحبت کردیم. به این ترتیب می بینید که دانشگاه پرینستون آمریکا گزینه خوبیست. پس اگر به اپلای فکر می­کنید، پیشنهاد میکنم سریعتر با کارشناسان اپلای با ما تماس بگیرید.