امروزه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی یکی از اصلی ترین خواسته های دانشجویان بوده، به گونه ای که برای رسیدن به این خواسته روش های مختلفی را در پیش میگیرند. باید بدانید یکی از کشورهایی که در طی سال های گذشته مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته، کشور آلمان است. این کشور که همواره به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای اروپا شناخته شده با تغییراتی که در سیستم آموزشی و هزینه های زندگی به وجود آورده سرمایه های زیادی را به سمت خود سرازیر کرده است. اما سوال اینجاست که آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی بورسیه ای به دانشجویان تعلق میگیرد؟ بورسیه لیسانس آلمان شامل چه شرایطی می شود؟ در ادامه به بررسی این مسئله میپردازیم و ابهامات موجود را برطرف می کنیم.

اخذ بورسیه لیسانس آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

اگر قصد تحصیل در المان را دارید باید بدانید که تحصیل در این کشور تقریبا رایگان است. این مسئله تنها شامل مقطع کارشناسی نمی شود، به عبارت بهتر، تمامی مقاطع تحصیلی در آلمان رایگان است. همین مسئله باعث شده متقاضیان زیادی چه از ایران و چه از سایر نقاط جهان برای اپلای آلمان اقدام نمایند. به گونه ای که هر ساله چیزی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار ویزای تحصیلی از جانب دولت صادر شود. هر چند این حجم زیاد از ویزای تحصیلی محدودیت هایی را به دنبال دارد اما مزایای آن باعث شده تا معایب به چشم نیایند. اما بورسیه لیسانس آلمان باعث می شود تا افراد بسیاری از پرداخت هزینه های دیگر مصون بمانند. اما بورسیه لیسانس آلمان به چه صورت است؟

بورسیه لیسانس آلمان به چه صورت است؟

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس

افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را دارند اولین سوالی که ذهن آنها را به خود مشغول می کند این است که آیا امکان اخذ بورسیه لیسانس آلمان برای آنها وجود دارد یا خیر؟ اگر بخواهیم به صورت واقع بینانه به مسئله نگاه کنیم باید پاسخ را منفی بدانیم. در واقع تحصیل کارشناسی در آلمان چیزی حدود ۴ سال به طول می انجامد که همین مسئله هزینه های کاملا رایگان را تقریبا غیرممکن می کند. اما با اینحال در صورت در اختیار داشتن شرایطی همچون سابقه درخشان تحصیلی میتوانید این شانس را برای خود قائل شوید که موفق به اخذ آن در مدت زمانی کوتاه شوید. هر چند که در اختیار داشتن مدرک زبان  B1آلمانی میتواند کارها را تا حدود زیادی پیش ببرد.

شرایط بورسیه لیسانس آلمان

تحصیل رایگان در آلمان شامل چه کسانی می شود؟

امکان تحصیل رایگان در آلمان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. این امر به طور کلی شامل دانشجویان بین المللی از سراسر جهان، در داخل و یا خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا است. تنها هزینه لازم «هزینه اداری» است که در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در سال است و به خدمات دانشجویی، هزینه بلیط اتوبوس به مقصد دانشگاه، کافه تریای دانشجویی و موارد دیگر اختصاص دارد.

بورسیه لیسانس آلمان شامل چه کسانی می شود؟

انواع بورسیه لیسانس آلمان ۲۰۱۹

اگر قصد اخذ بورسیه لیسانس آلمان را دارید باید بدانید بورسیه های تحصیلی از طریق ۸ موسسه ارائه می شود. این بورسیه ها به دانشجویان بین المللی با معدل بالا، سوابق خوب تحصیلی، همراه با مقالات علمی تعلق میگیرد. هر چند دیگر بورسیه ها تحصیلی از طریق وزارت آموزش و پرورش ارائه میشود که به برخی از آنها میپردازیم:

  • بورسیه های دولتی:

این دسته از بورسیه ها خود به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که از جمله آن عبارتند از:

* بورسیه DAAD: این نوع از بورسیه، جزء معروف ترین بورسیه لیسانس آلمان به حساب می آید. این بورسیه که اغلب در اختیار دانشجویان بین المللی قرار میگیرد، در میان ایرانیان بسیار شناخته شده است.

* بورسیه اراسموس: آن دسته از متقاضیانی که برای بورسیه لیسانس آلمان اقدام کرده اند و در محدوده اتحادیه اروپا زندگی می کنند جهت دریافت این بورسیه میتوانند اقدام نمایند. دریافت کنندگان این بورسیه در طول تحصیل خود تحت پوشش این برنامه چنانچه از گروه یک باشند ماهانه ۱۰۰۰ یورو و متقاضیان گروه دو ماهانه ۵۰۰ یورو دریافت خواهد کرد.

* بورسیه پزشکی: این بورسیه تنها از جانب برخی دانشگاه ها ارائه شده و تنها به دانشجویان بین المللی تعلق میگیرد.

  • بورسیه های غیر دولتی

از جمله بورسیه های غیردولتی لیسانس آلمان عبارتند از:

* بورسیه تحصیلی هاینریش بل

* بورسیه تحصیلی کنراد آدناور

* بورسیه کورت هانسن

* بورسیه تحصیلی ماویستا

* بورسیه تحصیلی اشتیپندیوم

مراحل اخذ بورسیه لیسانس آلمان

میزان کمک هزینه بورسیه آلمان چقدر است؟

برای اخذ بورسیه لیسانس آلمان باید در زمان اپلای، این مسئله را به دانشگاه مربوطه اعلام نمائید. زیرا تاثیر بسیار زیادی در روند اخذ پذیرش شما خواهد داشت. همانطور که گفته شد کشور آلمان جزء معدود کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان و البته بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار داده است. هر چند که محدودیت هایی برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند وجود دارد. دانشگاه های رایگان در آلمان عبارتند از: دانشگاه لادویگ ماکسیمیلن ( LUDWIG MAXIMILIAN ) مونیخ، دانشگاه هامبولت ( HAMBOLDT ) برلین، دانشگاه مانهیم ( MANNHEIM )،دانشگاه کولن ( COLOGNE )،دانشگاه RWTH آتن، دانشگاه تکنولوژی مونیخ، دانشگاه هامبورگ ( HAMBURG )، دانشگاه رایگان برلین. دیگر دانشگاه های موجود نیز دانشجویان خارج از عضو اتحادیه اروپا را ملزم کرده اند تا برای هر ترم دانشگاهی ۱۵۰۰ یورو پرداخت نمایند که برای برخی از دانشجویان این رقم به ۶۵۰ یورو نیز کاهش می یابد.

در این مقاله بخشی از موارد مرتبط با بورسیه لیسانس آلمان خدمت شما ارائه شد. با اینحال اگر قصد ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی این کشور را دارید توصیه می کنیم که حتما برای آگاهی از فرآیند اپلای و هزینه های آن و همچنین انجام آن توسط خودتان بدون هیچگونه هزینه اضافی، به دوره صفر تا صد اپلای مراجعه نمائید. این مسئله کمک می کند تا با آگاهی بیشتری نسبت به تمامی مسائل موجود تصمیم گیری کرده و به ادامه تحصیل بپردازید. هر چند که برای مشاوره نیز میتوانید به بخش تماس باما مراجعه فرمائید.