تحصیل رایگان در هلند، از اولویت‌هایی است که متقاضیان تحصیل در این کشور آن را دنبال می‌کنند. اما آیا تحصیل در هلند رایگان است؟ اگر جزو کسانی هستید که قصد دارند در کشوری تحصیل کنند که بعد از تحصیل، وارد کار شوند، هلند یکی از این کشورها است. رشته‌های ارائه شده در این کشور، از لحاظ آینده شغلی از شرایط بسیار خوبی برخوردار هستند. تحصیل در این کشور به دلیل کیفیت بالای ارائه دروس و رویکرد بین‌المللی که دارد اولویت بسیاری از متقاضیان تحصیل است. اگر قصد اپلای هلند را دارید و مساله شما این است که تحصیل رایگان در هلند ارائه می‌شود یا نه، با اپلای با ما همراه شوید تا پاسخ خود را بگیرید.

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند مانند دیگر دانشگاه‌های دنیا در سه مقطع، قابل پیگیری است بنابراین اگر قصد اپلای دانشگاه‌های این کشور را دارید در هر سه مقطع می‌توانید اقدام کنید.

 مقطع کارشناسی در هلند

تحصیل در کارشناسی به مدت زمان ۴ سال، است. تحصيل در مقطع کارشناسی در هلند رایگان نیست. برای تحصیل در قطع کارشناسی باید شهریه پرداخت کنید. اما امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در این مقطع در نظر گرفته شده است.

 مقطع مستر در هلند

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا مستر، ملزم به پرداخت شهريه است. مدت زمان تحصیل در این مقطع یک الی دو سال است. شهریه دانشجویان در دانشگاه‌های هلند به نسبت رشته و دانشگاه، متفاوت است، با این حال هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را می‌توان در حدود ۸الی ۲۰هزار یورو، تخمین زد.

 مقطع دکترا در هلند

تحصیل رایگان در هلند در معنای واقعی آن، تنها در مقطع phd، امکان‌پذیر است. برای پذیرش در این مقطع، با دریافت بورسیه تحصیلی بدون پرداخت هیچ گونه شهریه‌ای، به عنوان دانشجویی که در حین تحصیل، مشغول به کار است ماهانه ۲هزار دلار دریافت می‌کنید. مدت زمان تحصیل در هلند در مقطع دکترا ۳الی ۴ سال است. یکی از امتیازاتی که در این مرحله دارید این است که در این مدت، می‌توانید برای اخذ شهروندی هلند اقدام کنید.

شرایط پذیرش دکتری و تحصیل رایگان در هلند

اپلای دانشگاه‌های هلند در مقطع phd، با داشتن شرایط زیر امکان‌پذیر است:

 • ارائه مدارک کارشناسي و مستر از دانشگاه‌هايی که معتبر هستند
 • ارائه مدرک زبان آيلتس ۶.۵ به بالا و یا تافل
 • رشته‌هایی که به زبان هلندی ارائه میشوند نیازمند داشتن مدرک زبان هلندی هستند
 • حمایت يک استاد مشاور جهت پشتيباني از تز دکترای متقاضی
 • داشتن رزومه پژوهشی مناسب از مقالات ISI، کتاب و…
 • انگیزه نامه یاsop
 • ارائه پروپوزال

دانشگاه‌های کشور هلند، از همه کشورهای قاره اروپا، تعداد دوره‌های آموزشی بیشتری به زبان انگلیسی دارند و همین مزیت، سبب جذب بیشتر دانشجویان خارجی در مقطع تحصیلات تکمیلی به این کشور می‌شود. نظام آموزشی کشور هلند بر پایه نیازهای اقتصادی کشور و جوانان، بنیاد نهاده شده است. از این رو، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی، بعد از تحصیل، وارد شغل تخصصی خود می‌شوند.

 

شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در هلند

برای اپلای در دانشگاه‌های هلند، متقاضیان باید رشته مورد علاقه خود را جستجو و سپس شرایط آن را مطالعه کنند. شرایط پذیرش، ممکن است در هر رشته و دانشگاه هلند، متفاوت باشد. در اینجا، شما را با شرایط اصلی اپلای در این کشور که برای همه متقاضیان مشترک است آشنا می‌کنیم. این شرایط عبارتند از

 • فرم درخواست تحصیلی یا اپلیکیشن فرم جهت تحصیل در هلند
 • ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی TOEFL و یا نمره آزمون زبان انگلیسی IELTS
 • ارائه نمره قبولی در آزمون زبان هلندی NT2 Exam برای متقاضیان رشته‌هایی که به زبان هلندی ارائه می‌شود

تحصیل در دانشگاه هلند با بورسیه

اگر قصد تحصیل در هلند از طریق بورسیه را دارید، بهتر است بدانید که بورسیه رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در مواردی در مقطع phd ارائه می‌شود. ارائه این بورسیه‌ها به این مفهوم نیست که به صورت نقد به دانشجو پرداخت شوند. بورسیه مورد نظر از طریق تخفیف در شهریه و کمک‌های مالی در هزینه‌های تحصیل به دانشجو ارائه می‌شود. به این شکل، دانشجویانی که بورسیه دریافت می‌کنند، شهریه دانشگاه آنها از حدود ۱۰۰۰۰یورو در سال که یک شهریه عادی است به حدود ۲۰۰۰یورو در سال، که شهریه‌ای است که برای دانشجویان اروپایی در نظر گرفته می‌شود، تخفیف پیدا می‌کند.

دریافت بورسیه تحصیلی، برای تحصیل در این کشور، جزو اولویت‌های متقاضیان تحصیل در این کشور است. در کشور هلند بورسیه‌های متفاوتی ارائه می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

انواع بورسیه دانشگاه‌های هلند

بورسیه تحصیلی هلند که به عنوان Holland Scholarsh شناخته می‌شود. برای استفاده دانشجویان در مقطع مستر و phd مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بورسیه به دانشگاه‌های تحقیقاتی و کاربردی هلند ارائه می‌شود، مبلغ بورسیه در حدود ۵هزار یورو است که از طریق پوشش دادن شهریه‌ دانشجو به مدت یک سال به دانشجویان ارائه می‌شود.

 •  بورسیه MSP از بورسیه‌های دانشگاه‌های هلند است که برای ایرانیانی که قصد کار در این کشور را دارند جهت تحصیل در دوره‌های فنی کوتاه مدت در کشور هلند، اعطا می‌شود.
 • یکی از بورسیه‌های تحصیلی کشور هلند با عنوان OKP شناخته می‌شود که با مبلغ ۵هزار یورو به دانشجویان این کشور ارائه می‌شود.
 • بورسیه StuNed Scholarships یکی دیگر از بورسیه های ارائه شده در هلند است که در مقطع مستر به دانشجویان ارائه می‌شود. این بورسیه نیز برای دوره‌های کوتاه‌ مدت در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه تحصیلی MENA MSP جزو بورسیه‌هایی است که توسط مرکز خدمات بین‌المللی در آموزش زبان هلندی ارائه می‌شود. این بورسیه به افرادی از کشورهای عربی جهت گذراندن دوره‌های کوتاه‌ مدت ارائه می‌شود و شامل دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

تحصیل رایگان در هلند
کمک هزینه تحصیلی در هلند

هلند جزو کشورهایی است که به دانشجویان خارجی امکان استفاده از تسهیلات مالی را می‌دهد. وجود این تسهیلات است که برخی نام تحصیلات رایگان در هلند را بر آن می‌گذارند. این تسهیلات با نام شناخته شده Student Grants که همان وا‌م‌های مربوط به شهریه دانشگاه است، شهرت دارند.

شرایط پرداخت کمک هزینه مالی به دانشجویان هلند

در راستای دست یافتن به تحصیل، از طریق کمک هزینه و بورسیه، شرایطی وجود دارد که دانشجو ملزم به داشتن آنهاست. این شرایط عبارتند از:

 •  سن متقاضیان جهت استفاده از این کمک هزینه باید از ۳۰ سال بیشتر نباشد. اگر قصد استفاده از بورسیه در کشور هلند را دارید، باید جزو ایرانیانی باشید که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند.
 • شرط دیگر برای احراز صلاحیت دانشجو این است که دارای درآمد ماهیانه وی شامل ۱۳هزار یورو در ماه باشد. دانشجویان اروپایی که شهریه‌ تحصیل در هلند را می‌پردازند، می‌توانند از وام‌های دانشجویی استفاده کنند.
 •  یکی دیگر از شروط استفاده از وا‌م‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی این است که دانشجویان علاوه بر استفاده از وا‌م‌های دانشجویی، وجوه دریافتی آنها را نیز بازپرداخت کنند.

تحصیل رایگان در هلند، یکی از طرح‌های تشویقی است که برای دانشجویان بین‌المللی بجز اتحادیه اروپا، جهت ارائه کمک هزینه مالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بورس تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش هلند، وزارت علوم و برخی دیگر از دانشگاه‌های هلند تامین می‌شود. مبلغ این پروژه در حدود ۵ هزار یورو در سال اول است که شما دانشجویی که قصد ورود به دانشگاه‌های هلند در مقطع لیسانس یا مستر را دارید مجاز هستید یک بار از آن استفاده کنید.
استفاده از این بورس تحصیلی برای دانشجویان غیر اروپایی است که شامل دانشجویان ایرانی می‌شود، که متقاضی شرکت در مقطع کارشناسی یا مستر دانشگاه‌های هلند باشد. متقاضی تحصیلی که قصد استفاده از این بورسیه را دارد نباید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های هلند اخذ کرده باشد.

 

تحصیل رایگان در هلند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

تحصیل رایگان در هلند تنها در مقطع دکترا انجام می‌شود، اما به یک مفهوم می‌توان گفت تحصیل رایگان در این کشور، وجود خارجی ندارد، زیرا هزینه‌های بسیاری وجود دارد که شما متقاضی تحصیل در این کشور، حتی در مقطع دکترا نیز باید متحمل آن شوید. تحصیل در هلند، به طور کامل، رایگان نیست و هزینه‌هایی را متوجه دانشجویان خارجی می‌کند. پس اگر قصد تحصیل در این کشور در هر مقطعی را دارید، باید پیش از تصمیم‌گیری در مورد تحصیل در این کشور، از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور مطلع شوید. زندگی دانشجویی در هلند، هزینه‌هایی مانند غذا، اقامت، ایاب و ذهاب، کتاب و هزینه‌های جانبی دارد. این هزینه‌ها به‌طور متوسط، ماهیانه حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو تخمین زده شود. از مجموع هزینه‌های ماهانه، ۳۷ درصد جهت اقامت، ۱۵ درصد جهت تحصیل و ۳ درصد هزینه عبور و مرور است و بقیه آن صرف هزینه‌های جانبی دانشجو می‌شود.

دانشگاه‌های هلند در رشته‌های مختلف، شهریه‌های متفاوتی از دانشجویان می‌گیرند. شهریه این دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ برای بیشتر دوره‌های تحصیلی در این کشور، حدود €۲۰۰۰ است. در هلند، شهریه کالج‌ها بیشتر از دانشگاه‌های این کشور است گاه دیده شده که این شهریه در کالج تا حدود ۹ هزار یورو هم از دانشجویان اخذ شده است.

تحصیل رایگان در هلند
هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های هلند

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان در حدود ۷۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو، هزینه دارد.
هزینه تحصیل در مقطع مستر دانشگاه‌های هلند برای متقاضیان این مقطع در حدود ۱۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو، هزینه در بر دارد.
تحصیل در مقطع phd دانشگاه‌های هلند بر طبق دانشگاه و رشته تفاوت است. اما تحصیل در اکثر رشته‌های این مقطع در هلند رایگان است و شهریه‌ای بابت آن در نظر گرفته نشده است. در جدول زیر توسط شهریه دانشگاه‌هایی که رتبه بالایی در هلند در سال ۲۰۱۹ دارند، آورده شده است.
متوسط شهریه‌ سالانه در سه دانشگاه‌ رتبه بالای هلند به شرح زیر است:

 

 

تحصیل رایگان در هلند

بهترین دانشگاه‌های هلند

دانشگاه‌های زیر به ترتیب به عنوان بهترین دانشگاه‌های هلند در سال ۲۰۱۹ شناخته شده‌اند:

 • دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن
 • دانشگاه آستردام
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه ارسموس روتردام

نتیجه‌گیری

دانشگاه‌های هلند از رتبه بسیار خوبی در سطح بین‌الملل برخوردار هستند. بنابراین تحصیل رایگان در مقطع دکترا در این کشور می‌تواند برای شما بسیار عالی باشد. از طرفی هلند با داشتن برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های صحیح آموزشی در مسیری گام برمی‌دارد که دانشجویان آن، پس از فارغ التحصیل شدن، در زمینه شغل خود با مشکل مواجه نمی‌شوند. علاوه بر تحصیل در مقطع PHD، امکانات تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار، امکان اقامت در این کشور، اجازه بردن همراه در حین تحصیل، اقتصاد بسیار خوب و فرهنگ اجتماعی مردم این کشور از مواردی است که سبب می‌شود دانشجویان جذب این کشور شوند.

سخن آخر

اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید تحصیل در هلند را دنبال کنید، باید بدانید که تحصیل رایگان در این کشور تنها در مقطع phd امکان‌پذیر است. در مقطع دکترا از دانشجویان شهریه‌ای بابت تحصیل گرفته نمی‌شود و به آنها حقوق نیز پرداخت می‌شود. اما هزینه زندگی افراد در این کشور، توسط خود فرد فراهم می‌شود.