آلمان که در طی سال های گذشته به عنوان کشوری صنعتی و البته پیشرفته شناخته شده است. این روزها شرایطی را به وجود آورده تا سیستم آموزشی آن نیز شامل پیشرفت های زیادی شود. و به همین واسطه متقاضیان زیادی را برای تحصیل به این کشور بکشاند. اما سوال اینجاست که برای اپلای دکترا آلمان و همچنین کاهش هزینه های تحصیل به چه شرایطی نیاز است؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

شرایط اپلای دکترا آلمان

برای اپلای دکترا آلمان باید بدانید که برخلاف سایر مقاطع تحصیلی، پذیرش دکترا در آلمان هیچ ارتباطی با آزمون ورودی یا همان کنکور سراسری ندارد. اما نکته اینجاست که دانشگاه های این کشور، ملاک اصلی را معدل بالای متقاضیان قرار داده اند. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع باید حتما معدلی بین ۱۶ تا ۱۷ را در کارشناسی ارشد حاصل نمایند. به طور معمول تحصیل دکترا در آلمان چیزی حدود ۴ الی ۶ سال به طول می انجامد. البته این زمان با توجه به رشته انتخابی دانشجویان میتواند متفاوت باشد.

شرایط اپلای دکترا در آلمان تنها از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه میرسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد. بر خلاف دوره ‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ی دکترا، تنها بر عهده‌ی کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است. در این ارتباط مرکزی همانند اونی اسیست (uni assist) وجود ندارد. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است. در واقع برای اپلای دکترا آلمان باید حداقل در یکی از آزمون‌های (DSH) یا (TestDaF) پذیرفته شده باشند. امکان گذراندن دوره دکترا به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. این امر مستلزم موافقت استاد راهنما است. در این صورت دانشجویان می‌توانند رساله‌ی دکترا را به زبان انگلیسی بنویسند و در امتحان شفاهی (دفاعیه) نیز به زبان انگلیسی شرکت کنند.

اپلای دکترا آلمان

مدارک لازم برای اپلای دکترا آلمان

برای اینکه بتوانید اپلای دکترا آلمان را دریافت کنید در وهله اول باید به سراغ تهیه مدارک لازم برای احراز هویت خود به دانشگاه مورد نظر بروید. هر چند که این مراحل در تمامی دانشگاه ها و برای اخذ پذیرش تمامی رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی یکسان است. اما هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، پذیرش تحصیلی و تهیه مدارک سخت تر خواهد بود. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی دکترا آلمان عبارتند از:

  • در اختیار داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر الزامی است.
  • در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵/۶ و یا مدرک زبان آلمانی DSH ضروری است.
  • ارسال ایمیل به یک استاد عضو هیئت علمی دانشگاه برای پشتیبانی از پروژه تحقیقاتی شما و راهنمایی برای دفاع از آن.
  • چاپ مقالات مختلف در زمینه رشته تحصیلی در مجلات معتبر
  • ارائه پروپوزال با موضوعی نوین و جدید در راستای خدمت به علم و صنعت
  • انگیزه نامه از ۳ استاد برجسته در دانشگاه که صلاحیت شما برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان را تایید نمایند.
  • رزومه تحصیلی که در آن به شرح دقیقی از ویژگی ها، مهارت ها و توانایی های متقاضیان میپردازد.

بورسیه تحصیلی آلمان

یکی از مهمترین مسائلی که ذهن افراد را پس از اپلای دکترا آلمان مشغول می کند، هزینه های تحصیل است. باید بدانید که خوشبختانه دولت آلمان، بورسیه هایی را برای متقاضیان در نظر گرفته که تا حدود زیادی میتواند این هزینه ها را جبران نماید. به طور کلی دولت آلمان، بورسیه ها را به سه دسته دولتی، غیردولتی و دانشگاه های خاص تقسیم بندی کرده اند. نکته اینجاست که دانشگاه های مختلف شرایط مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند که در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس یا B2 آلمانی از جمله ضروری ترین آنها به حساب می آید.

در آلمان ۸ موسسه در حال فعالیت می باشند که حمایت از دانشجویان خارجی را بر عهده گرفته اند. این موسسات میتوانند وابسته به یک حزب سیاسی و یا گروه های مذهبی باشند. اما با این حال بورسیه و هزینه تحصیل آن دسته از متقاضیانی که برای اپلای دکترا آلمان، اقدام کرده اند و از شرایط خوبی برخوردارند را تقبل می نمایند. اما نکته اینجاست که این موسسات تنها در شرایطی هزینه ها را بر عهده میگیرند که از بازگشت متقاضیان به کشورشان پس از پایان دوران تحصیل در آلمان اطمینان داشته باشند. آنها بر این عقیده اند که این مسئله به انتقال تجربیات آنها به سایرین و نشان دادن وجهه مثبت و فرهنگ آلمان به کشور آنها کمک خواهد کرد.

اپلای دکترا آلمان و نکات دریافت بورسیه

کار در حین تحصیل در آلمان

تمامی افرادی که برای اپلای دکترا آلمان اقدام کرده اند برای کاهش هزینه های تحصیل، علاوه بر دریافت بورسیه، به سراغ کار در حین تحصیل نیز می روند. در حال حاضر دانشجویان این اجازه را دارند که ۱۲۰روز به صورت تمام ‌وقت یا ۲۴۰روز به صورت پاره ‌وقت مشغول به کار شوند. هر روز کاری تمام ‌وقت ۸ساعت و پاره‌وقت ۴ساعت است. از همین رو دانشجویان به صورت پاره‌وقت حداکثر ماهیانه ۸۰ساعت و به صورت تمام‌وقت ماهیانه ۱۶۰ساعت اجازه کار خواهند داشت.

نکته اینجاست که کار دانشجویی در آلمان به چهار دسته تقسیم می ‌شوند. کار دانشجویی (HiWi)، کار عادی، کار تخصصی و آزادکاری (Freelance). برای کارهای دانشجویی مانند RA ،TA و … معمولا باید حداقل یک ترم از زمان تحصیل متقاضیان گذشته باشد. برای پیدا کردن کار نیز نیازی به تحقیق و گسترده زیادی نیست زیرا اکثر دانشگاه های آلمان از قسمتی مخصوص با عنوان کاریابی برخوردارند که دانشجویان میتوانند کارهای مرتبط با دانشگاه و حتی آگهی شرکت های خصوصی را نیز در آن بیابند.

اگر قصد ادامه تحصیل و اپلای دکترا آلمان را دارید باید به این مسئله اگاه باشید که تحصیل در این کشور با توجه به نکات بسیار زیادی که در زمینه بورسیه وجود دارد می تواند گزینه خوبی برای دریافت مدرک دکترا به حساب آید. از همین رو توصیه می شود برای آگاهی از فرآیند اپلای و انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید.