اخذ بورسیه تحصیلی آلمان یکی از اولویت‌هایی است که متقاضیان تحصیل در این کشور دنبال می‌کنند. تحصیل در آلمان به دلیل تنوع رشته و امکانات بسیار خوب دانشگاه‌های این کشور، متقاضیان بسیاری دارد. رنکینگ بالای جهانی دانشگاه‌های آلمان، سبب استقبال دانشجویان از دانشگاه‌های این کشور می‌شود. آنچه همواره دغدغه متقاضیان تحصیل در آلمان بوده است هزینه تحصیل در این کشور است. تامین مالی تحصیل سبب می‌شود که بسیاری از متقاضیان اپلای دانشگا‌های آلمان به فکر استفاده از بورسیه تحصیلی این کشور باشند. اگر قصد دارید با بورسیه تحصیلی آلمان و شرایط آن آشنا شوید با اپلای با ما، همراه شوید.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

آلمان، به دلیل داشتن امکانات تحصیل رایگان برای دانشجویان، به عنوان اولویت آنها برای تحصیل، محسوب می‌شود. در آلمان، هشت موسسه ایجاد شده که حمایت مالی دانشجویان را به عهده گرفته‌اند. این موسسات یا وابسته به احزاب سیاسی و یا گروه‌های مذهبی هستند. شرایط کلی دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، داشتن نمرات خوب در مقطع تحصیلی پیشین و معدل قابل قبول، شرکت در سمینارهای موسساتی که بورسیه می‌کنند. برای مقاطع بالاتر نیز، باید مقطع پیشین در مدت زمان استاندارد تمام شده باشد. برای مقطع دکترا علاوه بر شروط گفته شده نامه پذیرش و تایید استاد راهنما نیز لازم است. بازگشت متقاضی تحصیل به کشورش پس از پایان تحصیلات، از شروطی است که متقاضی استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان باید رعایت کند.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان، سازمان DAAD

بورسیه DAAD معمولا به فارغ التحصیلان جوان و در مواردی به دانشجویان سال آخر مقطع لیسانس ارائه می‌شود. این نوع بورسیه تحصیلی آلمان، شامل دانشجویان رشته هنر نیز می‌شود. فاندها یا کمک هزینه مالی این موسسه به پژوهشگران جوان، اساتید و دانشجویان تعلق می‌گیرد. این دانشجویان به صورت گروهی زیر نظر اساتید خود در آلمان به انجام پروژهای علمی پژوهشی مشغولند. منابع مالی این نوع بورسیه، از طرف وزارت امور خارجه آلمان پرداخت می‌شود. تعداد پذیرش این بورسیه برای دانشجویان ایرانی محدود است. شرط اول استفاده از این بورسیه داشتن ارتباط با اساتید این دانشگاه و ارسال پروپوزال برای آنهاست.

بورسیه تحصیلی DAAD برای حمایت از فارغ التحصیلان، دانشجویان دکترا و پژوهشگران است. سابقه این پژوهشگران باید استعداد و برتری آنها نسبت به دیگر دانشجویان را ثابت کند. این افراد باید طبق سابقه پژوهشی برتر خود، بتوانند لیاقت خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، ثابت کنند.

سن متقاضیان دریافت بورسیه 

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی  DAAD باید بیشتر از ۱۸ سال باشند. متقاضیان باید در زمان ثبت نام بورسیه، نباید بیشتر از شش سال، از دریافت آخرین مدرک تحصیلی آنها گذشته باشد. اگر قصد دارید از جزییات کامل این بورسیه اطلاع پیدا کنید، باید به پایگاه DAAD مراجعه کنید تا زمان دقیق ثبت نام این بورسیه و شرایط آن آگاه شوید.

برای دریافت هر نوع بورسیه آلمان باید مدرک زبان آلمانی را ارائه کنید که سازمان بورس آلمان آن را تایید کند. برای این مورد باید آزمون‌های زیر را داده و مدرک یکی از آنها را که مورد تایید سازمان بورس آلمان هستند، ارائه کنید.

(The German Language Test for Admission to Higher Education (DSH

(The German as a Foreign Language test (TestDaF

بورسیه تحصیلی آلمان

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان، مانند دیگر کشورهای اروپایی در دو دسته دولتی و غیردولتی به دانشجویان ارائه می‌شود. در ادامه این دو نوع بورسیه و انواع آن را به شما معرفی می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی آلمان، دولتی

 • بورسیه DAAD که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، جزو بورسیه‌های تحصیلی دولتی در کشور آلمان است. این بورسیه از طرف وزارت خارجه آلمان و برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی اراسموس، شناخته شده‌ترین و بزرگترین موسسه‌ایی است که برای تحصیل در اتحادیه اروپا، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. بورسیه اراسموس از جانب کمیسیون اروپا به دانشجویان بین‌الللی ارائه می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان، یکی دیگر از بورسیه‌های این کشور است. بورسیه تحصیلی آلمان، در برخی از دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان پزشکی ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان، غیردولتی

بورسیه‌های غیردولتی کشور آلمان انواع زیادی را شامل می‌شود، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • بورسیه بین‌المللی فوق دکترا فلوشیپ انیشتین، این بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع فوق دکترا در دانشگاه برلین ارائه می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی هاینریش بل، جزو بورسیه‌های غیردولتی است. این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های آلمان، اعطا می‌شود.
 • بورسیه کنراد آدناور، جزو بورس‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است. افرادی که زیر ۳۰ سال سن دارند، می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. برای دریافت این بورسیه باید ثابت کنید که جزو دانشجویان ممتاز و بالاتر از متوسط هستید. اثبات مدرک جهت فعالیت شما در کارهای داوطلبانه که به نفع جامعه است، می‌تواند دست یافتن به بورسیه را، آسانتر کند.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس

متقاضیان تحصیل در آلمان باید ابتدا مدارک تحصیلی خود را به تایید سفارت آلمان برسانند. سپس مدارک را به سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی آلمان ارسال کنند. بورسیه تحصیلی آلمان معمولا در مقطع لیسانس، ارائه نمی‌شود. اما در شرایط استثناء، اگر فردی سابقه درخشان تحصیلی ملی و یا بین‌المللی در المپیاد و یا ثبت اختراع داشته باشد سازمان بورس آلمان به وی بورسیه ارائه می‌دهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان در حدود ۴ سال به طول می‌انجامد. آلمان کشوری است که تحصیل رایگان در آن، بیشتر در مقاطع تکمیلی از طریق بورسیه، امکان پذیر است. برای شروع تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان، باید یک سال در کالج این کشور تحصیل کنید. بعد از آن اجازه ورود به دانشگاه‌های آلمان را داشته باشید. پس از گذراندن دوره کالج یک ساله، فرد متقاضی تحصیل، آزمونی با نام Feststellungsprüfung می‌دهد. بعد از گذراندن آزمون، با داشتن مدرک زبان B1 و در نظر گرفتن رشته مورد نظر خود، وارد یکی از دانشگاه‌های آلمان می‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در دوره مستر آلمان، در حدود ۲سال به طول می‌انجامد. متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان، باید مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه‌های این کشور، ارائه دهد. داشتن رزومه برای متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، می‌تواند شانس بهتری را برای وی در این زمینه رقم بزند. مقطع مستر آلمان، به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در این مقطع، ارائه مدرک آیلتس ۵/۶ یا تافل۹۰ ضرورت دارد. اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان، به زبان آلمانی هستید، باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشید. این مدرک را می‌توانید از موسسه گوته که به تایید سفارت آلمان رسیده است، تهیه کنید.

بورسیه تحصیلی Goethe Goes Global

برای اپلای دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانید بورسیه تحصیلی آلمان با عنوان Goethe Goes Global را انتخاب کنید. ظرفیت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، ۲۰ نفر در سال است. شرایط اخذ بورسیه Goethe Goes Global در زیر آمده است:

 • اخذ مدرک کارشناسی از کشوری بجز آلمان
 • داشتن برنامه‌های تحصیلی بلند مدت برای مقاطع بالاتر
 • قصد داشتن حرفه‌ای بین‌المللی
 • انجام پروژه‌های تحقیقاتی
 • علاقمند به ارتباط با ایده‌پردازان و محققان و تبادل نظر در موضوع مورد علاقه خود
 • تحقیق و پژوهش زیر نظر بهترین اساتید دانشگاهی
 • داشتن انگیزه اصلی جهت انجام کار پژوهشی

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن

دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن با داشتن ۳۸۰۰ دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ ایالت «بایرن» محسوب می‌شود. دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن در سال ۱۷۴۲ میلادی تاسیس شده است. تحصیل در مقطع مستر این دانشگاه رایگان و به زبان انگلیسی است. هزینه ثبت نام برای هر ترم، در حدود ۴۲ یورو است. اگر جزو متقاضیان اپلای آلمان ، از طریق بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید گفت یکی از گزینه‌های مناسب شما، این دانشگاه است.

بورسیه تحصیلی هاینریش بل

بورسیه تحصیلی هاینریش بل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. اکثر بورسیه‌های تحصیلی آلمان در تاریخ‌های اول سپتامبر و اول ماه مارس ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی آلمان کلیه رشته‌ها را پوشش می‌دهد. مدارس فنی و دانشگاه‌های هنر نیز جزو این بورسیه تحصیلی هستند.

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دکترا در آلمان

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، از طریق بورسیه انجام می‌شود. دانشجوی دکترا در کشور آلمان به عنوان یک کارمند محسوب شده و حقوق ماهیانه دریافت می‌کند. شرط تعلق بورسیه به دانشجو در مقطع دکترا، جلب نظر مساعد استاد راهنما است. اگر دانشجو نظر استاد را جلب کند کمک هزینه تحصیلی با مبلغ ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰یورو  در ماه، دریافت می‌کند. بورسیه تحصیلی که بیشتر در مقطع دکترا ارائه میشوند انواع مختلف دارد که به آنها اشاره می‌شود:

 • DAAD یکی از موسساتی است که در زمینه پژوهش در دوره دکترا در آلمان، بورس‌ تحصیلی ارائه می‌دهد. تحصیل در دوره دکترا آلمان، حدود ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. در بیشتر رشته‌های این مقطع، بجز رشته‌های مهندسی، پایان نامه به زبان آلمانی ارائه شود. این سازمان ماهیانه در حدود ۱۲۰۰یورو به دانشجو پرداخت می‌کند.
 • فرصت مطالعاتی بین‌المللی ماری کوری، برای پژوهشگران دوره دکترا و فوق دکترا، فرصت مطالعاتی ایجاد می‌کند. متقاضیان استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان می‌توانند از این فرصت مطالعاتی بهره ببرند.

بورسیه‌های غیردولتی مقطع دکترا

 • بورسیه تحصیلی Stipendium، یکی از بورسیه‌های غیردولتی کشور آلمان است. برای دریافت این نوع از بورسیه باید بتوانید لیاقت و استعداد خود را اثبات کنید. این کمک هزینه، ماهانه با مبلغ ۳۰۰یورو در ماه، به دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند ارائه می‌شود. ملیت و درآمد شما برای اخذ این نوع بورسیه تحصیلی آلمان، تاثیری ندارد.
 • بورسیه هلمهولتز، نوعی از بورسیه‌ تحصیلی غیردولتی آلمان است. این بورسیه به دانشجویان دکترا و فوق دکترا ارائه می‌شود. مبالغ بورسیه تحصیلی آلمان در هر نوع آن متفاوت است. این مبالغ بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد. بنابراین طبق نوع فاند تحصیلی شما و دانشگاه مورد نظرتان برای تحصیل، مبلغ بورسیه تحصیلی آلمان متفاوت است.

شرایط اپلای دانشگاه‌های آلمان از طریق بورسیه برای دکترای این کشور، داشتن مدرک آیلتس زبان انگلیسی بالاتر از ۶ است. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، رایگان است.  در شروع ترم باید هزینه ثبت نام آن را که ۲۲۰یورو در هر ترم است بپردازید.

سخن آخر

از آنچه گفتیم، مشخص شد که اپلای دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس، با پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. بنابراین جز در موارد خاص در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های آلمان، هیچ بورسیه تحصیلی در نظر گرفته نشده است. در مقطع تحصیلی مستر و دکترا بورسیه‌های تحصیلی آلمان ارائه می‌شوند. طبق دانشگاه مورد نظر و شرایط خود می‌توانید از این بورسیه‌ها استفاده کنید. با این حال بیشترین بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های آلمان، پژوهشی هستند. این بورسیه‌ها اغلب، برای مقاطع دکترا و فوق‌دکترای این کشور ارائه می‌شوند.